Wszyscy pragniemy mieć szczęśliwsze życie pełne sukcesów osobistych i zawodowych. Z pewnością ty też masz swoją wizję życia jakie pragniesz wieść i marzenia, które chcesz spełnić. Ale jak od marzeń przejść do rzeczywistości? Jak zrealizować swoje cele i pragnienia? Co zrobić, aby osiągnąć trwały sukces o jakim marzysz? Może cię to zaskoczyć, ale okazuje się, że trzeba być jak żółw a nie jak zając. Trzeba zwolnić, aby wysunąć się na prowadzenie.

Zdaniem światowej sławy trenera tenisa Matta Little autora książki „Metoda żółwia. Jak zbudować trwałe fundamenty swojego sukcesu?„, który od lat pracuje z liderem tenisowych rankingów Andym Murrayem, istnieją dwie różne drogi, by osiągnąć trwały sukces i poziom profesjonalisty w tym co się robi. Pierwsza szybka, ryzykowna, bezpośrednia ścieżka to „droga zająca”. Druga wolniejsza, wijąca się trasa dla cierpliwych to „droga żółwia”. Przyjrzyjmy się bliżej czym różnią się te dwie ścieżki do sukcesu.

„Nie zawsze zwyciężają najszybsi!” – Matt Little

Jesteś zającem czy żółwiem? Zwolnij aby przyspieszyć swój sukces

Dlaczego w życiowym wyścigu żółw wygrywa wyścig z zającem? Oto główne powody według Matt Little, które sprawiają, że żółw może pokonać zająca:

  • Żółwie są lojalne, pełne pasji, pozytywnie myślące i szczodre, co sprawia, że są cenionymi, zdeterminowanymi oraz popularnymi współzawodnikami – i ostatecznie zwycięzcami.
  • Zające są nazbyt pewnymi siebie, charyzmatycznymi jednostkami, które potrafią wykorzystać innowatorskie talenty w spektakularnych krótkich rzutach, ale ich niefrasobliwe podejście często prowadzi je do przegranej.
  • Żółw obierając długą, powolną ścieżkę, zyskuje przewagę. Obserwując innych, a następnie opierając się bezpośrednio na własnym doświadczeniu, żółw uczy się na błędach, kiedy zając zajęty jest parciem do przodu za wszelką cenę.
  • Zając uwielbia współzawodnictwo i pragnie wygrywać, ale zwykle nie osiąga spodziewanych rezultatów, żółw zaś tak samo lubi współzawodnictwo, ale dysponuje pilnością niezbędną do ostatecznego zwycięstwa.
  • Żółw ma większą ambicję i determinację niż bardziej utalentowany zając, co mu pomaga w trudnej do osiągnięcia wygranej, która wymaga czasu, oddania oraz pracy.

„Cierpliwi zgarniają wszystko”. – Matt Litle

Uwagi końcowe

Lojalność, pasja, pozytywne nastawienie i szczodrość to główne cechy żółwia. Niecierpliwość, impulsywność i nadmierna pewność siebie to typowe cechy zająca.

Jeżeli jesteś niecierpliwy jak zając i lubisz chodzić na skróty, możesz zechcieć pominąć na drodze do sukcesu wszystko, co niekomfortowe, przyziemne i nieciekawe. A jeśli to zrobisz, ominie cię wiele cennych doświadczeń, które dają solidne fundamenty do stania się najlepszym w tym, co robisz i osiągniecia sukcesu jakiego pragniesz.

Metoda żółwia. Jak zbudować trwałe fundamenty swojego sukcesu. - Matt Little
Metoda żółwia. Jak zbudować trwałe fundamenty swojego sukcesu. – Matt Little

Wolniejsza droga, droga żółwia oferuje większe prawdopodobieństwo prawdziwego, trwałego sukcesu i jest bardziej satysfakcjonująca. Jeżeli weźmiesz sobie do serca lekcje z podejścia żółwia, jakie proponuje i opisuję Matt Little w swojej książce Metoda żółwia. Jak zbudować trwałe fundamenty swojego sukcesu, prawdopodobnie dobrze na tym wyjdziesz. Dzięki wydawnictwu Znak i tłumaczeniu Barbary Mińskiej ten nieszablonowy poradnik, który zmienia perspektywę myślenia o sukcesie dostępy jest już po polsku.

Książka Metoda żółwia podzielona jest na dwie części. W pierwszej poznasz i zrozumiesz różnice między żółwiem a zającem w wyścigu do sukcesu. Dowiesz się, co nakręca zająca, oraz przyjrzysz się plusom i minusom pędzenia do sukcesu. Odkryjesz też prawdziwą wartość powolnej ścieżki żółwia. Gdy zdobędziesz wiedzę o drodze żółwia, druga część pomoże ci dojść do obozu żółwia, czyli tygodniowego treningu nastawienia, który umożliwi ci długotrwały rozwój.

Część druga, zawierająca praktyczne porady, wskazówki i ćwiczenia umiejętności, skupia się na umiejętnościach miękkich niezbędnych w rozwoju kariery. Pozwoli ci rozwinąć nie tylko podstawowe cechy żółwia, ale też cechy dodatkowe żółwi odnoszących sukcesy, takie jak cierpliwość, wytrwałość, umiejętność przewidywania, rzetelność, oddanie, pracowitość, pokora i hart ducha. Dowiesz się z niej, jak wykorzystywać i doskonalić te zdolności, aby zmienić się w potężnego, odnoszącego sukcesy człowieka – żółwia.

Opanuj metodę żółwia. Zamiast pędzić na oślep zwolnij aby przyspieszyć swój sukces!

„Droga żółwia jest jedynym sposobem osiągnięcia prawdziwego, trwałego sukcesu”. – Matt Little

Sprawdź też: Sukces w pracy czy szczęście w domu? Patent na wszystko – Improwizuj!