Co zwykle robisz rano? Poranna rutyna nadaje odpowiedni ton całemu dniu dlatego watro świadomie ją zaplanować. Większość z nas rano zwyczajnie marnuje czas, działając bez żadnego planu i zajmując się różnymi rzeczami dopiero wtedy, gdy sobie o nich przypomni. Efektem jest niska efektywność i pomijanie ważnych, energetyzujących działań. Budowanie potężnej porannej rutyny może stanowić punkt zwrotny w twoim życiu, który pomoże ci osiągnąć wiele sukcesów. Dzięki temu nie tylko będziesz od rana tryskał energią, ale także zyskasz więcej czasu, który możesz poświęcić na pracę nad ważnym dla siebie celem.

S. J. Scott blogger i autor wielu poradników o samodoskonaleniu, w swojej książce Obudź się gotowy na sukces wskazuje osiem strategii dzięki którym każdego ranka poczujesz się pełen energii.

„Kluczem do skutecznego osiągania celów, zarówno dużych, jak i małych, jest odpowiednia poranna rutyna”. – S. J. Scott

Obudź się gotowy na sukces. 8 strategii, dzięki którym każdego ranka poczujesz się pełen energii

#01 Wystaw się na działanie jasnego światła

Twoje ciało jest zaprogramowane tak, aby budzić się przy naturalnym świetle dnia. Wystaw się na działanie jasnego światła.

Jeśli słońce już wzeszło, wpuść do sypialni naturalne światło. W ostateczności, jeśli za oknem jest nadal ciemno, włącz wszystkie światła w sypialni, żeby powiadomić swój organizm, że pora już wstawać. Możesz też zainwestować w specjalną lampę światła dziennego (zwaną także lampą antydepresyjną) o pełnym spektrum światła, która symuluje światło naturalne i wystawiać się na jej działanie.

#02 Umyj się

Sam akt mycia się pomaga nam uświadomić sobie, że oto zaczął się nowy dzień. Włącz jedną (lub wszystkie) z poniższych czynności do swojej porannej rutyny. Umyj twarz ciepłą wodą lub kosmetykiem do pielęgnacji twarzy (żelem, tonikiem lub peelingiem). Na zakończenie spryskaj twarz zimną wodą. Weź szybki prysznic. Umyj zęby.

#03 Nawodnij się

Twój organizm potrzebuje wody. W ciągu pierwszych 30 minut: po wstaniu wypij odpowiednią ilość (co najmniej szklankę, czyli 250 ml) płynu. Może to być np. woda (z plasterkami cytrusów lub bez), herbata ziołowa (gorąca lub mrożona), woda gazowana naturalnie (woda seltzera). Jeśli jesteś miłośnikiem kawy lub kofeiny w jakiejkolwiek innej postaci, pamiętaj o spożywaniu dużych ilości wody, aby odpowiednio nawadniać organizm.

#04 Odżyw swoje ciało

Po przebudzeniu warto coś zjeść, ale zbyt obfite śniadanie spowolni cię i sprawi, że poczujesz się ospały. Ogranicz się więc do małej porcji. Zjedź np. kawałek owocu lub mała miseczka jagód, baton musli, jajko na toście (pieczywo pełnoziarniste), granola lub orzechy z jogurtem albo wypij smoothie bogate w antyoksydanty.

#05 Zażyj ruchu

Musisz skłonić swoje serce do intensywniejszego pompowania krwi, tak aby Twój mózg mógł się naprawdę rozbudzić. Wypróbuj jedną, kilka lub wszystkie z poniższych aktywności. Wchodź lub wbiegaj po schodach (10 powtórzeń). Wykonaj trzykrotnie sekwencję ćwiczeń jogi o nazwie Powitanie Słońca. Wykonaj ćwiczenia rozciągające czterech głównych grup mięśni. Zrób 25 pajacyków. Opracuj własną krótką rutynę ćwiczeń fizycznych, np. 25 brzuszków, 25 pompek przy ścianie, 25 wykroków.

#06 Obudź swoje zmysły

Zaraz po przebudzeniu możesz czuć się nieco odrętwiały, ale po rozbudzeniu zmysłów zaostrzy się Twoja czujność. Wypróbuj następujących sposobów. Nałóż odrobinę miętowego olejku pod nozdrza, ssij cukierek miętowy, żuj miętową gumę do życia lub umyj zęby pastą miętową. Mięta pobudza i zwiększa uważność. Weź kostki lodu i trzymaj je w obu dłoniach przez 30 sekund. Posłuchaj piosenki, która działa na Ciebie ożywczo i sprawia, że chcesz tańczyć.

#07 Rozbudź swoje emocje

Pora, aby nieco rozruszać swoje serce. Wypróbuj jedną z następujących propozycji. Osobie, którą kochasz, wyślij krótką, optymistyczną wiadomość. Nakarm swoje zwierzę domowe. Pogłaskaj je lub przytul. Na poduszce swojej drugiej połowy zostaw notatkę z wyrazami miłości. Włóż karteczkę z miłą wiadomością do pudełka z drugim śniadaniem lub plecaka swojego dziecka. Powiedz na głos poranną afirmację.

#08 Przypomnij sobie o swojej pasji

Powinieneś zakończyć energetyzującą fazę swojej porannej rutyny jedną lub dwiema czynnościami, które wprowadzą cię w odpowiedni nastrój i zdopingują do działania. Oto kilka sugestii: Przeczytaj najnowsze wpisy na blogu o interesującej Cię tematyce. Przejrzyj swoje własne wpisy w dzienniku, w którym śledzisz postępy w realizacji kluczowego dla Ciebie celu. Przeczytaj inspirujący fragment, który wybrałeś jako swoją mantrę. Medytuj o swoim celu przez trzy minuty, wizualizując sukces. Módl się przez trzy minuty, przypominając sobie powód, dla którego chcesz osiągnąć swój cel.

Słowo końcowe

Oto poznałeś 8 strategii, dzięki którym każdego ranka poczujesz się pełen energii. Sprawdź jak zadziałają u ciebie.

Jeśli zaczynasz każdy dzień od właściwego rytuału, możesz liczyć na wiele pozytywnych korzyści:. Nawet jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem, to dzięki serii odpowiednich działań (nawyków) będziesz w w stanie zrobić naprawdę wiele w ciągu kilku pierwszych godzin poranka.

Chcesz wiedzieć jak opracować idealną poranną rutynę dopasowaną do ciebie, twoich celów i stylu życia? Tu z pomocą przyjdzie Ci książka S. J. Scott Obudź się gotowy na sukces. Jak zwiększyć poziom energii i osiągnąć każdy cel dzięki porannej rutynie.

Obudź się gotowy na sukces. Jak zwiększyć poziom energii i osiągnąć każdy cel dzięki porannej rutynie - S. J. Scott
Obudź się gotowy na sukces. Jak zwiększyć poziom energii i osiągnąć każdy cel dzięki porannej rutynie – S. J. Scott

Dzięki tej książce Obudź się na gotowy na sukces poznasz proste strategie, które pozwolą Ci wyeliminować bezsensowne czynności na które rano tracimy cenny czas i pomogą skupić się na działaniach nadających prawdziwy sens Twojemu życiu. W książce:

  • jak świadomie zaplanować poranną rutynę
  • jak poprawić jakość snu i zyskać lepsze poranki
  • na czym polegają poranne strategie zwiększania poziomu energii
  • co to jest „Godzina Mocy” i jak ją wykorzystywać
  • jak zamienić poranną rutynę w stały nawyk

Kluczem do zwiększenia swojej energii, rozwoju pasji i osiągnięcia celu jest wygospodarowanie czasu każdego dnia z samego rana. Dzięki swojej porannej rutynie będziesz wstawał naładowany pozytywną energią i gotowy do stawienia czoła największym nawet wyzwaniom tego świata.

„Pilnuj swojej nowej porannej rutyny i doskonal ją tak długo, aż znajdziesz idealną dla siebie kolejność działań i będziesz robił w tym czasie wszystko, co musisz zrobić rano”. – S. J. Scott

Źródło: Obudź się gotowy na sukces. Jak zwiększyć poziom energii i osiągnąć każdy cel dzięki porannej rutynie autor: S. J. Scott, wydawnictwo Sensus, tłumaczenie Marcin Kowalczyk

Sprawdź też: Jak lepiej wykorzystać każdy dzień? 6 kluczowych obszarów codziennej rutyny

Czy jesteś już gotów, aby wprowadzić do swojego życia poranną rutynę?

Obudź się, wstań i zwyciężaj!