Wszyscy dążymy w życiu do tego, aby czerpać z niego jak najwięcej i być szczęśliwymi ludźmi. Po pewnym czasie każdy z nas ma ułożony swój własny światopogląd. Kreuje on nasze codzienne życie i to, jak się w nim odnajdujemy. Bardzo łatwo wpaść jednak w monotonię, która powoli nas przytłacza. Sprawia, że z tego naszego ułożonego życia cieszymy się już coraz mniej. Warto wówczas przystanąć choć na chwilę i spróbować spojrzeć na nasze życie z bardziej obiektywnej strony. Teoretycznie jest to właściwie nie do zrobienia. Dlatego, że trzeba spojrzeć na siebie krytycznie i bez żadnych emocji. W praktyce jednak jest kilka sposobów, aby odzyskać świeży punkt widzenia i motywację. Istnieje kilka pytań, które każdy z nas powinien sobie zadać w chwili, gdy pojawiają się wątpliwości lub kiedy po prostu chcemy się sami lepiej poznać. Pytania prowadzą do rozwiązań.

“Umiejętność świadomego modyfikowania swoich wewnętrznych pytań pozwala nam kierować własnymi myślami”. – Marilee Adams

Oto 7 ważnych pytań, które powinien zadać sobie każdy człowiek

#01 Czy w tym momencie jestem z siebie dumny?

Warto przeanalizować sobie swoją ścieżkę rozwoju do momentu, w którym się aktualnie znajdujemy. Człowiek nie składa się przecież z samych porażek. Nawet jeśli wydaje nam się, że w życiu się ostatnio źle układa, to spróbujmy pomyśleć o rzeczach, które napawają nas dumą. Być może nauczyliśmy się języka obcego,  pomogliśmy organizacji charytatywnej, braliśmy udział w zbiórce dla potrzebujących, czy przebiegliśmy półmaraton. Każdy z nas z pewnością zrobił coś w swoim życiu z czego może być dumny i co dało mu satysfakcję. To właśnie z takich chwil składa się całe nasze szczęście. Warto więc sobie zdawać sprawę nawet z tych małych pozytywnych rzeczy. Umieć zauważać i doceniać własne sukcesy.

#02 Czy jest w życiu coś, czego żałuję?

Świadomość takich momentów jest niezwykle istotna. Nie po to, aby “ukarać się” poprzez chwilowe cierpienie. Ale dlatego, że jeśli zdajemy sobie sprawę, że czegoś żałujemy, to jest ogromna szansa, że nie popełnimy tego błędu w przyszłości. Jeśli żałujemy czegoś, czego nie zrobiliśmy, bo przeszkodził nam strach czy brak pewności siebie, jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak będziemy się czuli, kiedy kolejna okazja przeleci nam przez palce raz jeszcze. Przeanalizowanie tych wszystkich rzeczy jest świetną okazją do sporządzenia listy naszych cech, nad którymi warto popracować.

Sprawdź: 41 żali, czyli czego żałujemy w życiu?

#03 Co sprawia, że odczuwam największy stres i niepokój?

Nadmierny stres jest największym wrogiem dzisiejszych czasów. Oprócz zaburzeń w sferze psychicznej powoduje również szereg zmian w naszym zdrowiu i negatywnie oddziałuje na stan naszego życia. Doskonale jest więc zrobić obiektywną listę rzeczy, która wzbudza w nas ogrom stresu. Do bycia szczęśliwym człowiekiem potrzebne jest sukcesywne ograniczanie czynników wzmagających stres i zastępowanie ich takimi, które nie są tak szkodliwe. Dzięki temu możemy ustalić, czy jest jakaś dziedzina naszego życia, w której powinniśmy wdrożyć pewne zmiany.

Sprawdź: Jak ograniczyć stres w codziennym życiu? 6 prostych sposobów na stres

#04 Co sprawia, że jestem szczęśliwy, niezależnie od sytuacji, w której się znajduję?

Najczęściej jest to czynność, którą wykonujemy, żeby oderwać myśli od stresujących sytuacji. Przenieść się przynajmniej na chwilę w miejsce pozbawione negatywnej energii. Może jest to coś, co wykonujemy automatycznie i nawet nie zorientowaliśmy się, że to właśnie nasza odskocznia od problemów. Warto uzmysłowić sobie co to jest i zwiększać udział tej czynności w naszym życiu.

Sprawdź: Co robią najszczęśliwsi ludzie? 12 działań budujących szczęście

#05 Co chciałbym zmienić w swoim życiu?

Rozwijając się zawodowo, dążymy przede wszystkim do ustabilizowania naszej sytuacji finansowej. Zapewnienia sobie spokoju i odciążenia głowy od ewentualnych problemów braku pieniędzy. To daje nam poczucie bezpieczeństwa i pozwala na zdecydowanie więcej. Wiele razy natomiast okazuje się, że nie same pieniądze są dla człowieka najważniejsze. Może chcielibyśmy więcej ćwiczyć albo rozwijać swoje hobby? Znajdźmy na to miejsce w swoim kalendarzu. Może jest coś, na co przeznaczamy zdecydowanie zbyt dużo czasu i marnujemy tym samym swoje możliwości? Również postarajmy się ograniczyć lub całkiem zlikwidować tę czynność. Nawet takie małe kroki i zmiany przynoszą niesamowicie pozytywne rezultaty.

#06 Jakie swoje cechy muszę udoskonalić?

Niestety, żaden człowiek nie składa się wyłącznie z samych zalet. Każdy z nas, nawet pomimo ogromnych chęci, ma wady, nad którymi warto popracować, aby nasze życie zyskało na jakości. Będzie to duże ułatwienie nie tylko dla naszego otoczenia, ale również dla nas samych. Istnieje bowiem mnóstwo negatywnych cech charakteru, które denerwują nawet ich posiadacza. Zamiast stresować się nimi, najlepiej spróbować sobie z nimi poradzić.

#07 Czy moja praca daje mi satysfakcję?

Nie każdy ma komfort połączenia pracy ze swoją pasją. Wówczas, każda czynność sprawia radość i tak naprawdę praca staje się czymś przyjemnym. Natomiast dla większości ludzi, praca jest jedynie źródłem dochodu i najlepiej, gdyby obowiązki nie spędzały nam snu z powiek. Oprócz tego, czy praca jest po prostu dobra, warto się zastanowić nad tym, czy daje nam satysfakcję. Nie musimy od razu otrzymać pracy marzeń. Natomiast dobrze byłoby gdyby obejmowane przez nas stanowisko pobudzało nasz rozwój oraz podnoszenie kwalifikacji. Uczenie się i doświadczanie nowych rzeczy powoduje, też że jesteśmy w stanie znaleźć coś, co nas naprawdę zainteresuje. Odkrywając swoje zainteresowania i zdobywając nowe umiejętności polepszymy też swoją pozycję na rynku pracy. Dzięki temu możemy tak kierować swoją karierą zawodową, aby znaleźć w końcu wymarzoną pracę. Pracę, która będzie dawała nam radość, satysfakcję i spełnienie.

Sprawdź: Miłość do pracy. Czy kochasz to co robisz?

Uwagi końcowe

W życiu nie chodzi o przejście bezbłędnie przez każdy jego moment. Każdemu z nas zdarzają się błędy i chwile zwątpienia. Nie ma też jednej określonej ścieżki, jaką dane nam będzie podążać. Jesteśmy obdarzeni zdolnością myślenia, aby jak najczęściej z niej korzystać. Dzięki temu w najbardziej krytycznych momentach w naszym życiu wystarczy zadać sobie kilka prostych pytań. Odpowiedzieć na nie szczerze, aby odkryć, w którą stronę w tej chwili powinniśmy podążać, aby czuć się spełnionym.

“Wszystko co ważne zaczyna się od prostych pytań”.

Sprawdź też: 100 prowokujących do myślenia pytań