Czytnik ebooków to coraz częściej poważna alternatywa dla tradycyjnych książek. I chociaż nadal nie brakuje czytelników, którzy nie wyobrażają sobie lektury bez możliwości przesuwania palcem po papierze, czytnik w dzisiejszych czasach ma coraz więcej sensu, zwłaszcza, jeśli czytamy sporo.

Czytnik e-book to wygodny sposób na spędzenie miłych chwil z książką. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto sięgnąć po czytniki e-booków zamiast kupować kolejne papierowe wydania, a także jak działa samo urządzenie. Przybliżymy też charakterystykę Kindle Paperwhite, czyli jednego z najpopularniejszych czytników na świecie.

Jak działa czytnik Kindle?

Na początek warto zacząć od podstaw, czyli technicznego aspektu tego, jak właściwie czytamy ebook na Kindle? Zarówno czytniki Kindle, jak i produkty innych marek opierają się na technologii e-papieru, czyli dość nietypowego w dzisiejszych czasach rodzaju wyświetlacza. Obecnie w komputerach, smartfonach, telewizorach czy smartwatach dominują ekrany typu LED, które są po prostu zbiorem diod LED, świecących dynamicznie w różnych kolorach. tego typu wyświetlacze umożliwiają zaprezentowanie na ekranie wszystkiego, co możemy sobie wyobrazić, zatem naturalnie także czarnego tekstu na białym tle. Dlaczego jednak do czytania e-booków nie używamy tabletów czy smartfonów, tylko kupujemy kolejny ekran, jakim jest czytnik Kindle?

Otóż wyświetlacz w czytniku Kindle i ekran LED w tablecie to dwie zupełnie inne technologie. W przypadku telefonów czy monitorów, wraz z pełną paletą barw, emitują także niebyt dobre dla ludzkiego oka światło niebieskie. Zbyt długie wpatrywanie się w ekran emitujący światło niebieskie, może nie tylko zmęczyć nasz wzrok, ale w dłuższej perspektywie pogorszyć nasze widzenie. Dlatego chociażby osobom, które spędzają wiele godzin przed komputerem zaleca się noszenie okularów z powłoką antyrefleksyjną, która w dużym stopniu odbija światło niebieskie. Niestety zbyt długie wpatrywanie się w ekran LED może być szkodliwe dla wzroku, a tym bardziej, jeśli to zajęcie wymagające skupienia, jak np. czytanie.

W przypadku ekranu, który znajdziemy w Amazon Kindle jest zupełnie inaczej. Technologia e-papieru ma długie tradycje, jednak dopiero w XXI wieku pomyślano, aby wykorzystać ją do czytania. W dużym uproszczeniu e-papier działa podobnie jak magnetyczne tablice do rysowania dla dzieci. W przypadku zabawek chodzi o to, że długopis z magnesem przyciąga czarne cząsteczki, tworząc rysunek. W przypadku e-papieru zasady są podobne, chociaż dużo bardziej zaawansowane. Ekran czytnika takiego jak np. Kindle Touch podzielony jest na białe cząstki (naładowane dodatnio) oraz czarne cząstki (naładowane ujemnie). Są one umieszczone w specjalnym płynie, tworząc coś w rodzaju atramentu, którym powleczony jest wyświetlacz. Każda wirtualna kartka e-booka to nowe ułożenie cząsteczek, które składają się na tekst.

Kluczowym plusem tej technologii jest fakt, że e-papier nie emituje światła. Jedyne podświetlenie, jakie znajdziemy np. w czytniku Kindle pochodzi z boku ekranu i pada na wyświetlacz, a nie świeci w oczy użytkownika. Czytanie na swoim Kindle niemal nie różni się zatem niczym od lektury papierowej książki, którą ściągnęliśmy z półki swojej biblioteki.

Jak czytać e-book na Kindle?

Czytnik Kindle umożliwia odtwarzanie dokumentów w różnych formatach. Dokumentem dedykowanym dla tych czytników są pliki mobi. Przeważnie książki zakupione w formie elektronicznej są dostępne w dwóch formatach, zatem możemy wybierać między plikami epub lub mobi. Niemniej Kindle pozwala odtworzyć także pliki pdf, chociaż jeśli chcemy wgrać książki w takim formacie, warto pamiętać, że wygląd na urządzeniu może się różnić od układu na komputerze. Wgrać książki możemy na różne sposoby. Można pobrać je z Kindle Store, lub za pomocą kabla USB załadować z komputera. Coraz bardziej popularne są usługi abonamentowe na e-booki i audiobooki.

Dobrym przykładem może być aplikacja Empik Go. W ramach Empik Go możemy korzystać zarówno z ebooków, jak i audiobooków. Czytać można na telefonie albo czytniku. Od 2021 roku wśród urządzeń dostępnych w ramach abonamentu Empik Go jest także Amazon Kindle. Wystarczy wykupić interesujący nas abonament, wybrać tytuły e-booków w aplikacji, a następnie wgrać je do pamięci urządzenia swojego czytnika. Ebook na Kindle będzie dostępny tak długo, jak ważny jest abonament w Empik Go.

Dlaczego warto wybrać czytnik Kindle zamiast tradycyjnej książki?

Spór między entuzjastami papierowych książek, a osobami, które czytają e-booki trwa od początku obecności czytników na rynku. Kindle czy inny czytnik wybierają coraz częściej osoby, które czytają bardzo dużo. Wynika to z dwóch aspektów. Pierwszym jest miejsce. Oczywiście możemy wypożyczać książki z biblioteki, jednak tam najczęściej brakuje nowych tytułów. Jeśli interesują nas premiery, musimy kupić własny egzemplarz. Nie każdy ma jednak miejsce na okazałą biblioteczkę w mieszkaniu, dlatego z czasem zalegające tomy stają się problemem. Tymczasem czytnik może pomieścić w sobie tysiące tytułów, a wciąż zajmuje tyle miejsca co nieduży tablet. Swój czytnik można zabrać na wakacje czy w podróż, tymczasem jeśli wybieramy tradycyjną książkę, zawsze stajemy przed dylematem, jaką powieść zmieścimy w torbie podróżnej.

Wreszcie pamiętajmy o finansach. Jeśli czytamy np. trzy książki w miesiącu, wydamy na nie co najmniej 90 zł. To sporo, zwłaszcza, że usługi takie jak Empik Go są znacznie tańsze, a dają nieograniczony dostęp nie tylko do ebooków, ale też książek do słuchania – audiobooków.