Dobre codzienne nawyki to podstawa sukcesu. To właśnie one odróżniają ludzi sukcesu od tych, którzy sukcesów nie odnoszą. Ludzie sukcesu mają dużo dobrych nawyków codziennych i niewiele złych. Ludzie, którzy sukcesów nie odnoszą, mają dużo złych nawyków codziennych, i niewiele dobrych. Co robią i jakie nawyki mają bogaci ludzie sukcesu?

Tom Corley doskonale zdaje sobie sprawę, jaka jest różnica między zamożnością a biedą. Gdy miał dziewięć lat, jego rodzina w ciągu zaledwie jednej nocy straciła wielomilionowy majątek. Już jako dorosły człowiek Tom poświęcił pięć lat na obserwacje i dokumentowanie codziennej aktywności 233 ludzi zamożnych i 128 osób zmagających się z biedą. Dostrzegł dzięki temu zasadnicze różnice między nawykami ludzi bogatych, szczególnie tych, którzy zaczynali od zera, a zwyczajami ludzi biednych. Na podstawie swoich badań wyodrębnił ponad 300 codziennych zachowań, które odróżniają zamożnych ludzi sukcesu od biednych, którzy sukcesu w życiu nie osiągają.

„Świadomość to pierwszy krok na drodze do zmiany. Najpierw musisz ustalić, które nawyki cię hamują, aby następnie dzięki tej informacji zmienić coś w swoim życiu”. – Tom Corley

Oto 30 bezcennych nawyków ludzi sukcesu, sprawdź czy je już masz!

Jak to robią bogaci ludzie sukcesu? 30 bezcennych nawyków, które prowadzą do sukcesu i bogactwa

#01 Ludzie sukcesu automatyzują sukces, kultywując dobre nawyki. Eliminują również złe nawyki, które mogą im utrudnić osiągnięcie sukcesu.

#02 Ludzie sukcesu określają swoje marzenia, a potem do każdego z nich dopisują cele. Codziennie skupiają się na swoich marzeniach i celach.

#03 Ludzie sukcesu poświęcają co najmniej 30 minut dziennie na poszerzanie wiedzy i doskonalenie umiejętności. Codziennie inwestują w siebie.

#04 Ludzie sukcesu umiejętnie zarządzają spożyciem kalorii i podejmują regularną, codzienną aktywność fizyczną.

#05 Ludzie sukcesu budują silne relacje z innymi ludźmi nastawionymi na sukces. Starają się nawiązywać kontakty z innymi osobami o podobnym nastawieniu, a jednocześnie ograniczać styczność z ludźmi toksycznymi

#06 Ludzie sukcesu starają się prowadzić codzienne życie pod znakiem umiaru. Unikają przesady.

#07 Ludzie sukcesu nie odkładają spraw na później. Korzystają z różnych narzędzi i strategii, aby odeprzeć pokusę prokrastynacji. Codziennie starają się podejmować działania, które przybliżają ich do osiągnięcia celów

#08 Ludzie sukcesu unikają negatywnych myśli. Codziennie podejmują świadomy wysiłek, aby myśleć pozytywnie.

#09 Ludzie sukcesu najpierw płacą sobie. Oszczędzają i inwestują co najmniej 10 procent swojego dochodu.

#10 Ludzie sukcesu kontrolują swoje emocje i wypowiedzi. Trzymają nerwy i język na wodzy.

#11 Ludzie sukcesu znajdują sposób, aby zarabiać na tym, co uwielbiają robić.

#12 Ludzie sukcesu nie rezygnuję ze swoich marzeń. Sukces wymaga czasu. A długoterminowa konsekwencja stanowi warunek konieczny sukcesu.

#13 Ludzie sukcesu starają się przyswajać sobie tylko pozytywne przekonania, odrzucać zaś te negatywne

#14 Ludzie sukcesu szukają i zabiegają o wsparcie mentorów sukcesu. Znalezienie odpowiedniego mentora sukcesu to najkrótsza droga sukcesu.

#15 Ludzie sukcesu nie pozwalają sobie na rozproszenia. Dają z siebie wszystko dzień po dniu. Konsekwentnie dążą do realizacji swoich celów i marzeń, na co dzień intensywnie się na nich koncentrując.

#16 Ludzie sukcesu wyznaczają sobie tylko dobre cele, a unikają tych złych. Skupiają się tylko na tych celach, których osiągnięcie przyniesie długookresowe korzyści i przybliży ich do spełnienia marzeń.

#17 Ludzie sukcesu nie obawiają się ryzykować. Podejmują skalkulowane ryzyko, aby osiągać cele i spełniać marzenia

#18 Ludzie sukcesu codziennie ćwiczą się w sztuce cierpliwości, potrafią być cierpliwi i wytrwali w dążeniu do celu.

#19 Ludzie sukcesu robią więcej, niż się od nich oczekuje. Aby uzyskiwać wyniki, które przewyższają oczekiwania, mają w zwyczaju obiecywać mniej, a robić więcej.

#20 Ludzie sukcesu mają więcej niż jedno źródło dochodu.

#21 Ludzie sukcesu wykorzystują mechanizm dźwigni, aby dzięki posiadanym atutom skutecznie osiągać swoje cele i urzeczywistniać marzenia. Atutem mogą być posiadane zasoby, ale także wiedza, umiejętności, czas, pieniądze i znajomości – wszystko to, dzięki czemu mogą zdobyć to czego pragną lub potrzebują.

#22 Ludzie sukcesu nie pozwalają, aby zwątpienie czy strach powstrzymywały ich przed podejmowaniem działań niezbędnych do urzeczywistnienia celów i marzeń.

#23 Ludzi sukcesu wyróżnia to, że cały czas się doskonalą. Zabiegają o informację zwrotną, co pozwala im uczyć się i rozwijać.

#24 Ludzie sukcesu umieją prosić o to, czego chcą lub potrzebują.

#25 Ludzie sukcesu zdają sobie sprawę, co powinni robić, ale równie dobrze orientują się, czego robić nie powinni. Robią nie tylko listy rzeczy do zrobienia, ale też tworzą listy rzeczy, których robić nie należy.

#26 Ludzie sukcesu zadają pytania, aby poszerzać swoją wiedzę i uczyć się od innych.

#27 Ludzi sukcesu starają się wzbogacać życie innych.

#28 Ludzie sukcesu traktują odczuwanie szczęścia jako codzienny nawyk. Inwestują w długookresowe szczęście, podejmując działania (osiągając cele i spełniając marzenia), które w długim okresie zapewnią im zadowolenie.

#29 Ludzie sukcesu uczą innych, jak powinni ich traktować. Rozumieją, że jeśli chcą liczyć na szacunek i odpowiednie traktowanie ze strony innych, to muszą uczyć ich szacunku i właściwego postępowania względem siebie.

#30 Ludzie  sukcesu znajdują  „apostołów”,  którzy  pomagają mi  urzeczywistniać  ich  cele  i marzenia. Potrafią  zjednać  sobie  ludzi i budować zespoły gotowe  w 100 procentach  zaangażować  się  w sprawę, wspierać  ich  w dążeniu  do  realizacji  marzeń.

Te 30 nawyków dzieli Cię od sukcesu i bogactwa!

Więcej cennych wskazówek co i jak robią ludzie sukcesu oraz jak skutecznie zmienić swoje nawyki znajdziesz w książce Jak to robią bogaci. Poznaj najważniejsze zwyczaje ludzi sukcesu i odmień swoje życie wprowadzając strategię sprawdzoną przez najlepszych.

Jak to robią bogaci. 30 kroków, które dzielą Cię od bogactwa - Tom Corley
Jak to robią bogaci. 30 kroków, które dzielą Cię od bogactwa – Tom Corley

„Osiągnąć sukces wcale nie jest łatwo. Wymaga to ciężkiej pracy, czasu i wytrwałości. Milioner, który zaczynał od zera, potrzebował od dwunastu do trzydziestu dwóch lat, aby zgromadzić wielki majątek. Z moich badań nad zwyczajami bogatych ludzi płynie jednak bardzo ważny wniosek, że kształtując takie nawyki, można dosłownie pójść w ślady tych ludzi. A to jest ścieżka, która prowadzi do bardzo konkretnego celu – do życia pod znakiem szans, sukcesu, bogactwa, zdrowia i szczęścia”. – Tom Corley

Źródło: Jak to robią bogaci. 30 kroków, które dzielą Cię od bogactwa autor Tom Corley, wydawnictwo Kompania Mediowa 2022, tłumaczenie Magda Witkowska

Sprawdź też: Bogate dzieci  – jak zapewnić dziecku dobry start w dorosłość?