Czy potrzebna jest nam silna wola? W temacie motywacji a także osiągania celów, dużo mówi się o sile woli. Wola jest to chęć ale też zdolność podejmowania konkretnych, określonych przez nas samych działań jak również decyzji o tym, że coś jednak robić będziemy. Wielu z nas zakłada, porównując się do innych ludzi, co każdorazowo odradzam, że to właśnie siła woli zaprowadziła te osoby na coś, co możemy nazwać wyżynami sukcesu. W procesie pedagogicznym opracowanym przez Marię Montessori, występuje zjawisko wewnętrznej siły dziecka. Co ciekawe, obserwacje Włoszki doprowadziły do sformułowania wniosku, że owa wewnętrzna siła każdego dziecka, nie jest czymś danym człowiekowi na całe życie.

Motywacja i sukces. Czy potrzebna jest nam silna wola?

Siła woli u jednych może być naprawdę silna i wyrazista a u innych – słaba i niepewna. To nie jest cecha charakteru czy osobowości, z którą przychodzimy na świat, którą mamy i z którą jesteśmy mocno związani. Obserwując nasze otoczenie, możemy wywnioskować, że niektórzy ludzie charakteryzują się większą dyscypliną od innych, np. od nas samych. Niestety, wbrew pozorom czy zasłyszanym mitom, dyscyplina nie jest składnikiem naszego wyposażenia na życie, z którym się rodzimy.

Jeżeli nie z genów, to skąd bierze się nasza dyscyplina, czyli stan naszego wewnętrznego uporządkowania? Odpowiedź brzmi: Dyscyplina jest efektem działań. To robienie, działanie rodzi owoc, który jest tak pożądany przez wielu z nas i któremu na imię właśnie dyscyplina.

Motywacja, można powiedzieć, jest ciągiem naczyń ze sobą powiązanych. Bo dyscyplina także bierze się skądś, z jakiegoś konkretnego źródła a nie unosi się w powietrzu niczym życiodajny tlen. Ludzie sukcesu mają coś takiego jak upór. Uporem można nazwać takie zjawiska ludzkiej osobowości jak zdolność do ciężkiej pracy i odporność w zakresie niepowodzeń i przeciwności.

Umiejętnością wspomagającą jest tutaj cierpliwość. Człowiek sukcesu cierpliwie i długo, dokładnie tyle i trzeba, czeka na spełnienie, opierając się jednocześnie natychmiastowej gratyfikacji. Jeżeli już mowa o natychmiastowej gratyfikacji, warto zaznaczyć, że nie tylko jej potrafi się oprzeć człowiek sukcesu. Życie składa się z pokus, którym w większości ulegamy. Ludzie, którzy odnoszą sukcesy opierają się zakazanym owocom.

Strach nie jest dla nich przeszkodą tylko towarzyszem, bo przecież każdy z nas się czegoś boi. Sukces lub osiąganie celów dzieje się pomimo odczuwalnego przez człowieka strachu. Taka osoba robi to, co trzeba, do czego się zobowiązała, nawet jeżeli dane działania powodują u niej uczucie dyskomfortu. Konsekwentnie robi to, co uznała za najważniejsze. Innymi słowy kreuje swój sukces i wzmacnia motywację bez powszechnie koniecznej, silnej woli.

Odpowiadając na pytanie czy siła woli jest konieczna do tego, żebyśmy odnieśli w życiu sukces, można śmiało stwierdzić, że niczego takiego nie potrzebujemy. Potrzebny jest nam upór i wytrwałość w dążeniu do wyznaczonego celu.

Autor: Michał Szewczyk – od 2016 roku związany z serwisem Giełda Tekstów. Copywriter piszący artykuły z zakresu psychologii, prawa, finansów oraz każdego innego tematu, który go zainspiruje. Lubi słuchać podcastów zarówno psychologicznych jak i kryminalnych, przedstawiających autentyczne zbrodnie lub niewyjaśnione zaginięcia. Pisanie stanowi nieodłączny element jego codzienności

“Siła rodzi się z niezłomnej woli”.

Sprawdź też: Siła woli to mit! Dlaczego siła woli nie działa i jak osiągnąć sukces?