Masz ambitny cel o osiągnięciu którego zawsze marzyłeś. Opracowałeś plan działań, które poprowadzą cię do celu. Jesteś podekscytowany i gotowy do drogi, aby wejść na swój upragniony szczyt. Sprawdź czy twój pomysł to nie głuplanota, czyli “planowa głupota”!

“Głupota pcha do przodu, by być widoczną. Mądrość zostaje w tyle, by widzieć”. – Carmen Sylva

Co to jest głuplanota?

Zjawisko głuplanoty (ang. goalodicity) opisał D. Christopher Kayes, analizujący katastrofalną w skutkach wyprawę na Mount Everest z 1996 roku, kiedy to amatorzy wspinaczki zapłacili zawodowcom dużą sumę pieniędzy za to, aby ci pomogli im wspiąć się na najwyższą górę świata. Piszą o niej też autorzy książki Przestań gadać, zacznij działać Sháá Wasmund i Richard Newton.

Gdy warunki wspinaczki uległy zmianie alpiniści zignorowali swoje doświadczenie, gdyż za bardzo skupili się na swoim celu. W innej sytuacji zmieniliby zdanie i by się wycofali. Próbując usilnie dojść na szczyt, zignorowali jednak warunki rzeczywiste. Doprowadziło to do śmierci ośmiu z nich oraz trwałego, poważnego kalectwa u innych.

“Najważniejszym objawem głuplanoty jest skłonność do tak silnego koncentrowania się na założonym celu, że prowadzi to do pomijania realistycznej oceny działań podejmowanych w celu jego osiągniecia”.

Oto 6 cech głównych głuplanoty przedstawionych przez Kayesa:

#01 Wąsko zdefiniowane cele (wejść na szczyt).

#02 Oczekiwania innych (w ekipie znajdowali się ludzie wybitni — w tym jeden znany dziennikarz — którym zależało na opinii pozostałych członków ekspedycji oraz innych ludzi).

#03 Ochrona reputacji (dotyczy to bardziej doświadczonych klientów i przewodników, którzy zignorowali sygnały niebezpieczeństwa, aby nie zostać uznanymi za niewiarygodnych).

#04 Marzenie o wyidealizowanej przyszłości (podbój Everestu).

#05 Ocena oparta na celu (jeżeli celem jest “wszystko”, może to posłużyć wsparciu nieracjonalnych, a często niebezpiecznych decyzji).

#06 Poczucie przeznaczenia.

Sprawdź: SMARTEST – jak skutecznie formułować cele?

Uwagi końcowe

Siła woli nie wystarczy, aby dostać się tam gdzie chcesz. Potrzebujesz planu. Bez planowania szanse wejścia na twój życiowy Mount Everest są niewielkie. Właściwy plan rozpoczyna się od określenia właściwych celów. Kluczowe jest ustalenie rzeczywistego, osiągalnego, mierzalnego celu oraz działań, jakie musisz podjąć, aby go osiągnąć. Gdy wiesz co chcesz uzyskać oraz masz opracowany plan co i w jakiej kolejności trzeba zrobić, twoje szanse na sukces rosną. Jednak powinieneś też umieć pogodzić swoje wielkie ambicje z realną oceną sytuacji i wystrzegać się “głuplanoty”.

Ślepe podążanie za celem zamiast do upragnionego sukcesu może poprowadzić cię do porażki, a nawet doprowadzić do tragedii. W drodze na swój szczyt nie zakładaj, że samo osiągnięcie celów w “cudowny” sposób rozwiąże wszystkie problemy wynikające z poświęceń, ciężkiej pracy i podejmowanych w międzyczasie wyborów. Takie zawieszenie rzeczywistości może prowadzić do nadmiernego ryzykanctwa, nieetycznych działań, a czasami ryzykowania zdrowiem i życiem ludzi. Można więc powiedzieć, że planując, zdobycie swojego celu miej głowę w chmurach, ale jednocześnie mocno stąpaj po ziemi.

“Marzenia i cele powinny znajdować się tuż poza zasięgiem ręki, ale nie poza zasięgiem wzroku. Marzenia i cele muszą być widoczne, aby przyciągać”. – Joseph Campbel

Aby dowiedzieć się więcej o tragicznej wyprawie a Mount Everest z 1996 roku i lepiej zrozumieć do czego prowadzi głuplanota sięgnij po książkę Christopher Kayes Destructive Goal Pursuit: The Mt. Everest Disaster.

Nie ograniczaj swoich marzeń czekaniem!

Przestań gadać, zacznij działać. Kopniak w tyłek, w sześciu częściach. - Sháá Wasmund, Richard Newton
Przestań gadać, zacznij działać. Kopniak w tyłek, w sześciu częściach. – Sháá Wasmund, Richard Newton

Brak ci motywacji do działania? Snujesz wizje wspaniałej przyszłości, ale wciąż stoisz w miejscu? W takim razie chwyć za książkę Przestań gadać, zacznij działać. Kopniak w tyłek, w sześciu częściach. Napisali ją wspólnie Sháá Wasmund i Richard Newton. To praktyczna książka poświęcona rozpoczynaniu. Pokazuje jak przejść od stanu statycznego do aktywnego. Od myślenia, mówienia i planowania do skutecznego działania. Zawiera rady otwierające oczy, inspirujące wskazówki, nieszablonowe pomysły i porywające opowieści, które pomogą Ci ruszyć na przód i przekształcić Twoje marzenia w rzeczywistość!

Jeżeli chcesz coś robić, to wiesz, co musisz zrobić. Musisz określić swój cel, opracować dobry plan i zacząć działać! A w drodze na swój szczyt wystrzegać się głuplanoty!

…teraz wszystko należy do Ciebie. Co zrobisz?

“Życie jest krótkie. Jeżeli chcesz coś zrobić…, teraz jest dobry moment, aby to rozpocząć!”

Sprawdź też: Siła małych celów. Zasada 1% procenta – małe zmiany – wielki sukces!

Co jest twoim Życiowym Everestem?