Wszyscy wiemy, jak ważne są w naszym życiu relacje międzyludzkie. Chociaż prawdą jest, że jesteśmy istotami o wysokim stopniu autonomii i niezależności, prawdą jest również, że więzi, które budujemy mają ogromne znaczenie. Dla nas, dla naszej psychiki i sposobu egzystowania. Jesteśmy w końcu zwierzętami stadnymi.

Czasami przyjmujemy za pewnik uczucie którym darzą nas inni i ich obecność w naszym życiu. Jednak każdy związek, relacja i przyjaźń która nie jest pielęgnowana, słabnie. Staje się zbędna lub całkowicie znika. Dlatego chcielibyśmy przedstawić 5 elementów, o których musimy pamiętać, jeśli zamierzamy zadbać o nasze relacje.

„Zbyt krótko żyjemy, aby móc pozwolić sobie na złe relacje”. – abp Fulton Sheen

Jak dbać o relacje? 5 kluczowych elementów budowania dobrych relacji

#01 Słowa mają znaczenie

Słowa są najbardziej bezpośrednim sposobem zbliżania do siebie innych lub zrażania ich. Dlatego musimy dbać o to co mówimy do innych. Ważny jest również ton i intonacja naszych komunikatów. Dlatego warto jest unikać sarkazmu, poniżania rozmówcy, upokarzających żartów czy ignorowania rozmówcy. Jeśli chcemy zadbać o nasze relację, musimy starać się wypowiadać do naszych bliskich pozytywne, motywujące komunikaty. Powinniśmy podnosić przyjaciół na duchu, a nie podcinać im skrzydła.

#02 Empatia

Postawienie się na miejscu drugiego człowieka pozwala nam zrozumieć jego działania i reakcje. Zarazem uniemożliwia nam osądzanie i krytykowanie. Zrozumienie drugiego człowieka osiąga się tylko wtedy, gdy próbujemy postawić się na jego miejscu i spojrzeć z jego perspektywy. Co byśmy zrobili na jego miejscu? – To bardzo ważne pytanie. Będąc empatycznymi, nie tylko dbamy o nasze relacje, ale rozwijamy się. Uczymy się patrzeć na rzeczy z innej perspektywy niż nasza własna.

#03 Unikaj oszustwa

Bez względu na rodzaj relacji, każda z nich podatna jest na zerwanie z powodu oszustwa lub kłamstwa. Kłamstwo, zdrady, nielojalność, mataczenie i zatajanie. To wszystko stanowi podstawię do zerwania relacji. Wprowadza to toksyczność i prowadzi do uzasadnionego braku zaufania. Jeśli więc zamierzamy troszczyć się o nasze relacje, konieczne jest, abyśmy stawiali relację ponad oszustwo.

„Weź tyle, ile potrzebujesz, daj tyle, ile możesz”. – Sokrates

#04 Pomocna dłoń

Istnieje wiele sposobów, aby być. Ale kiedy nas potrzebują, jest to niezbędne. Nawet jeśli w konsekwencji musimy zostawić inne sprawy na uboczu. Dlatego zawsze powinniśmy być gotowi by wspierać, opiekować się lub po prostu słuchać tych, których kochamy i na których nam zależy.

#05 Akceptuj wady

Może to być nieco skomplikowane, ale wszyscy wiemy, że nie jesteśmy doskonali. Każdy z nas ma cechy, które irytują innych. Jeśli naprawdę kogoś doceniamy, musimy nauczyć się szanować go. Oczywiście o ile te wady nie wpływają na naszą integralność, musimy uznać je za część „pakietu”. Ponieważ każdy z nas chce być kochany i akceptowany pomimo skaz i wad. W końcu wszyscy jakieś posiadamy.

Uwagi końcowe

Wiele razy kwestionujemy nasze relacje, wymagamy lub oczekujemy od innych pewnych działań, ale nie zdajemy sobie sprawy, co robimy, aby dbać o nasze relacje i pielęgnować je. Dlatego zatrzymanie się i przejrzenie tych zasad może być przydatne, nie tylko po to, aby zobaczyć te, które przestrzegamy a które omijamy, ale także by uczciwie ocenić samych siebie.

„Jakość naszego życia sprowadza się do jakości naszych związków z innymi ludźmi”. – Anthony Robbins

Sprawdź też: Na czym opierają się silne relacje? 5A fundament silnych relacji