Co byś zrobił, gdyby twój lekarz powiedział ci, że zostały ci tylko trzy miesiące życia? Czy zmarnowałbyś ten czas na opłakiwanie swojego losu? Czy poddałbyś się bólowi i rozpaczy? A może postanowiłbyś autentycznie przeżyć każdą chwilę z tych trzech miesięcy? Jeśli tak zrobisz – trzy miesiące życia to szmat czasu…

„Narodziny i śmierć to tylko wrota, przez które przechodzimy, święte progi naszej wędrówki”.

Czy jesteś teraz gotów umrzeć? Zacznij naprawdę żyć!

Jeden dzień to bardzo dużo. Piknik trwa tylko pół dnia, ale można go przeżyć w pełni, naprawdę szczęśliwie. Dlaczego więc nie trzy miesiące? Twoje życie jest rodzajem pikniku i powinieneś je rozsądnie zaplanować.

Nie czekaj, aż zaczniesz żyć. Żyj teraz! Twoje życie powinno być prawdziwe w tej chwili. Jeśli tak żyjesz, trzy miesiące to mnóstwo czasu! Możesz głęboko przeżyć każdą chwilę każdego dnia, pozostając w kontakcie z cudami życia. Wtedy nauczysz się żyć, ale też umierać. Człowiek, który nie wie, jak umrzeć, nie wie, jak żyć – i na odwrót. Powinieneś nauczyć się umierać – umierać natychmiast. To właśnie jest praktyka.

Czy jesteś teraz gotów umrzeć? Czy jesteś gotów ułożyć swój harmonogram w taki sposób, abyś dziś wieczorem mógł w spokoju umrzeć? To może być niemałe wyzwanie, ale na tym polega praktyka. Jeśli tego nie zrobisz, zawsze będzie cię dręczył żal. Jeśli nie chcesz cierpieć, jeśli nie chcesz by gnębił cię smutek, jedynym rozwiązaniem jest żyć w pełni każdą minutą, która została ci dana. To wszystko. Jedynym sposobem radzenia sobie z niepewnością, lękiem i cierpieniem jest głębokie przeżywanie chwili obecnej. Tak żyjąc, nie będziesz niczego żałował.

Moment świadomości…

Albert Camus w swojej powieści Obcy użył określenia „moment świadomości”. Kiedy bohater powieści, Meursault, dowiaduje się, że zostanie stracony za popełnione morderstwo, rodzi się w nim niepokój, lęk i gniew. Zrozpaczony leży na więziennym łóżku z oczami wlepionymi w sufit i nagle dostrzega przez świetlik fragment błękitnego nieba. To niebo jest tak niebieskie – po raz pierwszy w życiu doświadczył go tak głęboko. Przeżył już kilkadziesiąt lat, lecz nigdy tak naprawdę nie widział błękitu nieba. Być może od czasu do czasu spoglądał w górę, ale nie widział go w tak głęboki sposób. Teraz, na trzy dni przed śmiercią, jest w stanie bardzo intensywnie doświadczyć błękitu nieba. To moment świadomości.

Meursault postanawia żyć w pełni każdą minutą, która mu pozostała. Oto więzień, który praktykuje głęboką medytację. Przeżywa swoje ostatnie trzy dni w celi wewnątrz tego kwadratu błękitnego nieba. To jest jego wolność. Ostatniego dnia po południu do celi więziennej Meursaulta przychodzi katolicki ksiądz, aby udzielić mu ostatniego namaszczenia, ale ten odmawia. Nie chce marnować tych kilku godzin, które mu pozostały, na rozmowę z księdzem i nie pozwala mu wejść. Mówi: „Ksiądz żyje jak martwy człowiek. Nie żyje tak jak ja, ja naprawdę żyję”.

Może my też żyjemy jak umarlaki. Poruszamy się po życiu jak zwłoki, ponieważ nie doświadczamy życia w jego głębi. Żyjemy czymś w rodzaju sztucznego życia, z mnóstwem planów, mnóstwem zmartwień i złości. Nigdy nie jesteśmy w stanie być tu i teraz – i głęboko żyć. Musimy się obudzić! Musimy pozwolić na to, aby pojawiła się ta chwili świadomości. To jest praktyka, która nas uratuje – to jest rewolucja.

Czy najwspanialszy moment swojego życia masz już za sobą?

Czy najwspanialszy moment swojego życia masz już za sobą? Zadaj sobie to pytanie. Większość z nas odpowie, że to się jeszcze nie wydarzyło, ale może się zdarzyć w każdej chwili. Bez względu na to, ile mamy lat, lubimy myśleć, że najwspanialszy moment naszego życia jeszcze nie nadszedł. Obawiamy się, że może już na to za późno, jednak wciąż mamy nadzieję. Ale prawda jest taka, że jeśli nadal będziemy żyć w roztargnieniu – to znaczy bez uważności – ten moment nigdy się nie wydarzy.

Uczyń tę właśnie chwilę najwspanialszym i najcudowniejszym momentem swojego życia!

„Bycie tutaj, w teraźniejszości, w pełni żywym. To prawdziwa wolność, bez której szczęście nie jest możliwe”. – Thich Nhat Hanh

Źródło: Jesteś tutaj. Odkryj magię chwili obecnej – Thich Nhat Hanh, wydawnictwo Galaktyka 2022, tłumaczenie Łukasz Hojun Szpunar

Sprawdź też: Czego ludzie najczęściej żałują na łożu śmierci? Unikaj tych 5 rzeczy!

Jesteś tutaj. Odkryj magię chwili obecnej - Thich Nhat Hanh
Jesteś tutaj. Odkryj magię chwili obecnej – Thich Nhat Hanh