Jak ułatwić sobie życie, wprowadzając do niego więcej dystansu i luzu? Jak przestać się zadręczać nawałem obowiązków? Naucz się myśleć jak genialny leń. Skup się na tym, co ważne, a resztę sobie odpuść mówi Adachi Kendra – nauczycielka, twórczyni podcastów,  żona, matka, z pasji – genialny leń. Działaj jak geniusz, zajmując się tym, co się dla ciebie liczy, i bądź bardziej leniwa w kwestii tego, co nie jest dla ciebie ważne. Masz prawo odpuścić, zastanowić się i zwolnić – albo zapragnąć czegoś, krzątać się i przemóc. Cokolwiek wybierzesz, upewnij się, że jesteś skoncentrowana na tym, co ma dla ciebie znaczenie. Oto Adachi Kendra i jej trzynaście zasad genialnego lenistwa. Zaczynamy!

“Bądź geniuszem, kiedy zajmujesz się rzeczami, które są dla ciebie ważne, i leniem w stosunku do tych, które dla ciebie nie mają znaczenia”. – Adachi Kendra

Genialny leń. 13 zasad genialnego lenistwa

#01 Podejmij jednorazową decyzję

Ogranicz liczbę podejmowanych decyzji, decydując się na pewne rzeczy raz i nigdy do nich nie wracając. Możesz podejmować jednorazową decyzję w wielu dziedzinach, włącznie z dawaniem prezentów, wyborem ubioru, przygotowywaniem posiłków, sprzątaniem domu i tworzeniem nowych tradycji.

#02 Zacznij od małych kroków

Nieprzejmowanie się i przejmowanie się za bardzo sprawiają, że zatrzymujesz się w miejscu, zaś małe kroki pomagają ci ruszyć naprzód. Mały nie znaczy nieopłacalny — wszystkie pojedyncze wybory się sumują. Wybierz najmniejszy krok, jaki możesz wykonać w danej dziedzinie, aby ruszyć do przodu, a następnie wykonuj go codziennie.

#03 Zadaj sobie magiczne pytanie

Zadaj sobie pytanie: Co mogę zrobić teraz, żeby w przyszłości ułatwić sobie życie? Zajmij się tym, co konieczne, zanim stanie się pilne.

#04 Żyj zgodnie z naturalnym rytmem

Cykle natury i twój osobisty etap życiowy mogą cię czegoś nauczyć, jeśli będziesz żyć w swoim cyklu i odnajdziesz radość w okolicznościach, w jakich się znajdujesz. Zdaj się na to, co dzieje się wokół ciebie, i nie zakładaj, że sposób, w jaki twoje życie teraz wygląda, oznacza, że będzie zawsze tak wyglądało. Pory roku się zmieniają, tak jak ty.

#05 Stwórz właściwe nawyki

Rutyna sama w sobie nie jest tym, co się liczy. Rutynowe czynności są tylko wjazdem na autostradę, która ma cię przygotować na to, co naprawdę ważne. Regularnie powtarzane czynności wspaniale pomagają w doprowadzeniu cię tam, gdzie chcesz się znaleźć. Kiedy tworzysz swój plan dnia, zacznij od małych kroków, zrób jedną rzecz, która ma duże znaczenie, i nigdy nie zapominaj, dokąd zmierzasz.

#06 Ustal zasady domowe

Zasady domowe służą podtrzymywaniu więzi. Poszukaj obszarów w życiu, w których się przydadzą, zachęć swoją rodzinę do ich stosowania, a przekonasz się, że życie toczy się o wiele łatwiej. Nie ma zasad domowych, które sprawdzą się w każdym domu. Wybierz to, co najlepiej sprawdza się w twoim przypadku.

#07 Odkładaj wszystko na miejsce

Zmieść się w granicach swojej przestrzeni życiowej, bez względu na to, ile masz miejsca. Bałagan w twoim domu może wynikać z posiadania zbyt dużej liczby przedmiotów, może też oznaczać, że potrzebujesz lepszych nawyków obchodzenia się z rzeczami. Kiedy odkładasz wszystko na miejsce, od razu widzisz, co nie pasuje. Zachowuj tylko to, co dla ciebie ważne.

#08 Zaproś gości

Zaproś ludzi do swojego codziennego życia. Nie myśl za dużo o nawiązywaniu więzi. Po prostu zaproś kogoś do siebie. Pamiętaj też, że nie musisz znajdować się w kryzysowej sytuacji, żeby prosić o pomoc.

#09 Podziel pracę na partie

Wykonywanie zadań w partiach polega na robieniu tej samej czynności za jednym razem. Szukaj zadań, które często wykonujesz lub które musisz wykonać ponownie, i sprawdź, czy wykonywanie ich partiami pomaga.

#10 Zostań esencjalistką

Esencjalizm to koncepcja świadomego wybierania i ignorowania różnych spraw, chodzi w niej o wyeliminowanie zakłóceń odciągających nas od tego, co ważne. Określ to, co dla ciebie ważne, usuń wszystko, co ci zawadza, i zachowaj jedynie rzeczy istotne. Esencjalizm można zastosować wobec wszystkiego, więc nie wahaj się próbować.

#11 Wykonuj działania we właściwej kolejności

Każde zadanie można wykonać we właściwym porządku: przypomnij sobie, co jest ważne, uspokój się i zaufać sobie. Wiesz, czego potrzebujesz, o wiele lepiej niż jakakolwiek inna osoba. Działanie we właściwej kolejności pomoże ci w osiągnięciu efektywności.

#12 Wyznacz czas na odpoczynek

Odpoczynek jest wpisany w nasze stworzenie. Odróżnij go. Zaplanuj go. Uznaj go. Odpoczynek nie zachodzi samoistnie — musisz go zaplanować. Odpoczywaj codziennie, co tydzień, co kwartał oraz w duszy, dzięki czemu doświadczysz w pełni tego, kim jesteś.

#13 Bądź dla siebie miła

Doceń to, kim teraz jesteś, i akceptuj siebie z miłością, nie porównując się ze sobą z przeszłości i z przyszłości. Jesteś swoją własną przyjaciółką. Zasługujesz na życzliwość, zwłaszcza wobec siebie.

Słowo końcowe

Żyjemy coraz szybciej i intensywniej, coraz więcej spraw codziennie domaga się naszej uwagi. Żonglujemy pracą zawodową i obowiązkami rodzinnymi, staramy się zachować odrobinę czasu dla siebie. I jeszcze ta presja, aby robić wszystko perfekcyjnie, bo jednej i drugiej celebrytce to się udaje… Pora powiedzieć sobie: stop!

Kendra Adachi znalazła sposób, jak za pomocą kilku prostych zasad ułatwić sobie życie i wrócić do równowagi. Odnajdź w sobie genialnego lenia – dowiedz się, jak robić tylko to, co dla ciebie ważne, a resztę pomijać bez wyrzutów sumienia.

Genialny leń. Skup się na tym, co ważne, a resztę sobie odpuść - Kendra Adachi
Genialny leń. Skup się na tym, co ważne, a resztę sobie odpuść – Kendra Adachi

Książka Genialny leń może potencjalnie zmienić to, jak żyjesz, nie tylko dzięki praktycznym wskazówkom w niej zawartym, ale też z racji stylu, w jaki zostały one przedstawione. Czy chodzi o metody sprzątania kuchni, czy to, jak rozpoczynasz swój dzień, bycie genialnym leniem nie polega na robieniu niczego we właściwy sposób, ale na tym, by wreszcie znaleźć nasz własny sposób. Nie usłyszysz tu zawstydzających cię pustych mantr, nawołujących, żebyś bardziej się starała. Zamiast tego zostaniesz zachęcona do określenia, co ma dla ciebie znaczenie, otrzymasz też pozwolenie, by spokojnie zostawić w tyle całą resztę.

W każdym rozdziale znajdziesz jedną z zasad metody genialnego lenia wraz z pomysłami na to, jak od razu wcielić ją w życie. Każda z poszczególnych zasad będzie mieć odczuwalny wpływ na twoje życie, jednak dopiero po wdrożeniu w życie wszystkich trzynastu zobaczysz, jak te zasady harmonijnie tworzą spersonalizowane rozwią­zania twoich problemów i rzucają światło na te kwestie, które nie są aż tak ważne

Gdy zmieniają się okoliczności życiowe, potrzeby i priorytety idą za ich przykładem. Książka Genialny leń jest pomocnym punktem odniesienia podczas tych wszystkich zmian i wyposaży cię w zwroty i narzędzia, dzięki którym zrobisz w swoim życiu miejsce na to, co jest dla ciebie istotne.

Zacznij działać jak geniusz w sprawach które mają dla Ciebie znaczenie!

“Wszystko ma znaczenie, ponieważ my się liczymy, a dla każdego z nas znaczenie mają różne rzeczy. Nazwij to, co się dla ciebie liczy. Pewne rzeczy są dla ciebie istotne i koniec”. – Kendra Adachi

Źródło: Genialny leń. Skup się na tym, co ważne, a resztę sobie odpuść – Kendra Adachi, Wydawnictwo Kobiece 2022, tłumaczenie Katarzyna Dumińska

Sprawdź też: Jak pokonać lenistwo? Skuteczne sposoby walki z leniem.