Sukces jest nam potrzebny do życia prawie tak samo jak powietrze. Od chwili przyjścia na świat pragniemy zdziałać więcej, dostać więcej, stać się kimś więcej. Choć tkwi w nas głębokie przekonanie, że osiągnięcie sukcesu musi być poprzedzone mozolnym dążeniem do doskonałości, prawda jest znacznie bardziej naturalna. Sukces można przyrównać do odwagi koniecznej do tego, by uwolnić swoje wielkie marzenia i drzemiący w nas potencjał, by dać im swobodę. Większość ludzi nie znajduje w sobie siły, ponieważ porównanie takie brzmi nie-bezpiecznie, a dążenie do sukcesu niczym nie przypomina rutynowych działań. Jednak ci, którzy zdecydowali się na taką ścieżkę życia, nie widzą w swoich poczynaniach nic nadzwyczajnego. Ich działania zdają się im być czymś zupełnie normalnym, co powinno stać się udziałem każdego człowieka.  Co sprawia, że człowiek odnosi sukces? Co daje mu motywację, przynosi fortunę i robi z niego doskonałego przywódcę? Jakie są cechy ludzi sukcesu? Co ich wyróżnia z tłumu? Tom Butler-Bowdon, znany ekspert w dziedzinie samodoskonalenia, zebrał najważniejsze cechy ludzi sukcesu. Sprawdź czy je masz!

“Dwa najważniejsze składniki udanego życia to cel i wytrwałość”.

Czy masz to co potrzeba aby osiągnąć sukces? Najważniejsze cechy ludzi sukcesu

#01 Optymizm

W optymizmie drzemie moc. To sekret odkryty przez wszystkich, którym udało się pokonać przeciwności. Nelson Mandela, Ernest Shackleton, Eleanor Roosevelt – wszyscy oni przyznali, że ciężkie chwile przetrwali tylko dzięki umiejętności koncentrowania się na pozytywnych aspektach życia. Rozumieli to, co też Claude Bristol określał mianem „magia wiary”. Wielcy przywódcy potrafią stawić czoła brutalnej rzeczywistości, tworząc jednocześnie bardzo potężny atrybut — bezkompromisowy optymizm. Optymiści odnoszą sukces nie tylko dzięki swej wierze, że wszystko będzie dobrze, ale dlatego, że wizja sukcesu pcha ich do cięższej pracy. Jeśli nie oczekujesz wiele, braknie Ci motywacji, by podjąć próbę.

#02 Sprecyzowany cel, zamiar czy wizja

Sukces wymaga skoncentrowania swoich wysiłków. Większość ludzi rozkłada swoją energię na zbyt wiele spraw, więc nie udaje im się wybić w żadnej dziedzinie. Orison Swett Marden ujął to tymi słowy: “Świat nie żąda od Ciebie, byś został prawnikiem, ministrem, lekarzem, farmerem, naukowcem czy sprzedawcą; niczego Ci nie nakazuje, ale wymaga od Ciebie doskonałości we wszystkim, czego się podejmiesz”. Aby odnieść sukces, musisz mierzyć wysoko i uparcie dążyć do realizacji swoich zamiarów.

#03 Chęć pracy

Ludzie sukcesu bez oporów wykonują ciężką pracę, jeśli przybliża ich ona do czegoś wspaniałego. Sukces jest w największej mierze owocem lat poświęconych na rozwiązywanie problemu lub odnalezienie doskonałego wyrażenia idei. Ciężka praca daje Ci wiedzę o sobie samym; nie zdobędziesz jej, będąc leniwym. Prawo rządzące sukcesem mówi, że gdy raz go osiągniesz, wprowadzisz go w pęd, który łatwo będzie podtrzymać. Jak mówi powiedzenie: “Nic nie udaje się tak, jak sukces”.

#04 Dyscyplina

Trwały sukces buduje się na żelaznej dyscyplinie, na świadomości, że wydajesz sobie polecenia i musisz ich przestrzegać. Przypomina ona trochę procent składany — może być nudna, ale na dłuższą metę daje spektakularne efekty.
Ludzie sukcesu wiedzą, że tak jak wszechświat zbudowany jest z atomów, tak na sukces składają się minuty; są oni mistrzami wykorzystania czasu.

#05 Kompleksowy umysł

Ludzie, którym powiodło się w życiu, żyją w doskonałej zgodzie ze swoją podświadomością. Ufają swej intuicji, a ponieważ ich przeczucia najczęściej sprawdzają się, wydaje się, że mają więcej szczęścia od innych. Odkryli oni jeden z wielkich sekretów sukcesu — gdy mu zaufać, nasz nieświadomy umysł tworzy rozwiązania.

#06 Płodne czytanie

Przyjrzyj się nawykom ludzi sukcesu, a odkryjesz, że najczęściej byli zapalonymi czytelnikami. Wielu liderów, przedsiębiorców i nieprzeciętnych ludzi przeżyło punkt zwrotny pod wpływem lektury konkretnej książki. Gdy czytasz o dokonaniach tych, których podziwiasz, nie powstrzymasz się przed podniesieniem własnej poprzeczki. Anthony Robbins zauważył, że „sukces pozostawia po sobie ślady”, a czytanie jest jednym z najlepszych sposobów na ich wychwycenie.
Ciekawość i głód wiedzy są nieodzowną cechą człowieka sukcesu, stąd przekonanie, że przywódca musi czytać. Dale Carnegie powiedział, że osoba, która poszukuje drogi rozwoju, “musi nieustannie namaczać i nurzać własny umysł w kadzi literatury“.

#07 Podejmowanie ryzyka

Im większe ryzyko, tym większy sukces czeka Cię w razie powodzenia. Nic nie I ryzykujesz, nic nie zyskujesz. Nie unikaj podejmowania działań.

#08 Potęga oczekiwań

Ludzie sukcesu oczekują najlepszego i z reguły to właśnie osiągają, ponieważ oczekiwania potrafią przyciągać do mającej je osoby swoje namacalne odpowiedniki. O ile Twoje życie całkiem nieźle spełnia Twoje oczekiwania, o tyle człowiek sukcesu zapyta, dlaczego nie mierzyć wysoko, zamiast zadowalać się namiastką.

#09 Mistrzostwo

Ludzie rozwinięci potrafią każdą sytuację przekuć na dobrą monetę. Są panami swojego losu, parafrazując: sami sobie sterem, żeglarzem, okrętem. Gdy w sprawę zamieszane są jeszcze inne osoby, człowiek sukcesu będzie szukał rozwiązania, które przyniesie maksymalne zyski każdemu zainteresowanemu. Mówiąc słowami Catherine Ponder: “Nie będziesz musiał iść w życiu na kompromis, jeśli chętnie porzucisz ideę kompromisu”. – Catherine Ponder

#10 Urozmaicenie

Osiągnięcia znaczą niewiele, jeśli nie odnosimy sukcesów jako człowiek. Umiejętności kochania, słuchania i uczenia się są nam niezbędne dla dobrego samopoczucia. Ciężko też bez nich liczyć na związek dający spełnienie, który jest niezbędny zarówno do odnowienia sił, jak i do dążenia do nowych osiągnięć.

Słowo na koniec

Nikt nie rodzi się od razu ze wszystkimi cechami ludzi sukcesu, ale można je w sobie rozwijać i doskonalić. Prawdziwe osiągnięcia wynikają z robienia czegoś czy przyjmowania postawy, która wyraża Twoją osobowość i możliwości w sposób możliwie najpełniejszy i najbardziej szlachetny. Sukcesu, czy to w postaci zdarzenia, czy rezultatu, nie osiąga się w samotności. Jest on wyrażeniem tego, co w Tobie najlepsze. Czasami dążenie do czegoś więcej jest z nas wykorzeniane przez wychowanie czy kulturę, dlatego mogłeś czuć się w obowiązku obniżyć swoje oczekiwania i zadowolić się bardziej zwyczajnym życiem. Jeśli jednak Twoje pragnienie sukcesu odżyło w ostatnimi czasy, to świat daje Ci niezliczone sposobności, by uczynić go bardziej efektywnym, bardziej ludzkim czy piękniejszym. Określenie czym dla Ciebie jest sukces oraz odnalezienie własnej drogi należy do Ciebie!

“Ludzie sukcesu „uczą się z doświadczenia” i mają „wewnętrzny napęd”. Oni „wierzą w siebie”. Świetnie „dogadują się z ludźmi”. Mają „charakter”. Ludzie sukcesu mają poczucie kierunku — wiedzą, dokąd zmierzają, i wiedzą, że tam dotrą. Rozwinęli wewnętrzną pewność siebie, która wyraża się otwarcie w ich zachowaniu, i przejawiają szczerą troskę o dobro innych”. – Bob Proctor

Źródło: 50 dzieł klasyki sukcesu. – Tom Butler-Bowdon, wydawnictwo Sensus 2008, tłumaczenie Julia Szajkowska

Sprawdź też: Przepis na sukces – jakie są składniki sukcesu?

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!