Współczesny świat jest owładnięty obsesją sukcesu i szczęścia. Żyjemy w przekonaniu, że aby osiągnąć szczęście, trzeba posiadać jak najwięcej, robić jak najwięcej, być “kimś”. Inaczej mówiąc ciągle się doskonalić, bez ustanku, za wszelką cenę. Problem w tym że ten pęd do rozwoju jest tak natrętny i ekspansywny, że pochłania wszystko i nie zostawia w życiu przestrzeni na nic innego. Zmienia każdą chwilę naszego dnia w wyścig.

I tak w ciągłym pędzie do posiadania, bycia, robienia czegoś pragnienie szczęścia ciągle wzrasta, a ono samo staje się tylko bardziej nieosiągalne. Mimo naszych starań nie czujemy się szczęśliwi. Zdarzają nam się jedynie ulotne chwile radości, co w efekcie przygnębia nas jeszcze bardziej. Mamy wrażenie, że życie mija a my nie idziemy właściwą drogą. Nie podążamy za swoim prawdziwym powołaniem. Jesteśmy dalecy od stanu, który pozwoliłby nam rozkwitnąć. Nie umiemy jednak znaleźć alternatywy.

Czy istnieje sposób, by zatrzymać to błędne koło? Co robić, aby naprawdę zmienić swoje życie, rozkwitnąć i poczuć się autentycznie szczęśliwym? Andrea Colamedici i Maura Gancitano autorzy książki Spójrz na to filozoficznie mają na to sposób. Pomóc nam może niedoceniane dziś narzędzie, często uważane za abstrakcyjne i zupełnie oderwane od rzeczywistości: filozofia.

“Biegamy z miejsca na miejsce, pędząc na oślep, uciekając przed samymi sobą i stajemy się niezdolni do spokojnej kontemplacji tego, co tu i teraz. A co, jeśli już jesteś szczęśliwy?” – Andrea Colamedici i Maura Gancitano

Jak rozkwitnąć? Spójrz na to filozoficznie

Filozofia to sztuka życia

“Filozofia rodzi się z zachwytu, zdumienia i przerażenia faktem istnienia w świecie, z poczucia porzucenia, trudu, jaki niesie ze sobą życie, ze świadomości, że nasze możliwości poznawcze są ograniczone. Staramy się odsunąć od siebie te myśli, a rzecz w tym że należałoby mieć je zawsze w pamięci, aby żyć naprawdę, wybrać żyzną drogę i przy każdym kroku czuć się wolnym”. – Andrea Colamedici i Maura Gancitano

Według powszechnej opinii filozofia to taka dziedzina, bez której w życiu możemy się spokojnie obejść. Nic bardziej mylnego. Filozofia od zarania dziejów była sztuką życia nie ograniczała się do teoretyzowania, trzymała się konkretów.

Filozofia powstała jako praktyka przemian, która ma nam pomagać zrozumieć i ożywić świat oraz nas samych. Ta­ka była filozofia starożytna, zdolna wypracować serię prostych narzędzi o nieprzecenionej sile. Składał się na nią szereg ćwiczeń i codziennych obrządków, które razem służyły temu, co Grecy nazywali epimeleia heautou, troską o siebie. Jak przekonują Andrea Colamedici i Maura Gancitano można je z powodzeniem wykorzystać i dziś, jeśli tylko odczytamy je i odniesiemy właściwe do naszych czasów.

Szczęście a zadowolenie

Szczęście to nie jest to samo co zadowolenie. Choć czasem błędnie używamy tych pojęć zamiennie. Kiedy np. zjadasz coś smacznego możesz odczuwać zadowolenie – nasycenie, błogość, zaspokojenie. Nie uczyni Cię to jednak szczęśliwym. Bo szczęście wiąże się ściśle z pojęciem płodności, a nie satysfakcją. Daje poczucie, że my – wraz z otaczającym nas światem – mamy dać życie czemuś pięknemu, zrodzonemu z naszej wzajemnej miłości.

Należałoby więc nauczyć się jak być jednocześnie szczęśliwym i zadowolonym. Czuć się naraz płodnym i zaspokojonym. Połączyć chęć dawania, wydawania na świat i bycia w świecie. Odkrywać nieznane z uczuciem bycia już spełnionym i pełnym.

“Oto co znaczy szczęście: przygotować nasz wewnętrzny grunt, pozwolić, by się unasienił, po czym wydać na świat kwiaty i owoce, czuwając nad ich wzrostem”. – Andrea Colamedici i Maura Gancitano

Human flourishing – ludzkie kwitnienie

“W epoce takiej jak nasza, pełnej możliwości i niebezpieczeństw, dla zdrowego rozkwitu niezbędne są konkretne wskazania dotyczące uprawy, które sprawią, że gdy rozwinie się pierwszy pąk, zakwitnie wszystko wokół. Tak, zmiany, które zachodzą w tobie, mogą wpływać również na otaczający cię świat, ponieważ część wysiłku, który wkładasz w swoją indywidualną drogę, to praca na rzecz innych.”. – Andrea Colamedici i Maura Gancitano

Autorzy i autorki zajmujących się różnymi dziedzinami nauki jak filozof Hilary Putman czy psycholog i badacz szczęścia Martin Seligman wspólnie ukuli termin “human flourishing”, który ma na celu oddać znaczenie greckiego słowa: “ludzkie kwitnienie”.

Rozkwit to bardzo wyjątkowy proces. Każdy z nas jest innym “kwiatem”, zrodzonym z naszego wewnętrznego gruntu i fragmentu świata zewnętrznego. Każdy wzrasta w relacji z otoczeniem, innymi ludźmi, odnajdują swoje miejsce w świecie.

Aby być szczęśliwym, trzeba być płodnym. Pozwolić aby świat wewnętrzny ożywiał nasze wnętrze tak, by niejako wyłoniło się ono ze świata. Jakby było ono ziemią, z której wyrastają drzewa i rośliny, dzięki otrzymanym z zewnątrz wodzie, powietrzu i promieniom słońca. Jesteś szczęśliwy, gdy ta drobina, która była zaledwie ziarenkiem, kiełkuje wewnątrz ciebie i staje się kwiatem. Kiedy przezwyciężając wszystkie przeciwności, udaje mu się przebić i ukazać się światu.

Rozkwit to nie zbiór technik a procesów. Wiesz że rozkwitasz, kiedy czujesz, że wewnątrz ciebie coś zaczęło się poruszać. Powoli, zgodnie z twoim rytmem, czasem delikatnie, innym razem z pewną dokuczliwością, ale nigdy na siłę. To proces, który wymaga od ciebie zaangażowania, przemyślenia, przetworzenia. Spowoduje to prawdopodobnie jakieś tarcie, ale bez stanów zapalnych.

Rozkwit a rozwój osobisty.

Andrea Colamedici i Maura Gancitano podkreślają, że rozkwit a rozwój osobisty to nie to samo. Mówimy o indywidualnym rozkwicie, ponieważ każdy z nas jest inny ma inny okres “kwitnienia”. Mie musi udawać niczego poza tym, czym jest. Nie ma nic do udowodnienia. Możliwe, że kwiat jeszcze się nie przebił, ale w wilgotnej ziemi cebulka stara się, jak może. Mówiąc natomiast o rozwoju osobistym ryzykujemy, że uruchomi się utarty tryb myślenia naszych czasów. Musimy bezustannie pędzić, rozwijać się, akumulować, maksymalizować przychody. Tak jakbyś nie był człowiekiem tylko biznesplanem do zrealizowania.

Zdarza się często, że skupiamy się tylko na sobie, zapominając o innych, lub poświęcamy się bez reszty innym, zapominając o sobie. Droga osobistego rozkwitu jest natomiast rodzajem pomostu między Ja a Ty, który służy zachowaniu stałego oraz konstruktywnego dialogu wewnętrznego i zewnętrznego.

Chodzi o to, by zrozumieć wartość troszczenia się o siebie. Porzucić potrzebę ciągłej kontroli, uwolnić się od obsesji wszechmocy. Wybrać to, co po ludzku jesteś w stanie udźwignąć, nie tracąc tchu i nie poddając się lenistwu. Innymi słowy znaleźć równowagę, odkryć na nowo cnotę umiarkowania.

Rzecz w tym, by uwolnić się od potrzeby dążenia do idealnych wyników. Działać według swoich pragnień, we właściwym dla siebie tempie i zgodnie z własnymi predyspozycjami. Bez wstydu czy autokrytyki, pielęgnując umiejętność nieustannego zachwytu nad światem i słuchając zawsze swojego powołania.

Jak rozkwitnąć? Filozoficzna podróż do rozkwitu

Spójrz na to filozoficznie jest odpowiedzią na kluczowe dziś pytanie jak rozkwitnąć? W tej wyjątkowej i niebanalnej książce znajdziesz zarówno teoretyczne scenariusze, jak i praktyczne narzędzia, które pozwolą ci stosować filozofię jako rodzaj samokształcenia do życia.

A wiesz co jest najlepsze oprócz przesłania i mądrości, którą ta książka niesie? Możesz ją czytać na wiele różnych sposobów. Andrea Colamedici i Maura Gancitano przygotowali cały szereg różnych dróg, które możesz wybrać podczas lektury. Co pozwoli ci naprawdę spojrzeć na to filozoficznie

Możesz czytać ją jak zwykłą książkę, od początku do końca, ignorując umieszczone w niej drogowskazy. Ale możesz też podjąć wyzwania, które znajdziesz pod koniec każdego rozdziału, i za każdym razem przeskakiwać w zupełnie inne miejsce w książce.

Założenie jest takie samo jak w gamebookach czy tak zwanych paragrafówkach, czyli książkach wymagających aktywnego udziału czytelnika lub czytelniczki, którzy sami torują swoją ścieżkę, wybierając jeden z możliwych wariantów.

To co się liczy to podróż…

Spójrz na to filozoficznie Andrea Colamedici Maura Gancitano
Spójrz na to filozoficznie
Andrea Colamedici Maura Gancitano

Spójrz na to filozoficznie to nie jest zwykła książka, ale wewnętrzna podróż. Podróż odkrywcza po wewnętrznym labiryncie każdego z nas, podróż składająca się z dróg, którymi należy podążać, i rozwidleń, przed którymi trzeba dokonać wyboru. Książka, którą warto czytać i czytać ponownie, ponieważ pozwala nam zastanowić się nad tym, co na co dzień uznajemy za oczywiste, a co w zamian jest źródłem szczęścia i rozkwitu.

Dla niektórych podróż będzie bardzo krótka, zaledwie kilka rozdziałów, dla innych będzie ciągnąć się przez wiele z nich, tylko jedna droga poprowadzi cię przez cały tekst. Nie ma jednego właściwego sposobu lektury tej książki.

To książka, którą można się w pełni delektować bez obawy o koniec, a raczej z pragnieniem dotarcia do niego tylko po to, by móc zacząć czytać ją od nowa.

Możesz przejść jedną z dróg, aby ponownie wyruszyć innymi ścieżkami. Za każdym razem spotkasz się z inną książką.

Zdecydowanie warto byś wyruszył w tę podróż. Rozkwitnij i rośnij w siłę dzięki filozofii!

“Osobisty rozkwitnie nie jest teorią, przeciwnie to podejście z gruntu praktyczne. Jest to droga tak dogłębnie indywidualna, że właściwe tworzona na nowo przez każdego, kto zdecyduje się nią podążyć”.- Andrea Colamedici i Maura Gancitano

Źródło cytatów: Spójrz na to filozoficznie – Andrea Colamedici Maura Gancitano, wydawnictwo Galaktyka 2022, tłumaczenie Natalia Pola Miscioscia