Żywność jest droga, a obecna sytuacja na świecie, z pewnością odbije się na cenach jedzenia. Tymczasem tu nie ma miejsca na kompromisy, bo oszczędzanie na jakości i szukanie jak najniższych cen to w tym przypadku najgorsze z rozwiązań. Kiepska jakość żywności niestety przekłada się na nasze zdrowie, także w perspektywie kosztuje nas zdecydowanie więcej niż oszczędzamy. W takim razie, jak nie wydawać majątku na jedzenie, a jednocześnie dbać o jakość? Oto proste sposoby jak oszczędzić pieniądze na jedzeniu. Zaczynamy!

“Szczęście to konto w dobrym banku, zręczny kucharz i dobre trawienie” – Jean-Jacques Rousseau

Jak oszczędzić na jedzeniu? 7 skutecznych sposobów na oszczędzanie na jedzeniu

#01 Planuj posiłki

Tak i traktuj to bardzo na serio. Siądź wieczorem, zrób sobie swój ulubiony napój, weź kartkę i długopis i zachowaj się jak dietetyk: zaplanuj jadłospis dla całej rodziny. To naprawdę powala otworzyć oczy na sposób, w jaki się odżywiamy. Spisanie na kartce śniadań, obiadów i kolacji to odwzorowanie czarno na białym naszych grzeszków jedzeniowych: codzienna jajecznica, parówki pięć razy w tygodniu, żadnych owoców… Wiesz już, o co chodzi. To zbawienne dla zdrowia, ale i portfela.

#02 Przejrzyj szafki

Tak to właśnie prawidłowa kolejność. Nie zaczynaj od natychmiastowego robienia listy zakupów, tylko najpierw sprawdź, co zostało w domu. W naszych szafkach kuchennych przechowujemy zwykle mąkę, cukier, makarony, kasze i ryż, a także puszki. Do naszych zamrażarek trafiają mieszanki warzywne, mięso i filety z ryb, a my zwyczajnie zapominamy. Pamięć jest ulotna i po trzech tygodniach zupełnie nie myślimy o tym, że w trakcie zakupów korzystałyśmy z promocji i dobrałyśmy dodatkowe opakowanie marchewki z groszkiem. Potem mija termin ważności, a my wyrzucamy do kosza nasze pieniądze.

#03 Zrób listę zakupów

Kiedy już dokonałaś przeglądu i upewniłaś się, co masz, a czego brakuje, wracaj do listy z jadłospisem i bierz się za działanie dobrego zaopatrzeniowca. Gdy masz jadłospis, dalej sprawa jest banalna, pozostaje zrobienie listy zakupów oraz zaplanowanie budżetu. Naucz się uważać na promocje i okazje, ograniczenie budżetu naprawdę to ułatwia. Jeśli ci ciężko, zacznij od karty przedpłaconej i wpłać na nią tylko tyle, ile faktycznie planujesz wydać na jedzenie. Brak pieniędzy bywa najlepszą blokadą przed nieprzemyślanymi zakupami.

#04 Kupuj rzeczy z długim terminem ważności

Naucz się sprawdzać daty i zwracaj uwagę na działanie sprzedawców. Zwykle to, co ma krótki termin, stoi na półce z przodu. W głębi znajdziesz rzeczy z dłuższym terminem przydatności do spożycia. Kupując w sieci, wpisuj w wyszukiwarkę termin przydatności do spożycia.

“Oszczędzaj ale nie na tym co ważne”.

#05 Znajdź dobrych sprzedawców

Warzywa, mięso, wędliny dobrze kupować u lokalnych sprzedawców. Nie tylko skracasz łańcuch dostawy, a więc oszczędzasz środowisko, ale też kupujesz świeższy towar. Co więcej, z czasem masz szanse na rabaty dla stałego klienta.

#06 Szukaj okazji cenowych

Dyskonty, sklepy internetowe to świetne miejsca, w których zrobisz podstawowe zakupy za niewielkie pieniądze. Opanuj zakupy w nich i wypróbuj marki własne, bo bardzo często to naprawdę ta sama jakość tylko zupełnie inne opakowanie. Tylko nie kupuj od razu kilku opakowań, a zacznij od pojedynczego, na próbę. Zakupy internetowe to też dobry sposób, aby przy okazji zadbać o swój kręgosłup. Oszczędzasz sobie wnoszenia kilogramów do domu.

#07 Samodzielnie przyrządzaj posiłki i przetwarzaj żywność

Przestań się tłumaczyć, że nie umiesz gotować. Umiesz, a jeśli nawet czegoś nie wiesz, nie zapominaj, że istnieje Internet i bez problemu znajdziesz wszystkie informacje. Przypomnij sobie także, jak przetwarza się żywność, naucz się robić domowe sosy, weki czy samodzielnie przygotowywać mieszanki warzywne na zupy. Nie zapominaj także, że możesz zamrozić czy zawekować większość gotowych dań. To zbawienie, gdy naprawdę brakuje ci czasu. Naucz się też prosić o spakowanie jedzenia na wynos. Czasem restauracje potrafią nas zaskoczyć wielkością dania i porzucamy je z żalem na talerzu. W większości lokali kucharz będzie szczęśliwy, gdy poprosisz o zapakowanie resztek. To nic krepującego, a dla niego to uznanie jego dania, które nie trafi do kosza, tylko zostanie odgrzane na kolację już w twoim domu.

“Zdrowe odżywianie jest formą miłości do siebie”.

Wypróbuje te sposoby jak wydawać mniej na jedzenie i oszczędzać pieniądze. A Ty jakie masz pomysły jak oszczędzić na jedzeniu, ale dalej jeść pysznie i zdrowo?

Sprawdź też: Jak dbać o domowy budżet? 10 zasad mądrego wydawania pieniędzy