Nowy rok niesie za sobą chęć zmian, poprawy nawyków i bycia całkiem nową wersją siebie. To jest właśnie ten czas, w którym robimy rachunek całego zeszłego roku, spisujemy wszystko to, co udało nam się osiągnąć, nasze potknięcia, ale również wszystko to, nad czym chcemy popracować. Co prawda dla większości osób jest to tylko umowna data, a zmianę można zacząć w każdym momencie naszego życia, jednak dla wielu również jest to duży symbol i właśnie każdy kolejny rok jest zachętą do poprawy. Istnieje wiele rzeczy, nawyków, przyzwyczajeń, z którymi walczymy na co dzień i które są zupełną stratą czasu, ale nie można się z nich tak łatwo wywinąć. Co więc możemy zmienić w sobie w nadchodzącym roku, żebyśmy tym razem byli z siebie zadowoleni? Jest kilka małych rzeczy, które zmieniając, wzbogacimy nasze życie. Zmień te 5 rzeczy, a być może zmienisz całe swoje życie! Ultra-korzystne nawyki na ten i każdy kolejny rok!

“Nawyki są potężnymi składnikami naszego życia. Ponieważ są to stałe i często nie uświadamiane sposoby zachowania, wyrażają na co dzień nasz charakter i czynią nasze działania skutecznym… bądź nieskutecznym”. – Stephen R. Covey

Zmień te 5 rzeczy, a być może zmienisz całe swoje życie! Ultra-korzystne nawyki na ten i każdy kolejny rok.

#01 Wstawaj wcześniej

Wstawanie o świcie daje naprawdę dużo pozytywnych emocji. Jeśli jesteśmy osobami, które zazwyczaj lubią pospać do późnych godzin, włączają drzemkę w budziku co dziesięć minut i odwlekają wstawanie z łóżka tak bardzo, że poranną toaletę trzeba zmieścić w sześciu minutach, wyjść w pośpiechu z domu i biec na autobus, celebrowanie poranków to może być dla nas całkowity „game changer”.

Nie jest to absolutnie rzecz konieczna, bowiem wstawanie w pośpiechu nie jest niczym destrukcyjnym, ale spróbujmy przynajmniej raz wstać równo z budzikiem, zaparzyć sobie w spokoju kawę czy herbatę, włączyć relaksacyjną muzykę i wykonać wszystkie poranne czynności bez pośpiechu. Gwarancją jest dobry humor do końca dnia, przygotowanie do pracy, brak poczucia zmarnowanego czasu, czy też pozytywna energia od samego rana. Pamiętajmy, że większość ludzi sukcesu zaczynała swój dzień w prawidłowy sposób, nie kłócąc się z budzikiem o to, kto ma rację.

Sprawdź: Klub 5 rano. Formuła 20/20/20 – poranna rutyna mistrzów i ludzi sukcesu

#02 Zacznij uprawiać jakiś sport

Jeśli poprzedni rok nie obfitował w zamiłowanie do aktywności fizycznej, może w nowym roku odkryjemy tę część sportu, która sprawi nam przyjemność i będziemy do niej wracać z chęcią? Jeśli marzy nam się poprawa kondycji, sylwetki, czy też oderwanie od stresujących momentów w ciągu dnia pracy, odnalezienie przyjemnego sportu powinno być naszym priorytetem.

Skupmy się więc w tym roku na próbowaniu nowych aktywności, a z pewnością któraś stanie się naszą ulubioną. Jeśli nie po drodze jest nam z poceniem się na bieżni, to może lekcje tenisa lub pływania będą czymś, o czym będziemy myśleli z motylami w brzuchu i dzięki czemu będziemy przebierali nogami parę minut przed zakończeniem pracy? Sport pozytywnie wpłynie na nasze krążenie, skupienie w ciągu dnia, umiejętność radzenia sobie z problemami. Dzięki niemu dużo łatwiej będzie nam się skoncentrować, a zapewne również nasze grono znajomych powiększy się o ludzi, którzy mają to samo hobby.

Sprawdź: Sport dla leniwych: Jak codziennie zażywać ruchu?

#03 Naucz się czegoś nowego

Jeśli chcemy czerpać w tym roku z życia jak najwięcej, powinniśmy być otwarci na naukę. Czy ma to związek z wertowaniem stron miliona książek o zawiłej tematyce? Niekoniecznie. Uczyć się możemy zewsząd. Technologia rozwinęła się już na tyle, że możemy słuchać wartościowych podcastów w drodze powrotnej do domu, w autobusie, czy taksówce. Podczas ćwiczeń w naszych słuchawkach może lecieć interesująca debata na temat, w który chcemy się zagłębić, a podczas spaceru z psem możemy powtarzać słówka z języka, którego chcemy się nauczyć. Sposobów jest mnóstwo. Warto natomiast znaleźć coś idealnie dla siebie.

Sprawdź: Zostań ultrasamoukiem! Ultranauka czyli jak uczyć się szybko i skutecznie

“Sukces, jakkolwiek go definiujesz, jest osiągalny, jeśli przyswoisz sobie sprawdzone w praktyce przekonania i nawyki”. – Timothy Ferriss

#04 Zadbaj o dobre relacje

Stres, ciągła gonitwa i dążenie do posiadania ogromnej ilości rzeczy sprawia, że stajemy się skupieni wyłącznie na swojej osobie. Jeśli chcemy w tym roku stać się osobami bardziej otwartymi, skupiającymi wokół siebie większą ilość osób, sprawmy, aby nasza postawa ich do nas przyciągała. Jeśli w naszym zachowaniu będzie coś, co sprawi, że staniemy się odpychający, aroganccy i zadufani w sobie, nikt nie będzie chciał mieć z nami do czynienia. Taka postawa może również skutecznie zagrozić awansom w pracy, zrzeszaniu grup, w których musimy pracować, a także naszemu wewnętrznemu rozwojowi. Jeśli chcemy uczyć się większej ilości rzeczy, musimy pamiętać, że pozyskujemy tę wiedzę od innych. Bez drugiej osoby nie jesteśmy w stanie wiedzieć o świecie więcej.

Sprawdź: Jak dbać o relacje? 5 kluczowych elementów budowania dobrych relacji

#05 Skup się na sobie

Można się założyć o to, że za najwięcej przerwanych wyzwań, projektów i rozpoczętych realizacji marzeń odpowiada brak pewności siebie i ciągłe porównywanie się do innych osób. Z niewiadomych do końca przyczyn staramy się robić wszystko, aby dobrze wyglądać w oczach innych osób. Jeśli to właśnie z tym mamy problem, może to być jedna z rzeczy, którą chcielibyśmy poprawić w nowym roku.

Jest to nieustanna praca nad sobą i nad tym, jak postrzegamy świat, jak postrzegamy samych siebie. Bardzo ciężko przekonać kogoś, kto wiecznie jest porównywany do siostry, ciotki, ojca, który odniósł sukces, że jest coś wart. To właśnie takie osoby bardzo często odpuszczają już na samym początku, poddają się bez walki i nie doceniają swoich umiejętności. Postarajmy się, aby w tym roku nasza uwaga była skupiona wyłącznie na nas, oczywiście bez krzywdzenia innych. Uwierzmy w swoje siły i w swoją unikatowość, a dalsze wyzwania, czy rozwiązania problemów nie będą już tak przerażające.

Sprawdź: Jak podnieść swoją samoocenę? 6 filarów poczucia własnej wartości

“Piękno czasu polega na tym, że nie możesz go zmarnować z wyprzedzeniem. Kolejny rok, kolejny dzień, kolejna godzina czekają na ciebie, tak doskonałe, tak nienaruszone, jakbyś nigdy nie zmarnował ani nie nadużył ani jednej chwili swojego życia. Jeśli tylko chcesz, możesz odwrócić kartkę w każdej godzinie”. – Arnold Bennett

A Ty jakie dobre nawyki chcesz wyrobić w tym roku?

Sprawdź też: Atomowe nawyki. Zasada 1 % lepiej każdego dnia