Marzenia i cele to nieodłączna część naszego życia, jednak bez motywacji, trudno nam je osiągnąć. Czasami brakuje nam siły, by dalej dążyć do ich realizacji. Motywacja jest kluczem do osiągnięcia naszych marzeń i celów. Bez niej, nasze działania są mocno ograniczone i trudniej nam przetrwać trudne chwile. Aby nasza motywacja była trwała, potrzebujemy nie tylko celów, ale także wiedzy i narzędzi, które pomogą nam je osiągnąć. Brian Tracy, jeden z najbardziej znanych ekspertów w dziedzinie rozwoju osobistego, przedstawia nam 15 pytań, które warto sobie zadać na drodze do motywacji. Te pytania nie tylko pomogą nam zidentyfikować nasze priorytety, wartości i cele, ale także zmotywują nas do działania i pomogą nam osiągnąć sukces. Czy jesteś gotowy, aby odkryć tajemnice motywacji i osiągnąć swój pełen potencjał? Przeczytaj dalej i poznaj 15 pytań, które  mogą zmienić twoje życie!

„Dokądkolwiek podąża twoja uwaga, w ślad za nią podąża twoje serce”. – Brian Tracy

15 pytań na drodze do motywacji i sukcesu

#01 Kim chcesz być?

Gdzie jesteś w swoim życiu teraz, a gdzie chciałbyś być? Daj sobie czas na odpowiedź.

#02 Co sprawiłoby, że stałbyś się szczęśliwy?

Jeśli nie jesteś zadowolony z tego, kim jesteś, co robisz, gdzie mieszkasz, zastanów się, co musiałoby się wydarzyć, by to się zmieniło. Czasem jest to jedna mała rzecz, a czasem trzeba podjąć wiele różnych działań, by dotrzeć do wymarzonego miejsca.

#03 Co uważam za sukces?

Jest wiele definicji sukcesu, ale zastanów się, co byłoby dla ciebie prawdziwym i największym sukcesem.

#04 Czego najbardziej pragnę w moim życiu?

Jeśli miałbyś czarodziejską różdżkę i mógłbyś natychmiast dostać to, czego pragniesz, to co by to było? Zapisz to, a twój umysł zacznie myśleć, jak to osiągnąć.

#05 Za co jestem wdzięczny?

To, za co jesteśmy wdzięczni, motywuje nas. Jeśli za coś komuś podziękujemy, przerwiemy wzorzec negatywnego myślenia, które nas blokuje.

#06 Jaki jest mój najważniejszy cel?

Jaki jest najważniejszy cel, który chciałbyś osiągnąć, którego nie zrealizowałeś dotychczas? Zapisz go. Codziennie patrz na kartkę z zapisanym celem i każdego dnia rób przynajmniej jedną rzecz, by go zrealizować.

#07 Jakie uczucia byłyby we mnie, jeśli osiągnąłbym ten cel już dziś?

Wyobraź sobie, że osiągnąłeś ten cel dziś. Jeśli kiedykolwiek i gdziekolwiek poziom twojej motywacji się obniży, pomyśl o wszystkich pozytywnych uczuciach, które będą ci towarzyszyć, kiedy będziesz dążyć do celu i kiedy go osiągniesz.

#08 Jakie będą konsekwencje, jeśli nie osiągnę celu?

Postaw taki cel, by konsekwencje związane z jego niezrealizowaniem były duże.

#09 Co najlepszego może się wydarzyć, jeśli osiągnę cel?

Wizualizacja najlepszej z możliwych rzeczy, jaka może clę spotkać, gdy zrealizujesz swój cel, to dobry sposób na utrzymanie motywacji.

#10 Kto może mnie wesprzeć?

Silne wsparcie innych osób z twojej sieci kontaktów pomoże ci przezwyciężyć lęk i obiekcje, które mogą powodować, że utkniesz w miejscu.

#11 Co mnie powstrzymuje od bycia zmotywowanym i jak mogę ruszyć do przodu?

Znasz siebie najlepiej. Wypisz, co cię powstrzymuje, wszystkie lęki, obawy, obiekcje, i natychmiast zmierz się z nimi. Strach paraliżuje, powoduje, że nie podejmujemy decyzji, co z kolei czyni nas niezdolnymi do działania. Wyobraź sobie siebie jako człowieka nieustraszonego, staw czoło swoim lękom.

#12 Co w sobie lubię?

Nawet jeśli realizacja twojego celu szwankuje, ważne, byś pozytywnie o sobie myślał. Afirmacje na własny temat dadzą ci prawdziwą moc. Zapisz je i często powtarzaj na głos.

#13 Jakie nawyki chcę zmienić?

Bardzo ciężko jest zmienić schematy zachowania oparte na złych nawykach. Ale wolno, krok po kroku możesz skupić się na wyrobieniu nowego dobrego nawyku i wyeliminowaniu starego, który ci nie służy. Jeśli działasz zgodnie z jakimś nawykiem, który powstrzymuje cię przed osiągnięciem celu, zmień go i zastąp takim, który będzie ci służył.

#14 Gdzie chciałbym być za pięć lat od dziś?

Stawianie długoterminowych celów jest trudniejsze niż wyznaczanie celów krótkoterminowych. Jednak to właśnie te trudniejsze do osiągnięcia cele bardziej nas motywują. Pomyśl, jakie chciałbyś mieć życie za pięć lat, i pamiętaj, że wszystko jest możliwe.

#15 Jakie podejmę zobowiązania wobec siebie?

Aby osiągnąć cele, które sobie postawiłeś, musisz wykazać się zaangażowaniem. Podejmij zobowiązania wobec siebie już dziś. Zobowiązania związane z każdym z czterech obszarów możesz wpisywać w kwadraty, począwszy od tego miesiąca.

Słowo końcowe

Jeśli szukasz motywacji i chcesz osiągnąć swoje cele, zastanów się nad tymi 15 pytaniami, które zostały opracowane przez Briana Tracy’ego – uznanego mówcę i autora w dziedzinie rozwoju osobistego. Pytania te pozwolą Ci uzyskać głębsze zrozumienie siebie i swoich pragnień, a także pomogą Ci zmotywować się do działania i osiągnięcia sukcesu. Nie czekaj, zacznij swoją podróż motywacyjną już dziś i przestaw swoje życie na nowe tory.

„To co zbierasz dzisiaj, jest wynikiem tego, co zasiałeś w przeszłości. Dlatego jeśli nie jesteś zadowolony ze swoich bieżących „plonów”, zawsze możesz – bo to Ty decydujesz – jeszcze dzisiaj zasiać nowe ziarno, robić więcej rzeczy, które prowadzą do sukcesu, i przestać angażować się w działania, które prowadzą donikąd”. – Brian Tracy

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!