No właśnie, czym jest śmiałość? To przejaw odwagi, czy może jednak nieroztropność? Prawda jest taka, że może ona oznaczać i jedno i drugie w zależności od sytuacji, w której możemy zaobserwować jej przejaw. Jednak prawdziwy sukces potrzebuje zazwyczaj nieco użytecznej brawury. Jak ją zatem odróżnić od zrobienia czegoś raczej nierozsądnego? Jak pokonać własną nieśmiałość?

Wszystko zależy od indywidualnego postrzegania i zdefiniowania, czym dla każdego z nas jest śmiałość. Dla jednych oznaką śmiałości będzie wprowadzenie szeregu odważnych zmian w życiu. Np. we własnym biznesie, związku, przedsięwzięciu i zmiana dotychczasowych koncepcji w celu rozwoju siebie i wzniesienia tego, co się robi na wyższy poziom. Dla innych z kolei śmiałością będzie niebezpieczny skok z dużej wysokości w celu udowodnienia swojej “odwagi”. Chęć zaimponowania towarzystwu, aby być postrzeganym jako „super gość”. Rozpatrując powyższy przykład w naszych kategoriach oraz wartościach (domyślam się, że są one zbieżne, skoro tutaj jesteś i to czytasz 😉 ) pierwsze będzie oznaczało rzeczywistą odwagę, drugie… cóż, zwykłą głupotę.

Pierwszy krok do śmiałości to zrozumieć nieśmiałość

Aby mówić o śmiałości i odwadze warto zrozumieć czym jest nieśmiałość. Nieśmiałość to skutek poczucia własnej niższości, mniejszej lub większej. W dużym uproszczeniu być nieśmiałym to bać się ludzi i życia. Jednak żadna pojedyncza definicja nie może być do końca adekwatna. Dlatego, że nieśmiałość oznacza różne rzeczy dla różnych osób. Jest to złożona przypadłość, która pociąga za sobą całą gamę skutków. Od lekkiego uczucia skrępowania, przez nieuzasadniony lęk przed ludźmi, aż do skrajnej nerwicy. Nieśmiałość jest rodzajem upośledzenia psychicznego, które może okaleczyć człowieka w takim samym stopniu, jak kalectwo fizyczne a jego skutki mogą być niszczycielskie. Jakie są negatywne skutki nieśmiałości? Oto kilka z nich:

  • Nieśmiałość utrudnia poznawanie nowych ludzi, zawieranie przyjaźni, czy radość z potencjalnie pozytywnych przeżyć.
  • Przeszkadza w publicznej obronie własnych praw i wyrażaniu swoich opinii i wartości.
  • Nieśmiałość sprawia, że inni nie doceniają naszych mocnych stron.
  • Nieśmiałość przyczynia się do zakłopotania i nadmiernego przejmowania się swoimi własnymi reakcjami.
  • Utrudnia precyzyjne myślenie i skuteczne porozumiewanie się.
  • Nieśmiałości zazwyczaj towarzyszą takie negatywne stany, jak depresja, lęk i samotność.

“Przezwyciężając nieśmiałość, sławimy samo życie, odkrywamy w sobie zdolność do kochania i energię życiową, której dawniej nie mieliśmy odwagi dostrzec”.  – Philip G. Zimbardo

Śmiałość może Ci służyć

Przeciwieństwem nieśmiałości jest śmiałość i odwaga. Nie jest niczym niestosownym być pewnym siebie, wiedzieć, czego się chce i w związku z tym postępować śmiało. Podejmować odważne decyzje i działania oraz dokonywać wyborów w celu uzyskania korzyści, polepszenia stylu życiu i odniesienia sukcesu. Wykorzystywanie śmiałości do realizowania pożytecznych rzeczy jest czymś dobrym.

Często niestety ludzie mylą ten rodzaj odwagi z “głupotą”. Dlatego, że podejrzewają, że ktoś kto próbuje realizować własne pomysły, idee i plany oraz wprowadzając radykalne zmiany w życiu, najwidoczniej oszalał. Jednak takie postrzeganie dalekie jest od prawdy. Tym jednak nie należy się przejmować. Każda próba wyjścia krok przed szereg, zrobienia czegoś co odstaje od powszechnego schematu i stereotypu, tak z reguły wygląda.

W realizacji Twoich planów śmiałość bardzo się przyda. Nie zaszkodzi odrobina brawury, rozmachu w tym, co robisz. Bo to ma pozytywny wpływ. Dlatego, że dzięki temu stale poszerzasz granice swojego komfortu. Przezwyciężasz swoje obawy. Panujesz nad własnym strachem, masz nad nim przewagę, a to jest bardzo ważne. Dostarcza ci to również czegoś cennego, a mianowicie mnóstwa radości z tego, co robisz. Rozwijając się i stale działając śmiało, przekraczasz limity, sprawiając, że tak naprawdę ich nie ma. Twoja granica możliwości, tego co jesteś w stanie osiągnąć stale się przesuwa.

Sukces to w dużej mierze pasja, entuzjazm i odwaga. Jak widać, śmiałość niekoniecznie oznacza brak rozsądku. To cecha bardzo użyteczna. Wykorzystana mądrze i dobrze, okazać się może nieoceniona.

“W życiu nie ma nic dla tych, którym brakuje odwagi”. – Marlena de Blasi

Niech śmiałość nie będzie równa głupocie

Jeśli używasz śmiałości do realizacji własnych celów, a nie po to, żeby zaimponować otoczeniu czymś nierozsądnym, to będzie miała ona zbawienny wpływ na twoje poczynania. Jeśli zaś użyjesz jej tylko i wyłącznie w celu imponowania innym, nie będzie daleko do popełnienia głupstwa. Dlaczego? Ponieważ pierwsze działanie wynika z mądrości, a drugie przeważnie z kompleksów. I to jest właśnie zasadnicza różnica. Ktoś, kto działa śmiało nie dla poklasku, inspiruje innych. Ktoś, kto działa dla poklasku, raczej nikogo nie zainspiruje.

Zachęcaj też innych do śmiałych czynów. Pomóż im bardziej wykorzystać ich nieograniczony potencjał. Niech twoja śmiałość będzie zaraźliwa. Im więcej takich osób tym lepiej. Przynajmniej świat i życie nie będzie się jawiło jako miejsce pełne strachu. Nie jesteśmy tutaj po to, żeby się tylko bać. Jesteśmy po to, żeby doświadczać, rozwijać się i realizować własne idee oraz pomysły. A co za tym idzie nie można pozwolić zepchnąć tego na dalszy plan, pozwalając, żeby trwoga rządziła i decydowała o wszystkim, co robimy.

“Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości”. – Albert Einstein

Niech śmiałość będzie Twoim wiernym kompanem!

Śmiałość to cnota, a nie wada. Dzięki niej zajdziesz daleko i osiągniesz to, co zawsze pragnąłeś osiągnąć. Osoba pełna strachu nie przekroczy nawet przysłowiowego progu, więc nie będzie w ogóle mowy o tym, żeby gdziekolwiek w życiu zaszła.

Myśl o sukcesie i bądź śmiały oraz brawurowy w tym, co robisz. Realizuj swoje cele, a osiągniesz w życiu więcej, niż przeciętny człowiek. Sukces zawsze jest w zasięgu ręki!

“Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię”. – Johann Wolfgang Goethe

Brakuje Ci odwagi? Masz problem z nieśmiałością? Zmień to!

Wszyscy chcemy wieść bogatsze, pełniejsze życie. Żeby jednak to osiągnąć, musimy być gotowi zaryzykować życie w wolności, chcieć wyrwać się z naszych więzień, zagrać o nowe przyjaźnie, spróbować zaangażować się w romans i mieć odwagę spełniać nasze marzenia. Nie zawsze jest to łatwe. Ale są sposoby, za pomocą których każdy z nas może zbudować swoją pewność siebie, istnieją umiejętności społeczne, których możemy się nauczyć, są to konkretne rzeczy, które możemy zrobić.

“Znajdź własną drogę do śmiałości!”

Jak sobie radzić z nieśmiałością?

Jeśli bycie nieśmiałym Cię męczy, jeśli nie masz już dłużej ochoty żywić się społecznymi resztkami lub jeśli nie chcesz czuć się nieszczęśliwy nadszedł czas, żeby to wszystko zmienić. Potrzebne są cztery główne typy zmian — zmiany w:
#01 sposobie myślenia o sobie i swojej nieśmiałości
#02 sposobie, w jaki się zachowujesz
#03 istotnych aspektach zachowania i sposobu myślenia innych ludzi
#04 pewnych wartościach społecznych, które sprzyjają nieśmiałości.
Nie jest to łatwe, ale można to osiągnąć. Istnieje jednak potężna siła, którą już posiadasz. To siła twojego umysłu. Żeby spowodować zmianę u siebie lub u innych, należy najpierw uwierzyć, że zmiana jest możliwa. Następnie trzeba naprawdę chcieć, odejść od dotychczasowego sposobu zachowania i zmienić go na bardziej pożądany. Wreszcie, ćwicząc taktykę zmiany, która może doprowadzić do sukcesu w przyszłości, trzeba być gotowym poświęcić czas i energię, oraz zaryzykować, że na początku poniesie się kilka porażek.
Jeśli nie chcesz już być nieśmiały, musisz zdecydować, jaki chcesz być. Zainwestuj czas i energię w realizację tego celu. Oto na początek propozycje książek, które mogą ci w tym pomóc. Dzięki nim:
  • lepiej zrozumiesz siebie;
  • lepiej zrozumiesz swoją nieśmiałość;
  • zbudujesz poczucie własnej wartości;
  • rozwiniesz konkretne i skuteczne umiejętności społeczne;
  • nauczysz się, jak zmienić swoją nieśmiałość w odwagę.

“Pozbądź się się swojego prywatnego więzienia. Odzyskaj utraconą wolność słowa i działania!”

Oto książki o nieśmiałości, które powinieneś przeczytać.

Nieśmiałość. Co to jest? Jak sobie z nią radzić? – Philip Zimbardo

Philip G. Zimbardo to profesor psychologii, jeden z najsłynniejszych badaczy problemu nieśmiałości, założyciel Kliniki Nieśmiałości w Stanford. Jest też autorem znanego w Polsce i na świecie podręcznika Psychologia i życie.
Niesmiałość Philip G Zimbardo
Niesmiałość Philip G Zimbardo

W swojej książce Nieśmiałość. Co to jest? Jak sobie z nią radzić Zimbardo rozkłada na czynniki pierwsze problem nieśmiałości.

  • wyjaśnia, czym jest nieśmiałość, jakie są przyczyny i rodzaje nieśmiałości, jaki jest osobisty świat osób nieśmiałych;
  • łączy psychologiczną analizę nieśmiałości z prezentacją typów osobowości i czynników zewnętrznych sprzyjających jej powstawaniu;
  • tłumaczy, na czym polega trudność nawiązywania bliskich kontaktów z innymi ludźmi i jaki wpływ może wywierać nieśmiałość na powstawanie problemów społecznych;
  • pokazuje, jak zrozumieć siebie, swoją nieśmiałość i budować poczucie własnej wartości, oraz podaje proste sposoby i strategie podnoszące efektywność społecznego funkcjonowania.
Książka Nieśmiałość dostarczy ci użytecznych informacji i praktycznych narzędzi. Pomogą ci one rozpocząć walkę ze swoją nieśmiałością i wyjść z niej zwycięsko!

Nieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobą – Magdalena Staniek

Nieśmiałość utrudnia ci kontakty towarzyskie? Zniechęca do podejmowania wyzwań zawodowych? Stoi na przeszkodzie w budowaniu związku? Wyjdź z kryjówki i rozpocznij nowe życie!
Nieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobą - Magdalena Staniek
Nieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobą – Magdalena Staniek

Magdalena Staniek jest psychologiem i specjalistką od relacji interpersonalnych, komunikacji i psychoterapii poznawczej.  Poradnik Nieśmiałość Zmień myślenie i odważ się być sobą, zawiera zbiór cennych rad i przykładów z życia, które pomogą ci podnieść samoocenę i przezwyciężyć własne ograniczenia. Na uwagę szczególnie zasługują opisane w książce ćwiczenia oparte na terapii poznawczo behawioralnej (TPB).

Z poradnika Nieśmiałość Magdaleny Staniek dowiesz się m.in.:
  • na czym polega nieśmiałość i jakie są typy nieśmiałości;
  • jak poprzez zmianę myślenia znaleźć rozwiązanie problemów;
  • co pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami’
  • odkryjesz i zrozumiesz jedną z najskuteczniejszych metod – terapię poznawczo-behawioralną;
  • poznasz prawdziwe historie osób, które pokonały swoje lęki i zaczęły żyć pełnią życia.
Jeśli chcesz pokonać nieśmiałość, otworzyć się na ludzi i zacząć wreszcie realizować własne plany i marzenia, ta książka jest zdecydowanie dla Ciebie!

Afirmacje na nieśmiałość (audiobook)

Afirmacje na nieśmiałość
Afirmacje na nieśmiałość

Czym są afirmacje? Afirmacje to pozytywne twierdzenia, które wykorzystują mechanizmy autosugestii i medytacji. Posiadają moc wpływania na podświadomość, która kontroluje nasze przekonania i zachowania. Stosując je systematycznie, zaczynasz identyfikować się z ich treścią, a w efekcie odpowiednio dostrajasz swoje myśli. Odpowiednio sformułowane, dostosowane do zamierzonego celu, afirmacje to potężne narzędzie, które może realnie przybliżyć cię do osiągnięcia upragnionej zmiany. Sesję afirmacyjną warto wzbogacić wizualizacjami – wyobrażać sobie, że cel został już osiągnięty i próbować poczuć pozytywne emocje z tym związane.

Afirmacje na nieśmiałość” to nagranie, które pomaga się zrelaksować i skupić na mocnych stronach. Składa się z afirmacji klasycznych, czyli treści odbieranych świadomie, a także przekazu podprogowego, który odbierany jest poniżej świadomej percepcji słuchowej. Użyte stwierdzenia pomogą ci zwiększyć poczucie własnej wartości i otwartość na innych ludzi. Wzmocnią twoją pewność siebie i będą świetnym uzupełnienie treści książek o pokonywaniu nieśmiałości i ćwiczeń praktycznych.

Zanurz się w dźwięki, wykorzystaj potęgę afirmacji. Pozbądź się nieśmiałości, zyskaj siłę i odwagę!

Sprawdź też: Prawo odwagi – siła która odmieni Twoje życie

A jak u Ciebie? Jesteś śmiały czy nieśmiały?