Jak przełamać nawyk odkładania spraw na później? Jak pokonać strach i niepewność? Co zrobić, aby przestać się martwić i poczuć się szczęśliwym? Jak śmielej przedstawiać i wdrażać swoje pomysły? Jak podejmować działanie mimo wątpliwości? W jaki sposób odmienić swoje życie na lepsze? Zastosuj regułę 5 sekund! Tylko tyle wystarczy by wziąć się do działania i osiągnąć to czego pragniesz!

Mel Robbins z wykształcenia prawniczka, była komentatorka CNN, autorka felietonów, pisarka i obecnie jedna z najbardziej rozchwytywanych prelegentek w USA w swojej bestsellerowej książce „Reguła 5 sekund”, opisuje skuteczną metodę aby przełamać swoje ograniczenia i zacząć działać na rzecz realizacji własnych marzeń. Przestać wątpić i zacząć wierzyć w siebie, swoje pomysły i umiejętności. Sięgnąć po swoją wewnętrzną siłę, by stać się lepszym i szczęśliwszym człowiekiem.

Reguła 5 sekund Mel Robins jest prostym opartym na naukowych podstawach narzędziem, które pomaga wprowadzać natychmiastowe i trwałe zmiany. Umożliwia przekonanie własnego mózgu do podjęcia działania, aby osiągać ważny dla nas cel lub zrobienia czegoś co wiemy, że powinniśmy wykonać. Możesz jej użyć do zapanowania nad własnym umysłem. Zmiany swojego postępowania. Odważniejszego działania na co dzień. Podjęcia działań, aby zamienić swoje marzenia w rzeczywistość.

„Jeśli masz odwagę zacząć, to masz odwagę odnieść sukces”. – Mel Robins

Geneza reguły 5 sekund

Zanim Mel Robbins odniosła tak wielki sukces, w wieku 41 lat zmagała się z poważnymi problemami zawodowymi, finansowymi i kryzysem małżeńskim. Gdy rano dzwonił budzik nie miała ochoty wstać z łóżka, aby zmierzyć się z kolejnym dniem. Wciskała wielokrotnie przycisk „drzemka”, aby odwlec ten okropny moment. Była bezrobotna, tonęła w długach, a jej relacje z mężem były napięte. Aby się odstresować i stłumić swój umysł, zaczęła nadużywać alkoholu. Nie miała zupełnie wiary w to, że uda jej się rozwiązać kłopoty i poprawić swoją życiową sytuację.

Pewnego wieczoru wszystko się zmieniło. W telewizji zobaczyła start rakiety kosmicznej. Usłyszała odliczanie 5…4…3…2…1… pojawił się zapłon i ogień, a rakieta z impetem wystartowała w przestworza. Ten obraz zainspirował Mel Robbins do zmiany. W tym momencie podjęła decyzje, że tak właściwe zrobi jutro rano. Wystrzeli z łóżka jak rakieta. Mimo niechęci i wewnętrznego oporu, następnego dnia zrobiła tak jak planowała. Zamiast jak zwykle nacisnąć na przycisk drzemki, zaczęła odliczać od tyłu 5…4…3…2…1…i wstała. To wydarzenie było punktem zwrotnym i odmieniło jej życie. Tak odkryła regułę 5 sekund.

Reszta już jest historią…

Mel Robbins zaczęła korzystać z tej metody w różnych sytuacjach. Dzięki pozornie zwykłemu odliczaniu i podejmowaniu działania jej życie zaczęło się zmieniać na lepsze. Mel była cieka czy to przypadek, że reguła 5 sekund jest tak skuteczna, czy też ku temu jakieś logiczne i naukowe uzasadnienie. Przez niemal trzy lata analizowała naukowe podstawy reguły 5 sekund. Studiowała badania z dziedziny psychologii, motywacji, nawyków, szczęścia, opracowania na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu itp.

Odkryła m.in. że chwila zawahania i małe zwątpienie, które pojawia się przed zmianą i zrobieniem czegoś, co sprawia wrażenie trudnego, budzącego obawy, może nas powstrzymać na dobre. Mózg próbuje stłumić chęć do działania na rozmaite i podstępne sposoby. „Nakłonić” nas do przemyślenia sprawy. Zniechęcić do wysiłku i zrobienia czegoś. Jednak korzystając w tym krytycznym momencie z reguły 5 sekund, gdy nasz umysł chce nas powstrzymać od działania, możemy się przełamać i zrobić to co powinniśmy zrobić. Reguła działa bo jest prosta. Wystarczy z niej korzystać.

„Reguła 5 sekund pokona system operacyjny mózgu i pomoże Ci przezwyciężyć opór w danej chwili”. – Mel Robbins

Motywacja jest przereklamowana

Według Mel Robins motywacja to mit. Gdy przyjdzie czas na wzięcie spraw w swoje ręce bardzo często nie poczujesz zmotywowania. Przeciwnie nie będziesz mieć ochoty czegokolwiek robić. Jeśli chcesz coś poprawić w swoim życiu musisz po prostu ruszyć się z miejsca i podjąć działanie. Zastosowanie reguły 5 sekund wyzwoli w Tobie siłę, aby się przełamać. Przestać nadmiernie główkować, rozmyślać i przejść od chęci do konkretnego działania. Przełamanie się buduje Twoją siłę.

„Zastosowanie reguły umacnia wiarę w zdolność do zapanowania nad własnym losem – bo udowadniasz to sobie z każdym kolejnym przełomem”. – Mel Robbins

Sprawdź: Mit motywacji. Czy potrzebujesz motywacji, aby odnieść sukces?

Codzienne akty odwagi

Odwaga może kojarzyć się z bohaterami i wielkimi czynami. Jednak tak na prawdę „zwykła” codzienność jest pełna wyzwań, strasznych, nieprzewidywalnych i trudnych chwil, które wymagają od nas odwagi. Odwaga jest potrzebna w różnych sytuacjach. Odwagi może wymagać wstanie rano z łóżka, porozmawianie z szefem o podwyżce, zadzwonienie do klienta, zaproszenie nieznajomej na kawę, przejście na zdrową dietę, przeprowadzka do innego miasta czy podjęcie studiów. Odwagi wymaga stawienia czoła tym budzącym w nas obawy i wątpliwości chwilom, dostrzeganie w życiu szans i podejmowanie działania.

Ludzie, którym brakuje odwagi z reguły nie osiągają wiele. Świat nagradza tych, którzy znajdują w sobie odwagę, by przestać czekać i zacząć działać. Działanie wymaga odwagi. Jednak odwaga nie jest zarezerwowana tylko dla wybranych. Odwaga jest w każdym z nas. Urodziliśmy się z nią i możemy z niej korzystać jeśli tylko chcemy. Reguła 5 sekund pomaga nam znaleźć w sobie tą odwagę i ją aktywować. Jeśli masz odwagę zacząć, to masz odwagę odnieść sukces.

„Prawdziwa siła odwagi ujawnia prawdziwego Ciebie. Wydobywa to co w Tobie najlepsze”. – Mel Robbins

Sprawdź: Prawdziwa siła i męstwo jest w Tobie! 10 sposobów jak być odważnym

Jak posługiwać się regułą 5 sekund?

Zaletą reguły 5 sekund jest to, że jest niezwykle prosta w stosowaniu. Gdy poczujesz chęć do podjęcia jakiegoś działania, aby osiągnąć jakiś swój cel albo działania na rzecz jakiegoś zobowiązania bądź dostrzeżesz u siebie wahanie przed zrobieniem czegoś, co powinieneś zrobić – użyj reguły 5 sekund.

Zacznij w myślach odliczać wstecz od 5… 4… 3… 2… 1… Liczenie pomoże Ci się skupić na celu czy zobowiązaniu i odwróci Twoją uwagę od wątpliwości, zmartwień, strachu. Gdy doliczysz do 1 – rusz się! Ot i cała metoda stosowania reguły 5 sekund. Prawda, że proste, a mimo to niezwykle skuteczne.

Ważne jest aby liczyć od tyłu – od 5 do 1, a nie tak jak zwykle od 1 w górę. Bo gdy będziesz liczył zwyczajnie po 5 są kolejne liczby i możesz mieć chęć kontynuować odliczanie. Gdy odliczasz od 5 to przy 1 nie pozostaje praktycznie nic innego jak „wystartować” i przystąpić do działania.

Gdy będziesz miał do zrobienia coś, co wiesz że powinieneś zrobić, ale masz wątpliwości, pojawiają się wymówki, obawy, poczujesz się przytłoczony, przejmij kontrolę nad sytuacja przy pomocy reguły 5 sekund.

Ta metoda działa m.in. dlatego, że liczenie i ruch są działaniami. Odliczanie zaburza standardowy wzorzec zachowania, odwraca uwagę od problemów, umożliwia koncentrację na tym co masz do zrobienia, zachęca do działania. Zwalcza nawyk wahania, nadmiernego rozmyślania i powstrzymywanie siebie samego. Istotnym elementem reguły jest fizyczny ruch. Dlatego, że gdy się poruszasz, zmienia się Twoja fizjologia, a umysł za nią podąża.

„Kiedy poczujesz impuls do realizacji celu, musisz policzyć 5…4…3…2…1… i fizycznie ruszyć się z miejsca, bo w przeciwnym razie mózg Cię powstrzyma”. – Mel Robbins

Czy to koniecznie musi być 5 sekund?

Między instynktowną chęcią do zmiany, a reakcją umysłu który chce nas powstrzymać występuje pewien przedział czasu. Umysł może zacząć działać przeciwko nam już po ułamku sekundy, ale musi minąć kilka chwil, by myśli i wymówki zaatakowały z pełną siłą i nas potrzymały przed działaniem.

Wartość 5 sekund jest wartością domyślną. Sprawdza się ona u większości osób, które korzystają z tej metody. Jednak jeśli u Ciebie poskutkuje krótszy np. 3.. 2… 1… albo dłuższy czas na działanie, można dostosować regułę i odliczanie do swoich potrzeb. Lepiej jednak nie wydłużać za bardzo tego czasu, bo im więcej sekund mija od impulsu do działania i do jego podjęcia, tym trudniej się zmusić do zrobienia tego co powinniśmy zrobić.

„Gdy tylko pojawia się impuls do działania, zaczynamy racjonalnie wybijać go sobie z głowy. Właśnie dlatego musisz zacząć działać szybciej – aby nie dopuścić do głosu wymówek, zanim wpadniesz w pułapkę własnego umysłu”. – Mel Robbins

Uwagi końcowe

Oto poznałeś regułę 5 sekund, która sprawdza się świetnie przy zmianie nawyków, walce z prokrastynacją i pomaga znaleźć w sobie odwagę do spełniania swoich marzeń. Pozwala na przełamanie się w celu wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu.

Różnica między osobami, które spełniają swoje marzenia, a tymi którzy tego nie robią sprowadza się do dwóch zasadniczych kwestii. Pierwsza to odwaga by zacząć. Druga to dyscyplina potrzebna do konsekwentnego działania. Reguła 5 sekund jest skuteczna, bo zmusza nas by przestać myśleć dlaczego coś się nie uda i zacząć działać, a później pomaga pozostać wytrwałym w działaniu i osiągnięciu naszego celu.

Bez względu na to, z jakiego powodu powstrzymujesz się od działania na rzecz tego czego pragniesz popełniasz błąd. Gdy uciekasz się do wymówek i wmawiasz sobie, że powinieneś czekać, drastycznie zmniejszasz swoje szanse na spełnienie marzeń. Nigdy nie ma „właściwego czasu” na zmianę życia na lepsze. Dzięki zastosowaniu reguły 5 sekund czekanie się skończy. Stawisz czoła wymówkom, złym nawykom, niepewności i lękom. Gdy podejmiesz działanie, zyskasz pewność siebie odkryjesz własną siłę.

Aby dowiedzieć się więcej o regule 5 sekund koniecznie sięgnij po książkę Mel Robbins „Reguła 5 sekund„, która dostępna jest w polskim tłumaczeniu Piotra Cieślaka.

Reguła 5 sekund przedstawia proste i uniwersalne rozwiązanie zasadniczego problemu, który trapi nas wszystkich: nie podejmując działań, sami rzucamy sobie kłody pod nogi. Tajemnica nie tkwi w wiedzy, co zrobić, ale w tym, jak się do tego zabrać.

Obejrzyj też słynne wystąpienie Mel Robbins na konferencji TEDx, które zostało wyświetlone już miliony razy:

„Kiedy serce się odzywa, wysłuchaj go, policz 5…4…3…2…1 i zacznij działać. Jedna chwila odwagi może zmienić dzień. Jeden dzień może zmienić życie. A Twoje życie może zmienić świat”. – Mel Robbins

Kiedy zaczniesz stosować regułę 5 sekund i przełamywać się do działania otworzysz się na świat, możliwości i okazje. Choć stosowanie reguły 5 sekund nie gwarantuje sukcesu w każdej sytuacji, dzięki niej zyskasz odwagę, pewność siebie i odkryjesz drzemiącą w Tobie siłę!

Zacznij żyć i sięgnij po to czego chcesz. Możesz to zrobić w ciągu pięciu sekund. 5…4…3…2…1…START!