Strach, zwątpienie i zmartwienia mogą mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. Przede wszystkim jednak, wywierają też dramatyczny i istotny wpływ na jakość Twojego życia. Strach, zwątpienie i zmartwienia mogą spowodować, że Twoje aspiracje na lepszą przyszłość umrą na dobre. Co więcej, utrudniają też one nawet najlepszym z nas osiągnięcie sukcesu, do którego dążymy. W jaki sposób zapytasz?

Cóż, strach, zwątpienie i zmartwienie są jak „rak”. Będą działać na Ciebie powoli, stopniowo, a czasami nawet niezauważalnie. Będą Cię osłabiać, odbierać Ci siłę i podkopywać Twoją pewnością siebie. Aż do momentu, w którym całkowicie zniweczą wszystkie Twoje nadzieje i marzenia. A jeśli jest coś co prowadzi do wysokiej jakości życie, to właśnie pewność siebie. Wiara we własne możliwości, poczucie wewnętrznej siły i nadzieja na lepsze jutro.

Tak więc, jeśli chcesz odzyskać pewność siebie, spokój ducha i swój rok 2020, to te kilka wskazówek jest właśnie lekarstwem, które przepisałby Ci lekarz.

Jak przestać się martwić i zacząć żyć w 2020?

#01 Bądź zajęty działaniem

„Zajmij się czymś! Człowiek zmartwiony musi dać się pochłonąć pracy, inaczej uschnie z depresji”

Wyrzuć zmartwienia z myśli zajmując się czymś. Działanie jest jedną z najlepszych terapii, jakie kiedykolwiek wymyślono na zmartwienia. Osoba, która jest zajęta wykonywaniem celowych działań, które są korzystne dla niej samej, jej rodziny czy społeczności, będzie prawie w 100% przypadków zbyt zaangażowana w wykonywanie tych czynności. Nawet nie będzie mieć i tracić czasu, aby rozważyć te wyolbrzymione problemy, które mogą być przyczyną zmartwień u większości innych osób.

Tak więc, znajdź coś wartościowego do zrobienia, przystąp do działania. A zanim się zorientujesz, Twoje obawy w końcu się rozproszą.

#02 Ucisz swój umysł – medytuj.

Często nasze obawy, lęki i niepokoje potęgują się przez prawie nieustanny dialog wewnętrzny, który prowadzimy z samym sobą. Nasz własny wewnętrzny głos może być jedną z największych przyczyn naszych lęków.

Oglądamy negatywne wiadomości, czytamy przerażające nagłówki, myślimy o najgorszych scenariuszach. Następnie przez cały dzień przetwarzamy te obserwacje poprzez rozmowę z samym sobą, a jej wynikiem jest niepokój.

W związku z tym jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dzisiaj, aby znacznie zmniejszyć swoją skłonność do martwienia się, jest poświęcenie 10- 20 minut, aby po prostu usiąść w ciszy, spokoju i pomedytować. Uspokoić swój umysł, uwolnić go od zmartwień, trosk i wszelkich niepotrzebnych obaw.

#03 Zaplanuj „czas na zmartwienia” 

Określenie czasu i miejsca na martwienie się może mieć znaczący wpływ na to, jak bardzo się martwisz i jak ostatecznie będziesz się czuł.

Zasadniczo, to, co musisz zrobić, to stworzyć rutynę, w której poświęcasz około 20 minut dziennie, aby po prostu usiąść i przemyśleć wszystkie swoje zmartwienia.

Zacznij notować myśli i wszelkie troski, które przychodzą Ci do głowy. Nie próbuj w tym momencie szukać żadnych rozwiązań. Po prostu wyrzuć wszystko z głowy. W ten sposób oczyszczasz swój umysł ze wszystkich trosk. 

Pomiędzy kolejnymi sesjami zmartwień: jeśli zaczniesz się martwić, powiedz sobie: „odpuścił sobie te myśli do następnego wyznaczonego czasu na zmartwienia”. Na początku będzie to trudne i może wymagać wielu dodatkowych dialogów z samym sobą (np. powtarzania sobie w kółko, że masz przestać myśleć o swoich zmartwieniach, dopóki nie nadejdzie na to odpowiedni czas).

Staraj się nie martwić o to, że martwisz się poza swoim swoim czasem na martwienie się! Nie będziesz doskonały w tym ćwiczeniu, nikt nie jest doskonały. Ale Twoje intencje, wysiłek się opłacą i zrobią różnicę.

#04 Przeczytaj tę książkę…

Jak przestać się martwić i zacząć żyć” to ponadczasowy poradnik, które napisał Dale Carnegie na temat tego, jak wyleczyć się z nałogu, jakim jest zamartwianie się i zacząć żyć pełnią szczęścia!

Dale Carnegie uważał, że martwienie się jest jak nałóg i należy z nim zerwać. W swojej książce „Jak przestać się martwić i zacząć żyć” dzieli się praktycznymi sposobami, cennymi  wskazówkami i radami, aby raz na zawsze skończyć, ze zmartwieniami, które obierają nam siłę, energię i radość życia.

Jak przestać się martwić i zacząć żyć to lekarstwo dla każdego, kto chce wyeliminować z życia wyniszczające skutki strachu i zmartwień, aby wzmocnić swoją pewność siebie i osiągnąć sukces w życiu.

Oto 5 pytań na jakie powinieneś sobie odpowiedzieć, aby pomóc sobie z troskami

#01 Czym właściwie się martwię?

Precyzyjnie sformułuj na piśmie powody zmartwień.

#02 Co mogę zrobić w tej sprawie?

Pomyśl i zapisz jakie są możliwe rozwiązania problemu?

#03 Co zamierzam zrobić?

Podejmij decyzje co zrobić. Wybierz najlepsze według Ciebie rozwiązanie.

#04 Kiedy zamierzam zacząć to robić?

Na to pytanie najlepiej odpowiedz – „Natychmiast”! Od razu przystąp do realizacji.

Jak skończyć z nałogiem zmartwień, zanim one skończą z Tobą? Stosuj te 5 zasad

#01 Zasada – Nie przejmuj się głupstwami.
Nie pozwól, by drobiazgi Cię zadręczały i zniszczyły Twoje szczęście.
#02 Zasada – Stosuj rachunek prawdopodobieństwa.
Pomyśl, jakie są szanse, że to czego się obawiasz, w ogóle się wydarzy.
#03 Zasada – Pogódź się z nieuniknionym.
Jeśli nie masz żadnego wpływu na sytuację, powiedz sobie „Tak jest i nie może być inaczej”.
#04 Zasada – Wyznacz „limit strat”.
Zdecyduj, ile Twojego życia warta jest dana rzecz i nie daj za nią ani odrobiny więcej.
#05 Zasada – Co się stało to się nie odstanie.
Nie płacz nad „rozlanym mlekiem”. Przeszłości nie zmienisz. Z odwagą idź na przód.

Uwagi końcowe

Masz to! Oto otrzymałeś potężne działania, które możesz podjąć już dziś, aby szybko i skutecznie pokonać swoje obawy i niepokoje w 2020 roku. Przestań się martwić i zacznij żyć!

Jak przestać się martwić i zacząć żyć? - Dale Carnegie

„Ci którzy zachowują spokój wewnętrzny pośród wrzawy współczesnego świata, są odporni na choroby nerwowe”. – Alexis Carrel

A Ty jak sobie radzisz ze zmartwieniami?