Czy wiesz, że sukces w życiu nie polega na zrobieniu tego jednego wielkiego kroku czy podjęciu jednej odważnej decyzji? Nie, na sukces składa się wiele drobnych rzeczy i małych zmianach, których dokonujesz dzień po dniu.

Sporo osób ma błędne wyobrażenie o tym, że sukces przychodzi z dnia na dzień. Jest dziełem szczęśliwego trafu czy efektem jednego istotnego zdarzenia. To jest dalekie od prawdy. Sukces polega na podejmowaniu małych słusznych decyzji i działań, które skumulowane w czasie, potrafią wywrzeć znaczący wpływ na nasze życie.

Dlatego, jeśli chcesz żyć lepszym życiem, uzyskiwać lepsze wyniki i osiągać większy sukces, musisz opanować podejmowanie właściwych decyzji i właściwych działań, każdego dnia, dzień w dzień.

A jak to zrobić? Cóż, zaczynasz od wprowadzania małych zmian w swoim życiu i dokonywania lepszych wyborów. A oto najlepsze małe zmiany i działania, które możesz zacząć wprowadzać natychmiast, aby uzyskać wielkie rezultaty i osiągnąć upragniony sukces.

„Nie zaczynasz od budowy muru. Nie mówisz sobie – zbuduję najbardziej wspaniały mur, jaki został wybudowany. Nie zaczynasz od tego. Mówisz – położę tę cegłę tak idealnie, jak tylko cegła może zostać położona. Robisz to każdego dnia i wkrótce masz przed sobą mur”. – Will Smith

5 małych działań, które prowadzą do wielkich osiągnieć i sukcesu

#01 Określ czego chcesz

Pierwszym małym krokiem, który musisz zrobić, jest określenie jakiego życia pragniesz. Nie możesz osiągnąć sukcesu nie wiedząc, jak on wygląda.

Weźmy jako przykład podróż zagranicę. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to ustalić, do jakiego kraju lub miejsca chcesz się udać. Znajomość celu podróży jest pierwszym krokiem, który pozwoli Ci stworzyć plan dotarcia do niego.

Każdy z nas ma trochę inną definicję sukcesu. Mamy odmienne wartości, pragnienia i cele. Niektórzy np. chcą osiągnąć wolność finansową dzięki rozwijaniu biznesu i inwestycjom. Podczas gdy inni chcą wywierać wpływ poprzez działalność społeczną, która zmienia ludzkie życie.

Zdecyduj więc, jakiego rodzaju sukcesu ty szukasz. Poświęć trochę czasu, aby wyobrazić sobie idealne życie, którego pragniesz. Określ czym sukces jest dla ciebie, jak definiujesz sukces. A następnie ustal cele, które pozwolą ci go osiągnąć.

Sprawdź: 7 wskazówek jak określać cele, aby wreszcie je zrealizować

#02 Stwórz plan, aby się tam dostać

Następnym małym krokiem, który chcesz podjąć jest opracowanie planu osiągnięcia sukcesu, który zdefiniowałeś w kroku #1.

Wiele osób myśli, że wszystko co muszą zrobić to spisać swoje cele i marzyć, że to czego chcą się spełni. Nie rób tego. Musisz opracować plan i wdrożyć go w życie, aby dostać to, czego chcesz. Od samego marzenia „cudowne rzeczy” nie będą magicznie się wydarzać w twoim życiu.

To jest moment, w którym robisz burzę mózgów wszystkich pomysłów i planów, aby osiągnąć swoje cele. Jeśli nie masz pojęcia, jak dostać to, czego chcesz, to twoim zadaniem jest się tego dowiedzieć.

To jest tak jak tworzenie planu podróży. Kiedy już zdecydujesz się na miejsce docelowe, następną rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest stworzenie planu podróży, abyś wiedział, jak się tam dostać. Jaki środek transportu wybierzesz, gdzie się zatrzymasz, jakie są atrakcje, które zamierzasz odwiedzić, i tak dalej.

Stwórz więc plan działania dla swoich celów. Wyrób w sobie nawyk planowania dnia, tygodnia, miesiąca i roku. Im więcej planujesz, tym bardziej konkretna będzie przyszłość, której pragniesz. Planowanie jest kluczem do urzeczywistnienia tego, czego pragniesz w swoim umyśle.

Sprawdź: Jak skutecznie planować, aby osiągnąć sukces? O planowaniu, finansach i marzeniach

#03 Konsekwentnie podejmuj działania

Następnie, podejmij działania, które wynikają z twojego planu. Czy wiesz, dlaczego większości ludzi nie udaje się osiągnąć swoich celów i zrealizować marzeń? Cóż, nie podejmują wystarczająco dużo działań. Wszystko co robią, to marzą o stylu życia, którego pragną, ale nie wkładają w to prawdziwego wysiłku. Nigdy nie pozwól, aby ci się to przytrafiło.

Sukces nie polega na zrobieniu jednego dużego kroku lub podjęciu odważnej decyzji, ale na konsekwentnym i systematycznym podejmowaniu działań.

Czy wiesz, w jaki sposób ludzie sukcesu tacy jak, Michael Jordan, Elon Musk, Steve Jobs, Warren Buffett, Jeff Bezos itp., osiągnęli niesamowite rzeczy w życiu? Krok za krokiem – konsekwentnie podejmując działania.

Michael Jordan nie stał się gwiazdą NBA z dnia na dzień. Osiągnął to z czasem. Podobnie nieżyjący już Steve Jobs, który w pewnym momencie został wyrzucony z własnej firmy Apple. Powrócił jednak silniejszy i stworzył takie produkty jak iPhone czy iPad, które zmieniły świat technologii. To samo dotyczy J.K. Rowling i wielu innych ludzi sukcesu. Rowling nie napisała i nie opublikowała Harry’ego Pottera w ciągu kilku dni, tygodni, a nawet miesięcy. Zajęło jej to 7 lat, aby opublikować pierwszą serię Harry’ego Pottera. A jej książkę zanim stała się światowym hitem odrzuciło wielu wydawców.

Dlatego zobowiąż sam siebie do konsekwentnego działania. Zapomnij o sukcesie w jedną noc. Nie musisz podejmować wielkich kroków, zamiast tego po prostu rób małe kroki i rób je dzień po dniu.

Stosuj „Zasadę Pięciu„. Codziennie podejmij 5 małych kroków, które każdego dnia przybliżą cię do realizacji twoich celów i marzeń. Jeśli zrobisz tylko 5 małych kroków każdego dnia, w ciągu tygodnia osiągniesz 35 małych zwycięstw. A w ciągu miesiąca, będziesz miał 150 zwycięstw. A w ciągu roku, będziesz miał 1825 małych zwycięstw, które będą się sumować i gromadzić, by dać ci w sumie ogromne zwycięstwo.

#04 Uczyń naukę i samodoskonalenie koniecznością

Kiedy ostatni raz czytałeś książkę lub uczyłeś się czegoś nowego? Dla większości ludzi, odpowiedź brzmi: „dawno temu…”.

Wiele osób nie uczy się i nie czyta po skończeniu szkoły. To wyjaśnia, dlaczego większość ludzi utknęła w przeciętnym życiu i nigdy nie dotrze tam, gdzie chcieliby by być.

Jeśli się nie rozwijasz i nie uczysz, nie możesz się poprawić. A jeśli się nie poprawisz, nie osiągniesz lepszych wyników i większego sukcesu w życiu.

Jeśli poważnie myślisz o osiągnięciu sukcesu i prowadzeniu wymarzonego życia, musisz uczynić naukę i doskonalenie codziennym nawykiem. Wprowadź do swojego życia nawyk czytania i uczenia się czegoś nowego, co jest związane z twoją branżą.

Uczyń z rozwoju i samodoskonalenia mantrę w swoim życiu. Jeśli chcesz osiągać lepsze wyniki, musisz wyposażyć się w odpowiednią wiedzę, aby się rozwijać i iść naprzód. Im więcej wiesz i umiesz, tym większa jest twoja wartość i tym więcej możesz osiągnąć.

Wyrób w sobie nawyk czytania przez co najmniej 30 minut każdego dnia. Zapisuj się na kursy, oglądaj przydatne filmy, dołączaj do szkoleń i uczestnicz w programach, które pomogą ci wejść na wyższy poziom. Stosuj to czego się nauczyłeś w praktyce, aby działać jeszcze bardziej skutecznie.

Sprawdź: Zostań ultrasamoukiem! Ultranauka czyli jak uczyć się szybko i skutecznie

#05 Pracuj nad swoim ciałem, umysłem i duszą

Nie ma możliwości, abyś osiągnął wielki sukces bez energii płynącej z twojego ciała i błogości pochodzącej z twojego umysłu i duszy.

Dlatego tak ważne jest, aby być aktywnym – ćwiczyć i prowadzić zdrowy tryb życia. Na przykład, kiedy się wysypiasz, możesz lepiej myśleć. Być bardziej kreatywnym i mieć więcej inwencji twórczej, która pomaga w rozwiązywaniu problemów w pracy, biznesie i życiu.

Podobnie, kiedy troszczysz się o swoją psychikę i sferę duchową, czujesz się mniej zestresowany i bardziej spokojny. A to pozwala ci osiągać lepsze wyniki i podejmować trafniejsze decyzje w każdym obszarze twojego życia.

Po co ci sukces, jeśli przepłacisz go zdrowiem, albo co gorsza przedwcześnie skończysz na cmentarzu. Chcesz przecież cieszyć się możliwie długim spełnionym życiem. Zadbaj więc o swoje zdrowie, umysł i duszę już teraz, abyś mógł osiągnąć więcej, a nie mniej.

Co możesz zrobić? Możesz postąpić zgodnie z radą Robina Sharmy, stosując zasadę 20/20/20. Każdego ranka, zaraz po przebudzeniu, poświęć 20 minut na pracę nad swoim ciałem, umysłem i duszą.

Sprawdź: Zmień swój poranek zmień swoje życie! Poranna rutyna Life S.A.V.E.R.S.

Uwagi Końcowe

Jeśli chcesz osiągać wielkie rzeczy zacznij od tych małych. Wprowadzaj małe zmiany i usprawnienia. Podejmuj codziennie nawet drobne działania, które przybliżają cię do miejsca w których chcesz się znaleźć. Stawaj się z każdym dniem coraz lepszy.

Robert Collier powiedział kiedyś:

„Sukces jest sumą małych wysiłków powtarzalnych dzień po dniu”.

i ma on całkowitą rację. To, co robisz każdego dnia, jest ważniejsze od tego, co robisz raz na jakiś czas.

Dlatego zdecyduj się na wprowadzenie tych pięciu małych działań w swoim życiu. A dzięki temu możesz wywołać efekt fali, która pozytywnie wpłynie na twoją przyszłość. Pamiętaj, że chcesz codziennie robić coś, co przybliży cię do lepszego jutra. Bo tak właśnie osiąga się wielki sukces!