Twoje podejście do ludzi i komunikacja z nimi mają kluczowe znaczenie dla wszystkiego, co robisz w swoim życiu. W  zasadzie wszystko, co robimy, opiera się na relacjach z innymi. Co za tym idzie można albo zyskać sobie przyjaciół, partnera, sojuszników bądź kompletnie ich do siebie zniechęcić. I tutaj jak zwykle każdy ma wybór co do tego, jaki typ zachowania będzie wykazywał.

Niektórzy patrzą na innych i zastanawiają się, jak to jest, że tak szybko zjednują sobie ludzi. Zachęcają ich do siebie, odnosząc przy tym każdorazowo sukces. A drudzy z kolei są mistrzami w odpychaniu i zniechęcaniu. Jest to nic innego jak kwestia pewnych cech, których człowiek używa na co dzień.

“Jesteśmy oceniani i klasyfikowani na podstawie następujących czterech kryteriów: naszych czynów, naszego wyglądu, naszych słów oraz tego, jak je wypowiadamy”. – Dale Carnegie

Jak zniechęcić do siebie innych ludzi?

#01 Obrażaj

Daleko nie trzeba szukać. Najprostszym sposobem jest po prostu obrażanie ich. Jednak to nie jedyna cecha, która odpycha ludzi, ponieważ jest ich trochę więcej – a nawet należałoby powiedzieć, że cała masa.

#02 Nie słuchaj

Jedną z najbardziej istotnych jest nieumiejętność słuchania. Kompletne ignorowanie tego, co próbuje przekazać druga osoba. Nie wspominając już o chęci zrozumienia tego, co naprawdę stara się powiedzieć. Prowadzi to do prawdziwej katastrofy. Innymi słowy, jest to, proszę wybacz to określenie, “olanie” rozmówcy. Niestety takie podejście jest bardzo często widoczne.

#03 Zawsze wiedź lepiej

Kolejną cechą jest tzw. mędrkowanie z cyklu: „ja wiem najlepiej, a Ty jesteś głupi, bo nie wiesz”. Jak można w takim przypadku spodziewać się, że ktokolwiek będzie pałał miłością do takiej osoby? Jeśli ktoś faktycznie czegoś nie wie, bądź nie wie jak coś zrobić to warto mu pomóc to zrozumieć. A nie karcić go za to.

#04 Wywyższaj się

Innym czynnikiem powodującym odpychanie jest również wynoszenie się ponad innych. Traktowanie ich z góry. Co za tym idzie nie jest to szanowanie czyjejś godności i obchodzenie się z ludźmi we właściwy sposób. Dorzucić to tego wszystkiego można jeszcze obłudę, brak szczerości, rzucanie obietnic bez pokrycia, wykorzystywanie innych. A także kompletny brak szacunku dla tego, kim ludzie są i co robią.

Wykazując powyższe cechy, nie jest niczym dziwnym, że ludzie reagują z wrogością i niechęcią, a nie inaczej na kogoś, kto prezentuje przynajmniej jedną z wyżej wymienionych cech. Może jednak warto zwrócić się w stronę tego, jak wykazywać nieco odmienne walory? I nauczyć się trochę umiejętności pomagających w relacjach międzyludzkich? Takie umiejętności gwarantują sukces praktycznie na każdym polu, poważnie.

Jak zachęcić do siebie innych ludzi?

W zasadzie najlepiej jest wykazywać odmienne cechy od powyższych.

“Zawsze sprawiaj, by inny człowiek czuł się ważny!”

#01 Słuchaj i staraj się zrozumieć

Kiedy prowadzi się rozmowę z kimś to warto uważnie słuchać. Starać się zrozumieć, co ten ktoś próbuje nam przekazać. Nawet jeśli jest to odmienne zdanie od Twojego, uszanować to. Zamiast mędrkować, również słuchać.

Sprawdź: 8 ważnych zasad jak być lepszym słuchaczem

#02 Dziel się wiedzą i swoją mądrością

Warto dzielić się także z innymi własną wiedzą i mądrością, jeśli faktycznie jest ona użyteczna. Zamiast wymądrzać się i poprawiać każdego w zasięgu wzroku i słuchu.

#03 Bądź życzliwy i pomocny

Wybrać bycie życzliwym zamiast wynoszenia się ponad innych. To, że ludzie starają się pokazać, jacy są „świetni” i „lepsi” od innych zazwyczaj bierze się z ukrytych kompleksów i poczucia niższości. Osoba przekonana o własnej wartości nie musi się wynosić ponad innych. Dlatego, że wie, ile jest warta, więc nie ma z tym problemu. Mali ludzie mają.

Sprawdź: Siła życzliwości! 100 i więcej sposobów jak zmienić siebie i świat na lepsze

#04 Dotrzymuj słowa i obietnic

Poza tym nie obiecywać, jeśli wie się, że nie spełni się danej obietnicy. O wykorzystywaniu innych i braku szacunku już lepiej nie wspominać. Postępując w ten sposób, łatwiej będzie Ci osiągnąć sukces w związku, biznesie, pracy i przyjaźni.

Uwagi końcowe

Teraz już wiesz co robić, a czego nie robić, aby zachęcać i przekonać do siebie innych ludzi. Jeśli szukasz czegoś, co pomoże ci w jeszcze lepszym zrozumieniu tego, jak zdobywać sobie sympatię ludzi, jak się zachowywać oraz jak komunikować się w taki sposób, żeby nie zrażać do siebie innych, to sięgnij po książkę, której autorem jest Dale Carnegie pt. „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi“.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie

"<yoastmark

Książka „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” jest światowym bestsellerem. Znajduje się na liście 100 najbardziej wpływowych książek wszech czasów według magazynu Time.

Dale Carnegie oferuje praktyczne i sprawdzone metody dotyczące komunikacji i radzenia sobie z ludźmi, aby lepiej ich rozumieć i dobrze się z nimi komunikować.

Studiując dzieło Carnegie i kierując się zapisanymi w nim regułami, Twoje szanse na odniesienie sukcesu znacząco wzrosną. Jeden z najbardziej znanych na świecie miliarderów, Warren Buffett, powiedział, że jest to książka, która zmieniła jego życie.

Ta książka to lektura obowiązkowa dla każdego to chce zachęcać, a nie zniechęcać do siebie ludzi!

“Okazując zainteresowanie innym ludziom, możesz przez dwa miesiące nawiązać więcej przyjaźni niż przez dwa lata Spędzone na próbach zainteresowania innych swoją osobą”. – Dale Carnegie

A jak Twoja relacje i umiejętności komunikacji?