Jak budować pozytywne nastawienie? Dobre nastawienie nie zawsze nam towarzyszy. Jest to stan niekiedy bardzo trudny do osiągnięcia. Źli ludzie dookoła nas, złe wiadomości docierające niemal z każdej strony skutecznie zapobiegają nadmiarom radości w naszym codziennym życiu. Przyglądając się i robiąc to w miarę uważnie, naszej codzienności, możemy wysnuć wniosek, iż na większość sytuacji które dzień w dzień dzieją się dookoła, po prostu nie mamy wpływu. I może całe szczęście, że tak jest. Wielu z nas się z tym jednak nie zgadza, mimo że zmienić tego nie jest w stanie. Można zrobić z tym tylko jedną rzecz – pogodzić się, zaakceptować. Nic więcej. Nie mniej jednak pogodzenie się z tym, czego zmienić się nie da, pozwoli dostrzec nam konkretną prawdę a mianowicie taką, iż to tylko i wyłącznie nasze nastawienie decyduje o tym jak dana rzecz, dany aspekt rzeczywistości na nas oddziałuje.

„Pozytywne nastawienie to coś, nad czym każdy może popracować i każdy może nauczyć się, jak je stosować”. – Joan Lunden

Jak budować pozytywne nastawienie?

Zdolności uczuć i myśli

Błędem jest założyć, że moje uczucia i myśli są niewidzialne dla przysłowiowego gołego oka. Zawartość naszej głowy ujawnia się w sposób automatyczny. Możemy tego chcieć lub nie, ale to i tak się zadzieje. Zdolności uczuć oraz myśli do ukazywania się na zewnątrz są jednym z życiowych praw. Tak więc dobre nastawienie będzie naszym przyjacielem natomiast złe nastawienie, które cały czas nosimy wewnątrz stanie się naszym zaciekłym wrogiem. Pytanie; po co sobie utrudniać to życie?

Wbrew pozorom jest to bardzo proste do zobrazowania, ponieważ jeżeli mamy dobre, pozytywne nastawienie to wówczas świeci w nas słońce. Jeżeli nosimy w sobie brzemię negatywnego podejścia do wszystkiego a więc do życia, świata, innych ludzi – to wówczas mówiąc metaforycznie w naszym wnętrzu, leje jak z cebra. Ciało odzwierciedla nasze wnętrze.

Filtr mentalności

Człowiek swoje myśli i uczucia przelewa na otoczenie. Udzielają się one także innym osobom, z którymi mamy akurat styczność. Tak kształtuje się w nas sposób na to jak poradzić sobie z własnym życiem, szczególnie z jego licznymi zawirowaniami. Nasza mentalność filtruje wszystko a więc każdą przeżytą sytuację i narzuca nam jej interpretację.

Optymiści to osoby nie tylko pozytywnie myślące i odczuwające. To przede wszystkim ludzie… spokojni. Ze spokojem, na chłodno a także zdroworozsądkowo podchodzą do tego wszystkiego, co akurat się w ich życiu dzieje, dzięki czemu przyciągają wysokie, pozytywne wibracje. Narzekanie na tak naprawdę błahe, nieistotne sprawy, marnotrawi mnóstwo naszej energii. Przez wiele godzin potrafimy rozprawiać o pechu, który nam towarzyszy a gdybyśmy się tak nieco głębiej zastanowili nad tym, co się wydarzyło, to prawdopodobnie doszlibyśmy do wniosku, że z tym pechem to jednak przesadzamy…

„Pozytywne myślenie jest cennym narzędziem, które może pomóc ci pokonać przeszkody, poradzić sobie z bólem i osiągnąć nowe cele”. – Amy Morin

Co nam daje dobre nastawienie?

Otóż często nie wiemy jak radzić sobie z toksycznymi dla nas rzeczami. I równie często, siłą rzeczy, sobie z nimi nie radzimy. Jeżeli w miarę regularnie będzie nam towarzyszyć dobre nastawienie a więc te miłe, pozytywne wibracje, wówczas wiedza ta przyjdzie do nas w sposób naturalny.

Zgromadzenie w sobie pozytywnych odczuć skutecznie obroni nas przed tym, co negatywne. Podczas analizowania takich czy innych sytuacji, które nas spotkały starajmy się nie czynić ich ważniejszymi niż w rzeczywistości. Zamiast zrzucać z siebie po trochu cały ciężar, my używamy go do budowania muru, którym się otaczamy. Pamiętajmy, że lekarstwem na smutek jest uśmiech…

Pozwól sobie zasługiwać

Wielu z nas może się zastanawiać jak to osiągnąć, jak to zrobić, żeby było. Nie odrzucajmy tego, co oferuje nam życie. Pozwalajmy sobie robić rzeczy, na które zasługujemy. Przestańmy wychodzić z założenia, że jak coś odrzucimy, nieszczęście ominie nas szerokim łukiem i dzięki temu go nie doświadczymy. Jest to dość, żeby nie powiedzieć, że wyjątkowo iluzoryczna wizja sprawiedliwości. Czegokolwiek się zrzekniemy, dla pojęcia życiowej sprawiedliwości, zabieg ten nie ma najmniejszego znaczenia ani nie stanowi żadnej gwarancji, że czegoś negatywnego unikniemy.

Czego szukam, czego potrzebuję w swoim życiu? Odpowiedź na te pytania nauczy nas pierwszego kroku jakim jest pozytywne nastawienie. Odrzućmy strach i ograniczenia, które sami na siebie nakładamy. Wówczas zadbamy sami o siebie, zachowując przy tym dobre nastawienie do tego, co nas otacza, co wciąż jeszcze przed nami.

„Inspiracja pochodzi z wnętrza ciebie. Trzeba być pozytywnym. Kiedy jesteś pozytywny, dzieją się dobre rzeczy”. – Deep Roy

Sprawdź też: Jak myślą optymiści? Credo optymisty

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!