Technologia powinna nam służyć, jednak jeśli nie będziemy ostrożni, łatwo może nad nami zapanować. W dzisiejszym świecie wyzwaniem jest utrzymanie koncentracji i zachowanie integralności umysłu, potrzebnej do tworzenia i do wywarcia wpływu na to, co ma dla ciebie prawdziwe znaczenie. To może się zdarzyć tylko wtedy, gdy skupisz się na tu i teraz. Aby to uczynić, musisz przeplatać chwile, w których łączysz się z innymi, z chwilami, w których skupiasz się na byciu obecnym w teraźniejszości. Zachowanie sobie rezerw czasu na oderwanie się od wszystkiego — może parę godzin o poranku kilka razy w tygodniu — może odmienić nasze życie.

Scott Belsky jest wiceprezesem ds. społeczności Adobe oraz współzałożycielem i szefem Behance, wiodącej platformy internetowej związanej z twórczością i odkrywaniem pracy twórczej. Scott został nazwany jednym ze „100 najbardziej kreatywnych ludzi w biznesie” Oto jego sześć cennych wskazówek jak się skupić w świecie pełnym rozproszeń?

“Powiedz mi, czemu poświęcasz uwagę, a powiem ci, kim jesteś”. – José Ortega y Gasset

Jak się skupić w świecie pełnym rozproszeń? 6 wskazówek od Scotta Belsky

#01 Broń swojego twórczego czasu

Zarezerwuj w kalendarzu czas na nieprzerywaną niczym, pełną skupienia pracę. Szanuj ten czas tak samo, jak szanowałbyś czas na spotkanie z bliską ci osobą czy ważnym klientem.

#02 Skoncentruj się, gdy jesteś świeży i wypoczęty

Zabieraj się za kluczowe zadania i projekty, które wymagają koncentracji, wcześnie w ciągu dnia. Samokontrola — i umiejętność oparcia się rozproszeniom — zmniejsza się w miarę upływu czasu.

#03 Odetnij się od hałasu otoczenia 

Wyłącz telefon, program do obsługi poczty i inne aplikacje niezwiązane z Twoją pracą. Sama obecność pokus i działań w tle może zaburzyć twoją koncentrację.

 #04 Spraw by postępy były widoczne

Oznaczanie swoich postępów jest świetną motywacją w pracy przy długofalowych projektach. Spraw, by rezultaty twojej codziennej pracy były widoczne, zachowując kolejne wersje pracy, publikując częściowe wyniki lub prowadząc dziennik.

#05 Daj swojemu mózgowi odetchnąć

Przeplataj pracę wymagającą koncentracji z „bezmyślnymi” zadaniami, tak by twój mózg mógł odpocząć.

#06 Wykorzystuj chwile pomiędzy

Przestań korzystać ze smartfona, gdy nie masz nic do roboty lub na coś czekasz. Zamiast tego otwórz się na nowe możliwości i szanse. Gdy w chwilach przerwy zanurzasz się w świat elektronicznych gadżetów, pozwalasz, by umykały ci niezliczone możliwości.  Naucz się otwierać na niespodziewane szczęśliwe zbiegi okoliczności. Najważniejsze więzi — czy to z ludźmi, czy z nowymi ideami, czy z błędami, które prowadzą do fundamentalnych odkryć — często zaczynają się od szczęśliwego zbiegu okoliczności.

Dzięki byciu w pełni obecnym w miejscu, gdzie się znajdujesz, pozwalasz losowi (i wszechświatowi, w którym żyjemy) działać i “czynić cuda” – Scott Belsky

Uwagi końcowe

Łatwo winić narzędzia, jednak prawdziwy problem kryje się w nas. Zamiast niepotrzebnie demonizować nowe technologie lub być w nie ślepo zapatrzonym, musimy wyczulić się na odpowiednie korzystanie z nich.

W erze nowych wynalazków technologicznych kluczową częścią procesu twórczego musi być kwestionowanie sposobu, w jaki pracujemy. A także, udzielenie sobie odpowiedzi na pytanie, które zachowania są produktywne, a które wręcz destrukcyjne.

Bądź świadomy kosztów nieustannej łączności. Znajdź okienka wolne od stymulacji w ciągu swojego dnia. Niech ten czas stanie się dla ciebie świętością. Wykorzystaj go, by skupić się na dwóch lub trzech rzeczach, które są dla Ciebie ważne na dłuższą metę, oraz by przemyśleć i przeanalizować to, czego się dowiedziałeś, a także do snucia planów. 

Jesteś kowalem swojego własnego potencjału. Twoje zdolności i możliwości wokół ciebie mogą się ujawnić jedynie wtedy, gdy rozpoznasz ich wartość i nauczysz się je wykorzystywać. Niezależnie od tego, jak będzie wyglądał rozwój technologii w przyszłości, najwięksi przywódcy zawsze będą osobami, które najlepiej potrafią wsłuchać się w siebie i w pełni wykorzystać siłę swojego umysłu.

“Moje myślenie, moja kreatywność i wyobraźnia nabierają rozpędu, jak tylko odłączę się od wszystkiego. Gdy wsłuchasz się w chwilę, zaczynasz sobie uświadamiać świat wokół siebie i możliwości własnego umysłu”. – Scott Belsky

Sprawdź też: Siła koncentracji “Lifescale” – jak się skupić by mieć kreatywne produktywne i szczęśliwe życie?

Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł!

Brak Ci motywacji? Masz problemy z koncentracją? Przytłaczają cię setki niezałatwionych spraw, a przypomnienia atakują z każdej strony? Mimo wytężonych wysiłków pod koniec dnia odkrywasz, że nie udało Ci się skończyć najważniejszych zadań, a większość twoich planów kończy na papierze?… Jeśli szukasz więcej praktycznych sposobów jak się skupić i zrobić wreszcie to co masz zrobić koniecznie sięgnij po książkę Zarządzanie codziennością pod redakcją Jocelyn K. Glei, która nadzoruje też tworzenie strony internetowej 99U.com, którą rozwija firma Adobe. 99U zajmuje się prowadzeniem badań oraz działalnością edukacyjną w zakresie praktyk umożliwiających realizację twórczych idei. Misja ta realizowana jest poprzez m.in. udostępnianie wywiadów, artykułów i filmów na nagrodzonej Webby Award stronie internetowej, organizację corocznej konferencji w Nowym Jorku oraz publikację książek.

Świat się zmienił, tak więc nasz sposób pracy również musi się zmienić!

Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł. - Jocelyn K. Glei
Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł. – Jocelyn K. Glei

Aby móc wcielić wspaniałe pomysły w życie, musimy działać, eksperymentować, ponosić porażki, wprowadzać zmiany i nieustannie się uczyć. Książka Zarządzanie codziennością gromadzi uwagi i rady dotyczące czterech kluczowych umiejętności, które trzeba opanować, by odnieść sukces w dzisiejszym świecie:

  • opracowania stałego planu dnia,
  • opanowania swoich narzędzi (zanim one zapanują nad Tobą),
  • skupiania się w świecie pełnym rozproszeń
  • i wyostrzenia swojego twórczego umysłu.

Każdemu z tych zagadnień poświęcony jest osobny rozdział, a swoją wiedzą i praktyką podzielili tacy mistrzowie od rozwoju, kreatywności, produktywności, motywacji i sukcesu jak m.in.: wspomniany Scott Belsky, Cal Newport, Dane Ariely, Gretchen Rubin, Seth Godin, Leo Babauta, Tony Schwartz, Todd Henry, Elizabeth Grace Saunders, Mark McGuinness czy Steven Pressfield.

Przygotuj się na wysoce skoncentrowaną dawkę idei, które zarazem otworzą ci oczy i wywołają u ciebie pewien dyskomfort. W tej książce znajdziesz wiele użytecznych i odkrywczych porad na temat poprawy produktywności, optymalizacji swojego codziennego rytmu i jakości życia.

Zignoruj nieustające rozproszenia. Wyostrz swoje twórcze zdolności. Skoncentruj się na tym, co dla Ciebie istotne!

“Nie wystarczy być zajętym. (Mrówki też są zajęte.) Musimy zadać sobie pytanie, czym właściwie się zajmujemy”. – Henry David Thoreau

A jak jest u Ciebie z koncentracją? Czy potrafisz być obecny i skupiony w świecie pełnym rozproszeń?