Nasze życie podobnie jak pogoda przebiega w pewnych cyklach. Jim Rohn amerykański przedsiębiorca, autor licznych książek i publikacji, mówca motywacyjny, człowiek który zainspirował i pomógł wielu ludziom zmienić swoje życie na lepsze, porównywał życie człowieka do pór roku. Każda z pór roku w życiu człowieka odgrywa określoną rolę i ma znaczenie. Co prawda nie możesz zmienić pór roku, ale możesz zmienić siebie. Tak jak są cztery pory roku, są też cztery lekcje, które są kluczowe dla Twojego życia. Stając się ich świadomym, ucząc się ich i stosując je w swoim życiu, masz większe szanse, że stworzysz życie, które będzie Ci dawało satysfakcję i spełnienie. Przyjrzyjmy się więc jakie są cztery cykle ludzkiego życia i jak możesz je wykorzystać, z korzyścią dla siebie.

“Sukces jest czymś, co przyciągasz poprzez to, kim się stajesz”. – Jim Rohn

Jakie są cykle życia? Cztery pory roku w życiu człowieka

#01 Przygotuj się na zimę

rosnijwsile.pl -Cykle życie - cztery pory roku w życiu człowieka - zima
rosnijwsile.pl – Cykle życie – cztery pory roku w życiu człowieka – zima

Każdego roku przychodzi zima. Zima zawsze przychodzi. Radzimy sobie z tym, przygotowując się do niej. Niezależnie od tego, czy chodzi o zmianę ubrania, czy zmianę stylu życia, przygotowujemy się do zimy, bo wiemy, że nadchodzi. To samo odnosi się do Twojego życia. Trudności i ciężkie czasy przyjdą. Żadne życie nie idzie gładko od początku do końca bez żadnych problemów i wyzwań. Musisz więc być na to gotowy.

Naucz się stawiać czoło i radzić sobie z zimami Twojego życia. Te zimy mogą być różne. Są zimy ekonomiczne, gdy brakuje pieniędzy i środków do życia, są zimy fizyczne, gdy masz problemy ze zdrowiem, bywają też zimy osobiste gdy Twoje serce jest złamane, czujesz się porzucony, odczuwasz smutek i samotność.

Jak stawiać czoło zimom? Człowiek dojrzały spożytkuje ten okres, aby się wzmocnić, zmądrzeć i udoskonalić. Wykorzystaj zimy swojego życia na kształtowanie własnej osobowości i charakteru. Nie pragnij, aby wszystko stało się łatwiejsze, pragnij raczej aby stać się lepszym. Rozwiń swoje zdolności, talenty, stań się mądrzejszym i silniejszym człowiekiem. Wykorzystaj mądrze swoje zimy, aby przygotować się do wiosny, która po zimie zawsze następuje.

“Zima czas regeneracji sił”.

#02 Korzystaj z wiosny

rosnijwsile.pl Cykle życie - cztery pory roku w życiu człowieka - wiosna
rosnijwsile.pl Cykle życie – cztery pory roku w życiu człowieka – wiosna

Każdego roku, po długiej zimie, przychodzi wiosna. Jest to czas, w którym pojawiają się możliwości. Kwiaty kwitną, a zwierzęta wychodzą z zimowego stanu hibernacji. To samo dzieje się w Twoim życiu. Po problemach i kryzysie przychodzą różne okazje oraz ekspansja. Po trudnym czasie, czeka na Ciebie wielka szansa i nowe okazje. Twoim obowiązkiem jest pełne wykorzystanie pojawiających się możliwości i tworzenie nowych okazji do rozkwitu.

To jest Twój czas, aby zasiać nasiona wielkich osiągnięć, które nadejdą. Nigdy nie zobaczyłbyś całego piękna naszej planety, gdyby natura nie obudziła się na wiosnę. Przyroda i natura budzi się do życia, bo takie jest jej przeznaczenie i cel. Postępuj w podobny sposób.

Spraw, by Twoje wiosny stały się trampoliną do miejsca, w którym chcesz się znaleźć. Naucz się wykorzystywać wiosnę. Wiosna jest doskonałym okresem do wyciągnięcia korzyści z nadarzających się okazji. Jeżeli chcecie zebrać plony jesienią, wiosna jest okresem, kiedy musisz zasiać odpowiednie nasiona sukcesu.

“Wiosna czas korzystania z nadarzającej się okazji”.

#03 Chroń swoje lato

rosnijwsile.pl Cykle życie - cztery pory roku w życiu człowieka - lato
rosnijwsile.pl Cykle życie – cztery pory roku w życiu człowieka – lato

Po posadzeniu nasion na wiosnę, wkrótce nadejdzie lato. Jest to czas, w którym możesz czerpać owoce i korzyści z Twoich upraw. Jest to nie tylko czas radości i komfortu, ale także czas ostrożności. Jak zauważa Jim Rohn: “zarówno dobre jak i złe ziarna zostaną zaatakowane ze wszystkich stron“.

Naucz się chronić i odżywiać swoje siewy. Po zasianiu rozmaite insekty i chwasty będą usiłowały je zniszczyć. Uda im się to, jeśli w tym nie przeszkodzisz. Jeżeli nie będziesz ostrożny, Twoje zbiory mogą zostać skradzione, zniszczone, albo zepsute. Dlatego musisz zrobić wszystko, co konieczne, aby chronić swoje uprawy.

Kiedy już coś osiągniesz w swoim życiu, musisz się tym opiekować i tego bronić. Musisz stanąć w obronie tego czegoś i chronić jego wartość. W przeciwnym razie może się okazać, że to stracisz. Sukces polega w dużej mierze na umiejętności ochrony tego, co zrobiłeś. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy jaką powinieneś robić w lecie. Naucz się bronić swoich interesów we wszystkich możliwych aspektach socjalnym, politycznym, rodzinnym czy ekonomicznym. Dbaj o swój ogród przez całe lato. Jeśli tego nie zrobisz, może Ci nic nie zostać, gdy przyjdzie jesień.

“Lato czas na ochronę swoich interesów”.

#04 Weź na siebie odpowiedzialność na jesieni

rosnijwsile.pl Cykle życie - cztery pory roku w życiu człowieka - jesień
rosnijwsile.pl Cykle życie – cztery pory roku w życiu człowieka – jesień

Wraz z nadejściem jesieni, drzewa zmieniają kolor, tracą liście, a pogoda staje się chłodniejsza. Przygotowując się do kolejnej zimy, najlepiej jest wziąć pełną odpowiedzialność za to, co wydarzyło się w poprzednich sezonach – zarówno za to co dobre, jak i za złe.

Jesień jest okresem zbierania plonów z pracy wykonanej wiosną i latem. Mądrość człowieka mierzy się jego zdolnością przyjęcia na siebie pełnej odpowiedzialności za zbiory, niezależnie od tego czy są one obfite czy skąpe. Odpowiedzialność stanowi jedną z najszlachetniejszych, a równocześnie jedną z najtrudniejszych do osiągnięcia form mądrości ludzkiej.

Naucz się przyjmować jesień życia, bez tłumaczeń i skarg. Nie musisz usprawiedliwiać się z powodu swoich sukcesów, ale też nie narzekaj jeśli coś Ci się nie udało. Zamiast robić wymówki i szukać winnych za swoją sytuację, weź pełną odpowiedzialność za swoje życie.

Pamiętaj to co Ci się zdarza nie jest tak ważne, jak to w jaki sposób reagujesz na wydarzenia. Rozczarowania i zawody nie są czymś zarezerwowanym wyłącznie dla Ciebie. Dotykają nas wszystkich. Jesień jest to czas, w którym możesz otworzyć się na lekcje, których nauczyłeś się w poprzednich sezonach i spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Mówi się, że jesień to pora roku, w której jest więcej depresji niż w jakimkolwiek innym czasie. Może to wynika z tego, że ludzie nie biorą na siebie odpowiedzialności i nie uczą się z poprzednich sukcesów czy błędów. A tylko w ten sposób można być ponownie gotowym na kolejną zimę, która nadchodzi i planować kolejną wiosnę i lato.

“Jesień czas przyjęcia na siebie odpowiedzialności”.

Sprawdź: Najlepsze cytaty cytaty Jim Rohn o sukcesie

A Ty, którą porę roku lubisz najbardziej?