Książki młodzieżowe cieszą się zainteresowaniem uczniów i studentów. Czytelnicy sięgają przeważnie po nowości, ale nie są im obojętne klasyczne powieści. Pozycji jest na tyle dużo, że każdy młody człowiek wybierze swój ulubiony tytuł.

Literatura młodzieżowa zawsze popularna

Młodzież to nie tylko nastolatkowie, ale także studenci. Literatura młodzieżowa jest kierowana dla tej grupy wiekowej, ale sięgają po nią również starsze osoby, ponieważ mogą poczuć się młodo, przeżyć przygodę życia i odprężyć się. Powodów jest więcej, bo w tej kategorii są książki kryminalne, fantastyczne, sensacyjne, podróżnicze, popularnonaukowe, romantyczne i horrory. Książki młodzieżowe mają szerokie grono czytelników, bo pobudzają wyobraźnię i przenoszą w inny, często w nieznany świat. Ktoś, kto goni za własnymi pragnieniami, utożsamia się z bohaterami, myślącymi i czującymi podobnie. Książki są przede wszystkim ciekawie napisane, w języku młodzieżowym, dlatego nastolatkowie chętnie spędzają przy nich wolny czas. Wydawnictwa młodzieżowe wydają literaturę piękną i obcą, powieści obyczajowe oraz książki na podstawie których są nagrywane filmy oraz seriale, jak np. Pretty Little Liars.

Jakie książki młodzieżowe cieszą się zainteresowaniem?

Młodzież czyta lektury, ale nie są to ich ulubione pozycje, stają one na jej drodze z przymusu niż z ich własnej woli, a to spora różnica. Natomiast pochłaniają wzrokiem opowieści, w których bohaterami są: okrutny książę, bogowie olimpijscy, wampiry. Ulubiona tematyka niektórych młodych ludzi to mroczne materie. Innych natomiast interesuje tematyka typu: mroczne umysły, świat pełen intryg, wróżek i złowrogich mocy. Zdecydowanym trendem w tym roku, stało się połączenie fantasy i romansu.

Młode dziewczyny lubią książki pełne napięć, w których pojawia się erotyczna historia, miłość, przyjaźń, nieudany związek, zawodowe kryzysy i emocjonalne rozterki. Takie pozycje uznawane są obecnie za bestsellery. Ulubioną pozycją jest „Szkoła bohaterek i bohaterów”, mówiąca o tym, jak sobie radzić na co dzień, bo życie nastolatka jest trudne i nie tylko w obecnych czasach. Młodzi czytelnicy chętnie sięgają po literaturę, w której jest opisana historia licealisty, przeżywającego stres, napięcie, porażkę, ale jednocześnie poszukują odpowiedzi na różne dylematy.

Jakie są najlepsze książki młodzieżowe?

Najlepsze książki pobudzają zmysły, wywołują emocje, dostarczają nowych informacji i pozwalają się odprężyć. Czytanie rozwija wyobraźnię, wspomaga koncentrację, uczy, wychowuje, wzmacnia pamięć, redukuje stres. Korzyści jest znacznie więcej, ale trzeba wybierać odpowiednie pozycje dla siebie. Książek dla nastolatków nie brakuje, więc wyrabiając w sobie nawyk czytania, można poszerzyć własne zainteresowania, pogłębić wiedzę, wzbogacić słownictwo, wyćwiczyć myślenie analityczne, rozwinąć empatię i wyobraźnię.

To jakie są dla niego najlepsze książki zależy od osobowości człowieka, jego upodobań i pasji. Sięganie po literaturę inspiruje, kształtuje charakter, pomaga otworzyć się, poprawia umiejętności komunikacyjne. Osoby, które czytają dużo książek łatwiej zapamiętują zasady pisowni i kształtują styl pisania. Ciekawe powieści sprawiają przede wszystkim wiele przyjemności, podczas śledzenia losów ulubionych postaci. Niektóre pozycje literackie czyta się jednym tchem i nie sposób się od nich oderwać.

Dlaczego powieści obyczajowe są lubiane przez młodzież?

Literatura obyczajowa to gatunek realistyczny, ukazujący społeczeństwo, kulturę, wady i zalety ludzi żyjących w określonej epoce. Czytelnik przenosi się do czasów bohaterów i poznaje ich perypetie, utożsamiając się z dylematami. Śledzi ich historie, wczuwając się w sytuacje, w jakich się znaleźli. Postacie przeważnie są fikcyjne, ale ich losy przedstawione bardzo realistycznie, więc czytelnik razem z nimi wzrusza się i śmieje.

Młodzi czytelnicy lubią przygody innych, bo te odprężają. Ulubiona postać i jej życie staje się historią danego odbiorcy. Jeśli książka obyczajowa dla młodzieży jest interesująca, potrafi z nią zasypiać. Często nastolatkowie sięgają po klasykę, bo jest wiele tytułów, wartych przeczytania. Gatunek obyczajowy wykształcił się w pozytywizmie i nie przestał być popularny. Nie tylko polska proza, ale i zagraniczna jest niezwykle wciągająca. Współczesne książki to również bestsellery, dlatego warto śledzić nowości i czytać recenzje, by wybrać tytuł z interesującą fabułą.

Kiedy młodzi ludzie najchętniej czytają?

Jeśli nastolatek lubi czytać to bardzo często właśnie książka młodzieżowa towarzyszy mu wieczorami i w weekendy. Zawsze zabiera powieść w podróż, jadąc na wakacje lub na ferie. Po prostu nie rozstaje się ze swoimi bohaterami, bo czuje z nimi bliskość. Są jednak pozycje popularnonaukowe, które z kolei pogłębiają wiedzę i cieszą się zainteresowaniem, osób, chcących poszerzać zainteresowania. Tego rodzaju książki są dla ambitnych, wręcz ścisłych umysłów. Nie są czytane jednym tchem, ale z niezwykłą uwagą, ponieważ informacje z dziedziny fizyki, techniki, chemii czy matematyki, wymagają ogromnego skupienia. To nieco inny poziom literacki, dla węższej grupy osób.

Sprawdź też: Jaki kupić prezent dla mola książkowego? Nietuzinkowe propozycje