Czy jesteś bohaterem czy ofiarą? Jaka jest różnica między bohaterem a życiową ofiarą? Ofiara mówi: Za wszystko, co złe w moim życiu, winię innych. Bohater wie, że tylko on jest odpowiedzialny za swoją sytuację, sam definiuje strategię działania i czuje się odpowiedzialny za swój los.

Kogo obwiniasz za swoją sytuację życiową? Co by się stało, gdybyś przestał winić innych za to, co spotkało Cię w Twoim życiu? Co by się stało, gdybyś przestał być ofiarą okoliczności a stał się prawdziwym bohaterem swojego życia?

Drzemie w tobie bohater! Masz w sobie ogromny potencjał, który tylko czeka na to abyś go uwolnił. Urodziłeś się po to, aby wykrzesać z siebie jak najwięcej sił witalnych – aby robić rzeczy niezwykłe, osiągnąć zdumiewający postęp i wzbogacić życie swoje oraz ludzi wokół ciebie.

Codziennie masz niesamowitą szansę na zmianę swojego życia na lepsze. Przejścia z roli ofiary do roli codziennego bohatera. Jak stać się bohaterem?

Robin Sharma to jeden ze światowych ekspertów w kwestiach związanych z przywództwem i samodoskonaleniem. Cieszący się w swojej dziedzinie uznaniem, a nawet statusem ikony. Filantrop, który wspiera światowej klasy przedsiębiorców, finansistów, zawodowych sportowców i gwiazdy filmowe. Jego książki jak Mnich, który sprzedał swoje ferrari czy Klub 5 rano to światowe bestsellery, które sprzedały się w milionach egzemplarzy.

Jeśli chcesz stać się bohaterem, osiągnąć poziom biegłości i czerpać z życia garściami powinieneś zdaniem Robina Sharma dokonać pięć następujących przeskoków. Pokonać drogę od “ofiary” do “bohatera”!

“Życie najbardziej kocha codziennych bohaterów, którzy zdają sobie sprawę z własnych możliwości, zdolności i siły oddziaływania na bieg zdarzeń składających się na ich przeznaczenie”. – Robin Sharma

Manifest codziennego bohatera. Jak stać się bohaterem? 5 kroków od życiowej ofiary do bohatera

#01 Od nastawienia “nie da się” do nastawienia “da się”

Ofiary to ludzie, którzy “nie dadzą rady”. Zawsze potrafią wytłumaczyć, dlaczego coś nie może się udać, dlaczego przedsięwzięcie nie wypali i z jakiego powodu niemożliwe jest urzeczywistnienie pewnych celów. Za tym “nie da się” zawsze kryje się strach – przed niepowodzeniem, niespełnieniem oczekiwań, niezasługiwaniem na zwycięstwo, krytyką, krzywdą i wyimaginowaną odpowiedzialnością związaną z odniesionym sukcesem.

Świat zmieniają ludzie, którzy sprawnie posługują się językiem nadziei, mają opanowany słownik czynu i władają dialektem wolności. Rozumieją, że do tego, żeby cokolwiek mogło się wydarzyć i żeby dało się budować wspaniałe życie, potrzebna jest pozytywna energia “da się”. Biorą sprawy w swoje ręce, przezwyciężają trudności i przekuwają problemy na wygrane.

#02 Od wymówek do rezultatów

Możesz albo szukać wymówek, albo zmieniać świat. Obu tych rzeczy nie da się zrobić naraz. Tak to już jest z ofiarami, że zawsze mają pod ręką jakiś argument, który tłumaczy, dlaczego im się w życiu nie układa (i dlaczego to nigdy nie ma związku z ich osobą).

Aby zmienić nastawienie, wystarczy sobie uświadomić, że przerzucając winę za swoje niepowodzenia na rzeczywistość, zdarzenia czy innych ludzi, w istocie oddajesz im władzę nad swoim losem.

Aby zrobić krok naprzód, trzeba wziąć na siebie pełną osobistą odpowiedzialność za rezultaty podejmowanych przez nas wysiłków. W ten sposób odzyskasz poczucie, że faktycznie możesz dokonać tego, na czym ci zależy. Będziesz rosnąć w siłę za każdym razem, gdy zamiast szukać wymówek, sam sobie przypiszesz rolę kowala własnego losu.

#03 Od życia przeszłością do budowania lepszej przyszłości

Ofiary świetnie się czują, nurzając się w przeszłości. Pamiętaj jednak, że nie zbudujesz dla siebie świetlanej przyszłości, jeśli będziesz cały czas tkwić myślami w minionych czasach. Niech historia stanie się dla ciebie szkołą, w której można się uczyć, a nie więzieniem, z którego nie sposób się uwolnić.

Przestań rozpamiętywać krzywdy i wspominać rozczarowania. Skup się na tym, że przezwyciężyłeś w życiu wiele trudności i dzięki temu masz dziś więcej odwagi i jesteś lepszym człowiekiem. Dokonaj przejścia od roztrząsania przeszłości do optymalizacji teraźniejszości pod kątem świetnych wyników w przyszłości.

#04 Od bycia zajętym tym, jak bardzo się jest zajętym do produktywności

Nie myl zapracowania z produktywnością. Ruch nie zawsze przynosi postęp. Możesz mieć kalendarz zapełniony po brzegi, ale to wcale nie musi oznaczać, że robisz cokolwiek niesamowitego.

Ofiary chętnie zasłaniają się tym, ile to mają na głowie. Wieczne zapracowanie to ich sposób na zapełnienie godzin powierzchownymi i banalnymi zajęciami, dzięki którym można uniknąć dyskomfortu nieuchronnie towarzyszącemu doniosłej pracy godnej ludzkiego geniuszu.

Łatwo jest sobie wmówić, że ma się strasznie dużo do zrobienia, a potem tłumaczyć brak prawdziwie wyjątkowych dokonań i produktywnych triumfów wiecznymi trudami okrutnego życia, które nieustannie domaga się naszej uwagi. Niełatwo jest powiedzieć sobie, że wszystko zależy od ciebie i że trzeba odciąć się od cyfrowych rozpraszaczy i wszelkich zbędnych bodźców, aby móc poświęcić się pracy w duchu naszych wrodzonych talentów i dokonać rzeczy prawdziwie zdumiewających. Ale taka postawa właśnie wyróżnia prawdziwych bohaterów.

#05 Od brania do dawania

Większość ludzi funkcjonuje w paradygmacie niedoboru – w strachu, że nie ma na świecie tyle dobra, żeby każdy mógł być szczęśliwy. Tacy ludzie skupiają się na zapewnieniu sobie przetrwania.

Jak mówi Robin Sharma aby uzyskać dostęp do najwspanialszych rzeczy, które życie ma dla nas w zanadrzu, powinniśmy powtarzać sobie jak mantrę, że “wygra ten, kto ubogaci życie największej liczby ludzi”. W życiu należy się kierować szczodrością i pragnieniem służenia innym.

Sukces wcale nie polega na tym, że “wygrany bierze wszystko”. Zamiast ciągle coś od świata brać, staraj się jak najwięcej dawać mu od siebie. Podejmuj takie działania, które przysłużą się wszystkim ludziom.

“Umacniaj w sobie pogodę ducha, ćwicz odwagę i świeć wszem wobec przykładem wspaniałego człowieczeństwa”. – Robin Sharma

Uwagi końcowe

Wszystko zmienia się w chwili, gdy przestajesz obwiniać innych za wszystko! Branie odpowiedzialności za własne życie oznacza przejęcie nad nim pełnej kontroli. Wówczas stajesz się swoim bohaterem. Przestajesz być ofiarą okoliczności. Zyskujesz moc kreowania rzeczywistości lub przynajmniej moc decydowania o postępowaniu w danych warunkach i w danym otoczeniu.

Zacznij dokonywać te pięć przeskoków od ofiary do bohatera, a przekonasz się, że będziesz bardziej sobie ufać, wierzyć we własne talenty i zalety oraz odbudujesz relację z tą częścią swojego ja, która potrafi przełożyć twoje dzisiejsze marzenia na wielkie sukcesy w sferze osobistej i zawodowej, finansowej i duchowej.
Życiowe bohaterstwo to barwna droga, inspirująca i pogmatwana, ale pełna zachwytów, burzliwa, ale niewątpliwie chwalebna. Aby przejść przez życie najlepiej i najmądrzej, jak się da, należy dążyć do pełnego wykorzystania swojego potencjału i zabiegać o jak najwięcej dobrych rzeczy, aby w ten sposób przyczynić się do budowania lepszej rzeczywistości.

Żyj odważnie – bądź bohaterem!

Manifest codziennego bohatera. - Robin Sharma
Manifest codziennego bohatera. – Robin Sharma

Osiągnij jedność z wielką mocą, która w tobie tkwi, i objaw się w pełnej krasie swojego codziennego bohaterstwa. Bądź bohaterem!

Aby zyskać więcej odwagi i stać się bohaterem swojej własnej historii sięgnij po “Manifest codziennego bohatera” autorstwa Robina Sharmy. Dostępny po polsku dzięki wydawnictwu Kompania Mediowa w tłumaczeniu Magdy Witkowskiej. To podręcznik wybitnej produktywności, mistrzowskich wyników, trwałego szczęścia i nadzwyczajnej służby dla ludzkości.

Czytając “Manifest codziennego bohatera“, poznasz starannie przemyślaną filozofię Robina Sharmy, która polega na odkrywaniu swoich najsubtelniejszych talentów oraz rewolucyjne metody tworzenia arcydzieł i formułowania kolejnych spostrzeżeń wytyczających drogę do życia pod znakiem piękna, trwałej radości i wolności duchowej.

Przejmij kontrolę nas swoim życiem. Bądź bohaterem! Myśli pozytywnie. Działaj skutecznie. Zmieniaj siebie i świat na lepsze!

“Ten dzień to nowe otwarcie. świat z niecierpliwością wyczekuje twojego codziennego bohaterstwa.”. – Robin Sharma

Sprawdź też: Klub 5 rano. Formuła 20/20/20 – poranna rutyna mistrzów i ludzi sukcesu