Czasami czujemy się źle, choć nie potrafimy wyjaśnić przyczyn złego samopoczucia. Każdy z nas powinien o siebie zadbać, a jak się okazuje, istnieją niezwykle proste sposoby, by tego dokonać. Wystarczy zmiana nawyków i systematyczność. Efekty będą zauważalne już po kilku dniach. Wprowadzanie drastycznych zmian nie służy nikomu, dlatego warto powoli zmieniać pewne przyzwyczajenia. To dziecinne proste. Wiek nie ma tu znaczenia. Im szybciej zadbamy o siebie, tym lepiej. Poznaj proste nawyki, które poprawią Twoje zdrowie i samopoczucie. Zaczynamy!

„Świadomie twórz nawyki, bo to one nieświadomie kierują twoim życiem”.

Oto proste nawyki, które poprawią Twoje zdrowie i samopoczucie.

#01 Zamiast porannej kawy – woda

Wielu z nas uwielbia poranki z filiżanką aromatycznej kawy. Często wypijanej na pusty żołądek. To poważny błąd, który może prowadzić do kłopotów ze zdrowiem. Zamiast kawy, po przebudzeniu sięgnij po ciepłą wodę z cytryną. Badania udowodniły jej zbawienny wpływ na zdrowie. Czysta woda oczyszcza organizm z toksyn, wpływa pozytywnie na przemianę materii, a co za tym idzie, odchudza. No i najważniejsze, nie podrażnia żołądka. Lekarze radzą, by nie tylko wodę mineralną, chłodną, pić często, ale wodę ciepłą popijać kilka razy dziennie. Szczególnie zimą spożywanie pomiędzy posiłkami ciepłej wody utrzymuje prawidłową temperaturę ciała, a także pozwala oczyścić organizm. Woda nawadnia najlepiej, dlatego też kondycja skóry i cery będzie zdecydowanie lepsza. Warto wypróbować ten prosty sposób, by wyglądać i poczuć się lepiej. Kawę można wypić, nieco później, oczywiście po zjedzeniu lekkiego śniadania.

#02 Nie objadaj się

Spożywamy za dużo posiłków, jemy za tłusto, nie urozmaicamy diety. Nasi przodkowie jadali zdecydowanie mniej. Badania naukowe pokazują, że osoby długowieczne nie przejadały się. Może to sposób, by zadbać o siebie? Unikajmy jedzenia przetworzonego, smażonego mięsa, tłustych, kalorycznych potraw. Oczywiście hamburger zjedzony od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi, warto jednak zadbać o prawidłową dietę i gotować nieco inaczej. Zimą polecam więcej pożywnych, zdrowych zup, ponieważ Polacy jedzą ich za mało. Jedzenie należy urozmaicać, pamiętać o większej ilości owoców czy warzyw, a także spokojnym spożywaniu posiłku. Liczy się także jedzenie o odpowiedniej porze. Jedzmy mniej, a częściej. Do godziny 19.00 powinniśmy spożyć kolację i nie podjadać przekąsek, chipsów, słonych paluszków w godzinach nocnych. Dietetycy radzą również, by odejść od stołu z poczuciem najedzenia, ale nie przejedzenia. To istotna różnica. Warto spróbować, by poczuć się lepiej. Szczególnie osoby, które chcą zrzucić parę kilogramów powinny zastosować się do tego nawyku.

#03 Sport to zdrowie, więc ruszaj się

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie i należy prowadzić aktywny tryb życia. Nie zawsze jednak mamy czas i możliwości, by uprawiać jakąś konkretną dyscyplinę. Tak naprawdę ważne są chęci. Wystarczy codzienny, godzinny spacer, marsz, by poprawić kondycję, poczuć się lepiej i dotlenić. Niezależnie od pogody za oknem. Należy oczywiście odpowiednio się ubrać, by nie zachorować. Ćwiczyć można także w domu. Można kupić rowerek stacjonarny, bieżnię czy stepper i systematycznie pracować nad kondycją fizyczną. Wystarczy pół godziny dziennie, by poczuć się lepiej. Jeśli mieszkamy w większym mieście można ćwiczyć pod okiem trenera personalnego, uczestniczyć w wybranych zajęciach sportowych, chodzić na basen czy siłownię. Każda forma ruchu jest dobra. Można zacząć od tego, by zrezygnować z dojazdów do pracy samochodem, a zdecydować się na spacer. Wystarczy niewiele, by wprowadzić te korzystne nawyki do własnego życia.

#04 Zalety picia zielonej herbaty

Entuzjaści zielonej herbaty uważają, że to najzdrowszy napój świata. Faktem jest, że jej picie wpływa korzystnie na organizm każdego. Zielona herbata działa przeciwzapalnie, przeciwstarzeniowo, doskonale radzi sobie w przypadku otyłości, poprawia samopoczucie i odporność. Mogą ją pić osoby chorujące na cukrzycę, dobrze wpływa także na krążenie krwi. Niektórzy tak bardzo pokochali zieloną herbatę, że wybierają ją zamiast porannej kawy. Warto pić ją codziennie, o dowolnej porze dnia, by poczuć, jak zbawienny wpływ ma na nasze zdrowie.

#05 Uśmiechaj się częściej

Polacy zbyt często narzekają, nie zawsze doceniają to, co mają. Dobre samopoczucie wynika nie tylko z właściwej kondycji fizycznej. Warto być optymistą, bo to poprawia jakość życia. Należy uśmiechać się częściej i doceniać momenty, piękne chwile, dobre relacje. Na pewne sprawy nie mamy wpływu, dlatego zamartwianie się na zapas bywa destrukcyjne. Warto również tak zorganizować swój dzień, by znaleźć czas na odpoczynek czy ulubione zajęcie. Praca ( choć ważna i potrzebna) nie powinna przesłaniać całego życia. Nie każdy z nas urodził się optymistą, jednak warto nauczyć się takiej postawy. Życie jest wtedy piękniejsze i zdecydowanie łatwiejsze.

Przedstawione przeze mnie zalecenia nie wymagają większego zaangażowania, czasu czy pieniędzy. Są prostym sposobem, by poczuć się lepiej, zarówno fizycznie i psychicznie. Warto dbać o własne ciało, by dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. To naprawdę proste.

„Określ co sprawia, że dobrze się czujesz i zacznij robić tego więcej”.

A Ty jakie dobre nawyki polecasz? Co działa u Ciebie?