Jeśli marzy Ci się sukces i chcesz osiągać ponadprzeciętne rezultaty w jakieś dziedzinie musisz od siebie wymagać, określić i trzymać się wysokich standardów. Jednak wspaniała postawa, nienaganna etyka pracy, niezachwiany system wartości i przekonań często nie wystarczą, aby osiągnąć sukces. Te czynniki są bez wątpienia filarami wielkich osiągnięć jednak potrzeba czegoś więcej, aby stać się niezwykłym i ponadprzeciętnym. Aby to zrobić będziesz potrzebował też twardych, konkretnych kompetencji, rozwiniętych umiejętności i kwalifikacji, które sprawią, że będziesz skuteczny i efektywny w tym co obrałeś za swój obszar działania. Porozmawiajmy zatem o zdobywaniu umiejętności. Jak rozwinąć swoje umiejętności? Co zrobić, aby być niezwykłym i ponadprzeciętnym? Jak stać się w czymś jednym z lepszych lub nawet najlepszym na świecie? Poznaj kilka kroków, które mogą Ci pomóc w dojściu na szczyt, do którego zmierzasz.

Oto 6 kroków do bycia niezwykłym i ponadprzeciętnym

Jak rozwinąć swoje umiejętności? Wykonaj te proste w teorii, w praktyce wymagające kroki, aby stać się tak dobrym, że nie będzie Cię można zignorować:

#1 Określ w czym chcesz być najlepszy

Może to oczywiste, jednak od tego wszystko się zaczyna. Powinieneś dokładnie wiedzieć, w czym chcesz być najlepszy, niezwykle dobry, ponadprzeciętny.

Zadaj sobie zuchwałe i odważne pytanie: „W czym chcę być najlepszy na świecie?“. Przemyślenie i udzielenie sobie odpowiedzi zmusi Cię do myślenia, czego tak naprawdę chcesz. Co jest Twoją dziedziną działania, w której chcesz się rozwinąć i być ponadprzeciętnie dobry. To pytanie nie pozostawia złudzeń i wątpliwości. Jaką umiejętność, kompetencję, chcesz rozwinąć do tego stopnia, aby być w tym najlepszy. To powinno być coś takiego czego naprawdę pragniesz, co nie daje Ci spokoju i przyciąga Cię jak magnes. Co mógłbyś robić niemal bez przerwy, a wręcz nawet za darmo, a i tak chętnie, z uśmiechem na twarzy byś to wykonywał.

Odpowiadając sobie na to pytanie, dobrze się zastanów. Pamiętaj aby stać się „najlepszym na świecie” w jakieś dziedzinie, będzie to od Ciebie wymagało „całkowitego zaangażowania” i niewiarygodnie dużego wysiłku oraz wielu wyrzeczeń. Wszystkich tych rzeczy, które wiążą się z dojściem w jakieś dziedzinie do najwyższej klasy umiejętności.

Szybko się dowiesz, czy dobrze wybrałeś i czy podążasz właściwą drogą, czy nie. Jeśli sama myśl o wielkim trudzie i ciężkiej pracy, która przed Tobą, aby osiągnąć poziom mistrzowski sprawia, że czujesz się nieswojo, prawdopodobnie wybrałeś złą dziedzinę i raczej nie osiągniesz w niej sukcesu.

Praktycznie nic co ma wielką wartość nie przychodzi łatwo. Wybierz mądrze.

“Każdy ma swój własny Mount Everest, dla którego zdobycia pojawił się na ziemi.” – Hugh Macleod

#2 Określ kto jest obecnie najlepszy

Jeśli mimo czekającego przed Tobą ogromu pracy wybrałeś swoją dziedzinę, w której chcesz być nieprzeciętnie dobry i jesteś zdecydowany znieść trud wędrówki do celu, to w kolejnym kroku dowiedz się „Kto jest obecnie najlepszy w tej dziedzinie?”. Kogo docelowo musisz doścignąć i pokonać, aby zostać numerem #1. To może być jakaś osoba lub być może organizacja, która w danym momencie jest uznawana za lidera i wzór do naśladowania.

Wiedza o tym, z kim się mierzysz, pozwoli Ci przeanalizować ich sukces. Określić co sprawdziło się w ich przypadku, że są w tym miejscu, do którego Ty aspirujesz, w którym chcesz być. Będziesz też wstanie wyciągnąć wnioski z ich doświadczeń, zidentyfikować ich słabości i błędy, które mogą wystąpić też na Twojej drodze. Dzięki temu, będziesz mógł ich uniknąć lub przynajmniej być gotowy na to, że mogą wystąpić i mieć przygotowany plan reakcji.

Twojego konkurenta, który jest teraz na topie nie traktuj jak wroga. Kluczem do powodzenia tego procesu analizy jest podejście z pokorą i szacunkiem do tego co udało im się osiągnąć. Celem jest nauczenie się możliwie dużo z ich doświadczeń, dopasowanie tego do własnej sytuacji i zbudowanie m.in. na tej podstawie swojej drogi do sukcesu.

Jeśli uznasz ich za przeciwnika, wroga, którego chcesz tylko pokonać, zniszczyć, upokorzyć, a nie za inspirację, swoistego rodzaju mentora, prawdopodobnie przeoczysz i nie dostrzeżesz tego to co czyni ich tak naprawdę wyjątkowymi i świetnymi w tym co robią, a w czym Ty chcesz być najlepszy.

Czerp z aktualnie najlepszych inspirację, jednak nie traktuj ich jak adwersarzy. Wnioski z ich działania aplikuj na swój grunt.

“Kopiuj mistrzów, dopóki sam nie zostaniesz mistrzem”.

#3 Zidentyfikuj lukę w umiejętnościach

Kiedy już wiesz co chcesz robić i kto jest aktualnie najlepszy w tej dyscyplinie, musisz dowiedzieć się, jakich konkretnie umiejętności potrzebujesz. Aby to określić możesz znowu zwrócić się w kierunku tych, którzy są obecnie najlepsi. Dowiedz się: Jakie umiejętności pozwoliły im osiągnąć sukces i wielkość?

Wypisz te potrzebne umiejętności i kompetencje, a następnie porównaj je z umiejętnościami, które już posiadasz. W ten sposób określisz lukę w Twoich kwalifikacjach. Twoim kolejnym zdaniem będzie zniwelować istniejące różniące, zasypać przepaść jaka prawdopodobnie dzieli Twoje obecne umiejętności od tych, którzy są aktualnie najlepsi.

„Nie bój się dużego kroku, nie pokonasz przepaści dwoma małym.”

#4 Buduj swoją samoświadomość

To jest punkt, gdzie część ludzi ponosi porażkę i przegrywa. Na drodze do sukcesu staje ich ego i brak samoświadomości swojej osoby. Są tak zaabsorbowani widzeniem siebie jako nierealistycznie wspaniałymi lub nierealistycznie złymi, że nie mogą dokładnie zobaczyć siebie takimi jakimi na prawdę są. Często w drodze do Twojego sukcesu największą przeszkodą jesteś Ty sam. Potrzebna jest wysoka samoświadomość, musisz wiedzieć, gdzie faktycznie jesteś. Określ swoje mocne strony i słabości. W czym jesteś dobry, a w czym nie.

Jeśli sam nie jesteś wstanie tego zdefiniować, możesz poszukać pomocy u innych. W razie potrzeby poproś ludzi z Twojego otoczenia o agresywnie szczere opinie. Szukaj informacji zwrotnej i feedbacku. Im większa próba różnych osób, tym większe prawdopodobieństwo, uzyskania wiarygodnej informacji, zgodnej ze stanem faktycznym. Słuchaj cudzej opinii, jednak zawsze wybieraj własną drogę.

Dopóki nie poznasz prawdy o tym, w czym jesteś naprawdę dobry, a w czym po prostu kiepski, co jest Twoją mocną stroną i atutem, a co słabością, nie będziesz wstanie efektywnie wykorzystywać swojego czasu oraz energii przeznaczanej na działanie oraz na nabywanie umiejętności.

Samoświadomość to fundament. Postaw na swoje mocne strony, na to czego na prawdę chcesz. Rozwijaj i wzmacniaj swoje najlepsze cechy, buduj na nich swoją siłę i przewagę.

Eksperymentuj i oceniaj. To jest bardzo ważne. Musisz być naprawdę dobry w tym, aby móc powiedzieć, czy w rzeczywistości zmierzasz i przybliżasz się w kierunku swoich celów, czy też nie.

Jesteś jedyną osobą na świeciektóra może wykorzystać Twój potencjał”. – Zig Ziglar

#5 Bezustannie zdobywaj umiejętności

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków nadszedł czas, aby przejść do “rzeczywistej pracy”. Musisz zacząć nabywać, rozwijać i budować swoje umiejętności. W zależności od wybranej przez Ciebie dziedziny ten zakres ćwiczeń, nauki i praktyki, który pozwoli Ci wzmocnić swoje kompetencje i zdolności będzie różny.

Oto, kilka przykładów jak możesz się uczyć i zdobywać umiejętności:

  • Czytaj. Wybierasz temat, umiejętność i czytasz przynajmniej 10 książek różnych autorów na ten temat. Chodzi o to, aby uzyskać jak najwięcej zróżnicowanych opinii, zdobyć wiedzę na temat aktualnie obowiązujących w danej dziedzinie sposobów, metod i poznać wiele perspektyw, które są prezentowane.
  • Znajdź liderów w danej dziedzinie, branży i zacznij „śledzić” ich działania. W szczególności mogą Ci w tym pomoc media społecznościowe, różnego rodzaju publikacje, materiały video i podcasty. Nie bój się zadawać ludziom z Twojej branży pytań, aby dowiedzieć się jak najwięcej. Wbrew pozorom wiele osób podzieli się z Tobą swoja wiedzą i doświadczeniem jeśli tylko ich o to poprosisz.
  • Zacznij formułować swoje własne przemyślenia na dany temat. Rób własne notatki z tego czego się dowiedziałeś w danym temacie. Zapisuj swoje spostrzeżenia. Przeglądaj je regularnie i wzbogacaj o nowe odkrycia. Możesz je zacząć również publikować w Internecie, aby w ten sposób docierać, ze swoim przekazem do osób, które są również zainteresowane Twoją dziedziną oraz zachęcać tym samym do dyskusji i wymiany doświadczeń i poglądów.
  • Rozmawiaj z ludźmi o Twoich rozwijających się teoriach na dany temat. Ucz innych.  Poza dyskusją i wymianą doświadczeń na dany temat, na pewnym poziomie możesz zacząć uczyć innych tego czego sam się już nauczyłeś. Nauka innych jest to jeden z lepszych sposobów na usystematyzowanie, wzmocnienie i ugruntowanie swojej wiedzy.
  • Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Ćwicz wszystko, co można ćwiczyć. Raz za razem, trening po treningu i tak w kółko do mistrzostwa.

Teoria 10 000 godzin ćwiczeń

Aby osiągnąć poziom biegłości odpowiadający klasie światowej w dowolnej dziedzinie, według jednej z teorii należy zaliczyć 10 000. godzin ćwiczeń. Teoria 10 000 godzin ćwiczeń powstała na bazie badań szwedzkiego psychologa K. Andersa Ericssona. Pomysł Ericssona rozpropagowała bestsellerowa książka Malcolma Gladwella „Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu” (ang. „Outliers: The Story of Success“). Gladwell podobnie jak Ericsson także przekonuje do zasady 10 000 godzin ćwiczeń, które zapewniają najwyższy poziom w dowolnej dziedzinie.

W licznych badaniach z udziałem kompozytorów, koszykarzy, pisarzy, łyżwiarzy, pianistów koncertowych, szachistów i innych, liczba ta pojawia się nieustannie. 10 000 godzin odpowiada z grubsza 3 godzinom ćwiczeń dziennie albo 20 godzinom tygodniowo przez 10 lat. W tym miejscu warto wspomnieć, że obok badań Ericssona, są również badania Brooke Macnamary, która stoi w opozycji do teorii 10 000 godzin. Badaczka nie przypisuje aż tak dużej wartości do praktyki. Uważa, że ćwiczenia są ważne nie są jednak tak ważne jak sądzi wiele osób.

Bez względu, kto ma rację w tym naukowym sporze dotyczącym tego ile czasu trzeba poświecić, aby być mistrzem w danej dziedzinie, bez praktyki nie jest w zasadzie możliwe, aby być w czymś naprawdę dobrym, a co dopiero najlepszym na świecie. Trenuj, ćwicz, praktykuj i działaj, tak długo aż będziesz wyśmienity w tym co robisz.

“Nie obawiam się kogośkto trenuje 10000 kopnięć, ale tego, który 10000 razy trenował jedno kopnięcie”. – Bruce Lee.

#6 Naucz się nie działać dobrze

Może się to wydać dziwne, że błędne działanie ma doprowadzić Cię do bycia najlepszym. Weź jednak pod uwagę, że niepowodzenie dostarczy Ci najcenniejszych lekcji. Musisz zrozumieć, że porażka jest częścią tego procesu. Pomyśl o sobie jak o badaczu, który szuka prawdy ponad wszystko – chce budować samoświadomość, znać swoje mocne oraz słabe strony. Chce wiedzieć, czy przybliża się do osiągnięcia swojego celu.

Nie ma sensu lamentować i rozpaczać z powodu błędu, niepowodzenia czy porażki, ponieważ po prostu ujawniła się prawda: to, co próbowałeś, nie zadziałało. Stało się tak albo dlatego, że Twoja hipoteza i założenia były złe albo dlatego, że nie jesteś jeszcze zdolny do wykonania określonych rzeczy na określonym poziomie, aby osiągnąć sukces. Pamiętaj porażka jest sukcesem, jeśli wyciągniemy z niej lekcję.

Zastanów się nad tym czego doświadczyłeś. Ucz się. Ulepszaj. Próbuj ponownie, aż do zwycięstwa.

W razie potrzeby powtórzy cykl. Próba -> Porażka -> Nauka Sukces

Pierwsze trzy części tego cyklu (próba, porażka, nauka), czasami trzeba powtarzać wiele razy, aby osiągnąć jeden konkretny sukces. To samo dotyczy wszystkich. Przedsiębiorców, artystów, nauczycieli, menedżerów. Osoby odnoszące sukcesy w dowolnej domenie podążają tym samym schematem, próbują, przegrywają, uczą się, odnoszą sukcesy.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej jak to robić sprawdź: Porażka jak się z niej uczyć, aby odnieść sukces?

“Nie możesz stać się numerem jeden z dnia na dzień ani nawet WCIĄGU kilku lat… Będziesz przegrywać wiele biegów i musisz to zaakceptować, wyciągnąć z tego wnioski i wierzyć, że wygrasz następnym razem, biorąc pod uwagę, że masz szansę następnym razem znów przegrać… Cały czas musisz wierzyć, że następnyM razEM WYGRASZ…aż do dnia, kiedy to się stanie.”  – Paula Radcliffe

Rośnij w siłę!

Oto poznałeś 6 kroków do bycia niezaprzeczalnie dobrym. To całkiem dobry początek do zdobycia mistrzowskich umiejętności. Jeśli to wszystko zrobisz, będzie to tylko kwestia czasu i konsekwencji, zanim odniesiesz sukces i będziesz tak dobry, że nikt nie będzie mógł Cię zignorować.

„NAJPIERW CIĘ IGNORUJĄ, POTEM ŚMIEJĄ SIĘ Z CIEBIE, PÓŹNIEJ Z TOBĄ WALCZĄ, PÓŹNIEJ WYGRYWASZ”. – Mahatma Gandhi

A kiedy już się rozwiniesz, osiągniesz upragniony sukces, na który tak ciężko pracowałeś i będziesz tam gdzie chcesz być, zobaczysz, że wszystko inne w Twoim życiu też stanie się lepsze. Trzymaj się absurdalnie wysokich standardów i staraj się zostać jednym z najlepszych. Powodzenia!

A Ty jakie masz sposoby na bycie najlepszym? Co się sprawdza u Ciebie ? Podziel się swoją opinią w komentarzu.