Czego pragniesz? Wszyscy mamy jakieś pragnienia. Marzenia, które chcielibyśmy spełnić. Cele, do których dążymy i które chcemy osiągnąć. Marzenie o sukcesie nie jest niczym trudnym, ale jak sprawić,
by takie pragnienia stały się rzeczywistością? Jak zdobyć to czego się pragnie? Czy jest na to jakiś sposób? Choć nie ma gotowej recepty na sukces, która sprawdzi się zawsze i u każdego są działania, które możesz podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie zamierzonego rezultatu. Oto cztery podstawowe kroki, prowadzące do zdobycia tego, czego pragniesz. Są one proste a zarazem zdumiewająco głębokie. Stanowią solidny fundament wszelkiego sukcesu. Jeśli masz w sobie silne postanowienie spełnienia własnych pragnień mogą one wystarczyć, abyś zdobył to do czego dążysz i osiągnął sukces o jakim marzysz.

„Jesteś tym, czym twoje głębokie pragnienie, Jakie twe pragnienie, taka twoja wola, Jaka twoja wola taki czyn. Jaki twój czyn, taki los.” – Upaniszada Mundaka

Jak zdobyć to czego się pragnie? 4 kroki do sukcesu

#01 Poznaj swe pragnienia

Po pierwsze musisz znać cel, który chcesz zrealizować. Sukces można osiągnąć tylko wówczas, gdy zna się cel swych dążeń. Jeżeli nie jesteś zbyt ambitny lub jeszcze nie masz określonego celu, sformułowanie go może wydać ci się zabiegiem sztucznym i wymuszonym. Trzeba jednak od tego zacząć.

Każdy z nas ma jakieś pragnienia i marzenia. Mogą one dotyczyć nas samych, naszej pracy zawodowej, rodziny czy nawet szerszej społeczności. Być może masz jakieś złe nawyki, których chcesz się pozbyć i zastąpi je dobrymi nawykami. Albo chcesz zdobyć jakieś nowe umiejętności. A może masz jakieś odkładane od dawna plany, które chcesz wreszcie zrealizować. Wszystkie te dążenia mogą stanowić twój cel.

Gdy ustalisz dokładnie czego tak na prawdę chcesz, możesz zacząć skutecznie realizować powzięte zamierzenia. Jasne określenie swoich pragnień i celu do którego zmierzasz zapewnia maksimum szans powodzenia.

Sprawdź: SMARTEST – jak skutecznie formułować cele?

#02 Zacznij działać

Jeśli już określisz swój precyzyjnie cel musisz podjąć działania, które pozwolą ci go osiągnąć. Rób to, co twoim zdaniem przyniesie pożądane wyniki.

Może to brzmi jak banał. Jednak historie ludzi, którzy osiągają ponadprzeciętne wyniki raz za razem pokazują, że w głównej mierze zawdzięczają oni swój sukces podejmowaniu działań. Ludzie sukcesu jak często ich nazywamy, nie tylko rozmyślają i mówią o tym czego chcą. Oni zamieniają swoje myśli i słowa w czyn. Aktywnie działają, aby osiągnąć swój cel.

Nie masz gwarancji sukcesu. Ryzyko porażki zawsze istnieje. Twoje działania mogą nie przynieść oczekiwanych przez ciebie rezultatów. Nigdy jednak tego nie sprawdzisz, dopóki nie zaczniesz działać.

Sprawdź: Jak się zmotywować? 13 sposobów na walkę o swoje marzenia

#03 Naucz się dostrzegać rezultaty własnych działań

Gdy już określiłeś swój cel i podjąłeś działanie, postaraj się rozpoznawać zdarzenia, które są bezpośrednią konsekwencją twoich czynów. Powinieneś na bieżąco oceniać czy to co robisz przybliża cię do zamierzonego wyniku, który chcesz uzyskać. Bądź czujny na sygnały ostrzegawcze i otwarty na informacje zwrotne, które informują, że zbaczasz z obranego kursu. To bardzo ważne, aby mierzyć i oceniać postęp, odbierać i reagować na rozmaite bodźce. Interpretować dane i wykorzystywać zebrane w ten sposób informacje w doskonaleniu dalszych działań.

Sprawdź: 11 rzeczy, które mega produktywni ludzie robią każdego dnia

#04 Bądź przygotowany na zmianę zachowań, dopóki nie osiągniesz zamierzonego rezultatu

Bądź gotowy na zmianę i dostosowanie tego co robisz do aktualnej sytuacji. Analizuj dane, wsłuchuj się w sygnały odbierane z otoczenia za pośrednictwem zmysłów i odpowiednio koryguj lub zmieniaj postepowanie. Jeżeli nie uda ci się za pierwszym razem, nie rezygnuj od razu z osiągnięcia swojego celu. Trudności czy niepowodzenie potraktuj jak lekcje i okazję do nauki. Zmień podejście, spróbuj czegoś innego. Będzie to od ciebie wymagać kreatywności i twórczego myślenia. Ale jeśli będziesz konsekwentny i wytrwały w działaniu na pewno znajdziesz rozwiązanie i w końcu osiągniesz to czego pragniesz.

Sprawdź: Jak się nie poddać? 5 rzeczy, o których warto pamiętać zanim zrezygnujesz

Uwagi końcowe

Oto poznałeś cztery podstawowe kroki, które pozwalają osiągnąć to czego się pragnie. Są one tak oczywiste, że istnieje ryzyko, że całkowicie je zignorujesz. Innym często popełnianym błędem jest pominiecie jednego z etapów. Na przykład masz nie jasno określony cel i nie do końca wiadomo co chcesz osiągnąć. Nie podejmujesz działania, dlatego że nie jesteś pewien końcowego rezultatu i obawiasz się porażki. Albo brak ci chęci do zmiany podejścia czy zachowań, bo wolisz pozostać przy tym co znasz, w swojej strefie komfortu.

Jednak obserwując osoby, które dokonały w życiu czegoś wartościowego widać schemat tych czterech kroków. Dotyczy to najlepszych sportowców, wielkich artystów, skutecznych menedżerów czy przedsiębiorców. Nie tylko znają cel swych dążeń, ale postępują według przygotowanego planu. Są gotowi podjąć ryzyko. Aktywnie działają, a w razie potrzeby zmieniają swój sposób postępowania. Stawiają czoło przeciwnościom tam, gdzie przeciętna osoba już dawno by się poddała. Wytrwale dążą do osiągnięcia tego co sobie postanowią.

Początkowo podążanie ich śladem i stosowanie tych czterech kroków do sukcesu może wymagać od ciebie wysiłku. Pamiętaj jednak że nic, co w życiu jest cenne, przeważnie nie przychodzi samo. Bądź pewien, że twoje zaangażowanie i poniesiony trud, aby osiągnąć to na czym ci zależy, z pewnością ci to wynagrodzi. A sama podróż do twojego celu może dostarczyć ci równie dużo satysfakcji co dodarcie do upragnionego celu.

„Musisz uwierzyć, że Twoje pragnienie stanie się rzeczywistością. Konieczne będzie też podjęcie niezbędnych działań, by naprawdę do tego doszło”. – Napoleon Hill

A Ty czego pragniesz? Co zrobisz, aby spełnić swoje pragnienie?