Zdrowie psychiczne jest ważną częścią naszego ogólnego samopoczucia, ale nie zawsze łatwo jest pomyśleć o tym, jak o siebie zadbać. Może się wydawać, że dbanie o zdrowie psychiczne jest tylko dla tych, którzy doświadczają choroby psychicznej lub mają historię depresji lub lęku. W rzeczywistości każdy może skorzystać z poświęcenia czasu każdego dnia – a nawet co tydzień lub miesiąc – na przyjrzenie się własnemu stanowi emocjonalnemu i temu, jak się czuje. Jak dbać o zdrowie psychiczne każdego dnia?

„Zdrowie to nie tylko brak choroby, ale całość, która obejmuje dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i duchowe”. – Sadhguru

Jak dbać o zdrowie psychiczne każdego dnia?

Jeśli czujesz się przytłoczony pracą, zestresowany życiem rodzinnym lub po prostu niezadowolony ze swojej pracy i wyborów życiowych, oto kilka sposobów, które pomogły mi poprawić moje zdrowie psychiczne przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego stylu życia:

Każdego dnia staram się spędzać czas w samotności w ramach dbania o siebie

Łatwo jest poczuć, że nie ma się wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia i że dbanie o siebie jest czymś, co powinno być na drugim miejscu, ale w rzeczywistości jest to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić dla swojego zdrowia psychicznego. Spędzanie czasu w samotności pozwala zastanowić się nad swoimi doświadczeniami i przetworzyć je bez rozpraszania uwagi lub presji ze strony innych. Oprócz pomocy w odstresowaniu się po długim dniu w pracy, spędzanie czasu w samotności może również pomóc w poprawie poczucia własnej wartości i pewności siebie, dając nam przestrzeń z dala od opinii i oczekiwań innych ludzi!

Kiedy nie pracuję ani nie studiuję (co zwykle jest moim głównym zobowiązaniem), staram się nie tylko robić przerwy w ciągu tygodnia, ale także wyrzeźbić co najmniej jeden pełny dzień w tygodniu, w którym jestem całkowicie wolny od jakichkolwiek zobowiązań – żadnych telefonów ani e-maili! Daje mi to możliwość nie tylko zrelaksowania się, ale także zastanowienia się nad wydarzeniami, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku dni/tygodni/miesięcy itp.

Staram się codziennie pisać o swoich uczuciach i myślach w dzienniku

Załóżmy, że cierpisz na zaburzenia lękowe, tak jak ja. Pisanie w dzienniku może być korzystne, ponieważ pozwala mi rozpoznać, kiedy czuję się niespokojny lub przygnębiony, co pozwala mi podjąć kroki w kierunku lepszego radzenia sobie z tymi uczuciami. Zauważyłem również, że zapisywanie moich celów pomaga mi o nich pamiętać, gdy mam trudności ze skupieniem się na tym, jakie powinny być moje priorytety w pracy lub życiu domowym (lub w obu!).

Dbam o siebie, dobrze się odżywiając i regularnie ćwicząc

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że niektóre z najlepszych sposobów dbania o zdrowie psychiczne są w rzeczywistości dość proste. Pierwszym krokiem jest zapewnienie sobie wystarczającej ilości snu, aby czuć się wypoczętym i pełnym energii, gdy nadejdzie czas pracy lub szkoły. Ważna jest również odpowiednia ilość ruchu – zwłaszcza jeśli mieszkasz w mieście, gdzie łatwo jest prowadzić siedzący tryb życia i stracić kontakt z naturą.

Wreszcie, każdego dnia znajdź czas na relaks: czytanie książek lub słuchanie muzyki; picie kawy z przyjaciółmi; długie spacery na świeżym powietrzu; lub cokolwiek innego, co ma sens dla Twojej osobowości i stylu życia!

Dbam o to, by spotykać się z przyjaciółmi lub rodziną przynajmniej raz w tygodniu w celu uzyskania wsparcia emocjonalnego

Wsparcie emocjonalne jest ważne dla zdrowia psychicznego i jest czymś, czego wiele osób nie otrzymuje w wystarczającej ilości. Przyjaciele mogą pomóc ci poczuć się lepiej, gdy jesteś zdenerwowany, ale mogą też zapewnić ci pocieszenie w chwilach radości, na przykład gdy dostaniesz piątkę z wypracowania lub poznasz kogoś nowego. Regularne spotykanie się z przyjaciółmi powinno być częścią cotygodniowej rutyny, ponieważ pomaga upewnić się, że nie izolujesz się od innych, a także daje im szansę zrozumienia, co dzieje się w twoim życiu (i odwrotnie). Jeśli to możliwe, spróbuj dołączyć do klubów, których członkowie już się znają lub rozważ wspólny wolontariat, aby wszyscy czuli się komfortowo rozmawiając o takich rzeczach, jak stres w pracy lub problemy rodzinne, bez obawy, że wydasz się niegrzeczny, poruszając sprawy osobiste zbyt wcześnie w rozmowie!

Pozwalam sobie na odczuwanie uczuć, nawet jeśli są one negatywne

Wiele osób ma trudności z radzeniem sobie ze swoimi emocjami. Czują, że muszą być szczęśliwi przez cały czas, bo inaczej są nieudacznikami. To nieprawda! W porządku jest odczuwać negatywne emocje, takie jak smutek, złość i frustracja – są one częścią życia i nie oznaczają, że coś jest z tobą nie tak. Jeśli jednak trzymasz te uczucia w sobie, nie wyrażając ich w żaden sposób (ustnie lub pisemnie), może to prowadzić do depresji lub innych poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym w późniejszym czasie.

Ważne jest również, aby nie tylko mówić o tym, jak się czujemy, ale także słuchać, gdy inni mówią nam, jak się czują: przyjaciele, którzy potrzebują kogoś wspierającego w swoim życiu; członkowie rodziny, którzy mogą zmagać się z chorobą lub uzależnieniem; współpracownicy, którzy mogliby skorzystać z porady kogoś spoza ich dziedziny… lista jest długa!

Poświęcam czas na myślenie o tym, co mnie uszczęśliwia, nawet jeśli jest to tylko kilka minut dziennie

Myśl o tym, co sprawia, że jesteś szczęśliwy, nawet jeśli jest to tylko kilka minut dziennie.

Staraj się myśleć o rzeczach, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy, a nie o tych, które sprawiają, że jesteś smutny.

Wiem, że dbanie o siebie może być trudne. Mam jednak nadzieję, że czytając ten post, znalazłeś kilka pomysłów na to, jak to zrobić we własnym życiu. Pamiętaj, że istnieje wiele sposobów na dbanie o siebie – nie musisz stosować jednej metody dokładnie tak, jak opisano tutaj! Najważniejszą rzeczą jest znalezienie czegoś, co działa dla ciebie i ma sens, biorąc pod uwagę to, jaką jesteś osobą.

„Zdrowie psychiczne nie ma ceny”. – Louise Jensen

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!

Sprawdź też: Jak zachować zdrowie psychiczne? 10 sposobów na mentalne zdrowie