Skupienie uwagi może być poważnym wyzwaniem i nie zawsze ma związek z cięższą pracą czy motywacją. Nie trudno jest być zajętym, trudniej jest być produktywnym. Zwiększenie produktywności wymaga jednak mądrzejszego działania, które doprowadzi do zmaksymalizowania zasobów poznawczych i umysłowych. Niestety nie zmienisz liczby godzin w ciągu doby – masz 24h, lecz możesz przekształcić sposób, w jaki się je wykorzystujesz. Oto 10 prostych, praktycznych i co ważne skutecznych sposób na większą wydajność każdego dnia. Zaczynamy!

„Zazwyczaj mamy dość czasu, jeżeli potrafimy wykorzystać go właściwie”. – Johann Wolfgang von Goethe

10 prostych i skutecznych trików na większą wydajność i skupienie

#01 Odpowiednia temperatura

Badacze udowodnili związek temperatury otoczenia z produktywnością i stwierdzili, iż „strefa komfortu” to 22-25°C.

#02 Planowanie 

Planuj swój dzień. Wyznaczaj sobie ambitne, lecz realne cele. Jeśli są one zbyt ambitne, narażasz się na niepowodzenie i rujnujesz swą przyszłą motywację.

#03 Start

W każdej pracy najważniejszy jest początek. Trzeba wystartować, aby ruszyć z miejsca. Po prostu zacznij, a twój lęk przed niepowodzeniem i brakiem czasu znacznie się zmniejszy. Jeśli wielkie zadanie cię przytłacza, podziel je na części, z którymi sobie poradzisz.

#04 Współpraca i wsparcie

Uwierz w kompetencje i szczerość innych. Proś o pomoc, gdy jej potrzebujesz, a w zamian dziel się z innymi swoim doświadczeniem.

#05 Mniej znaczy więcej

Produktywności nie mierzy się liczbą godzin, które spędzasz za biurkiem. Pracuj krótkimi zrywami, maksymalnie skupiając uwagę. Rób sobie też krótkie przerwy, gdy twoja uwaga ulega osłabieniu.

#06 Odpowiedzialność

Stwórz zobowiązanie. Opowiadaj innym o swoich celach, aby czuć się za nie bardziej odpowiedzialnym za ich osiągniecie. Przecież jesteś osobą, która dotrzymuje słowa. Prawda?

#07 Odpowiednia pora

Jesteś skowronkiem a może sowa? Określ porę dnia, w której jesteś najbardziej produktywny. Przystąp do pracy – nawet o 5 rano lub o 23 wieczorem. Jeśli ci to odpowiada, nie przejmuj się.

Sprawdź: Kiedy jest twoja najlepsza pora dnia. Na co ją przeznaczasz?

#08 Zmiana otoczenia

Zmień otoczenie. Czasami wystarczy przenieść się do innego pokoju i użyć papieru oraz długopisu zamiast komputera, by ponownie znaleźć motywację do pracy.

#09 Zasada 80/20

Stosuj zasadą Pareto, sformułowaną przez włoskiego ekonomistę Vilfredo Pareto, znaną też jako zasada 80/20. Zasada Pareto głosi, iż w wielu systemach występuje niewspółmierność skutków do przyczyn. W wielu przypadkach 80% wyników jest efektem 20% przyczyn. Które 20% twojego bezproduktywnego działania sprawia, że marnujesz 80% swego czasu? Jakie 20% wykonanych działań zapewni ci 80% realizacji celu?

#10 Skup się na jednym

„Multitasking” nie działa! Unikaj więc, wielozadaniowości. Badania dowiodły, że robienie kilku rzeczy naraz jest nieefektywne. Według niektórych badań robienie kilku rzeczy na raz, może obniżyć twoją produktywność nawet o 40%, a także pogłębia stres i lęk. Skupiaj się tylko na jednej rzeczy!

Sprawdź: JEDNO pytanie i JEDNA rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć

Uwagi końcowe

Oto one 10 prosty i skutecznych sposobów na większą wydajność i skupienie. Wypróbuj je i zobacz jak działają u Ciebie. Skup się na tym, aby być wydajnym, a nie zajętym!

„Nie trać czasu. Spraw aby każdy dzień się liczył!”

Jeśli szukasz więcej pomysłów na produktywność sprawdź: 100 i więcej sposobów na produktywność. Sekrety produktywnych ludzi

A Tobie co pomaga w pracy i skupieniu? Jakie masz sposoby, aby być bardziej produktywnym?