Jaka inwestycja przynosi pewny zysk? Inwestycja w siebie! Wyobraź sobie, że jesteś Spółką, którą chcesz wprowadzić na giełdę. Czy jesteś “firmą o potencjale wzrostu”, która z każdym rokiem zyskuje na wartości? A może opisałbyś ją jako biznes, który zatrzymał się w rozwoju na rynku i w zasadzie niczego nie osiąga? Czy poleciłbyś komuś udziały w firmie “Ja, Sp. z o.o” jako świetną inwestycję? 

Jeśli chcesz odnieść sukces i podnieść swoją wartość, to musisz zadbać o swój rozwój i zainwestować w siebie. Dlaczego inwestowanie w siebie jest tak ważne? Inwestowanie w siebie wysyła wiadomość do ciebie i do świata. Wiadomość ta brzmi następująco: “Wartość i potencjał, który posiadam, jest dla mnie na tyle ważny, że zamierzam dać mu energię, przestrzeń i czas, aby wzrastał i tworzył rezultaty”. Jak inwestować w siebie?

Konsultantka strategiczna, prelegentka, autorka i coach Megan Tull wskazuje na dziesięć sposobów, aby zwiększyć swoją wartość i zainwestowanie w samego siebie. Co najlepsze wiele z tych propozycji nie wymaga wydawania pieniędzy. 

“Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski”. – Benjamin Franklin

“Ja, Sp. z o.o.” najlepsza inwestycja – jak inwestować w siebie? 10 sposobów na zainwestowanie w samego siebie, aby zwiększyć swoją wartość

#01 Wyznacz sobie cele

Naucz się jak wyznaczać sobie cele. Ustal swoje osobiste i finansowe priorytety. Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, stracisz cenny czas i możesz znaleźć się w miejscu, w którym nie chcesz się znaleźć. Określ jasno czego chcesz, dlaczego chcesz to osiągnąć i co zrobisz, aby swój cel zrealizować. Sprawdzona formuła stawiania celów to SMART. Cel powinien być skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny, istotny, określony w czasie.

Sprawdź: Wyznaczaj mądrze cele SMART, ale nie zapominaj o SERCU

#02 Zaufaj intuicji

Logika i racjonalne myślenie jest ważne. Jednak słuchaj też instynktu i sygnałów, które ci wysyła twoja intuicja, bo dzięki nim podejmiesz najwłaściwsze decyzje. Nie pozwól, żeby myśli, uczucia i opinie innych osób odwiodły cię od tego, co podpowiada ci wewnętrzny głos i własna intuicja. Dzięki temu twoje decyzje będą lepsze, mądrzejsze i szybsze. Jeśli zignorujesz swój własny instynkt najprawdopodobniej będziesz tego żałować. Zaufaj swojej intuicji niech będzie twoim pomocnikiem i drogowskazem w życiu i biznesie.

Sprawdź: Intuicja czyli słuchanie samego siebie. 8 sposobów na rozwijanie intuicji

#03 Rozwijaj swoją kreatywność

Zainwestuj czas w swoją kreatywność. Kreatywność wcale nie musi słabnąć w miarę tego jak przybywa nam lat. W rzeczywistości uważa się, że szczyt kreatywności u większości ludzi przypada na wiek około 30-40 lat. Ciągle uczenie się i aktywność są źródłem inspiracji, pozwalają dobrze się bawić i doceniać piękno świata.

Sprawdź: Jak pobudzić kreatywność? 4 wyzwalacze kreatywności

#04 Wzmacniaj wiarę w siebie

Zbuduj wiarę w siebie. Ludzie, którzy znają swoją wartość, mają coś do powiedzenia, a inni liczą się z ich zdaniem. Zainwestuj w siebie poprzez zrozumienie wartości, jaką posiadasz i jaką możesz zaoferować innym. Zdobądź się na odwagę, by głosić swoją prawdę. Wzmacniaj swoją pewność i wiarę w siebie. Im bardziej kochasz siebie i znasz swoją wartość, tym bardziej będziesz pewny siebie w dzieleniu się nią z innymi.

Sprawdź: Jak pewny siebie jesteś? Test pewności siebie

#05 Czytaj fachowe lektury

Książki, audiobooki to nieocenione narzędzie zdobywania wiedzy i doświadczenia w każdej dziedzinie. Przeglądaj nowości książkowe i czytaj lektury, które mogą ci pomóc lub zmienić na lepsze twoją pracę lub twoje życie. Pobierz na smartfona najlepsze audiobooki i słuchaj ich podczas podróży, spacerów, jazdy samochodem czy w drodze do pracy. Zacznij budować osobistą biblioteczkę sukcesu i wprowadzać w życie nową wiedzę.

#06  Bierz udział w seminariach i warsztatach

Bierz udział w pozytywnych wykładach, seminariach i warsztatach, podczas których zapoznasz się z wartościowymi, konstruktywnymi pomysłami na to, jak podnieść jakość swojego życia czy lepiej prowadzić biznes. Dzięki temu rozszerzysz wiedzę i kompetencje zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Będziesz miał również szansę poznać osoby o podobnych zainteresowaniach i nawiązać z nimi relacje.

#07  Dbaj o zdrowie

Z kiepskim zdrowiem niewiele zdziałasz. Trzy kluczowe składniki zdrowia to dieta, ruch i sen. Odżywiaj się dobrze. Wybieraj zdrowe, ekologiczne produkty, dzięki czemu będziesz czuł się lepiej i miał więcej energii. Regularnie uprawiaj sport. Bądź aktywny fizycznie. Codziennie się ruszaj, nawet jeśli będzie to tylko spacer. Pamiętaj też o odpoczynku i regeneracji sił. Zadbaj o dobrą jakość snu i porządnie się wysypiaj. Da ci to niezbędną energię, by pewnie i prężnie stawiać czoła wyzwaniom, które przed tobą stoją w ciągu dnia.

Sprawdź: Jedz i myśl jak geniusz. 8 wróg zdrowego mózgu

#08 Zdecyduj że będziesz szczęśliwy

Większość ludzi jest na tyle szczęśliwa, na ile starają się być szczęśliwi. Szczęście to wybór. Szczęśliwi ludzie koncentrują się na pozytywnych aspektach życia, zamiast skupiać się na tym co negatywne. Nie są zakładnikami okoliczności i starają się znajdować dobre strony w każdej sytuacji oraz powody do wdzięczności.

Sprawdź: Co robią najszczęśliwsi ludzie? 12 działań budujących szczęście

#09 Popracuj nad swoją listą marzeń

Jeśli jeszcze nie stworzyłeś swojej listy marzeń najwyższy czas to zrobić. Wypisz wszystko co chciałbyś osiągnąć w życiu. Zrobić, zobaczyć, poczuć. Lista może być otwarta, ale zacznij od wypisania na przykład 100 rzeczy, które pragniesz zrealizować. Postaraj się co miesiąc spełniać co najmniej jedno marzenie.

Sprawdź: Co chcesz przeżyć w swoim życiu? Lista 100 marzeń do spełnienia

#10 Zainwestuj w osobistego trenera

Doświadczony coach czy mentor może być nieocenionym wsparciem. Będzie ci towarzyszył w twojej drodze do sukcesu byś stał się najlepszą wersją siebie. Zmotywuje i pomoże ci wcielić w życie wiele przydatnych strategii i twój plan działania abyś był coraz lepszym i zrealizował swój potencjał.

Uwagi końcowe

Naszym obowiązkiem jest poświęcenie czasu na rozwijanie naszych darów i talentów. Inwestowanie w siebie jest jedną z najlepszych inwestycji, jakie możesz mieć. Czy jest to inwestycja w naukę nowej umiejętności, rozwój osobisty lub zawodowy, wykorzystanie swojej kreatywności albo skorzystanie z usług coacha, musisz najpierw dać coś sobie, zanim będziesz mógł dać coś innym.

Kiedy zainwestujesz w siebie, otworzy się przed tobą świat możliwości. A jeśli prowadzisz biznes, w którym sprzedajesz swoje usługi, powinieneś wiedzieć, że raczej nikt w ciebie nie zainwestuje, dopóki najpierw nie zainwestujesz w siebie. Inwestowanie w siebie emocjonalnie, fizycznie, duchowo i finansowo pozwoli ci stać się najlepszą wersją samego siebie. Kiedy będziesz najlepszą wersją siebie, będziesz magnesem przyciągającym innych. A twoja firma “Ja, Sp. z o.o” osiągnie gigantyczny sukces!

“Inwestowanie w siebie to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić. Rób wszystko to, co poprawia twoje talenty; to jest coś czego nikt nie może ani opodatkować, ani tobie odebrać”. – Warren Buffet, inwestor, miliarder

A Ty jak się doskonalisz i zwiększasz swoją wartość?