Co zrobić, żeby nauka języka obcego była skuteczna? Opanowanie języka obcego to w dzisiejszych czasach klucz do dalszych sukcesów. Każdy pracodawca zwraca na to dużą uwagę, podróżowanie staje się łatwiejsze i bardziej przyjemne, a poznawanie ludzi z innego kraju – mniej stresujące. Jeśli tu jesteś, to znaczy, że przymierzasz się do nauki języka albo masz już za sobą parę prób, które nie przyniosły pożądanych efektów. Nie ma co czekać! Dowiedz się, jak przygotować się do nauki i opanować obcy język.

„Inny język to inne spojrzenie na życie”. – Federico Fellini

Co zrobić, żeby nauka języka obcego była skuteczna?

Określ, na jakim jesteś poziomie

Zanim zabierzesz się za naukę, uświadom sobie, na jakim poziomie zaawansowania się znajdujesz. To pomoże Ci wytyczyć drogę i zaplanować, jak będzie przebiegać Twoja nauka. Jeśli dany język jest dla Ciebie zupełnie nowy, to oczywiście rozpocznij od samych podstaw i teorii. Jeśli masz już jakąś wiedzę, to musisz na niej bazować i w zależności od potrzeb albo odświeżyć pewne rzeczy, albo ruszyć dalej z tą wiedzą, którą już masz. Do określenia poziomu bardzo przydają się testy często oferowane przez szkoły językowe lub kursy on-line. Jeśli już na początku gubisz się w swojej wiedzy, warto jest skorzystać z tej pomocy.

Wyposaż się w odpowiednie narzędzia

Jakakolwiek nauka bez specjalnych narzędzi, po prostu mija się z celem. Aby dobrze opanować język musisz znaleźć bardzo dobre podręczniki, które będą Cię prowadzić w nauce. Jeśli jesteś samoukiem sprawdź różne możliwości i wybierz najlepsze książki zawierające teorię oraz ćwiczenia. Jeśli korzystasz z kursów, dobór podręczników będzie dla Ciebie o wiele łatwiejszy. Pamiętaj tez o płytach, dzięki którym będziesz mógł nauczyć się odpowiedniej wymowy i „osłuchać” z językiem.

„Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata”. – Ludwig Wittgenstein

Oglądaj filmy i słuchaj muzyki w obcym języku

Możliwość „osłuchania się” dają również filmy oraz piosenki w języku, którego się uczysz. Korzystaj z tej opcji, zwłaszcza jeśli posiadasz już jakieś umiejętności językowe. Słuchaj uważnie, tłumacz teksty i próbuj powtarzać wyrażenia. Oglądanie filmu, którego w ogóle nie rozumiesz może prowadzić do rozproszenia uwagi i zniechęcenia się, dlatego ta metoda wymaga bardzo dużego skupienia. Nie jest to łatwe, ale jest jedną z bardziej skutecznych metod nauki. Trzeba ją tylko dobrze opanować  i zaangażować całe skupienie w próbę rozumienia tekstu.

Bądź systematyczny i zachowaj samodyscyplinę

Wszystkie poprzednie rady możesz puścić  w niepamięć, jeśli nie popracujesz nad systematycznością, wytrwałością i samodyscypliną. Ucząc się samemu, absolutnie musisz zachować regularność i wytrwać w nauce, czasem pomimo lenistwa, braku chęci, gorszych dni czy braku efektów. To jest jedyna droga do sukcesu. Kursy językowe lub pomoc korepetytora  to dobre opcje dla osób, które mają problem z  tzw. „słomianym zapałem”. Wyznaczone godziny lekcji, zadania i regularność zajęć są bardzo dobrą motywacją do dalszego działania. Jedynie regularna nauka jest w stanie przynieść pożądane efekty.

Zadbaj o kontakt „na żywo”

Na pewno słyszałeś już o tym, że najlepszym sposobem nauki języka jest naturalna rozmowa i kontakt z ludźmi używającymi tego języka na co dzień. To absolutna prawda! Nie jest to jednak łatwe. Takie możliwości dają podróże lub zawieranie znajomości z obcokrajowcami, jednak jest to opcja możliwa dla osób, które już „trochę ogarniają” i potrafią przełamać swoją barierę psychiczną. Jeśli dopiero raczkujesz albo opanowałeś język w stopniu całkiem dobrym, ale cały czas przeraża Cię wizja naturalnej rozmowy, pomyśl o możliwości lekcji on-line z native speakerem. Rozmowy on-line w języku obcym z ludźmi, którzy w ten sposób chcą Cię nauczyć posługiwania się nim, to dobry pomysł na przełamanie strachu mówienia. Native speaker jest wyrozumiały i pomaga w utrzymywaniu kontaktu. Dobrze wie, że właśnie się uczysz i jesteś niesamowicie dzielny, stając do takiej rozmowy.

Słowo na zakończenie

Nauka języka obcego to wyzwanie, które warto podjąć. Niezależnie od tego, na jakim etapie właśnie się znajdujesz albo ile prób już podjąłeś, zawsze możesz opanować każdy język do perfekcji! Możesz to zrobić samodzielnie, poprzez samodyscyplinę i regularną naukę. Możesz też  skorzystać z pomocy szkół językowych, korepetytorów lub native speakerów. Każda z tych dróg jest dobra, o ile włożysz wiele swojego zaangażowania i czasu. Powodzenia!

„Znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Znając dwa języki możesz otworzyć wszystkie drzwi na swojej drodze”. – Frank Smith

Sprawdź też: Fast Languages. Jak i dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!