Czego naprawdę chcesz od życia? Pomyśl o tym. Jakie są twoje najważniejsze cele? Jeśli poświęcisz chwilę i poważnie zastanowić się nad odpowiedzią będzie ona prowadzić cię przez życie. Aby odnieść sukces i osiągnąć to czego naprawdę chcesz musisz dokładnie wiedzieć czego chcesz. Świadomość, czego naprawdę chcesz, będzie twoim punktem odniesienia. Drogowskazem pokazującym właściwy kierunek dla twoich działań i decyzji. Oszczędzi ci to czasu i energii oraz pogoni za rzeczami, które nie mają nic wspólnego z tym czego najbardziej pragniesz.

Tamara Low ekspertka w dziedzinie motywacji, autorka metody skutecznego motywowania DNA, bestsellerowej książki Zmotywuj się, która na co dzień współpracuje z ludźmi sukcesu, z różnych branż wskazuje na siedem zasad, które pomagają osiągać cele. Zasady te są uniwersalne i można je odnieść do każdego rodzaju celu niezależnie od tego czy chodzi o twoje życie zawodowe czy osobiste. Oto zasady potrzebne abyś mógł właściwie rozpocząć realizację swoich zamierzeń i uzyskać to do czego dążysz.

„Twoja przeszłość nie decyduje o przyszłości. nieważne, co wiesz albo kogo znasz. każdy może poprawić jakość swojego życia. wszystko jednak zaczyna się od pytania czego naprawdę chcesz?”. – Tamara Low

Czego na prawdę chcesz od życia? 7 zasad aby osiągnąć życiowy cel

#01 Zacznij od końca

„Nie padało, kiedy Noe budował arkę”.

Nie jesteś w stanie kontrolować przyszłości, ale możesz planować i stworzyć jasny obraz tego czego naprawdę pragniesz od życia. Ten obraz powinien być tak żywy, że patrzenie na niego oczami wyobraźni powinno ci dodawać energii i chęci do działania. Zacznij od końca – na początku wyobraź sobie efekt końcowy, jak będzie wyglądał i co będziesz czuł kiedy osiągniesz swój cel?

#02 Zrób remanent

„Już masz większość tego, czego potrzebujesz”.

Wypisz wszystkie zasoby, które możesz wykorzystać, aby osiągnąć cel. Twoja lista powinna obejmować twoje talenty, zdobyte umiejętności, zasoby finansowe i wszelkie narzędzia organizacyjne, które mogą ci pomóc zrealizować to co sobie założyłeś.

#03 Nie próbuj wymyślać nowych rzeczy, jeśli możesz wykorzystać już istniejące.

„Mówią, że kto pierwszy, ten lepszy, ale to druga mysz, która pod biegnie do pułapki, zje ser”.

Tworzenie nowych rzeczy wymaga większego wysiłku i nakładów energii niż odtwarzanie czegoś, co już istnieje. Znajdź człowieka sukcesu albo dobrze prosperującą firmę i weź z nich przykład. Jeśli zrobisz dokładnie to, co oni, powinieneś uzyskać podobne rezultaty. A jeżeli zrobisz to lepiej, szybciej, mądrzej i sprawniej, możesz zyskać jeszcze lepsze efekty.

#04 Określ swoje ograniczenia

„Jeśli jesteś w stanie przyznać się do błędu, popełniasz o jeden błąd mniej”.

Wypisz wszystkie przeszkody i wyzwania, jakie możesz napotkać na drodze do celu. Następnie znajdź przynajmniej trzy sposoby pokonania każdej przeszkody.

#05 Nawiąż współpracę

„Nie chodzi o to, kogo znasz, ale o to, co ta osoba wie”.

Zastanów się kogo możesz zaangażować jeśli chodzi o osoby i organizacje, które mogą wesprzeć cię w realizację celu.

#06 Przygotuj się na stopniowe powodzenie

„Nigdy nie pada i głębokości rzeki obydwoma stopami”.

Miej wielkie plany, ale zaczynaj od małych przedsięwzięć. Wyszukuj strategie, które możesz wykorzystać ponownie. Nawet gdy dopiszę ci niesamowite szczęście, nie odniesiesz całkowitego sukcesu, jeśli nie będziesz w stanie wielokrotnie powtórzyć swojego dokonania. Unikaj błędu nowicjusza i nie bierz na swoje barki zbyt wielkiego ciężaru.

#07 Przelicz koszty

„Bądź gotowy na wszystko”.

Przygotuj się też na nieoczekiwane przeciwności losu. Powinieneś zdawać sobie sprawę, że realizacja celu pociągnie za sobą pewne koszty. Na samym początku zdecyduj, czy cię na to stać. Sukces ma swoją cenę i bądź gotowy ją ponieść. Czy masz wszystko, co jest ci potrzebne, żeby wytrwać w swoim zamierzeniu?

Uwagi końcowe

Możesz osiągnąć praktycznie co tylko chcesz. Warunek jest jednak taki, że musisz dokładnie wiedzieć czego chcesz. 

Co chcesz zrobić ze swoim cennym życiem? Kim chciałbyś być? Czy pragniesz w życiu czegoś, czego obecnie nie posiadasz? Czego jeszcze nie robisz a chciałbyś? Jaki wkład chcesz wnieść do świata? Jakie marzenie przyspiesza bicie twojego serca? Co sprawia, że na samą myśl o tym się uśmiechasz? Jak chciałbyś zostać zapamiętany? Co chciałbyś po sobie zostawić? 

Każde marzenie zawiera element wiary i nadziei. Jednak między marzeniami a celami istnieje ogromna różnica. Każdy może mieć marzenia, ale kiedy ustawiamy cel, trzeba go opisać i aktywnie podejmować działania konieczne do jego realizacji. W ten sposób rozpoczyna się proces realizacji zamierzeń. Zmieniania marzeń w rzeczywistość.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś określ co chcesz osiągnąć w życiu? Zapisz swoje cele, w ten sposób nie tylko pobudzisz swoją wyobraźnię, ale w pewien sposób podejmiesz też swojego rodzaju zobowiązani emocjonalne. Koniecznie określ ostateczny termin realizacji. Gdy skupisz się na przyczynie skutki pojawią się samoczynnie. 

Zdecyduj czego chcesz i do dzieła!

„Wyznacz sobie cel w życiu, ale pamiętaj, żeby był on wart wszystkich twoich sił…gdy już przedostaniesz się przez trudy, które stoją przed nim, szczęście, będzie synonimem twojego życia”.

Sprawdź też: Twój cel istnienia – życiowa misja – jak ją odkryć?