Kiedy nie wszystko układa się po naszej myśli w życiu osobistym czy zawodowym, często dopada nas pokusa, żeby się poddać i skończyć z tym wszystkim. Co robić kiedy ogarnia Cię poczucie że jesteś nikim? Jak podnieść swoją samoocenę? Jeśli masz wrażenie, że jesteś nic nie wart, przypomnij sobie o tych trzech ważnych kwestiach.

„Silne poczucie własnej wartości nie przychodzi ot, tak sobie – pielęgnujemy je, gdy zrozumiemy, że zależy ono od naszych wyborów i codziennych praktyk”. – Brené Brown

Co robić, kiedy ogarnia Cię poczucie, że jesteś nikim? 3 rzeczy o których musisz pamiętać, aby podnieść swoją samoocenę

#01 Jesteś kimś wyjątkowym

Choć może Ci się wydawać, że jesteś zwyczajny i niczym się nie wyróżniasz, to tak naprawdę jesteś kimś wyjątkowym. Jesteś jedyny w swoim rodzaju. Nikt nie jest taki jak Ty. Nikt nie ma Twoich odcisków palców, Twojego głosu, sylwetki, a nawet zapachu ciała. Co najważniejsze nikt nie ma Twojego umysłu. Tylko Ty wiesz co myślisz i jak myślisz. Twój umysł jest wyjątkowy. Wszystkie ważne cechy odróżniają Cię od każdej z miliardów pozostałych osób, które zamieszkują naszą planetę. Nikt z tych miliardów ludzi, którzy kiedyś żyli i żyją obecnie, nie był i nie jest taki sam jak Ty. Również ludzie, którzy przyjdą po Tobie nie będą dokładnie tacy sami jak Ty.

#02 Jesteś potrzebny

Może Ci się wydawać że jesteś nikomu niepotrzebny i równie dobrze mógłbyś nie istnieć, ale nie jest to prawdą. Nikt z nas nie urodził się po to, żeby troszczyć się wyłącznie o siebie. Są ludzi, którzy Cię potrzebują. Może być to Twój partner życiowy, dzieci, współpracownicy, sąsiedzi, klienci czy rodzina, jak również wiele innych osób, którym możesz pomóc. W jaki sposób? Swoją troskę, umiejętności, talenty powinieneś wykorzystywać dla dobra innych. Nie zapominaj też o darze jakim jest Twój czas. Nawet jeśli nie możesz kogoś wspomóc materialnie zawsze mu możesz poświęcić czas i pomóc w jakiś inny sposób.

Wnoś wartość w życie innych ludzi. Pomagając innym pomagasz Też sobie. I choć najlepiej aby pomoc była bezinteresowna, jest to również opłacalna inwestycja. Im więcej dajesz od siebie, tym więcej również dostajesz. Dawanie to wspaniałe uczucie. Kiedy pomagasz komuś, znacznie bardziej lubisz sam siebie. A kiedy potrzebujesz pomocy, poszukaj kogoś życzliwego, kogoś kto nie chce Cię osądzać, ale chcę Cię wesprzeć. Ludzie, którzy nauczyli się potęgi szczerego i bezinteresownego wkładu w życie innych, doświadczają największej radości życia – prawdziwego poczucia spełnienia.

#03 Jesteś przykładem

Każdy z nas jest naśladowany bardziej, niż mu się wydaje. Twoje zachowania, nawyki, Twój sposób myślenia i poglądy, to wzorce, które wiele osób próbuje naśladować. Zwłaszcza jeśli jesteś rodzicem Twoje dzieci mogą wzorować się na Tobie. Szacunek dla samego siebie to ważny wzorzec. Możesz być dumny jeśli szanujesz siebie i jeśli uczysz takiego szacunku innych. Bądź wzorem i dobrym przykładem dla innych.

Obdarz szacunkiem samego siebie. Wstań i pokaż się światu. Ofiaruj sobie dar szacunku do samego siebie. Szacunek innych jest wprost proporcjonalny do szacunku, jaki mamy sami dla siebie. Jeśli będziesz myśleć o sobie jako o kimś wartościowym i pierwszorzędnym, inni otoczą Cię także szacunkiem. Jeśli jednak nie szanujesz siebie nie oczekuj szacunku od innych. Brak szacunku dla samego siebie może tłumaczyć, dlaczego tak wielu ludzi woli ukryć się w anonimowej masie tłumu. Jeżeli myślisz o sobie jako o kimś gorszym, bez znaczenia, ludzie nie będą Cię szanować. 

Kiedy jesteś traktowany niewłaściwie, zaprotestuj uprzejmie, ale stanowczo. Powiedz osobie, która próbuje Cię poniżyć, co w jej zachowaniu Ci się nie podoba. Pozbądź się ze swojego życia negatywnych i toksycznych ludzi, którzy próbuję ściągnąć Cię w dół do swojego miernego poziomu. Jeśli będziesz sam siebie szanował, inni też okażą Ci szacunek. Pamiętaj szacunek do samego siebie ma tylko jedno źródło – Twoje „JA”.

„Szanuj siebie na tyle, by odejść od wszystkiego, co Ci nie służy, co Cię nie rozwija i co nie daje Ci szczęścia”.

 Jak bardzo szanujesz siebie?