Wytrwałość jest cechą charakterystyczną sukcesu. Największy sukces prawie zawsze idzie o krok za porażką, gdy wszystko wewnątrz ciebie mówi ci, byś zrezygnował. Nie rezygnuj!

Ludzie na przestrzeni wieków dziwili się, że największe przełomy były rezultatem wytrwałości w obliczu przeciwieństw losu, gdy wszystko wskazywało, że się nie uda. Ostatni wysiłek, zwany często „testem wytrwałości”, poprzedza wielkie osiągnięcia najróżniejszego rodzaju.

H. Ross Perot, który otwierał firmę EDP Industries mając 1 tys. dolarów i przekształcił ją w przedsiębiorstwo warte prawie 3 mld dolarów, jest jednym z największych ludzi sukcesu w Ameryce, którzy osiągnęli wszystko własną pracą. Powiedział następujące słowa:

„Większość ludzi rezygnuje, gdy są już bardzo blisko osiągnięcia sukcesu. Rezygnują na mecie. Dają za wygraną w ostatniej minucie meczu, gdy zwycięstwo jest w zasięgu ręki”.

Siła, by działać mimo wszystko, by przetrwać, jest cechą zwycięzców. Wytrwałość to umiejętność wielokrotnego znoszenia porażek i nie poddawania się – kontynuowania wysiłków pomimo olbrzymich przeszkód. Istnieje wiersz, napisany przez nieznanego autora, który, każdy powinien przeczytać, zapamiętać i powtarzać sobie, gdy ma ochotę zaprzestać wysiłków i więcej nie próbować. Wiersz nosi tytuł „Nie rezygnuj”.

Sukces prawie zawsze idzie o krok za porażką. 

Nie rezygnuj!

Gdy wszystko idzie źle, a czasem tak się dzieje,
Gdy droga, którą z trudem kroczysz, ledwo przed tobą widnieje,
Gdy pieniędzy masz mało, a dużo zaległości,
Chciałbyś się uśmiechnąć, lecz troska na twej twarzy gości,
Gdy zgryzoty nieco przygniatają cię,
Odpocznij, jeśli musisz, lecz nie poddawaj się,
Życie zmienne i dziwne się nam wydaje,
Każdy z nas się na nim w końcu poznaje,
Wiele porażek zdarza się nam,
Lecz możesz wygrać – trzeba tylko powiedzieć sobie: wytrwam,
Nie rezygnuj, choć postęp wydaje się wolny,
Zwycięstwo może przynieść krok kolejny,
Sukces to druga twarz niepowodzenia,
Srebrny odcień na chmurze zwątpienia,
Nigdy nie wiesz, jak blisko jesteś już,
Choć cel wydaje się odległy, może być tuż, tuż,
Walcz więc dalej, choć ciosy najsilniejsze trafiają cię,
Właśnie wtedy, gdy jest najgorzej, nie poddawaj się.

Słowo końcowe

Bez względu na to, jak dobrze będziesz zorganizowany i jak dobrze zorganizujesz swoje działania, doświadczysz w życiu niezliczonych rozczarowań, problemów i przeszkód. Im bardziej ambitne są cele, które sobie stawiasz, tym czeka cię więcej rozczarowań i problemów.

Każdy i na każdym kroku napotyka na trudności. Jak mówi Brian Tracy, różnica między ludźmi sukcesu a pozostałymi polega na tym, że ci pierwsi wykorzystują przeciwności, aby się wzmocnić, podczas gdy ci drudzy pozwalają, by problemy ich przytłoczyły, w efekcie czego są zniechęceni i brak im odwagi.

Wewnętrzna moc, odwaga, siła charakteru i wytrwałość uaktywniają się, gdy stoisz naprzeciw największych wyzwań i gdy reagujesz na nie w pozytywny i konstruktywny sposób.

Za każdym razem, gdy nie rezygnujesz z działania w przypadku zdarzających się trudności i rozczarowań, wzmacniasz swoją wytrwałość. Twój charakter i osobowość stają się silniejsze, wzrasta duma i wiara w samego siebie. Stajesz się mocniejszy i bardziej zdecydowany.

Nigdy się nie poddawaj! Nie rezygnuj przedwcześnie! Nie doświadczając przeszkód, nie możesz stać się kimś, kto jest zdolny do osiągnięcia wielkich celów.

„Przeciwności losu wydobywają z człowieka siłę i to, co jest w nim najlepsze, to, co byłoby uśpione, gdyby ich zabrakło”. – Herodot

Źródło: Plan lotu. Prawdziwy sekret sukcesu. – Brian Tracy, wydawnictwo MT Biznes 2014, tłumaczenie Konrad Pawłowski

Sprawdź też: Jak przekształcić porażkę w informację zwrotną?

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!