„Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta ginie w tłumie” słowa Woltera chyba nigdy nie miały tak wielkiego znaczenia jak dziś. W Polsce rocznie wydaje się około 35 tysięcy tytułów – niełatwo wśród takiej ilości znaleźć te najbardziej wartościowe. I nie chodzi tu tylko o ilość pieniędzy wydawanych na powiększanie domowej biblioteki, ale też uczucie zawodu, kiedy książka nie spełnia naszych oczekiwań. Czym się kierować by znaleźć tytuł odpowiedni dla siebie?

Co to znaczy, że książka jest dobra? Czyli o książkowym subiektywizmie

Często książki celebrytów poza świetnym marketingiem i rozpoznawalnym autorem mają niewiele do zaoferowania. Nawet książki zdobywające wiele nagród mogą nie przypaść ci do gustu. Podobnie jest też z filmami – nie każdy lubi Oskarowe produkcje. Najważniejsze jest, by kierować się swoim własnym gustem. Nie ma sensu czytanie na siłę książek, które podczas lektury są męczące i nie zostaną w naszej pamięci na długo. Lepiej zdecydować się na te tytuły, które naprawdę poruszą emocje czy pozwolą na głębsze poznanie świata czy samego siebie. Jak znaleźć taką pozycję w księgarni?

W jaki sposób wybrać dobrą książkę? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Po wejściu do księgarni pełnej popularnych i mniej znanych tytułów można łatwo się zagubić. Nic dziwnego, rzadko kto ma na tyle dużo czasu, by sprawdzić każdy z dostępnych tytułów, a każdy przecież kiedyś słyszał powiedzenie „nie oceniaj książki po okładce”. Po czym więc najlepiej oceniać, czy książka ma szanse nam przypaść do gustu? Sposobów jest wiele, a nie każdemu mogą one sprawdzać się tak samo. Zobacz więc, jakie są najważniejsze porady dla poszukiwaczy nowych książek.

Ciekawe porady na temat wyboru książek i ranking pozycji literackich wartych uwagi znajdziesz na portalu homelook.pl w poradniku przy wyborze i rankingu książek – Ranking najlepszych książek

Na pierwszy plan weź własne intencje, zainteresowania lub rodzaj poszukiwanej wiedzy

W większości księgarni znajdują się regały z oznaczeniami gatunków literackich – nie bój się z nich korzystać. To prawda, jest ich wiele, ale dzięki nim znacznie zawęzisz swoje poszukiwania. Jeśli nie jesteś pewien do jakiego gatunku pasują poszukiwane przez ciebie książki, informacje takie bez trudu znajdziesz w Internecie. Wiele księgarni internetowych czy bibliotek posiada funkcje wyszukiwania za pomocą hasła – może być to pomocne, jeśli szukasz pozycji o konkretnej tematyce.

Czytaj opinie i recenzje, lecz nie buduj na ich bazie swojej oceny

W wielu księgarniach internetowych znajdziesz też opinie czytelników na temat danego tytułu. Warto czasem wybrać tę, która ma wysoką ocenę, jednak nie zapominaj, że ludzie mają naprawdę bardzo różne gusta. Twój może znacznie odbiegać od większości – i nic w tym złego! Jeśli znajdziesz pozycję, która bardzo cię zainteresuje, ale ma negatywne opinie, nie pozwól, by akurat to cię zniechęciło. Może się okazać, że twoje zdanie na jej temat będzie całkiem inne.

Książki nagradzane przez wartościowe instytucje literackie

Rankingi nagradzanych książek są świetnym źródłem do poszukiwania nowej literatury. Staraj się jednak nie skupiać wyłącznie na nagrodzonych pozycjach – inne książki wymienione w konkursie mogą okazać się dla ciebie bardziej interesujące niż te zwycięskie. Warto szukać konkursów dotyczących poszczególnego gatunku literackiego, tam w jury zwykle znajdują się osoby, które naprawdę potrafią wybrać najciekawsze tytuły.

Uwzględniaj, lecz nie bierz jako pewnika instytucji polecających daną pozycję literacką

Często na książkach można znaleźć oznaczenie, że dany tytuł jest polecany przez konkretny portal internetowy, gazetę czy inną instytucję. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie, jeśli chodzi o portale zajmujące się konkretną dziedziną lub jeśli chodzi na przykład o poglądy polityczne.

Unikaj bestsellerów, choć nie skreślaj wszystkich

Podobnie jak w przypadku instytucji polecających książki, tak i w kwestii bestsellerów musisz pamiętać, że książki to także biznes. Nie wszystkie książki określane jako bestsellery są wartościowe – wiele z nich ma po prostu przynieść wydawcy duże zyski. Jeśli nie czujesz się przekonana do jakiegoś bestsellera, jego odrzucenie nie będzie oznaczało, że masz kiepski gust, a po prostu wiesz, co jest dla ciebie dobre.

Dopasuj książki do gatunku i tematyki co te, które spodobały Ci się wcześniej

Nie da się z założenia nie lubić jakiegoś gatunku literackiego. To, że nigdy nie czytałeś powieści fantastycznych nie oznacza, że po przeczytaniu naprawdę dobrej fantastyki nie odnajdziesz w niej nowego ulubionego hobby. Dlatego warto kierować się swoimi upodobaniami, a nie gatunkiem dopisanym do konkretnego tytułu. Jeśli polubiłeś książkę o tematyce podróżniczej, kolejnego hitu możesz szukać wśród właśnie takich pozycji – być może znalazłeś właśnie swój ulubiony gatunek.

Dobierz inną książkę najbardziej odpowiadającego autora lub autorów podobnych

Jeśli książkę czyta ci się wyjątkowo lekko i przyjemnie, najprawdopodobniej jest to zasługa stylu pisania konkretnego autora. Warto skusić się na kilka innych jego tytułów. Jeśli masz za sobą już wszystkie, możesz czekać na wydanie kolejnych tomów lub poszukać w Internecie nazwisk pisarzy, którzy są do niego najczęściej porównywani.

Metoda na chybił-trafił

Ta metoda jest najlepsza dla osób, które czytają naprawdę dużo i rzadko udaje im się znaleźć książkę, której jeszcze nie mieli w swoich rękach. Warto czasem przeglądać kosze wyprzedażowe – znajduje się tam wiele perełek, o których być może wcale nie usłyszysz w mediach. Możesz wybrać tę o intrygującym tytule lub ciekawej okładce – wybór należy do Ciebie.

Dlaczego wybór odpowiedniej książki to trudna umiejętność w dzisiejszych czasach?

rosnijwsile.pl Jak wybrać dobrą książkę?

Ciężko znaleźć dziś blogera, polityka czy dziennikarza, który nie ma na swoim koncie przynajmniej jednej książki. Sprawia to, że wiele pozycji na rynku nie jest pisanych przez prawdziwych literatów. Oczywiście te książki przechodzą cenzurę i redakcję, ale nie wszystkie są wysokich lotów. Warto więc kierować się przede wszystkim ich tematyką, a nie znanym nazwiskiem. Czasem złym wyborem jest też proszenie o poradę pracownika księgarni – wielu z nich nie przeczytało nawet połowy z dostępnych pozycji, więc, najprawdopodobniej, polecą ci te tytuły, które nieźle się sprzedają.

Czy to, że książka zdobyła nagrodę jest równoznaczne z jej wartością merytoryczną?

Oczywiście, że nie! W jury też zasiadają ludzie, którzy mają swoją własną subiektywną opinię i nic dziwnego, że możesz się z ich werdyktem nie zgadzać. Zdecydowanie lepiej polegać na opinii specjalistów w danej dziedzinie. Znajdziesz je na przykład na internetowych forach związanych z konkretną tematyką – to bardzo dobry sposób na pozyskiwanie rzetelnej wiedzy. Smutna prawdą jest też fakt, że w rankingach literackich często pomijane są książki z niewielkich wydawnictw – a można wśród nich znaleźć prawdziwe perełki.

O czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze dobrej książki?

Jeśli naprawdę nie masz pomysłu za co się zabrać, dobrym rozwiązaniem może być powrót do klasyki. Pamiętasz lektury, na przykład „Krzyżaków” albo „Lalkę”? Wielu uczniów w szkole nie docenia ich wartości, a ponowne przeczytanie ich w dorosłym życiu często pozwala nadać im zupełnie nową wartość. Nie patrz więc na nie z niechęcią – twoje wspomnienia z nastoletniego wieku wcale nie muszą okazać się prawdą.

Sprawdź też: Najlepsze klasyczne książki które trzeba w życiu przeczytać

A Ty jakie lubisz czytać książki?