Umiejętność sprzedaży to kluczowy czynniki sukcesu, bez względu na to co robisz. Sprzedaż to także najlepszy sposób, aby zarabiać więcej pieniędzy. Osiągnięcie mistrzostwa w sprzedaży produktów czy usług to sprawdzona droga do bogactwa i wolności finansowej, Jak osiągnąć sukces w sprzedaży? Jak więcej sprzedawać i zarabiać więcej?
Wielu wielkich sprzedawców zaczynało od samego dołu, nie dysponowali ani umiejętnościami, ani poczuciem bezpieczeństwa. Doszli na szczyt nie dlatego, że stosowali jakieś „sztuczki” czy „sekretne metody”, ale dzięki opanowaniu sprawdzonych umiejętności, które zapewniają odpowiednią skuteczność i wysokie zarobki.
Słynny trener rozwoju osobistego, motywacyjny mówca, konsultant i autor wielu bestsellerów Brian Tracy oraz jego syn Michael Tracy w swojej wspólnej książce „Nieograniczony sukces w sprzedaży”, wskazują na siedem kluczowych czynników, które mają wpływ na sukces w sprzedaży. Ich lepsze zrozumienie i opanowanie może pomóc w osiągnięciu własnego sukcesu w tej praktycznej dziedzinie jaką jest sprzedaż. Przyjrzyjmy się po kolei każdemu z nich.

Zdolność zarabiania pieniędzy, to zdolność osiągania wyników, za które ludzie będą chcieli zapłacić. – Brian Tracy

Jak więcej sprzedawać? 7 sekretów sukcesu w sprzedaży

Oto 7 idei i wskazówek według Briana i Michaela Tracy, które pomogą poprawić wyniki sprzedaży i udoskonalić samego siebie.

#01 Podejdź do swojej pracy na poważnie

Po pierwsze zdecyduj, że dołączysz do najlepszych ze swojej branży. Powinieneś starać się być co najmniej wśród 10% najlepszych. Nie można zadowalać się średnią i przeciętnością, powinniśmy się poprawiać i doskonalić. Trzeba podchodzić do swojej pracy z entuzjazmem, zaangażowaniem i powagą. Pracować wytrwale by dostać się do czołówki i się w niej utrzymać.
Gdy staniesz się świetny w tym co robisz, zawsze będziesz mógł zarobić na dostatnie życie dla siebie i swoich bliskich. Zyskasz większa kontrolę nad teraźniejszością i swoją przyszłością. Uzyskasz większą kontrolę nad swoim życiem.

#02 Określ umiejętność, która Cię ogranicza i zdobądź ją

Aby znaleźć się wśród najlepszych trzeba mieć wysokie kompetencje i umiejętności. Naucz się tego czego musisz się nauczyć. Żeby więcej zarabiać, musisz się więcej nauczyć. Pomyśl jaką umiejętność powinieneś nabyć albo rozwinąć? Która umiejętność opanowana na poziomie mistrzowskim pomogłaby Ci zwiększyć sprzedaż i dochody?
Kiedy już zidentyfikujesz tą kluczową umiejętność, zastanów się co możesz zrobić, aby ją opanować. A gdy już rozwiniesz tą umiejętność na odpowiednim poziomie, ponownie zadaj sobie to pytanie. Wyznaczasz sobie kolejną umiejętność do opanowania. Określ plan jej zdobycia i konsekwentnie nad nią pracujesz. Zawsze pracuj nad umiejętnością, która w danym momencie może Ci najbardziej pomóc.

#03 Uważnie dobieraj z przyjaciół

Według Briana Tracy najlepsi sprzedawcy są „samotnikami”. Nie chodzi tu o to, że są aspołeczni, a to że uważnie dobierają ludzi, z którymi nawiązują i budują relacje. Z kim przestajesz takim się stajesz. Staraj się przebywać w otoczeniu właściwych ludzi, który będą ciągnąć cię „w górę”, a nie „w dół”.
Stawiaj na ludzi nastawionych do życia pozytywnie i optymistycznie. Unikaj narzekaczy, negatywnych i toksycznych osób. Gdy sam zmienisz swój sposób myślenia na bardziej pozytywny i optymistyczny, zaczniesz też takie osoby przyciągać do siebie.

#04 Postanów, że będziesz żył wiecznie

Aby mieć siłę do rozwoju, pracy i działania, trzeba mieć dobre zdrowie. Brian Tracy uważa, że powinniśmy troszczyć się o swoje zdrowie fizyczne i dążyć do tego, aby żyć 90 lat, a nawet dłużej. Szczególnie ważna jest dieta i aktywność fizyczna. Powinniśmy jeść mniej, a ćwicz więcej. Zastanów się jakie nawyki pomógłby Ci podnieść sprawność fizyczną, dodać energii i cieszyć się dobrym zdrowiem?

#05 Stosuj kreatywną wizualizację

Umiejętność wizualizacji, czyli tworzenia obrazów w głowie, może być niezwykle przydatna. Tworząc wizualizację nastawiamy swój mózg na działanie w jakimś określonym przez nas kierunku.
Aby osiągnąć sukces w rzeczywistości, najpierw powinieneś osiągnąć go w swoim umyśle. Wyobrażaj sobie, że jesteś najlepszy w swojej dziedzinie. W przyszłości będziesz takim jakim teraz „widzisz” siebie oczami swojej wyobraźni. Każda poprawa w życiu zaczyna się od poprawy mentalnego obrazu. Kiedy będziesz myślał o tym, że jesteś spokojny, pewny siebie, realizujesz cele i odnosisz sukcesy, Twoja podświadomość będzie Cię wspierać w tym, aby stało się to faktem.
Stwórz pozytywny obraz samego siebie. Dlatego że, aby zmienić okoliczności zewnętrzne, wpierw trzeba zmienić swoje wnętrze.

Wyraźna wizja, poparta dokładnymi planami, daje Ci niesamowite uczucie pewności i osobistej mocy. – Brian Tracy

#06 Praktykuj pozytywny dialog wewnętrzny

Kontroluj swój wewnętrzny dialog. Rozmawiaj z samym sobą pozytywnie. Twoje emocje w dużym stopniu zależą od tego w jaki sposób ze sobą rozmawiasz. Nie mów do siebie takich zdań jak „jestem głupi”, „do niczego się nie nadaję”, „na pewno mi się nie uda”, „zawsze mam pecha” itp. Świadomie przemawiaj do siebie w pozytywny sposób. Mów „jestem najlepszy”, „dam radę”, „lubię siebie”, „z każdym dniem staje się coraz lepszy” itp. Największą siłę mają te słowa, które mówisz sam do siebie i w które naprawdę wierzysz. Dzięki afirmacji i wielokrotnemu powtarzaniu takich pozytywnych komunikatów, będą one głębiej zapadały w podświadomość, a to z czasem przełoży się na Twój sposób myślenia i działania.

#07 Zacznij działać i nigdy nie przestawaj

Samo myślenie o sukcesie nie wystarczy. Bez działania nie ma rezultatów. Pozytywne nastawienie jest bardzo ważna, ale to konkretnie wykonana praca daje wyniki. Nie zwlekaj z działaniem, stwórz poczucie pilności, działaj i kontynuuj swoje wysiłki. Działając wytrwale i konsekwentnie zaczniesz dostrzegać pozytywne zmiany i osiągniesz to na czym Ci najbardziej zależy.
Wspólną cechą wszystkich odnoszących sukcesy ludzi jest to, że są nastawieni na działanie. Nie czekają na innych. Nie stoją biernie w miejscu. Są w ciągłym ruchu. Są przekonani, że aby odnieść sukces trzeba stale coś robić, naprawiać, próbować i doskonalić. Im aktywniej i szybciej działasz tym więcej masz okazji. Tym więcej osób spotykasz. Im więcej osób spotykasz, tym więcej sprzedajesz. A im więcej sprzedajesz tym więcej zarabiasz.

Uwagi końcowe

Pierwszym krokiem, aby skuteczniej i więcej sprzedawać jest zrozumienie najważniejszych czynników decydujących o sukcesie bądź niepowodzeniu w sprzedaży. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym mocno konkurencyjnym świecie. W każdej branży sprzedawców jest więcej niż kupujący. Proces sprzedaży jest bardziej złożony. Klienci są coraz bardziej wymagający. Mają większą świadomość i wrażliwość na cenę oraz przywiązują większą wagę do jakości produktów i usług. Finalizacja sprzedaży staje się trudniejsza. Do tego dochodzą zmiany na rynkach krajowych i zagranicznych. Globalna konkurencja i możliwość prowadzenia biznesu na całym świecie z wykorzystaniem Internetu. W takim dynamicznym środowisku tylko najlepsi sprzedawcy, którzy potrafią działać szybko i elastycznie reagować na zmieniające się warunki odniosą sukces. Jednak aby dołączyć do najlepszych trzeba mieć odpowiednią wiedzę i umiejętności.
Uczy się od najlepszych…
Brian Tracy niemal wszystkiego czego obecnie naucza, nauczył się sam, również na własnych błędach. W swojej karierze zawodowej skutecznie sprzedawał i wciąż sprzedaje produkty i usługi o wartości wielu milionów dolarów. Stworzył, przejmował i efektywnie zarządzał swoimi biznesami. Osobiście szkolił i motywował setki sprzedawców z rożnych firm i organizacji z całego świata. Wielu z jego uczniów przeszło drogę od „zera do milionera”. Można go określić mianem guru nie tylko w dziedzinie rozwoju osobistego i psychologii sukcesu, ale również ekspertem od sprzedaży. Dlatego też, warto wiec czerpać z jego wiedzy i praktycznego doświadczenia.
Aby dowiedzieć się więcej na temat sukcesu w sprzedaży, poznać sprawdzone w praktyce techniki i metody na większą sprzedaż i doskonalenie siebie sięgnij po książkę Briana i Michaela Tracy „Nieograniczony sukces w sprzedaży„. Książka jest dostępna po polsku w tłumaczeniu Marcina Kowalczyka.
Dowiesz się z niej więcej o pozyskiwaniu klientów, nawiązywaniu kontaktu, budowaniu zaufania i psychologii sprzedaży. Odkryjesz czym jest sprzedaż relacyjna, konsultacyjna i edukacyjna. Nauczysz się jak właściwie identyfikować potrzeby klientów, jak wpływać na ich zachowanie, przeprowadzać przekonujące prezentacje, przełamywać zastrzeżenia i wątpliwości. Znajdziesz w niej strategie, które pozwolą Ci przejść od działań o niskiej skuteczności do działań o wysokiej skuteczności. Dzięki temu rozwiniesz swoje umiejętności sprzedaży. Dużo łatwiej i częściej będziesz finalizować transakcje oraz zwiększysz sprzedaż.

Standard Twojego życia i wysokość zarobków zależą wyłącznie od tego, jak dobrze uda Ci się sprzedać swoją osobistą energię i jakie rezultaty i nagrody otrzymasz w zamian. – Brian Tracy

A według Ciebie co pomaga w sprzedaży? Napisz w komentarzu.