Marzenia są bardzo ważne, nie tylko po to, żeby mieć czym zająć głowę. Bardzo często to one napędzają nasze działania. Są dla nas motywacją do rozwoju i nauki nowych rzeczy. Często jednak możemy spotkać się z osobami, które porzuciły swoje marzenia. Nie pozwól sobie stać się taką osobą. Marzenia się spełniają, ale nigdy tym, którzy tylko marzą. Naucz się walczyć z tymi najczęstszymi pięcioma powodami, przez które ludzie często rezygnują z tego, na czym naprawdę im zależy!

Marzenia są koniecznym dopełnieniem rzeczywistości, pomagają nie tylko ją znosić, ale też ulepszać. Bez marzeń nie ma postępu. Marzyć to wyznaczać sobie cele. To pokonać bezruch, odrzucać status quo”.  -Angele Lieby

Dlaczego nie spełniamy marzeń? Oto 5 powodów, przez które twoje marzenia wciąż pozostają w sferze planów

#01 Nie wiesz, skąd czerpać wiedzę do realizacji marzenia

Wielu z nas ma bardzo abstrakcyjne marzenia, takie jak wyjazd w dalekie i nieznane nam kraje. Ale to, że sami czegoś nie znamy, nie znaczy, że nie możemy poszerzyć swojej wiedzy na dany temat albo porozmawiać z kimś, kto już spełnił podobne marzenie. Wiele planów upada jednak właśnie dlatego, że boimy się zrobić coś bez wiedzy, a sami nie do końca wiemy, gdzie możemy jej szukać. Na szczęście w świecie Internetu dostęp do potrzebnej nam informacji jest bardzo prosty. Za pomocą kilku kliknięć możemy nawiązać kontakt z ekspertami w najróżniejszych dziedzinach, którzy chętnie podzielą się z nami swoją wiedzą. Mamy też niemal nieograniczony dostęp do różnego rodzaju źródeł i materiałów edukacyjnych z całego świata. Trzeba tylko chcieć z nich skorzystać.

#02 Boisz się odezwać do ludzi, których pomoc jest Ci niezbędna

Nadmierna nieśmiałość czy fobia społeczna rujnuje wiele naszych planów, nawet te najmniej istotne i pisane na kolanach. Często dzieje się to też z ważnymi planami, które zmierzają do zrealizowania naszego wielkiego marzenia. Jeśli potrzebujemy czyjejś pomocy do jego realizacji, możemy się zwyczajnie wyłamać i stwierdzić, że na pewno sobie z tym nie poradzimy. Dlatego bardzo ważne jest uświadomienie sobie, jak wiele jesteśmy w stanie zyskać, jeśli tylko przełamiemy swój lęk. Pamiętaj, że nie warto rezygnować z czegoś tylko po to, żeby nie wychodzić ze swojej strefy komfortu. Najbardziej żałujemy zawsze rzeczy, których nie zrobiliśmy!

Sprawdź: Relacje – jak je budować? Pozytywne emocje w relacjach

#03 Nie umiesz odłożyć potrzebnej sumy pieniędzy

Oszczędzanie to bolączka naprawdę wielu osób. Zwyczajnie nie potrafimy odszukać w sobie na tyle silnej woli, aby odkładać chociaż dziesięć procent z każdej wypłaty. A oszczędności są ważne szczególnie wtedy, gdy mamy jakieś marzenie, do którego realizacji są nam potrzebne środki finansowe. Oszczędzać możemy na naprawdę masę sposobów, nawet wiele banków oferuje nam usługi polegające na odprowadzaniu z naszych kont pewnych sum przy każdej transakcji na specjalne konto oszczędnościowe. Bez problemu znajdziesz więc metodę dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości!

Sprawdź: Jak mądrze zarządzać pieniędzmi? Metoda 6 słoików

#04 Boisz się samemu zrobić pierwszy krok

Nasze plany często sypią się, jeśli były ściśle powiązanie z kimś nam bliskim, na przykład partnerem czy rodzicami. Ich odejście, rozstanie czy śmierć może sprowokować nas do porzucenia marzeń. Nie należy jednak bać się robić czegoś, na co ma się ochotę samotnie. Zawsze możesz poszukać odpowiednich towarzyszy na własną rękę albo wykorzystać dostępny Ci czas na pobycie z samym sobą i pomyślenie o swojej przyszłości czy rozwoju. Jedno jest pewne, strach nigdy nie powinien przysłaniać nam możliwości i zmuszać nas do poddawania się mu!

#05 Osoby wokół Ciebie nie wierzą w Twoje marzenia

Brak wsparcia ze strony bliskich to zdecydowanie jeden z najpoważniejszy powodów, przez który ludzie porzucają realizację swoich marzeń. Nie trzeba mieć dużo pieniędzy czy zdolności organizacyjnych, żeby się rozwijać, ale bez bliskiej osoby u boku trudniej jest być w pełni zmotywowanym i dumnym z siebie.

Dlatego postaraj się znaleźć w swoim najbliższym otoczeniu choć jedną osobę przychylnie nastawioną do Twojego planu. Z pewnością znajdziesz osobę, która Ci pomoże. Korzystaj z jej wsparcia podczas dalszych przygotowań i realizacji swojego planu. Jej wskazówki mogą okazać się bardzo cenne, a do tego będziesz miał blisko osobę, do której zawsze będziesz mógł pójść po radę albo z którą będziesz mógł podzielić się wszelkimi wątpliwościami.

„Najpierw wydaje nam się, że marzenia są niemożliwe do spełnienia, potem – tylko nieprawdopodobne, lecz kiedy zbierzemy się na wysiłek całej naszej woli, ich spełnienie staje się nieuchronne”. – Kenneth Christian

Sprawdź też: Co chcesz przeżyć w swoim życiu? Lista 100 marzeń do spełnienia

A jak jest u Ciebie? Czy spełniasz swoje marzenia?