Przyrost masy mięśniowej to najpopularniejszy cel treningowy mężczyzn. Jakie środki warto przyjmować, aby postępował w zadowalającym tempie i pozwolił osiągnąć wymarzoną sylwetkę?

Budowa masy mięśniowej umożliwia nabranie bardziej atletycznej sylwetki i zwiększenie swoich obwodów w ćwiczonych partiach ciała. Aby była skuteczna, należy przestrzegać kilku ważnych zasad, dotyczących przede wszystkim diety i treningów.

 Konieczne jest skupienie się na treningu siłowym, dzięki któremu można stopniowo rozbudowywać mięśnie oraz na diecie o odpowiednio wysokiej kaloryczności i prawidłowym rozkładzie białek i innych cennych składników. Można wspomagać się również dodatkowymi preparatami, które przyspieszają przyrost mięśni i ułatwiają osiągnięcie większej sylwetki.

Budowa masy mięśniowej – proces wymagający wiedzy i zaangażowania

Zwiększenie masy mięśniowej jest marzeniem wielu mężczyzn. Nawet szczupła osoba może bowiem z pomocą odpowiednich ćwiczeń i diety znacznie wpłynąć na swoją sylwetkę, zyskując większe i lepiej zarysowane mięśnie. Nie jest to jednak łatwy proces, a bez odpowiedniego przygotowania, wiedzy i wytrwałości można szybko napotkać na trudności z osiągnięciem zamierzonych efektów.

Choć większość osób wie, że przyrost masy mięśniowej nie jest możliwy bez odpowiedniego treningu, kwestia diety nie jest już taka oczywista. Można tymczasem ćwiczyć naprawdę sporo i z dużym obciążeniem, a przy tym nie osiągnąć zbyt dużych postępów, jeśli nie dostarcza się organizmowi odpowiedniej ilości kalorii, białek oraz innych składników, niezbędnych do regeneracji i budowania mięśni.

 Przyjmuje się, że kaloryczność diety osoby znajdującej się na masie powinna być o 20% wyższa od standardowego zapotrzebowania energetycznego. Warto pamiętać o tym, że intensywny trening może znacznie zwiększać zapotrzebowanie, co powinno być uwzględnione przy opracowywaniu jadłospisu. Jeśli ilość kalorii będzie niewystarczająca, organizm nie będzie w stanie zbudować większej tkanki mięśniowej.

Ogromnie ważna jest też odpowiednia ilość białka, przyjmowanego wraz z posiłkami. Jest ono podstawowym budulcem mięśni, dlatego jeśli zabraknie go w diecie, zwiększenie masy mięśniowej nie będzie możliwe. Osoba intensywnie trenująca powinna codziennie spożywać od 1,5 g do 2 g białka na kilogram masy ciała.

Szybki przyrost mięśni może być też zapewniony przez stosowanie dodatkowych preparatów, których zadaniem jest zwiększenie całego procesu budowy masy. Co najlepiej przyjmować w tym celu?

Co warto stosować na przyrost masy mięśniowej?

Na rynku dostępnych jest wiele środków wspierających szybki przyrost masy mięśniowej. Są to różnego typu suplementy diety, odżywki i boostery, których zadaniem jest dostarczenie organizmowi potrzebnych mu składników i zwiększenie tym samym jego możliwości, jeśli chodzi o przyrost mięśni. Które produkty są najbardziej godne uwagi i rzeczywiście pozwolą szybciej i skuteczniej osiągnąć wymarzoną, muskularną sylwetkę?

Wieloskładnikowe tabletki na masę mięśniową

Suplementy diety zawierające składniki wspierające budowanie masy mięśniowej to najczęstszy wybór osób pragnących zwiększyć efekty diety i treningu siłowego. Na rynku można znaleźć wysokiej jakości wieloskładnikowe tabletki naturalne, które są bezpieczne w stosowaniu, a przy tym zapewniają świetne efekty w formie przyrostu masy mięśniowej. Mogą także wspierać treningi, dodając energii i poprawiając wydolność fizyczną ciała, co pozwala na szybsze osiąganie postępów w rzeźbieniu sylwetki, a nawet zwiększanie siły mięśni.

 Do szczególnie polecanych tabletek na masę mięśniową należy Mass Extreme – suplement diety skierowany do mężczyzn, którzy chcą w krótszym czasie osiągnąć założone cele sylwetkowe oraz wesprzeć swoją siłę i wydolność podczas intensywnych treningów.

Mass Extreme to tabletki na przyrost mięśni o dobrze przemyślanym składzie, skomponowanym wyłącznie z wartościowych, przebadanych składników aktywnych. Zawiera m.in. kwas 4-amino butanowy (GABA), kwas d-asparaginowy (DAA), kwas fosfatydowy (PA) oraz ekstrakt z korzenia maca i ekstrakt z nasion kozieradki. Składniki te w naturalny sposób zwiększają objętość mięśni, stymulują wzrost poziomu hormonu wzrostu oraz testosteronu, dodają energii i poprawiają wydolność organizmu. W efekcie jest to bardzo skuteczny środek, którego działanie potwierdzają liczne pozytywne opinie konsumentów.

Dużą zaletą takich suplementów diety, jak Mass Extreme, jest skuteczne działanie przy braku efektów ubocznych. Tabletki są naturalne, dlatego nie szkodzą – mogą za to znacznie skrócić drogę do muskularnej sylwetki.

Gainery

Gainery to inaczej odżywki węglowodanowo-białkowe, zawierające zazwyczaj około 80% cukrów i 20% aminokwasów. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie kaloryczności diety, dzięki czemu pozwalają na szybki przyrost masy ciała i, co za tym idzie, tkanki mięśniowej. Są polecane szczególnie dla osób o szczupłej budowie, którym trudno przybrać na wadze. W prosty sposób można uzyskać z ich pomocą nadwyżkę energetyczną – najczęściej są dostępne w formie proszku, który można rozpuścić w wodzie lub mleku, tworząc smacznego, wysokokalorycznego szejka. Zaleca się stosowanie ich po treningu, jednak mogą stanowić również uzupełnienie diety w ciągu dnia.

Gainery mogą przynieść szybkie efekty, jeśli chodzi o przyrost masy ciała i masy mięśniowej. Dostarczają organizmowi węglowodanów, które są jego podstawowym źródłem energii, co ma znaczenie szczególnie dla osób intensywnie trenujących. Zawierają także cenne białko, będące głównym budulcem mięśni.

Minusem tego rozwiązania jest niewielka zawartość białka, dlatego konieczna jest dodatkowa suplementacja aminokwasów lub zadbanie o odpowiednie ich źródło w diecie, np. w postaci mięsa drobiowego czy nabiału. Gainery mogą też nie sprawdzić się u osób podatnych na szybki przyrost tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj nie powodują skutków ubocznych, mogą jednak być przyczyną wzdęć i pogorszenia się stanu cery ze względu na dużą zawartość glutenu i węglowodanów.

Odżywki białkowe

Odżywki białkowe to cenne wsparcie dla każdej osoby, pragnącej zbudować masę mięśniową. Jak było wspomniane wcześniej, białka są niezbędne w procesie przyrostu mięśni, a każda osoba trenująca, pragnąca zyskać bardziej rozbudowaną sylwetkę, powinna spożywać codziennie 1,5 – 2 g białka na kg masy ciała. Jest to dość duża ilość, którą może być trudno uwzględnić w swojej diecie. Z pomocą przychodzą odżywki białkowe, które pozwalają uzupełnić ilość aminokwasów w jadłospisie i przyczyniają się tym samym do szybkiego wzrostu masy.

Białkowa odżywka na przyrost mięśni występuje w 3 podstawowych rodzajach. Wymieniamy:

  • koncentrat białka serwatkowego – jest to najbardziej popularny typ stosowany w odżywkach na masę, posiadający aż 70-80% zawartości białka. Pozyskuje się go z mleka za pomocą mikro i ultrafiltracji. Zawiera niewielki dodatek tłuszczy i węglowodanów, poprawiających jego smak.
  • izolat białka serwatkowego – posiada aż 90% zawartości białka, pozyskiwanego w niskiej temperaturze. Zawiera niewielkie ilości tłuszczy i węglowodanów. Bardzo szybko wchłania się do organizmu.
  • hydrolizat białka serwatkowego – posiada do 95% zawartości białka, które jest najczystszym i najlepiej wchłanialnym rodzajem wśród wszystkich białek serwatkowych. Pozyskuje się je w procesie hydrolizy. W odżywkach tego typu znajdują się śladowe ilości tłuszczy i węglowodanów.

Aminokwasy BCAA

BCAA to suplement diety bogaty w aminokwasy rozgałęzione: walinę, leucynę i izoleucynę. Włókna mięśniowe człowieka są zbudowane aż w 30% z tych aminokwasów, dlatego przyjmowanie ich w diecie jest skutecznym sposobem na rozbudowę mięśni. BCAA jest zalecany wszystkim osobom pragnącym zwiększyć swoją masę mięśniową poprzez trening siłowy, ponieważ zawarte w tego typu preparatach aminokwasy chronią mięśnie podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych i dbają o ich prawidłowy wzrost.

Aminokwasy BCAA powinno się przyjmować na godzinę przed treningiem oraz po treningu, a w dni wolne od ćwiczeń – rano i wieczorem. Najlepiej zażywać je po posiłku. Stosowane w odpowiedniej dawce, są bezpieczne dla zdrowia i nie powodują skutków ubocznych.

Kreatyna

Kreatyna to naturalna substancja, występująca w komórkach mięśniowych człowieka. Na rynku można znaleźć preparaty zawierające ten składnik, przeznaczone do budowania masy mięśniowej. Stymulują one wzrost mięśni i objętości ich komórek oraz przyspieszają regenerację po treningu. Poprawiają też wydolność w trakcie ćwiczeń.

Kreatynę powinno się przyjmować w dwóch porcjach, przed rozpoczęciem treningu oraz po jego zakończeniu. Należy stosować ją wyłącznie w zalecanych dawkach, jej nadmiar może bowiem prowadzić do odwodnienia organizmu, skurczy mięśni czy problemów z żołądkiem.

L-glutamina

L-glutamina to cenny składnik dla osób trenujących siłowo i pragnących wyrzeźbić swoją sylwetkę. Jest aminokwasem endogennym, który powinny suplementować osoby intensywnie trenujące. Wspiera ona rozbudowę mięśni, przyspieszając efekty ćwiczeń i odpowiedniej diety. Ponadto zwiększa wytrzymałość na treningach, pozwalając na osiąganie lepszych wyników i szybszy progres, jeśli chodzi o budowanie sylwetki. Dzięki niej organizm może też szybciej oczyszczać się ze szkodliwych substancji, takich jak amoniak, powstający na drodze przemian białkowych.

Suplementy z L-glutaminą są bezpieczne dla organizmu, jednak powinny być przyjmowane wyłącznie w zalecanej dawce. Najlepiej stosować ją raz dziennie, po treningu. Substancji powinny unikać osoby chore na cukrzycę, niewydolność nerek, epilepsję lub choroby wątroby.

Boostery energetyczne

Boostery energetyczne stanowią wsparcie dla osób stawiających na intensywny trening siłowy. Ich głównym zadaniem jest dodanie organizmowi energii, dzięki czemu jest on bardziej wydajny podczas wysiłku i odczuwa mniejsze zmęczenie częstymi treningami. Zazwyczaj środki tego typu zapewniają łagodne pobudzenie i poprawę możliwości organizmu w trakcie wymagających ćwiczeń.

Boostery mogą wpłynąć na masę mięśniową poprzez ułatwienie realizacji planu treningowego. Należy stosować je wyłącznie w zalecanej dawce.

Boostery testosteronu

Boostery testosteronu to środki stymulujące organizm do zwiększonej produkcji najważniejszego męskiego hormonu. Są przeznaczone przede wszystkim dla mężczyzn po 30. roku życia, którzy często zmagają się ze spadkiem poziomu testosteronu. Stosowanie boosterów zapewnia kilka pozytywnych skutków – wpływają na mięśnie, stymulując ich szybszy przyrost, a także powodują zwiększenie siły, poprawę libido i potencji.

Boostery testosteronu nie powinny być stosowane przez mężczyzn poniżej 30. roku życia. Przy ich regularnym zażywaniu należy trzymać się wyznaczonej dawki.