Jak często osądzasz siebie i innych? Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak często osądza. Dzieje się tak po części dlatego, że osądzamy samych siebie za własne oceniające zachowanie. Wciąż ulegamy pokusie krytykowania samych siebie za swoje osądy lub wstydzimy się swoich myśli i czynów. Oceniając innych, zapewniamy sobie szybką dawkę poczucia posiadania racji. Osądzanie jest naszą podporą, gdy czujemy się zranieni, niepewni lub bezbronni. Dzięki niemu możemy się poczuć lepsi od innych – mądrzejsi, sprytniejsi, bardziej oświeceni, zdrowsi lub bogatsi. Ale wkrótce to uczucie znika. Odczuwamy wtedy nieuchronny spadek energii, a nasz umysł pogrąża się w ciemności. Jak przestać się oceniać i pozbyć się nawyku osądzania? Trzeba przeprowadzić emocjonalny detoks od osądów.

“Osądzanie to oddzielenie od miłości”. – Gabrielle Bernstein

Emocjonalny detoks. Jak przestać się oceniać i pozbyć się nawyku osądzania?

Gabrielle Bernstein bestsellerowa autorka “The New York Times”, przewodniczka duchowa, która pomaga pomaga ludziom obudzić samoświadomość i odnaleźć cel w życiu, w swojej książce Przestań się oceniać opisuje sześcioetapowy proces, który pozwala się uzdrowić, i pozbyć się nawyku osądzania. Poddając się temu procesowi i wyrażając gotowość do odpuszczenia, zaczniesz się uwalniać od osądów, bólu i cierpienia.

Detoks od osądów oparty jest na zasadach zawartych w tekście duchowym Kurs cudów i korzystający z kundalini jogi, technik emocjonalnej wolności (ang. Emotional Freedom Techniques, w skrócie EFT, znanych również jako opukiwanie), medytacji, modlitwy oraz nauk metafizycznych.

Oto 6 kroków uwalniania się od osądów

Krok 1: Zauważaj swoje osądy bez osądzania

Na tym etapie zidentyfikujesz swoje osądy oraz ukryte czynniki, które je wyzwalają, i uczciwie przyznajesz się do tego, jak się z nimi czujesz. Odkrywasz, jakie historie z przeszłości zapoczątkowały twoje osądzające tendencje, i przekonujesz się, że wszelkie osądy są odzwierciedleniem wypartych aspektów twojego tzw. cienia. Ta szczera rewizja własnego zachowania to niezbędny, pierwszy krok tego procesu. Bez niego nie przejdziesz do następnego etapu uzdrawiania. Duchowa ścieżka uwalniania się od osądów zaczyna się właśnie od takiego uczciwego przeglądu.

Krok 2: Uszanuj swoje rany

Następnym krokiem w uzdrawianiu twojego stosunku do osądów jest uszanowanie własnego cienia i rzucenie na niego światła. Na tym etapie uczysz się korzystasz z  metody zwanej technikami emocjonalnej wolności, EFT lub opukiwaniem. EFT to swoista akupresura psychologiczna służąca zdrowiu emocjonalnemu. Zdaniem Gabrielle Bernstein  jest to jeden z najlepszych sposobów radzenia sobie z podstawową przyczyną problemów emocjonalnych, które skrywają się pod naszymi osądami.

EFT polega na opukiwaniu określonych meridianów energetycznych w ciele. Stymulacja tych meridianów uspokaja ciało migdałowate (część mózgu odpowiedzialną za reakcję walki, ucieczki i zamrożenia). Gdy ciało migdałowate otrzymuje komunikat, że można się bezpiecznie rozluźnić, dochodzi do ogromnej zmiany w emocjonalności. Gabrielle Bernstein opracowała specjalne skrypty, które można zastosować w przypadku wielu częstych problemów emocjonalnych. Opukując konkretne meridiany, możesz radzić sobie z niektórymi emocjami związanymi ze stresem. Ta praktyka pomoże ci również uzdrowić rany i traumy skrywające się za twoimi osądami. Już sam ten proces może mieć ogromny wpływ na twoje życie. Z tych technik korzysta się na drugim etapie detoksu, aby już na początku procesu móc doświadczyć wyraźnej ulgi.

Krok 3: Postaw miłość na ołtarzu

Gdy już uświadomisz sobie swoje osądy i uhonorujesz rany za pomocą EFT, przechodzi się do modlitwy, w której ofiarujesz je duchowi. Najważniejszym elementem tej praktyki jest nawiązanie kontaktu z wyższą mocą (niezależnie od tego, jak ją nazywasz). Dzięki duchowej praktyce poddania miłość zacznie “rozpuszczać” twoje osądy.

Z niektórych ocen trudniej się rezygnuje niż z innych. Czasem wydaje się to wyjątkowo trudne, a nawet niemożliwe. To właśnie w takich przypadkach warto skorzystać z mocy modlitwy razi Gabrielle Bernstein. Zamiast polegać tylko na sobie, wolno ci poprosić wyższą moc o wskazówki i wsparcie. Ofiarowanie osądów w modlitwie oraz zakomunikowanie Wszechświatowi, że chcesz ujrzeć drugiego człowieka lub jakąś sytuację w innym świetle (nawet jeśli nie wiesz, jak to zrobić), pozwoli ci zrzucić ciężar ze swoich barków.

Modlitwa umożliwia zmianę perspektywy, dzięki czemu spojrzysz na własne osądy przez pryzmat miłości i współczucia. Jeśli nie jesteś w stanie dostrzec niczego pozytywnego w danej osobie lub sytuacji, sięgnij po współczucie. Warto je rozwijać, gdyż stanowi antidotum na wszelkie osądy, które nie mogą z nim współistnieć. Zamiast postrzegać czyjeś zachowanie lub sytuację jako zagrożenie, ujrzyj w nich wołanie o miłość.

Na tym etapie poświęcisz również czas na naukę współczucia do samego siebie. Nie byłoby w tobie żadnych osądów, gdyby jakaś część ciebie nie wołała o miłość.

Krok 4: Patrz tak, jakbyś widział po raz pierwszy

Modląc się i rozwijając współczucie, przygotujesz się na zmianę sposobu postrzegania ludzi, których oceniasz. Często osądzamy innych (oraz siebie samych), projektując swoje dawne doświadczenia na obecne okoliczności. Ale gdy uczymy się patrzeć na ludzi w taki sposób, jakbyśmy widzieli ich po raz pierwszy w życiu, uwalniamy się od fałszywych wyobrażeń, jakie im narzuciliśmy, oraz przekonań, które nas od nich oddzielają. W rezultacie, zamiast widzieć ich przez pryzmat własnej przeszłości, dostrzegamy w nich kogoś, kto woła o miłość.

Zaczynamy się uwalniać od osądów na temat innych, gdy uznajemy ich za swoich nauczycieli w szkole życia. Przyjęcie takiego podejścia pozwala nam spojrzeć na daną sytuację z innej perspektywy. Na tym etapie procesu uświadamiasz sobie, że odtwarzasz swoją przeszłość, dzięki czemu będziesz teraz w stanie zdecydować inaczej. Uczysz się patrzeć na daną osobę (lub sytuację), jakbyś widział ją po raz pierwszy w życiu. Wyobraź sobie, jakiej wolności byś doświadczał, gdybyś nie przenosił przeszłości do każdego spotkania z drugim człowiekiem! Jak przypomina Gabrielle Bernstein wszyscy odtwarzamy ten sam cykl lęku i rozpaczliwie szukamy z niego wyjścia. A tym wyjściem jest miłość.

Krok 5: Przetnij więzy

Nauka patrzenia na innych, jakbyśmy widzieli ich po raz pierwszy w życiu, to potężna praktyka medytacyjna. W głębokim wyciszeniu iluzja oddzielenia rozpływa się, odsłaniając przed nami naszą jedność.

Na tym etapie poznajesz medytacje z wizualizacjami, praktyki kundalini jogi oraz mantry, które pomogą ci uzdrowić swój stosunek do osądzania. W sumie to sześć medytacji. Najlepiej według Gabrielle Bernstein wykonywać jedną dziennie przez sześć dni w przedstawionej w książce kolejności. Razem dają skumulowany efekt i pomogą ci zrezygnować z atakujących cię myśli oraz odzyskać kontakt ze swoim wewnętrznym prowadzeniem. Po każdej medytacji warto przystąpić do pisania intuicyjnego w dzienniku, za pomocą którego dopuścisz do głosu swoją wewnętrzną mądrość i odkryjesz to, co potrzebujesz wiedzieć, aby doświadczyć głębokiego uzdrowienia i rozwoju.

Wszystkie praktyki medytacyjne, w swoim założeniu mają przynieść ci wielką ulgę i pomogą wytrwać w tym procesie oczyszczania.

Krok 6: Rzuć światło na swój cień

Ostatnim krokiem emocjonalnego detoksu jest wybaczenie sobie swoich własnych osądów. Zdołasz tego dokonać, gdy zrozumiesz, że osądzając, tak naprawdę jedynie szukasz miłości. Oto prawdziwa intencja kryjąca się za wszelkim atakowaniem. W głębi duszy chcesz się tylko uchronić przed uczuciem, że nie jesteś kochany, tak samo jak osoba, która w twoim odczuciu cię atakuje. Wszyscy pragniemy miłości.

Tak naprawdę atakowanie, lęk, osądy i wszelkie inne przejawy oddzielenia są wołaniem o pomoc. Gdy odczuwasz ból fizyczny, szukasz czegoś, co przyniesie ci ulgę. Tak samo jest z osądami – są formą emocjonalnego bólu, który pragniesz złagodzić. Nie chcesz się czuć dalej chory, smutny ani przerażony. Ale zawsze, gdy zauważysz, że osądzasz, możesz się z tego wyzwolić, przebaczając sobie, a nawet samym swoim myślom. Każdy człowiek dysponuje zdolnością do wybrania miłości zamiast lęku. Możesz się uwolnić od ograniczającego wzorca osądzania, gdy tylko zauważysz, że wybrałeś lęk, i otworzysz się na otrzymanie pomocy, o którą prosisz.

Słowo końcowe

Detoks od osądów to proces rozpuszczania wszelkich ograniczeń miłością. Pozwala nam odkryć, że wszyscy doświadczamy tego samego: cierpimy, czujemy się niegodni i opuszczeni. Zauważenie tego, co nas łączy, pozwala nam wyjść z iluzji oddzielenia i wrócić do miłości.

Jeśli jesteś gotów rozpocząć proces wychodzenia z iluzji oddzielenia i wyjątkowości, podejdź do tego zadania z entuzjazmem! Książka Przestań się oceniać Gabrielle Bernstein  przedstawia drogę do wyzwolenia z wzorca osądzania oraz powrotu do jedności, pokoju i wewnętrznej harmonii.

Przestań się oceniać - Gabrielle Bernstein
Przestań się oceniać –
Gabrielle Bernstein

Uwolnij się od toksycznych emocji, zazdrości i poczucia winy!

Dzięki Przestań się oceniać Gabrielle Bernstein poznasz dokładnie proces sześciu kroków uwalniania się od osądów, co powoli ci:

  • pozbyć się drobnych uraz wobec innych;
  • zastąpić tendencję do atakowania współczuciem;
  • naprawić swój kontakt z otoczeniem;
  • wybaczyć sobie błędy popełnione w przeszłości;
  • poczuć się lepiej ze sobą i osiągnąć emocjonalny spokój.

Przejdź proces detoksu emocjonalnego, uwolnij się od swoich wewnętrznych blokad i ciesz się wspaniałym, pełnym pozytywnej energii życiem!

“Jako duchowa aktywistka wierzę, że moim największym wkładem w uzdrawianie świata jest pomoc ludziom w odzyskiwaniu połączenia z mocą miłości. Gdy to osiągamy, nasze wibracje się zmieniają, co służy również naszej rodzinie, sąsiadom i przyjaciołom. Zmiana energetyczna jednej osoby oddziałuje na cały świat. Im więcej ludzi wibruje miłością, tym słabsze stają się wibracje nienawiści i osądów. Obecne czasy wymagają od nas wybrania miłości. Jesteśmy podzieleni, zalęknieni, sfrustrowani i zranieni. Jedynym sposobem na przetrwanie tych czasów jest zmiana własnej energii. Nie chodzi tylko o to, aby poczuć się szczęśliwszym i przyciągnąć więcej dobra do swojego życia, ale także o uzdrowienie naszego świata”. – Gabrielle Bernstein

Źródło: Przestań się oceniać – Gabrielle Bernstein, Wydawnictwo Kobiece 2019, tłumaczenie Katarzyna Bochenek

Sprawdź też: Masz w sobie ukrytą moc! A wszechświat Cię wspiera.