Jaki jest Twój potencjał? Każdy z nas ma pewien potencjał- i zapewne nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wielki jest Twój własny. Aby sobie to uświadomić, po prostu wyobraź sobie, że cały czas, który do tej pory poświęciłeś lub poświęciłaś na telewizję, gry lub inne ulubione przyjemności, został przez Ciebie przeznaczony na trening umiejętności, która jest Twoją mocną stroną. Założę się, że wtedy byłbyś lub byłabyś dosłownie mistrzem/mistrzynią tej jednej rzeczy, zgadza się?

“Potencjał przeciętnego człowieka jest jak niezbadany ocean, dziewiczy kontynent, cały wszechświat możliwości – które czekają na uwolnienie i zastosowanie do jakiegoś ważnego, dobrego celu”.

Bo widzisz, to, czy jesteś w gronie ludzi przeciętnych, czy wielkich, zależy nie od szczęścia czy wrodzonych predyspozycji, a jedynie od czasu włożonego w pracę nad czymś. I od Twoich ambicji. Tylko tyle i aż tyle.

Jak rozwinąć swój pełen potencjał? Dla tych nieco ambitniejszych osób, które pragną się czymś wyróżnić i osiągnąć wiele- przedstawiam 5 sposobów, które mogą pomóc Ci uwolnić swój potencjał. Może wydają Ci się banalne, ale nigdy nie lekceważ siły prostych rozwiązań! Umiejętność używania najprostszych rozwiązań to domena geniuszy, to trzeba wreszcie zrozumieć. Gdyby każdy z nas stosował każdą mądrą poradę, o jakiej czytamy czy słyszymy, nasze życia byłyby o wiele lepsze.

Jak rozwinąć swój pełen potencjał? Wykonaj te 5 najważniejszych kroków

#01 Bądź ze sobą szczery/szczera co do swoich umiejętności i zdolności.

Większość z nas nie docenia tego, ile rzeczy robimy dobrze. Określ swoje umiejętności i “talenty”. Poszukaj sposobów na włączenie ich do swojego życia i pracy. Często ludzie nie mają pojęcia, jak wiele możliwości na zarobek kryje się wokół dziedziny, w której są dobrzy. Logicznym jest, że pracując nad czymś 8 godzin dziennie (bo jest to Twoją pracą) będziesz w tej rzeczy o niebo lepszy, niż ktoś, kto robi to 2 godziny dziennie- i to zmęczony po ciężkiej pracy.

Szczerości wymaga też świadome pracowanie nad swoimi wadami. Niektórzy mają 10 zalet, ale nie osiągają sukcesów, bo blokuje ich jakaś jedna, silna wada. Taką słabością może być np. skrajny brak wiary w siebie, duże lenistwo, etc. Musisz mieć zdolność krytycznego myślenia o sobie, ale też motywowania siebie dzięki świadomości tego, co możesz osiągnąć, gdy tylko włożysz więcej wysiłku w pracę nad swoimi pasjami i hobby.

Sprawdź: Jak odkryć swój talent i mocne strony? StrengthsFinder.

#02 Wysłuchaj komplementów.

Skorzystaj z informacji zwrotnych, aby zidentyfikować swoje mocne strony i umiejętności. Być może wielu ludzi komplementuje Twoją określoną cechę. W moim przypadku było tak, że wielu nauczycieli zwracało uwagę na moją zdolność pięknego pisania, no i proszę- chwyciłem klawiaturę i zostałem copywriterem!

Jeśli trudno jest Ci samodzielnie rozpoznać swoje mocne strony, pozwól, aby inni Ci pomogli. Pytaj ludzi o to, co uważają za Twoje mocne strony. Nie traktuj również nigdy krytyki jako powodu do smutku, a raczej jako motywację, by nad czymś pracować.

#03 Ćwicz co najmniej 3-4 razy w tygodniu przez 20-30 minut.

Ćwiczenia dają więcej pozytywnej energii, rozpraszają negatywną energię i budują pewność siebie. To naprawdę mocno działa- wiem po sobie. Z niepewnego siebie, zakompleksionego, pulchnego nastolatka stałem się dzięki siłowni pełnym pomysłów i wiary w siebie dorosłym. Ale nie musisz iść na siłownię, bo znowu- najprostsze rozwiązania mogą być najlepsze. Spacer po parku, gdy słuchasz audiobooka? Przyjemne z pożytecznym! Bieganie przed telewizorem, gdy pochłaniasz dokument? A jakże!

Najlepiej, gdy w parze z ćwiczeniami idzie zdrowa dieta. Nie musisz od razu zmieniać nawyków o 180 stopni i przechodzić na wymyślny jadłospis doktora Kumcfota, który spala milion kalorii w minutę. Już samo odmówienie sobie śniadania w myśl stosowania postu przerywanego (tak, to jest zdrowe) da wymierny efekt po miesiącu, bo nauczy Cię kontrolować swój głód. Gdy jesteśmy głodni, wyostrzają się zmysły i mózg wchodzi trochę w tryb przetrwania, więc zwiększa się kreatywność, skupienie i tak dalej- użyj tego! Co najważniejsze, deficyt kaloryczny zwiększa poziom neurotroficznego czynnika wzrostu nerwów (BDNF), który dosłownie czyni Cię mądrzejszym.

“Nie wystarczy być szczęśliwym, mieć wspaniałe życie. Chodzi o to, aby być szczęśliwym, robiąc rzeczy, które podnoszą nasze umiejętności, które pozwalają nam wzrastać i realizować nasz potencjał”. – Mihaly Csikszentmihalyi

#04 Uświadom sobie, że nie bez powodu otrzymałeś/aś pewne dary, talenty i zdolności.

Każdy z nas Ty i ja ma jakieś talenty i wyjątkowe umiejętności. Powinieneś ich używać! Jeśli nie wiesz, jakie masz mocne strony, szukaj ich- najlepiej po prostu próbując nowych rzeczy.

Może to brzmieć nieco naiwnie, ale wierzę, że każdy z nas może zmienić świat. Na poparcie tej tezy użyję matematyki, bo przecież czasem wystarczy jedna motywująca myśl, którą przekażesz jednej osobie, a gdy ta osoba przekaże ją przynajmniej jednej osobie rocznie, a kolejna osoba kolejnej… mamy równanie w stylu 2 x 2 x 2 x 2… i tak dalej. Zgadnij, ile osób usłyszy tę myśl po 20 takich mrożeniach?

Ponad 2 miliony! Tak się zmienia świat. Nie musisz być bogiem lub boginią social mediów lub marketingu, by dotrzeć do milionów. Wystarczy wymyślić coś tak “przydatnego”, by ludzie sami podawali to dalej. Każdy z nas ma setki ciekawych pomysłów, lecz nie sztuka je tylko mieć w głowie, a urzeczywistnić. I oczywiście udoskonalić tak, by przyniosły nam i milionom ludzi korzyści.

Sprawdź: Zmień swój świat! Jak być katalizatorem zmiany i zmieniać świat na lepsze

#05 Uważaj na samosabotaż.

Czasami łatwo jest uwierzyć, że sukces i szczęście są przeznaczone dla innych ludzi, a nie dla nas. W ten sposób podejmujemy działania, które powstrzymują nas przed osiągnięciem sukcesu. Zwlekamy z pozytywnymi zadaniami, pozostajemy w negatywnych relacjach, które nas przygnębiają, rozwijamy uzależnienia itp.

Czy sabotujesz siebie? Można to robić na wiele sposobów, nie tylko nałogami czy nadmiernym pesymizmem. Dlatego tak ważne jest zadawanie sobie pytań. Każdego dnia przed zaśnięciem analizuj, co danego dnia przybliżyło Cię do marzeń, a co od nich oddaliło. No i wiadomo- powtarzaj to, co Cię do nich zbliża. Negatywne nawyki staraj się wykluczyć lub nawet zastąpić czymś pozytywnym.

Uwagi końcowe

Pamiętaj, że rozwój osobisty to indywidualna droga, więc jeśli nie zgadzasz się z czymś w tym tekście- okej. Znajdź swoje własne rozwiązania albo dostosuj te przedstawione tak, by były dla Ciebie dobre. Dążenie do sukcesu to również ścieżka pełna upadków i wymagająca czasu, więc nie bądź jak sprinter, który wypala całą energię po stu metrach, a traktuj życie jak maraton. Chyba, że coś naprawdę wymaga sprintu, bo czas goni.

“Na przeciętność prawie zawsze będzie jeszcze czas. Warto mieć większe ambicje, marzenia, cele. Każdy ma w sobie jakieś mocne cechy, potencjał, który powinien w sobie odkryć i rozwijać”.