Nic nowego nie zaistnieje w życiu człowieka, jeśli najpierw nie pozbędzie się on tego, co stare. To jest szczera prawda – i w zasadzie jest ona przekazywana od wieków w różnych formach. Niestety, ludzie w większości zdają się tego nie dostrzegać, co przyczynia się tylko do powtarzania przez nich utartych wzorców. Zamiast ruszyć dalej, zazwyczaj stoją w miejscu. Czy można jednak z tego wybrnąć. Oczywiście. Należy tylko coś zrozumieć.

„Pomyśl jak wiele tracimy, bojąc się zrobić krok do przodu ze strachu przed nieznanym”.

Robienie w kółko tego samego oczekując zmian to szaleństwo!

Głupotą jest robić ciągle to samo i oczekiwać różnych rezultatów – to słowa, które wypowiedział sam Albert Einstein. Ciężko się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. No bo i jak mogą zaistnieć jakiekolwiek zmiany – i do tego te pozytywne – skoro cały czas człowiek robi to samo i to uparcie niczym osioł? Jego przywiązanie, nieodpuszczanie oraz strach są tymi czynnikami, które najczęściej blokują go przed rozpoczęciem nowej przygody i otwarciem całkiem nowej księgi życia. Dzieje się to na jego własne życzenie – czy jest tego świadom, czy też nie.

Nie trzeba być wcale bardzo spostrzegawczym, żeby ujrzeć, jak to wygląda w życiu codziennym. Zamiast zmienić coś, ludzie tkwią cały czas w toksycznych związkach albo chodzą do pracy, której nie lubią czy też robią biznes, który nie przynosi oczekiwanych rezultatów i dochodów. Albo wykonują masę innych czynności, które nijak nie przynoszą ani radości, ani efektów.

Przywiązanie – i co za tym idzie zniewolenie przez nie wywołane – może mieć tylko jeden skutek: stagnację. Zauważ też, jakim torem biegnie zazwyczaj ludzkie myślenie. Ludzie nie zastanawiają się, dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej, więc w związku z tym nie starają się nic zmienić. Nie pomyślą o tym, dlaczego robiąc to, co robią, nic się nie zmienia. W ten sposób zamykają koło i… w tym miejscu można ponownie przytoczyć słowa Alberta Einsteina.

„Muszę być gotów porzucić to, kim jestem, aby stać się tym, kim chcę być.” – Albert Einstein

Sukces wymaga odwagi

Sukces życiowy, nieważne, w jakiej sferze życia chce się go osiągnąć, wymaga nieco odwagi i zdecydowania. Człowiek nie zajdzie za daleko, tkwiąc w klatce, w której sam siebie osadził. Należy wyjść poza to, co znało się dotychczas, jeśli chce się dostać to, czego się pragnie.

Skoro to, co się robi, nie przynosi oczekiwanych rezultatów, jest to dobry sygnał, który mówi, iż czas coś zmienić. Dostrzegając i rozumiejąc to, można otworzyć się na bardzo wiele zmian i zapoczątkować podążanie w zupełnie innym kierunku niż dotychczas. W tym tkwi cała magia.

Szczerze mówiąc, nie jest to coś skomplikowanego. To jest zasadniczo proste, tylko ludzie tego tak nie postrzegają. Najczęściej wygląda to tak, że kiedy mają zacząć coś nowego, ogarnia ich strach. Wynajdują tysiące wymówek i usprawiedliwień, przez co wracają do starego, utartego schematu – i, co oczywiste, znowu narzekają, że „życie jest ciężkie” i „nic się nie zmienia”. Zastanowić się można, dlaczego w takim razie nie pomogą tym zmianom i nie zrobią czegoś, co wybiega poza dotychczasowe wzorce, które niczym łańcuchy trzymają ich skutecznie w miejscu.

 „Zmiany są trudne, wywołują strach i niepewność, ale, jeśli chcesz czegoś lepszego, musisz znaleźć odwagę”.

Zmiana wymaga naruszenia status quo

Trzeba zdać sobie sprawę z prostego faktu, o którym jest tutaj cały czas mowa. Żeby coś się zmieniło, należy porzucić stary wzorzec. Inna prawda głosi, że aby napełnić filiżankę świeżą herbatą, najpierw należy pozbyć się starej. Zapamiętaj to, bo to bardzo ważne. Na pewno pragniesz odnieść gdzieś sukces. Jeśli tak jest, to przyjrzyj się temu, co robisz, jak robisz, jak myślisz i jak postępujesz. Samoobserwacja to klucz, ponieważ oznacza ona świadomość tego, co się robi i myśli.

Dokonywanie pożądanych zmian i nadawanie im odpowiedniego kierunku może mieć miejsce wtedy, kiedy człowiek sam siebie nie ogranicza i nie trzyma w starych schematach. Należy przezwyciężyć własny strach i obawy. Można użyć tutaj takiej oto metafory: odkryć nowy ląd możesz jedynie wtedy, kiedy wyruszysz w nieznane. Jest to wręcz niezbędne, jeśli marzą Ci się wielkie osiągnięcia czy sukcesy.

Dreptanie po tej samej ścieżce będzie prowadziło Cię ciągle w te same miejsca, które aż za dobrze znasz i którymi podążanie nic tak naprawdę nie przynosi. Wydepcz zatem nową ścieżkę. Wylej starą herbatę i napełnij filiżankę nową. Tą filiżanką jesteś Ty i od Ciebie zależy, czym napełnisz swój umysł i jakimi czynami wypełnisz swoje życie. Czy przełamiesz strach i obawy, czy będziesz wolał ciągle tkwić w starych ograniczeniach? Oto są ważne pytania.

„Najlepsze pomysły wymagają istotnej zmiany. Podważają status quo, a inercja jest potężną siłą”. – Seth Godin

Uwagi końcowe

Nie bój się i twórz możliwości, w których otwierają się przed Tobą drzwi do czegoś nowego. Korzystaj z nich, albowiem sam jesteś twórcą swojego życia. Nie bądź więc bierny, bądź aktywny. Dzięki temu osiągniesz sukces i zrealizujesz zamierzone cele. Człowiek o otwartym umyśle i skłonny do zmian jest człowiekiem elastycznym, a to oznacza ciągłą gotowość do zmieniania i ulepszania siebie. Bądź więc takim człowiekiem. Nie obawiaj się tego, co nowe. Nie pozwól by strach powstrzymał Cię przed zmianą, sukcesem i przed byciem tym kim możesz się stać!

„Wygodnie jest polegać na tym co znane, prawda? (…) Jeżeli jednak wyjdziesz poza to, co znane, i będziesz szukał dróg, które jeszcze nie zostały całkiem przetarte, albo, wymyślisz je sam, możesz odkryć coś niezwykłego”. – Tiziano Terzani

Sprawdź też: Jak poczuć się komfortowo z dyskomfortem?

Co nowego ostatnio robiłeś? Jaką pozytywną zmianę wprowadzisz w swoim życiu?