Kombinujesz, jak Syzyf pod górę? Nie musisz! Porzuć komplikację, pokochaj prostotę! Po co w ogóle komplikować sobie życie, skoro może być proste? Jasne, niekiedy komplikacja wynika jakoby z samego procesu rozwijania się człowieka, ale bardzo często jest po prostu wynikiem bezmyślnego powielania schematu, który można przerwać. Ten artykuł, trochę Cię do tego przybliży, bo udowodni, że w życiu bardzo często sami nakładamy na siebie niepotrzebną komplikację, a przecież pewne rzeczy mogą być proste jak drut… kolczasty. Albo nawet zwykły drut. Zależy od Ciebie. Zrezygnuj z czegoś, zastąp to czymś łatwiejszym albo po prostu konsumującym mniej czasu, a możesz się zdziwić, jak fajne jest życie. Może być wręcz… świetne. Wystarczy tylko podejść do niego mądrze! Jak uprościć sobie życie? Wykonaj te pięć kroków do prostszego życia. Zaczynamy!

“Życie jest naprawdę proste, ale lubimy je komplikować”. – Konfucjusz

Porzuć komplikację, pokochaj prostotę! Oto 5 kroków do prostszego życia:

#01 Proste cele zamiast dalekosiężnych planów.

Podczas realizacji naszych planów bardzo często zniechęcamy się, kiedy nie możemy szybko zrealizować tego, co jest naszym głównym celem. Problemem jest jednak złe oszacowanie naszych możliwości i czasu. Zamiast jednego ogólnego celu, rozbijmy sobie całą drogę na poszczególne punkty i to właśnie je próbujmy realizować. Na pewno zdarzy nam się rezygnować, ale wystąpi to dużo rzadziej i sami siebie zmotywujemy do dalszej pracy.

Sprawdź: Jak zmieniać swoje zachowanie i osiągać cele? Metoda codziennych pytań

#02 Róbmy, zamiast myśleć.

W naturze człowieka leży skrupulatne planowanie każdego działania. Często też dochodzi do sytuacji, w której na planowaniu wszystko się kończy. Nie bądźmy tego typu osobami. Zamiast tracić czas i energię na układanie planów życiowych, zacznijmy po prostu działać. Powinna przyświecać nam dewiza, że życie mamy jedno i nie ma lepszego i prostszego sposobu na poznanie go, jak właśnie próbowanie.

Sprawdź: Jak zabrać się do pracy? 21 sposobów na prokrastynację

#03 Znajdźmy swój czas do pracy zamiast koniecznie dostosowywać się do innych.

Nie każdy z nas został stworzony do tego, aby wstawać rano i nie każdy najlepiej o tej godzinie funkcjonuje. Próbujemy jednak dostosować się do panującego powszechnie modelu życia, więc sami katujemy się takim właśnie schematem. Jeśli dużo lepiej pracujemy i myślimy wieczorem, to właśnie na ten czas zostawmy sobie najbardziej skomplikowane czynności i zadania. Zamiast marnować poranek, kiedy wszystko zabiera nam dużo więcej czasu, niż powinno, przeznaczmy go na coś, czego wykonanie nie sprawi nam problemu.

Oczywiście wiele firm ma ustalony odgórnie schemat pracy. Nie chcę Cię namawiać do bezmyślnego rzucenia pracy tu i teraz, jakby miało nie być jutra, ale z drugiej strony może warto kiedyś, gdy już odłożysz pieniądze na tzw. “poduszkę finansową”, zrobić krok w kierunku wolności i na przykład zostać freelancerem?

Sprawdź: Kiedy jest twoja najlepsza pora dnia. Na co ją przeznaczasz?

#04 Jedna rzecz na raz, zamiast zasypywania mózgu nadmiarem bodźców.

Precz z multitaskingiem. Wykonywanie wielu rzeczy naraz stało się podstawową umiejętnością wymaganą na praktycznie każdym stanowisku pracy. Nie wszyscy jednak potrafimy dobrze to robić. W większości przypadków wygrywa presja, brak umiejętności priorytetyzowania zadań i ostatecznie kończymy z niedokończonym planem. Weźmy głęboki oddech i skupmy się na prostocie- wykonujmy wszystko po kolei, dzieląc to na małe części. W ten sposób bardzo szybko dojdziemy do celu i o niczym po drodze nie zapomnimy.

Sprawdź: Multitasking zabija produktywność. Dlaczego wielozadaniowość nie działa?

#05 Czas wolny na hobby zamiast bezmyślnego pochłaniania informacji.

Ograniczmy social media. Powinniśmy się naprawdę mocno zastanowić, jeśli nie na wszystko wystarcza nam w życiu czasu. Jednym z największych „zabieraczy” wolnych chwil w dzisiejszych czasach są właśnie social media. Sprawdźmy, jak długo zajmuje nam przeglądanie portali społecznościowych i jak bardzo marnujemy go w ciągu dnia. Wystarczy ograniczyć tę jedną czynność, aby móc wpleść w harmonogram tygodnia nowe hobby, czy spotkanie z przyjacielem.

Sprawdź: Machina BUMMER czyli dlaczego powinieneś usunąć swoje konta z mediów społecznościowych

“W prostocie tkwi piękno, mądrość i siła!”

Sprawdź też: Sztuka prostego życia. 100 sposobów na szczęście i spokój ZEN