autor Karol Ciborowski

Nazywam się Cristiano Ronaldo i jestem piłkarzem. Dotarłem na szczyt. Teraz chcę przejść do historii.***

Już jako trzylatek znalazł swoją pasję. W wieku sześciu lat zaczął grać w miejscowym klubie piłkarskim. Mając dwanaście lat opuścił rodzinę i wyleciał do Lizbony, realizować swoje marzenia. Kiedy miał piętnaście lat wykryto u niego wadę serca. Sześć lat później został najdroższym piłkarzem wszech czasów. Poznajcie historię jednego z najwybitniejszych piłkarzy w historii futbolu, chłopaka z Madery, który miał wielkie marzenie, aby stać się najlepszym piłkarzem na tej planecie.

Oto 10 tajemnic sukcesu Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro (CR7):

#01 PIŁKA NOŻNA JEST CAŁYM JEGO ŻYCIEM 

Już jako dzieciak „spędzał z piłką po 10-12 godzin na dobę, dzień w dzień”. „Szybko stało się to jego regularnym hobby – zabawy z piłką, wykonywanie nowych tricków, na ulicy, podczas rozgrzewki, na treningu”. „Na wąskiej i stromej ulicy, przy której stał jego dom, funkcję słupków pełniły dwa kamienie. Piłką była plastikowa butelka albo zwitek toreb i papieru”. „Gdy nie było innych chętnych do gry, Ronaldo szedł z piłką na niewielki placyk i odbijał ją o ścianę. Potrafił to robić całymi godzinami”. „Boisko było domem i całym jego życiem”. W wieku 10 lat był już najlepszym piłkarzem na Maderze w swojej kategorii wiekowej.

Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo

#02 JEST TYTANEM PRACY

„Przed treningiem pojawiał się jako pierwszy. Gdy ten zaczynał się o jedenastej, on meldował się w klubie mniej więcej już kwadrans po dziewiątej. Szedł na siłownię, robił swoje ćwiczenia. Potem do masażystów, zanim zaczynał półtoragodzinny trening z drużyną. Po nim wracał na siłownię, by jeszcze trochę się porozciągać” [Jerzy Dudek]. „Przychodził pierwszy i wychodził ostatni”. Kiedy był nastolatkiem „uważał, że jest zdecydowanie za chudy, więc podnosił ciężary i biegał po 40 minut na bieżni. (…) Potrafił obudzić się w środku nocy i wymknąć się na siłownię. Robił to dwa, trzy razy w tygodniu”. Według Jorge Valdano, byłego piłkarza: „ciężko pracuje bez względu na okoliczności. Jednego dnia odbiera Złotą Piłkę, a następnego zasuwa na treningu. (…) Gdy wygra mecz, nazajutrz idzie na trening. Jeśli meczu nie wygra, idzie również na trening”.

#03 STWORZONY DO GRANIA W PIŁKĘ NOŻNĄ 

„Cristiano Ronaldo był najbardziej utalentowanym piłkarzem, jaki u mnie grał. Przewyższał wszystkich wspaniałych graczy, których trenowałem w Manchester United. A było ich wielu”** [sir Alex Fergusson]. „Widziałem jego niezaprzeczalny talent. Widziałem, że piłka była przedłużeniem jego ciała”* [Aurélio Pereira].

#04 MA PRAGNIENIE BYCIA NAJLEPSZYM

„Każdego dnia chce się rozwijać. Wstaje rano i chce być jeszcze lepszy. Jego celem jest bycie najlepszym na świecie i nad tym nieustannie pracuje”.** „Moją ambicją jest zdobywanie możliwie największej liczby tytułów, kolekcjonowanie największej liczby trofeów, zarówno indywidualnych, jak i drużynowych. Uwielbiam futbol. To moje życie. Bez tego, bez futbolu, nie wiem, co bym robił. Chcę wygrać wszystko, co tylko mogę”.** „Pragnę znaleźć się na pierwszej stronie historii futbolu, na tej samej stronie, na której są Maradona i Pelé. Chcę tam dotrzeć”** – mówi Cristiano Ronaldo.

Cristiano Ronaldo photo: flicker.com Jan S0L0
Cristiano Ronaldo photo: flicker.com Jan S0L0

#05 REGENERACJA JEST KLUCZEM 

„Proces regeneracji CR7 zaczyna się od razu po meczu. W szatni czekają już na niego produkty wzmacniające: owoce, napoje izotoniczne, a nawet pizza. Następnie bierze prysznic naprzemienny, z ciepłą i zimną wodą: pięć minut w wodzie o temperaturze 38 a 44 stopnie, a później 3 minuty w zimnej. Cały proces powtarza dwa lub trzy razy. W ten sposób odzyskuje normalną cyrkulację krwi”.** Jak mówi sam Ronaldo: „czas odpoczynku jest dla mnie święty. Śpię osiem godzin na dobę”**. „Dla mnie regeneracja jest ważniejsza niż treningi ze względu na dużą liczbę rozgrywanych meczów. Odpoczynek to kluczowe słowo w moim planie dnia. Pomaga mi być w formie, a z czasem pomoże przedłużyć karierę”.** „Wcześniej się kładę i wcześniej wstaję. Po południu zawsze ucinam sobie drzemkę”.**

#06 NIEUSTANNIE PODĄŻA ŚCIEŻKĄ ROZWOJU I DOSKONAŁOŚCI

„Jest profesjonalistą w każdym calu”. „Gdy zobaczy, że ktoś jest w czymś lepszy od niego, uznaje ten fakt i wykorzystuje go, aby dalej się rozwijać”. „Nie było nawet jednego dnia, w którym stwierdziłby, że osiągnął założony cel i może spocząć na laurach” [Jorge Valdano]. Jak sam twierdzi: „mam zamiar codziennie rano wstawać z lóżka z przekonaniem: Chcę się dalej rozwijać. I dodaje: „mogę robić postępy w nieskończoność”. „Piłka nożna jest narzędziem jego samodoskonalenia. Dlaczego akurat piłka? Ponieważ to ona była mu najbliższa. Gdyby ojciec pracował w klubie pływackim, być może Ronaldo zostałby mistrzem świata w pływaniu. Potrzeba samodoskonalenia i walki jest wrodzona, a futbol to zwykła okoliczność zewnętrzna”.

#07 JEST NIESAMOWICIE PEWNY SIEBIE 

„Zakłada strój, potem buty. Chwilę potem zaczyna wpatrywać się w swoje odbicie w lustrze i nakręca się psychicznie przed meczem. Nigdy nie spotkałem nikogo obdarzonego większą wiarą w siebie niż Ronaldo” [Wayne Ronney]. Już jako nastolatek „był absolutnym nonkonformistą. Uważał, że będzie najlepszy na świecie”. „Najbardziej cenię w nim odwagę i waleczność. Ronaldo ma wrodzoną tę umiejętność. A odwaga w futbolu jest bezcenna”*** [sir Alex Fergusson]. „Krytyka sprawia, że staje się jeszcze silniejszy i daje z siebie wciąż więcej i więcej”.** CR7 dodaje: „gdybym nie był tak silny psychicznie, nie udałoby mi się grać w drużynach, w których grałem, ani w reprezentacji. Nie mam co do tego wątpliwości”.** „W trakcie swojej kariery rozpoczął współpracę z psychologiem – wszystko, aby osiągnąć zamierzony cel”.**

Cristiano Ronaldo photo: flicker.com Jan S0L0
Cristiano Ronaldo photo: flicker.com Jan S0L0

#08 MIAŁ ZAPEWNIONE SPRZYJAJĄCE ŚRODOWISKO 

Talent wymaga odpowiedniego otoczenia. Żeby być coraz lepszym w tym, co robisz, musisz mieć trenera, który wierzy w ciebie bardziej niż ty sam”.*** Taką osobą był m.in. sir Alex Fergusson, który „w Manchesterze United zapewnił mu odpowiednie warunki do rozwoju, dzięki czemu osiągnął niebotyczny poziom. Reszta zespołu w pełni go wspierała i chętnie dawała mu się prowadzić”. Ponieważ, „aby wydobyć pełen jego potencjał, trzeba otoczyć go piłkarzami dostosowanymi do jego atutów”.

#09 WIELE ZAWDZIĘCZA GENOM 

„Zapewne po swoich afrykańskich przodkach Ronaldo odziedziczył białe szybkokurczliwe włókna mięśniowe, zdolne do generowania szybkiego i nagłego wysiłku bez dostępu tlenu – te same, którym swoje świetne wyniki zawdzięczają czarnoskórzy biegacze”. To m.in. dzięki genom „wyskakuje na wysokość 78 centymetrów, czyli wyżej niż wynosi średnia w przypadku koszykarzy NBA”** oraz „pokonuje krótkie dystanse z prędkością 33,6 km/h, godną najlepszych sprinterów”.**

#10 MA OBSESJĘ NA PUNKCIE STRZELANIA GOLI

„Najważniejsze jest dla niego zdobywanie bramek. Owszem, chce prezentować ładną piłkę, chce być przydatny dla zespołu, ale przede wszystkim pragnie strzelać gole”. „Precyzyjnie ustawiona piłka. Pięć kroków w tył i jeden w bok. Ręce wzdłuż tułowia. Nogi w lekkim rozkroku. Głęboki oddech. Rozbieg i… strzał. To popisowy rzut wolny Cristiano Ronaldo, zwany tomahawkiem”.*
W swojej dotychczasowej karierze zagrał w największych klubach piłkarskich, poczynając od Manchester United, Realu Madrid, a w 2018 roku przechodząc do Juventus za astronomiczną kwotę 100 mln euro. Nadal się rozwija. Jak sam mówi: „w dniu, w którym wstanę z łóżka i pomyślę, że nie mam cierpliwości, by trenować, powiem sobie: Zawieś buty na kołku i koniec z tym. Bo jeśli nie ma się motywacji ani ambicji, najlepiej zakończyć karierę”.**

Więcej o Cristiano Ronaldo dowiesz się, czytając poniższe książki. Szczególnie polecam Ci dwie pierwsze książki od lewej.

10 zasad sukcesu Cristiano Ronaldo

Dodatkowo warto obejrzeć film „Ronaldo”, z samym piłkarzem w roli głównej. Poniżej zwiastun filmu.

Większość cytatów pochodzi z książki „Cristiano Ronaldo. Biografia” G. Balague, chyba że oznaczone zostały:
* „Ronaldo. Chłopiec, który wiedział czego chce„. Y. Żółtowska – Darska
** „CR7. Cristiano Ronaldo. Maszyna„. P.L. Miguel, G.J. Ignaci
*** „Messi, Falcao, Ronaldo. Trzy niezwykłe przykłady, które pomogą rozwinąć talent u ciebie i twoich dzieci”. J.C. Cubeiro, L. Gallardo

Autor: Karol Ciborowski – Trener Mentalny Juniorów. Motywujący i inspirujący, ale przede wszystkim podążający za swoją pasją i realizujący swoją misję, jaką jest odkrywanie potencjału drugiego człowieka. W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na rozwoju dzieci i młodzieży, ponieważ jest przekonany, że siła treningu mentalnego może zmienić ich całe przyszłe życie. Współpracuje m.in. z młodymi piłkarzami Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok oraz łyżwiarkami figurowymi kadry narodowej.

Social Media:
Fanpage: https://www.facebook.com/KarolCiborowskiTrenerMentalnyJuniorow/
Instagram: https://www.instagram.com/trener.mentalny.juniorow/
Strona internetowa: www.karolciborowski.pl