Między Tobą i Twoimi celami jest tylko jedna przeszkoda —  wymówki, które mają tłumaczyć, dlaczego nie możesz tego osiągnąć. Często z powodu lęków i wątpliwości w twojej głowie rodzą się wymówki: „To nie jest właściwy moment”, „Jestem za młody”, „Jestem za stara”, „To niemożliwe”, „Nie mogę”,  „Nie mam pieniędzy”, „Nie mam czasu” itp. Możesz argumentować… „Tak, ale mój przypadek jest inny”. Nie, nie jest! Właściwy moment nigdy nie nadejdzie, więc równie dobrze możesz zacząć tu i teraz. Albo czekać wiecznie. Jak pozbyć się wymówek? Oto sposób na pozbywanie się wymówek!

“Nie ma rzeczy niemożliwych: do wszystkiego można w jakiś sposób dojść. Jeśli tylko mamy dość silną wolę, zawsze znajdziemy odpowiednie środki. Często stwierdzenie, że coś jest niemożliwe, to zwykła wymówka”. — Franęois de La Rochefoucauld

Dr. L. Michael Hall to znakomity pisarz, który napisał wiele rewolucyjnych książek dotyczących neurolingwistyki, komunikacji, emocji i motywacji. Jest uważany za jednego z czołowych autorów w dziedzinie NLP i poświęcił swój czas na tworzenie innowacyjnych technik terapeutycznych oraz rozwoju osobistego, które są bardzo inspirujące i fascynujące. Opracował też metodę, która pozwala pozbyć się wymówek. Sposób ten pomaga skończyć napoczęte sprawy poprzez zmianę podświadomych wymówek w poczucie spójności; kładzie kres odwlekaniu.

Wymówki albo wyniki. Sposób jak pozbyć się wymówek!

Krok #01 Podanie wymówki

Wybierz coś ważnego, co chcesz osiągnąć, ale co wciąż odwlekasz. Pomyśl, co się dzieje, kiedy przymierzasz się do podjęcia działań, które są konieczne do osiągnięcia danego celu.

  • Co innego robisz, zamiast podjąć działania?
  • Jakie odczucia i myśli pojawiają się tuż przed tym, zanim zboczysz z drogi do celu?
  • Czy potrafisz zidentyfikować świadome wymówki?

Być może to nie wymówki, ale twoje myśli odwodzą Cię od osiągnięcia celu. Na użytek niniejszego ćwiczenia nazwiemy je jednak wymówkami.

Jeżeli prowadzący do odwlekania schemat postępowania nie jest świadomy, prześledź w wyobraźni po kolei całą sekwencję zdarzeń i poszukaj subtelnych myśli, obrazów i odczuć, których wcześniej raczej nie zauważałeś.

Szukaj mglistych, irracjonalnych pomysłów lub doznań, które ujęte w słowa wydają się głupie.

Mogą to być te, które wymykają się świadomości, o ile nie szuka się ich celowo. Stare, nawykowe, irracjonalne schematy myślenia mają na ogół najmniej świadomy charakter, a jednak pochłaniają sporo energii. Poznaj swoje wymówki nie tylko jak coś, co rozumiesz, lecz także jako stan, który możesz poczuć. Przyjrzyj się submodalnościom (w NLP są to cechy charakterystyczne obrazów, dźwięków i odczuć, podstawowych mentalnych procesów), które nadają mu moc do odciągania cię od zamierzonego celu.

Krok #02 Ocena schematu funkcjonowania wymówki

Odpowiedz na następujące pytania:

  • Czy to jest rzeczywiście wymówka?
  • Czy chcesz zachować tę wymówkę?
  • Czy ona jest Ci do czegoś potrzebna?
  • Czy ona w ogóle Ci służy?
  • Czy ona podnosi jakość Twojego życia lub wzmacnia Cię, abyś stawał się lepszą osobą?
  • Jeżeli istnieje jakaś część lub jakiś aspekt tej wymówki, który być może musisz lub chcesz zatrzymać, co to takiego?
  • Jakie aspekty tej wymówki mogą służyć jakiemuś twojemu pozytywnemu celowi? (Znajdź ukryty program).

Krok #03 Zachowanie wartości wymówki

Powyższe pytania pomogą Ci dotrzeć do wartości schematu funkcjonowania wymówki. Możesz zachować korzyści, a jednak zmienić schemat, tak abyś osiągnął wreszcie swój cel.

  • Zacznij od zidentyfikowania jakiegoś aspektu wymówki, który jest wartościowy; np. starasz się żonglować zbyt wieloma sprawami i boisz się, że zaniedbasz inne ważne kwestie.

Wyobraź sobie, że możesz wyjąć tę wartość ze schematu funkcjonowania wymówki i przenieść w inne miejsce. Wówczas sam schemat funkcjonowania wymówki stanie się bezużytecznym, pustym szkieletem.

Krok #04 Odrzucenie starej wymówki

Wejdź w stan silnego „NIE!”. Wydobądź z siebie głębokie, wewnętrzne: „Do diabła, nie!”. Przypomnij sobie moment, w którym absolutnie się sprzeciwiałeś czemuś, co było całkowicie, bez reszty nie do przyjęcia dla Ciebie. Im bardziej byłeś wtedy oburzony, tym lepiej. Wzmocnij stan „Do diabła, nie!”.

Rozszerz go tak, abyś poczuł go w całym swoim ciele, nawet w rękach i nogach. Zakotwicz stan. Wyobraź sobie pustą wymówkę tuż przed sobą i wejdź na nią w stanie „NIE!”. Tupnij na wymówce z całą siłą swojego „Do diabła, nie!”.
Potrzymaj ją w rękach, a następnie rzuć nią o podłogę. Rozdepcz wymówkę na kawałki.

Krok #05  Sprawdzenie reakcji przeciwko wymówce

Wyobraź sobie pożądane działanie. Zwróć uwagę na to, co się dzieje, kiedy myślisz o dążeniu do celu. Zauważ, co czujesz, widzisz i myślisz. Zwróć uwagę na wszelkie wymówki, które chowają się w zakamarkach Twojego umysłu. Sprawdź, w jaki sposób mogą przeszkadzać Ci w życiu, miłości czy sukcesie. Popracuj na pozostałymi schematami funkcjonowania wymówek; zacznij od kroku 2.

Krok #6. Rzutowanie w przyszłość

Przypomnij sobie intensywny stan „Do diabła, nie!” i to, jak stanowczo za-stosowałeś go do wymówek.

Wyobraź sobie najbliższy w przyszłości moment, w którym zechcesz popracować nad swoim celem w taki sposób, jakiego dotychczas konsekwentnie unikałeś. Wyobraź sobie samego siebie (w zdysocjowanym obrazie, jakbyś patrzył na siebie z boku) w chwili, którą wybrałeś, aby rozpocząć działanie. W tym momencie zacznij rozbijać wymówkę. Powiedz: „Do diabła, nie!”.

Wejdź w stan maksymalnej otwartości i żarliwości oraz wyobraź sobie, jak rozpoczynasz działanie. Jeśli czujesz, że masz rzeczywiście na to ochotę, zacznij działać od zaraz!

Dodatkowa rada

Za pierwszym razem wykonaj ten wzorzec wolno, a następnie powtórz go, jednocześnie przyspieszając proces. Za pierwszym razem również zajmij się słabszymi wymówkami, aby po prostu przećwiczyć wzorzec. Nie podejmuj od razu wielkich wyzwań. Upewnij się, że całe Twoje ciało i cały Twój umysł są zaangażowane w pracę nad zmianą. Jeśli czujesz skurcz w żołądku, kiedy przypominasz sobie wymówkę, to oznacza, że ćwiczenie przyniosło oczekiwany rezultat!

Jeżeli na myśl o podjęciu działania czujesz jakikolwiek dyskomfort lub wahanie, oznacza to, że wciąż gdzieś zalega jakaś wymówka. Wejdź głęboko w siebie i postaraj się rozpoznać to odczucie. Aby lepiej je zrozumieć, ujmij je w słowa. Popracuj nad nim za pomocą niniejszego wzorca.

Słowo na koniec

Oto poznałeś sposób jak poradzić sobie z wymówkami. Wypróbuj go i zobacz jak zadziała u Ciebie.

Nigdy nie jest za późno, by zacząć. Zapomnij o wymówkach, one nie są dla ludzi, którzy mają cel.

Co będziesz wybierać od dziś? Wymówki czy działania skoncentrowane na celu?

Cóż, możesz sobie robić wymówki jeszcze przez jakiś czas lub raz na zawsze pozbyć się wymówek i zacząć działać. Bo jedno jest pewne: Jeśli dalej będziesz robić to, co robisz, będziesz dostawać to, co dostajesz. No to jak będzie?

“Przestań wierzyć, że coś cię ogranicza. Możesz dalej szukać wymówek albo wreszcie zacząć działać. Wybór należy do ciebie”. – Regina Brett

Źródło: Biblia NLP. Wydanie rozszerzone, ponad 350 wzorców, metod i strategii programowania neurolingwistycznego Autor: Shlomo Vaknin, Wydawnictwo Onepress 2013, tłumaczenie Katarzyna Rojek

Sprawdź: 10 wymówek, które wstrzymują działanie i obniżają motywację

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!