Bycie introwertykiem może być frustrujące. W świecie, który nagradza za ekstrawertyczne zachowania, łatwo jest poczuć się niechcianym. Społeczeństwo często nie dostrzega introwertyków. Wielbimy tych, którzy są głośni i rozgadani, wysuwają się na pierwszy plan i stają w światłach reflektorów, tak jakby mieli być wzorami do naśladowania dla każdego. Jeśli jesteś introwertykiem, na pewno masz świadomość problemów i wyzwań, jakie się z tym wiążą. Jak być pewnym siebie introwertykiem? Czytaj dalej aby się dowiedzieć…poradnik dla introwertyka.

Kim jest introwertyk?

“Wielu ludzi myli introwersję z nieśmiałością. To prawda, że wielu introwertyków jest nieśmiałych, ale ich główną cechą jest to, że ich wewnętrzny „akumulator” wyczerpuje się podczas spędzania czasu z ludźmi, a „naładowuje się” w chwilach samotności”.

Psychologia jest nauką zajmującą się badaniem ludzkiego zachowania, a także ludzkiego umysłu i jego funkcji. Oczywiście umysł każdego człowieka funkcjonuje na swój własny, specyficzny sposób, jednak każdy z nas działa w mniej więcej takich samych lub przynajmniej podobnych sytuacjach i warunkach, tak więc w naszym zachowaniu można odkryć wiele zbieżności i podobieństw.

Carl Gustav Jung, sławny dwudziestowieczny szwajcarski psycholog, wprowadził terminy „introwertyczny” i „ekstrawertyczny” służące do opisu dwóch różnych typów osobowości. Jung, który sam był introwertykiem, jako pierwszy wyjaśnił, że introwertyków pociąga bardziej wewnętrzny świat myśli i uczuć, podczas gdy ekstrawertycy, którzy są ich przeciwieństwami, garną się do zewnętrznego świata ludzi i wszelkiej aktywności. Oczywiście nawet Jung twierdził, że nikt nie jest tylko i wyłącznie (w 100%) introwertykiem albo tylko ekstrawertykiem.

Natężenie tych cech rozkłada się, tworząc rodzaj spektrum. Najlepszym sposobem zrozumienia tego, czym jest spektrum, jest wyobrażenie sobie długiej linijki. Powiedzmy, że jeden z jej końców oznacza skrajnego (stuprocentowego) ekstrawertyka, podczas gdy drugi z jej końców skrajnego introwertyka. Są także tacy, którzy lokują się w pobliżu środka – psycholodzy nazywają ich „ambiwertykami” – ale nawet ci, którzy wyraźnie skłaniają się w jedną lub drugą stronę, stanowią wciąż rodzaj mieszanki.

Prosty test na introwertyzm. Sprawdź czy jesteś introwertykiem?

Susan Cain, autorka książki Ciszej proszę… Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać zawarła prosty test na introwertyzm. Poniżej masz okazję sprawdzić, gdzie ty sam lokujesz się na owym introwertyczno-​ekstrawertycznym spektrum. Nie chodzi tu o żadne dobre czy złe odpowiedzi, lecz tylko o wybór tego, co do ciebie pasuje, wybór „tak” lub „nie”.

Poniższe pytania zostały sformułowane na podstawie najczęściej przejawianych przez introwertyków charakterystycznych cech, uznawanych za takowe przez większość współczesnych badaczy. Pytania te mają charakter całkowicie nieformalny i w żadnym razie nie są naukowo opracowanym testem osobowości.

Prosty test na introwertyzm. Odpowiedz „tak” lub „nie” na poniższe pytania:

  • Wolę spędzać czas z jednym lub dwoma przyjaciółmi zamiast z całą grupą.
  • Chętniej wyrażam swoje idee na piśmie.
  • Lubię być sam.
  • Wolę prowadzić bardziej poważne, głębokie rozmowy niż nic nieznaczące pogawędki.
  • Moi przyjaciele mówią mi, że potrafię znakomicie słuchać.
  • Wolę zajęcia szkolne w małych klasach niż w dużych.
  • Unikam konfliktów.
  • Nie lubię pokazywać innym wyników swojej pracy, póki nie doprowadzę ich do perfekcji.
  • Najlepiej pracuje mi się samemu.
  • Nie lubię być wzywany do odpowiedzi podczas lekcji.
  • Po dłuższym przebywaniu w gronie przyjaciół czuję się wyczerpany, nawet jeśli przez cały czas dobrze się bawiłem.
  • Wolę obchodzić swoje urodziny w gronie niewielu przyjaciół i członków rodziny niż urządzać z tej okazji wielkie przyjęcie.
  • Nie mam nic przeciwko uczestnictwu w wielkich niezależnych projektach szkolnych.
  • Dużo czasu spędzam w czterech ścianach swojego pokoju.
  • Zwykle nie podejmuję ryzykownych wyzwań.
  • Potrafię przez kilka godzin bez przerwy pracować nad jakimś projektem, uprawiać sport, grać na instrumencie muzycznym lub angażować się w jakiś inny rodzaj twórczej aktywności, nie męcząc się i nie nudząc.
  • Zwykle najpierw pomyślę, zanim coś powiem.
  • Wolę wysłać wiadomość tekstową (sms) lub maila niż rozmawiać przez telefon z kimś, kogo dobrze nie znam.
  • Nie czuję się całkiem komfortowo w sytuacji, kiedy to ja znajduję się w centrum uwagi.
  • Zwykle bardziej lubię zadawać pytania niż na nie odpowiadać.
  • Ludzie często mówią o mnie, że jestem cichy i nieśmiały.
  • Gdybym miał wybór, wolałbym weekend, podczas którego nie mam absolutnie nic do roboty, niż taki, w którym miałbym na głowie mnóstwo spraw do załatwienia.

Im więcej odpowiedzi „tak”, tym większe prawdopodobieństwo, że jesteś raczej introwertykiem. Z kolei jeśli częściej odpowiadałeś „nie”, to wszystko wskazuje na to, że jesteś raczej ekstrawertykiem. Jeśli liczba odpowiedzi „tak” i „nie” jest zbliżona lub taka sama, należysz zapewne do grona tzw. ambiwertyków.

Bez względu na to, po której stronie spektrum się lokujesz, wszystko jest w jak najlepszym porządku.

“Nigdy o tym nie zapominaj… Nie ma nic złego w byciu introwertykiem”.

Oto 15 wyzwań z którymi najczęściej mierzą się introwertycy

Wyzwanie 1. Sprawianie wrażenia osoby niegrzecznej lub wyniosłej

Większość introwertyków jest z natury cicha i spokojna. Niestety zachowując się w ten sposób, często sprawiają wrażenie osób niegrzecznych, wyniosłych, a nawet aroganckich. To prawda, istnieją samolubni introwertycy, tak samo jak istnieją samolubni ekstrawertycy, ale ta cecha nie ma nic wspólnego z tym, czy ktoś jest introwertykiem, czy ekstrawertykiem.

Wyzwanie 2. Wyczerpanie spowodowane nadmierną stymulacją

Wyczerpanie spowodowane nadmierną stymulacją to poważny problem wielu introwertyków. Introwertycy gdy długo przebywają wśród ludzi, czują się wyczerpani emocjonalnie. Introwertyk powinien wiedzieć, co powoduje u niego nadmierną stymulację i co może zrobić, żeby zmniejszyć jej poziom.

Wyzwanie 3. Bycie uważanym za nudziarza

Introwertycy, często wolą pomyśleć, zanim się odezwą, dlatego nie lubią się wtrącać w gorące dyskusje. Z tego powodu w sytuacjach towarzyskich często dostają jedną (lub wszystkie) z łatek: ostrożny albo niepewny, nudny rozmówca, mniej interesujący niż inni ludzie.

Wyzwanie 4. Nieśmiałość i brak pewności siebie

Inną błędną opinią na temat introwertyków jest to, że brakuje im pewności siebie. Oczywiście istnieją introwertycy, którym brakuje pewności siebie — tak samo jak ekstrawertycy. Niestety introwertykom dużo częściej przypisuje się tę cechę.

Wyzwanie 5. Robienie dobrego pierwszego wrażenia

Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia to coś, co sprawia trudności wielu introwertykom. Kiedy introwertyk już kogoś dobrze zna, potrafi być bardzo gadatliwy, ale wielu introwertyków ma problem ze zrobieniem dobrego pierwszego wrażenia w sytuacji, gdy spotyka kogoś po raz
pierwszy.

Wyzwanie 6. Trudna sztuka mówienia o niczym

Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia to tylko jedno z towarzyskich wyzwań, przed jakimi stają introwertycy. Trudności sprawia im również następny etap konwersacji, jakim jest luźna rozmowa. Wielu introwertyków nie wie, jak się wtedy zachować.

Wyzwanie 7. Rozmowy telefoniczne

Kolejnym wyzwaniem, z którym zmaga się wielu introwertyków, są rozmowy telefoniczne. Niektórzy introwertycy czują ogromną niechęć do rozmów telefonicznych (a nawet się ich boi). Dla wielu introwertyków rozmowy telefoniczne bywają bardziej wyczerpujące niż przemawianie przed małą grupą osób albo rozmowa w cztery oczy.

Wyzwanie 8. Budowanie relacji

Po tym, jak już introwertyk zrobi pierwsze wrażenie i wymieni kilka luźnych zdań z rozmówcą, staje przed kolejną przeszkodą, jaką jest budowanie długotrwałych relacji, w tym romantycznych, przyjacielskich i zawodowych.

Wyzwanie 9. Bycie traktowanym jak popychadło

Czasami zdarza się, że cicha natura introwertyka jest błędnie postrzegana jako jego słabość. Jeszcze gorzej jest, gdy ludzie zakładają, że takimi „słabymi” introwertykami można pomiatać. Niestety utwierdzają się oni w tym przekonaniu za każdym razem, gdy rzeczywiście im na to pozwalamy.

Wyzwanie 10. Praca zespołowa

Firmy zmieniają swój model działania. Nigdy wcześniej nie przywiązywano takiej wagi do pracy zespołowej — coraz rzadziej pracujemy samotnie nad indywidualnymi projektami, a coraz częściej nasze sukcesy są rezultatem grupowego wysiłku. Zmiany wprowadzane w miejscach pracy jak np. tzw. “open space”, potrafią wywołać niepokój, a w wielu przypadkach przynoszą spadek wydajności i niezadowolenie pracowników o introwertycznej naturze.

Wyzwanie 11. Dawanie opinii zwrotnych

Wielu introwertyków ma trudności z dawaniem opinii zwrotnych, zwłaszcza gdy są one krytyczne. Przyczynami takiego zachowania mogą być strach, nieśmiałość albo brak pewności siebie. Bez względu na przyczynę, wielu introwertyków nie lubi konfrontacji, i choć unikanie konfliktów może się wydawać czymś dobrym, wywołuje ono wiele problemów.

Wyzwanie 12. Poczucie, że Twoja praca nie jest doceniana

Jako introwertyk wolisz się nie wychylać. To prawda, że na tylnym siedzeniu jest wygodniej, ale jeśli stamtąd nie wyjdziesz, może to mieć katastrofalny wpływ na Twoją karierę i życie osobiste. Twoje zasługi mogą pozostać niezauważone — a w najgorszym razie inni będą czerpać finansowe korzyści z Twojej ciężkiej pracy.

Wyzwanie 13. Utrzymywanie relacji z ekstrawertykami

Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają, i tak właśnie często się dzieje z introwertykami i ekstrawertykami. To wzajemne przyciąganie może być podstawą przyjaźni i miłości. Jednak nawet w najbardziej zrównoważonych relacjach może dochodzić do konfliktów, które często wynikają z różnych stylów komunikowania się, jakie preferują introwertycy i ekstrawertycy.

Wyzwanie 14. Nawiązywanie kontaktów

Budowanie sieci kontaktów to coś, co sprawia trudności większości introwertyków. Wielu z nich otwarcie przyznaje, że chciałaby być bardziej towarzyska i nawiązywać nowe znajomości z taką łatwością jak ekstrawertycy.

Wyzwanie 15. Inni nie widzą w Tobie lidera

Wielu introwertyków ma wrażenie, że z powodu swojej osobowości nie są postrzegani jako osoby, które mogą być silnymi przywódcami. Sprawę jeszcze bardziej utrudnia fakt, że wiele osób wyobraża sobie lidera jako kogoś, kto jest wyjątkowo towarzyski i przyjazny, a nie jest to styl bycia typowy dla wielu introwertyków. Jednak introwertycy mogą być wspaniałymi liderami. Muszą tylko podkreślić swoje naturalne mocne strony.

Jak stać się pewnym siebie introwertykiem?

To prawda, że żyjemy w świecie, który często nagradza za zachowania typowe dla ekstrawertyków. Ale w tym samym świecie mamy też mnóstwo przykładów introwertyków, którzy odnieśli imponujące sukcesy. Cała sztuka polega na tym, żeby połączyć pozytywne nawyki ekstrawertyków z nawykami typowymi dla introwertycznej natury.

“Niebezpiecznie jest myśleć, że aby odnieść sukces, trzeba zostać ekstrawertykiem”.

Chociaż może się wydawać, że gdy idzie o odnoszenie sukcesów, introwertycy stoją na przegranej pozycji (przynajmniej z punktu widzenia ogólnie uznanej definicji sukcesu), mamy przykłady wielu introwertyków, którzy pomogli ukształtować nasz świat. Niektóre nazwiska będą dla Ciebie oczywiste, a inne prawdopodobnie Cię zaskoczą.

Oto kilka przykładów znanych introwertyków i ich największych osiągnięć:

  • Warren Buffett, jeden z najbogatszych ludzi na świecie i wielki filantrop;
  • J.K. Rowling, pisarka, która odniosła niewiarygodny sukces ze swoją serią książek o Harrym Potterze;
  • Albert Einstein, fizyk i laureat Nagrody Nobla;
  • Mahatma Gandhi, znany ze stosowania taktyki biernego oporu;
  • Larry Page, współzałożyciel Google;
  • Steve Wozniak, współzałożyciel Apple;
  • Bill Gates, założyciel Microsoftu i filantrop;
  • Angelina Jolie, aktorka, która sama przyznaje, że ma niewielu przyjaciół;
  • Lady Gaga, gwiazda muzyki pop, która jest nieśmiała i często ma wrażenie, że nie pasuje do reszty;
  • Christina Aguilera, gwiazda muzyki pop, która sama przyznaje, że zawsze była introwertyczką i z tego powodu czuje się jak outsider;
  • Eleanor Roosevelt, była amerykańska pierwsza dama, która ponoć powiedziała: Przyjaźń z samym sobą jest najważniejsza, ponieważ bez niej człowiek nie jest w stanie zaprzyjaźnić się z nikim innym na świecie;
  • Laura Bush, była amerykańska pierwsza dama — doskonały przykład kogoś, kto jest introwertykiem, ale nie jest nieśmiały; świadczą o tym jej umiejętności przemawiania publicznego, poczucie humoru oraz to, że zawsze odpowiadała na pytania dziennikarzy z gracją i godnością;
  • Rosa Parks, ikona walki o prawa człowieka, która z natury była nieśmiała, ale potrafiła wykazać się odwagą, gdy było to najbardziej potrzebne;
  • Roy Rogers, piosenkarz i aktor, który przyznaje, że chociaż uwielbiał show-biznes, jego introwertyczna natura utrudniała mu odnoszenie sukcesów w tej branży.

Niestety świat często nagradza ekstrawertyków i to właśnie ich wynosi na piedestały. Dlatego też ekstrawertykom łatwiej jest odnosić sukcesy w różnych dziedzinach życia — introwertycy mają dużo trudniej.

Czy zatem introwertycy, aby osiągnąć sukces, muszą działać wbrew sobie?

Absolutnie nie! Jeśli jesteś introwertykiem, możesz pozostać w zgodzie ze swoją naturą i osiągać własne cele z licznymi sukcesami. Dzięki książce Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka autorstwa S. J. Scott i Rebecci Livermore dowiesz się, jak sobie z tym szybko i skutecznie poradzić. Zarówno Steve, jak i Rebecca są introwertykami, dlatego doskonale wiedzą, że nie ma w tym nic złego — po prostu niektórzy ludzie mają taką naturę. Introwersja jest wrodzoną cechą niektórych z nas i stanowi nieodłączny element naszego społeczeństwa. W tym niewielkim przewodniku znajdziesz mnóstwo pożytecznych informacji, dzięki którym określisz mocne i słabe strony swojej osobowości.

Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka - S. J. Scott, Rebecca Livermore
Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka – S. J. Scott, Rebecca Livermore

Zapoznasz się też ze wskazówkami, jak najlepiej wykorzystać swoje atuty. Dowiesz się także, z jakimi wyzwaniami zmagają się introwertycy, skąd się biorą problemy i nieporozumienia, a także jak skutecznie poradzić sobie z tymi sytuacjami. Szybko dojdziesz do wniosku, że możesz odnosić sukcesy w świecie ekstrawertyków… i nie działać wbrew sobie!

Czytając książkę Bądź pewny siebie! poznasz liczne strategie, które pomogą Ci stać się większym ekstrawertykiem w sytuacjach biznesowych i towarzyskich. Dowiesz się, jak konsekwentnie dążyć do swoich celów bez poczucia, że działasz wbrew sobie i udajesz kogoś, kim tak naprawdę nie jesteś. W książce między innymi:

  • czym jest introwersja
  • rozpoznawanie głównych cech swojej osobowości
  • wyzwania, przed którymi stają introwertycy
  • skuteczne strategie pokonywania trudności wynikających z introwertyzmu
  • mocne strony introwertyków i ich wykorzystywanie

Jesteś introwertykiem? Przekonaj się, na co Cię stać!

“Nie musisz zmieniać się w ekstrawertyka, żeby osiągnąć wspaniałe rzeczy. I bardzo dobrze, ponieważ nie jesteś w stanie przestać być introwertykiem. Walczenie z tym nieodłącznym aspektem Twojej osobowości tylko Cię unieszczęśliwi”. – S. J. Scott i Rebecci Livermore

Źródła:
Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka autorzy: S. J. Scott, Rebecca Livermore, Sensus 2022, tłumaczenie Joanna Sugiero
Ciszej, proszę… Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać autorka: Susan Cain, Laurum 2022, tłumaczenie Jerzy Korpanty

Sprawdź też: Jak zmienić swój charakter? 5 mitów osobowości