W życiu najważniejsze jest zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Czym jest zdrowie psychiczne? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Pojęcia użyte w tej definicji mają szerokie znaczenia. Ich rozumienie jest subiektywne, uwarunkowane kulturowo i środowiskowo. W prostszym ujęciu zdrowie psychiczne można zdefiniować jako “życie optymalne”. Dla każdego z nas może oznaczą ono coś innego. Jak mieć zdrowy i silny umysł? Jak dbać i zachować zdrowie psychiczne?

Przez lata naukowcy poznali wiele ludzkich zachowań i mechanizmów myślenia. Można skorzystać z tej wiedzy w poszukiwaniu zdrowia, szczęścia i dobrobytu. Adam Cash znany psycholog i autor książek jak Wiley Concise Guides to Mental Health:Posttraumatic Stress Disorder oraz wydanej w Polsce “Psychologii dla bystrzaków” zebrał najlepsze sposoby, które mogą pomóc zachować na zdrowie mentalne. Oto jego dziesięć wskazówek pomagających zachować zdrowie psychiczne.

“Zdrowie na zewnątrz zaczyna się od zdrowia wewnątrz”.

Jak dbać i zachować zdrowie psychiczne? 10 sposobów na mentalne zdrowie

#01 Zaakceptuj siebie

„Pokochaj siebie”! Lubienie siebie stanowi główny składnik motywacji i pozytywnych emocji. Często też pomaga nam w przyjmowaniu innych takimi, jacy są. Z kolei niechęć do własnej osoby często wiąże się ze skrajnym poczuciem winy, wstydu czy nawet depresją. Nie lekceważ więc wiary we własne siły, umiejętności i wysokiej oceny swojej wyjątkowości. Pamiętaj jednak, że akceptacja własnej osoby to coś zupełnie innego niż przekonanie, że jest się idealnym. Miej więc swoje ego pod kontrolą.

#02 Dąż do wolności i determinacji

Poczucie kontroli nad własnym życiem i możliwość samodzielnego decydowania o sobie są bardzo ważne dla zdrowia psychicznego. Kiedy przebywamy wśród ludzi, którzy „trzymają nas krótko”, karzą i dominują nad nami, nasze poczucie wartości i wolności zanika. Kiedy natomiast jesteśmy sobie “sterem, żeglarzem i okrętem”, czujemy większe zainteresowanie życiem, jesteśmy nim bardziej zafascynowani oraz pewniejsi siebie. Oczywiście nie chodzi tu o całkowite sprzeciwianie się nakazom, normom społecznym czy prawu, ale o umiejętną adaptację, podejmowanie za siebie decyzji i zwiększanie swojego poczucia wolności.

#03 Pozostawaj w kontakcie i dbaj o związki

Nie masz czasu czasu na rodzinę i przyjaciół? Znajdź go. Pomimo wszystkich niedogodności dobrze jest starać się pozostawać blisko ludzi, którzy są dla nas ważni.

Budowanie pozytywnych i wartościowych relacji jest ważne dla zdrowia psychicznego i samopoczucia. Potrzebujemy intymnych związków, by mieć na kogo liczyć w trudnych chwilach, a także godnych zaufania partnerów, i ludzi szanujących nasze opinie.

Oto kilka  wskazówek jak poprawić jakości związków z innymi ludźmi: ćwicz przebaczanie, bądź osobą tolerancyjną, komunikuj się uczciwie, wyrażaj siebie, znajdź równowagę między zależnością i niezależnością, działaj odpowiedzialnie oraz szanuj wartości, myśli, uczucia i pragnienia pozostałych ludzi.

#04 Pomagaj innym

Kiedy wspieramy potrzebujących, czasami czujemy siłę pomagającą nam przezwyciężyć własne problemy. Ponadto w takich sytuacjach nawiązujemy dobre kontakty społeczne. Tego typu zachowanie jest korzystne zarówno dla pomagających, jak i dla otrzymujących pomoc.

#05 Znajdź swój cel i pracuj nad osiągnięciem go

Poczucie bezsensu życia może być jednym z objawów depresji. Każdy z nas powinien mieć cele. Badania cały czas wykazują, że dążenie do realizacji zamierzeń jest tak samo ważne jak rezultaty. Czasami jednak ambicje są zbyt wygórowane, więc jedyne, co dostaniemy, to rozczarowanie. Taki wniosek może zniechęcić do wyznaczania kolejnych celów. Dlatego właśnie zamiary powinny być realne. Nie chodzi jednak o zachowanie perfekcjonistyczne. Zaakceptowanie faktu, że czasami można się pomylić, to część procesu akceptacji własnej osoby, a także istotny warunek zdrowia psychicznego. Pomyśl co jest dla ciebie ważne i co chciałbyś osiągnąć. Znajdź swój cel i przystąp do dzieła.

#06 Znajdź nadzieję i utrzymuj wiarę

Badania wykazują, że głęboka wiara może pomagać w przypadku straty, choroby i zaburzeń psychicznych. Gdy wszystko widzimy w czarnych barwach, dobrze jest mieć nadzieję i optymistycznie patrzeć w przyszłość. Warto wierzyć, że osiągniemy założone cele. Pozytywne spojrzenie pomaga nam przełamać lęk i utrzymać motywację. Takie zachwianie oceny często nazywa się „patrzeniem przez różowe okulary”. Pesymiści mogą uważać, że ich podejście jest bardziej realistyczne, ale odrobina optymistycznej iluzji nigdy nie zawadzi.

#07 Odkryj przepływ

Przepływ (ang. flow, inaczej doznanie uniesienia, uskrzydlenie) – pojęcie z pogranicza psychologii pozytywnej i psychologii motywacji. Zjawisko przepływu odkrył i opisał Michalyi Csikszentmihalyi  Przepływ “flow” oznacza uczucie pełnego zaangażowania, zanurzenia się w danym działaniu bądź doświadczeniu i skupieniu wyłącznie na nim. Szczęśliwe życie wymaga takiego opanowania wzmacniania i kontrolowania naszych doświadczeń, abyśmy byli w stanie skutecznie działać, jednocześnie czerpiąc przyjemność z samego faktu robienia czegokolwiek.

#08 Ciesz się pięknem

Zdolność doceniania piękna to inaczej poczucie estetyki. Doświadczenie piękna ma charakter osobisty i nikt nie może zdefiniować go za nas. W świecie jest bardzo dużo rzeczy brzydkich i złych. Otaczają nas wojny, choroby, przemoc i brzydota. Zdolność doceniania tego, co jest piękne, pomaga przeżyć w tym czasem nieciekawym świecie. Nawet niedoskonałe rzeczy mogą być piękne jeśli spojrzeć na nie z odpowiedniej perspektywy i pozytywnym nastawieniem.

#09 Staraj się zwyciężyć i naucz się odpuszczać

Każdy z nas staje przed wyzwaniami i trudnościami. Umiejętność skutecznego radzenia sobie z takimi przeszkodami jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia psychicznego, ale i fizycznego.

Posiadamy różne umiejętności i techniki pomagające walczyć ze stresem i przeszkodami. Najlepszą zasadą walki z trudnościami jest aktywne stawianie im czoła w sytuacjach, nad którymi mamy choć
trochę kontroli, i stosowanie technik pasywnych w odwrotnych okolicznościach.

W sytuacji, nad którą mamy choć trochę kontroli, podejmowanie działania zawsze pozwala osiągnąć lepsze wyniki i poprawić zdrowie Na pewne zdarzenia nie mamy jednak wpływu i nic nie możemy zrobić jak np. śmierć bliskiej osoby, wówczas powinniśmy je zaakceptować psychiczne.

#10 Bądź elastyczny i odważ się na zmiany

Trwanie przy status quo nie zawsze jest dobre. Gdy jesteśmy uparci, możemy odczuwać opór i napięcie, próbując przeforsować swoje stanowisko. Natomiast bycie elastycznym pozwala naprawiać błędne zachowanie i w efekcie lepiej dostosowywać się do zmieniających się warunków. Nie obawiaj się zmian. Rozwój i postęp wymaga zmian. Zmiana wymaga odwagi, ale jest konieczna dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

“Gdy umysł jest spokojny i zajęty pozytywnymi myślami, ciału trudniej jest zachorować”. –  Dalajlama.

A jak Ty jak dbasz o swoje zdrowie psychiczne?

Sprawdź: Jak pozbyć się nadmiaru negatywnych myśli? Uporządkuj swój umysł!