Współczesny świat jest wymagający, przepełniony oczekiwaniami, gdzie zatrzymanie się w nieustannym pędzie jest równoznaczne z poniesieniem klęski, porażki. Prawda jest jednak zupełnie inna, ponieważ każdy przystanek sprawia, że możemy iść dalej. Nasz umysł potrzebuje co jakiś czas odciąć się od całego zgiełku, jaki go otacza. Każdy kierowca wie, że jeżeli nie zatankuje samochodu w odpowiednim momencie, nigdzie dalej nie pojedzie, bo zatrzyma się w drodze. Zatrzymać się, zresetować, by później kontynuować to, co zwie się naszym życiem, jest niezbędne a mimo tego, tak mało praktykowane…

“Nigdzie nie znajdziesz spokojniejszego miejsca odosobnienia niż w swojej własnej duszy” – Marek Aureliusz

Odłącz się na moment od codziennego życia

Uzyskanie chwil relaksu

Każdy z nas może pozwolić sobie na chwilowe odłączenie się od codziennego życia. Możemy doświadczyć uzyskania bezcennych chwil relaksu, które pomogą nam trzymać na wodzy nasze emocje, głównie stres oraz wesprą nas w zapobieganiu sytuacjom, które finalnie mogłyby nas przerosnąć. Odłączenie się to nic innego jak pozwolenie umysłowi na odpoczynek. To połączenie człowieka z nim samym. To czas słuchania samego lub samej siebie i pełnej, niczym nie zakłóconej świadomości. To szukanie odpowiedzi na pytania: Dokąd zmierzam? Czego potrzebuję?

Tracimy czas?

Wielu z nas wychodzi z założenia, że produktywność musi być ciągła, bo inaczej, nic nie robiąc, tracimy czas a tych wszystkich zmarnowanych na nic nierobienie chwil nigdy już nie odzyskamy. Za produktywność uważamy konsumpcję, robienie zakupów, śledzenie mediów społecznościowych czy oglądanie seriali od deski do deski podczas jednego posiedzenia. Nie zastanawiamy się nad tym, co zyskujemy, wychodząc z założenia, że skoro nie robimy, to przecież tracimy. Pracujemy ponad normę, bo chcemy więcej mieć. Kupujemy, bo to wszystko jest nam potrzebne. Śledzimy media społecznościowe, by wiedzieć co się dookoła nas dzieje. Oglądamy seriale, by się rozerwać.

Ostatecznie, pieniądze, które zarobiliśmy, wydajemy na leczenie. Tego, co sobie nakupowaliśmy, nagle okazuje się, że wcale nie potrzebujemy, więc trzymamy to z sentymentu lub wyrzucamy. W mediach społecznościowych porównujemy się do innych, że niby oni wszyscy mają lepiej i doświadczamy frustracji. Oglądając seriale, chcemy być zorientowani oraz na topie, bo przecież nie możemy wyjść przed znajomymi na kulturalnych czy rozrywkowych ignorantów. Odłączając się od tego wszystkiego, zyskujemy czas na poznanie siebie.

Tylko strach i lęk

Kto doświadcza każdego możliwego wypalenia, nie tylko zawodowego? Osoby, które nie były w stanie się zatrzymać, powiedzieć „Stop”, zrobić sobie pauzy. Co najczęściej odczuwamy, to strach i lęk, które są źródłami coraz większej liczby chorób somatycznych, które to biorą się z długotrwałego poczucia psychicznego dyskomfortu.

Ból głowy, rozstrój żołądka to tylko początek listy zaburzeń o charakterze fizycznym, które rujnują nasze zdrowie. Wielu z nas doświadcza lub doświadczało bezsenności. Bezsenność jest skutkiem wyczerpania organizmu, który nie potrafi odpocząć, bo najczęściej nikt z nas go w tym nie wspiera. Wszak nie mamy na to czasu… Z bezsenności rodzą się problemy z koncentracją, złość, frustracja, smutek. Nie zapominajmy, że każda choroba jest jak lawina i jest skutkiem zaniedbań wcześniejszych objawów, które zbagatelizowaliśmy.

Pomocne techniki

Wyłączanie umysłu jest prawdziwą misją. Nie potrzebujemy do tego nie wiadomo jakich wymyślnych narzędzi. Kluczową, pomocną techniką w tej misji jest dać sobie czas. Poświęcić go trochę wyłącznie dla siebie. Pomaga też ustalenie harmonogramu, który pomoże nam zachować balans, harmonię. Ustalić to raz a trzymać się go, to dwa.

Możemy również świadomie i głęboko pooddychać przez jakiś czas, na przykład podczas relaksującego, niespiesznego spaceru. Poczuć na twarzy ruch powietrza. Możemy również wykorzystać chwilę ciszy i spokoju, położyć się, zamknąć oczy. Wsłuchać się w siebie, nasze ciało, zauważyć nasze myśli lecz pozwalać im odchodzić. Nie koncentrować się na nich.

Wiele rzeczy, pozornie błahych, codziennych, możemy wykonywać w pełnym skupieniu, by tym skupieniem zastąpić automatyzm. Tak naprawdę wszystko, co wykonujemy na co dzień, możemy robić ze starannością, w poczuciu czystej satysfakcji.

“Spokój nie oznacza bierności, wyciszony umysł pozwala podejmować inteligentne decyzje i działać we właściwym czasie. Bądź dynamiczny i odprężony!” – Sri Ravi Shankar

Sprawdź: Jak dbać o o siebie? 6 wymiarów self-care