Wiele się mówi o motywacji, o tym że powinieneś ją mieć, aby osiągnąć sukces. A czy wiesz co jest przeciwieństwem motywacji? Tak masz rację, to demotywacja. Co to jest demotywacja? Demotywacja to niechęć do podjęcia działania. To stan, który objawia się brakiem energii, chęci, zapału i ogólnego zniechęcenia. Wiele osób uważa, że demotywacja ma zawsze te same przyczyny, że nie ma wielkiej różnicy dlaczego nie podejmujesz działania. Kiedy nie masz motywacji, możesz zakładać, że zmagasz się z tym samym problemem co ostatnio, kiedy czułeś się zdemotywowany. Ale czy wiesz, że jest co najmniej osiem różnych typów demotywacji?

Demotywacja może wynikać z różnych problemów. A powodów dlaczego Ci się nie chce może być wiele. Jeśli chcesz odzyskać motywację, musisz mieć jasność co do tego, na czym te problemy polegają. Dzięki rozpoznaniu przyczyn swojej demotywacji będziesz mógł podjąć próbę ich rozwiązania i sobie z nimi poradzić. Przyjrzyjmy się 8 rodzajom demotywacji, które często powstrzymują od działania i sukcesu. Zaczynamy!

Co powstrzymuje od działania i sukcesu? 8 rodzajów demotywacji

#01 Demotywacja z powodu strachu

Strach to pierwotny instynkt. W sytuacji zagrożenia może uratować nam życie. Ale strach może też powodować, że nie podejmujemy działania z powodu naszych obaw i lęków. Kiedy się boisz, ta część Ciebie, która chce zapewnić Ci bezpieczeństwo, może powstrzymać Cię przed zrobieniem czegoś, czego nie jesteś pewien.

Sprawdź: Strach – jakie obawy powstrzymują ludzi od sukcesu? oraz Strefa komfortu – 13 rzeczy, które możesz zrobić, aby z niej wyjść

#02 Demotywacja z powodu niewłaściwych celów

My ludzie jesteśmy istotami społecznymi. W naszej ludzkiej naturze jest chęć bycia akceptowanym przez innych ludzi i robienia na nich wrażenia. W naszym społeczeństwie istnieje silna presja porównywania się pod względem tego, co osiągnęliśmy i co osiągnęli inni. Jednak kiedy stawiasz sobie cele w oparciu o oczekiwania i upodobania innych osób, najprawdopodobniej będziesz zdemotywowany, bo to nie jest to, czego Ty naprawdę chcesz dla siebie. Twoje cele powinny być w zgodzie z Tobą, Twoimi wartościami i pragnieniami.

Sprawdź: Oczekiwania i normy społeczne którym nie musisz ulegać

#03 Demotywacja z powodu niejasnych pragnień 

Czy wiesz czego tak na prawdę chcesz? Jeśli nie przemyślisz świadomie i wnikliwie tego, co chciałbyś osiągnąć i czego tak na prawdę pragniesz, obraz Twojej przyszłości będzie mglisty i nieczytelny. Z reguły lubimy to co znajome i opieramy się temu co niepewne. Jeśli nie masz jasności co do tego, czego chcesz, prawdopodobnie pozostaniesz tam, gdzie jesteś i zabraknie Ci motywacji, aby pójść dalej. Albo znajdziesz się w miejscu, w którym wcale nie chciałeś być.

Sprawdź: Jak odkryć swoje DLACZEGO? 40 pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć

#04 Demotywacja z powodu konfliktu wartości

Każdy z nas bardziej lub mniej świadomie kieruje się jakimiś wartościami w życiu. Twoje wartości są tym, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli masz konflikt wartości, oznacza to, że nie jesteś w stanie w określony sposób zaspokoić tych wartości. To sprawia, że nagle czujesz się zagubiony, jakbyś nie wiedział, co jest dla Ciebie ważne i co powinieneś  traktować w życiu priorytetowo.

Sprawdź: 15 pytań, które warto sobie zadać, by odkryć siebie i zachować motywację

#05 Demotywacja z powodu braku wyzwań

Jeśli każdy Twój dzień, tydzień i miesiąc wygląda praktycznie tak samo – ta sama praca, ci sami ludzie, te same zajęcia i rutyny – to Twoje życie może stać się monotonne, przewidywalne i nudne. Nuda ma swoje sposoby na zabicie w nas motywacji. Przecież nie jesteśmy robotami, potrzebujemy pozytywnych bodźców, stymulacji i inspiracji, aby czuć, że żyjemy. Bez tego trudno o spełnienie i szczęście. 

Sprawdź: Jak nie odkładać życia na później? 10 powodów, które psują komfort życia

#06 Demotywacja z powodu smutku

Na początku każdej zmiany bywa trudno. Ciężko jest nam zostawić za sobą to co było i ruszyć dalej w nieznane ku nowemu. Czasem możemy być smutni lub zranieni z powodu tego, co nas spotkało. Dopadają nas wątpliwości, czy uda nam się pokonać problemy i przezwyciężyć trudny czas w naszym życiu. Możemy czuć się zagubieni w tym, co powinniśmy zrobić. To normalne, że każdy, kto znajduje się w cięższym momencie życia, może stracić motywację.

Sprawdź: Co czyni człowieka silnym? 7 filarów odporności psychicznej – tajemnica wewnętrznej siły

#07 Demotywacja z powodu wypalenia

W ślepej pogodni za sukcesem i kolejnym celem, możemy dość do krytycznego punktu wypalenia. Kiedy zbyt mocno i za długo forsujemy się i pracujemy wręcz ponad nasze siły, możemy ostatecznie stracić motywację do działania. Pomyśl tylko, jeśli jesteś zmęczony fizycznie i psychicznie, jak możesz w ogóle mieć energię i chęci, by cokolwiek robić?

Sprawdź: 6 powodów wypalenia zawodowego i jak sobie z nim radzić

#08 Demotywacja z powodu braku pomysłu co robić dalej

Możesz mieć wspaniałe, ważne dla siebie cele, ale jeśli nie będziesz miał planu jak je osiągnąć, możesz stracić motywację. Czasami określamy wielkie, ambitne cele, ale ogrom pracy, który jest przed nami do wykonania może nas przytłaczać i przerażać. W takiej sytuacji możesz stracić nadzieję oraz motywację by cokolwiek zrobić.

Czy masz wielką pustką w głowie i po prostu nie wiesz, co masz zrobić dalej? Czujesz, że utknęłaś w martwym punkcie? Być może właśnie dlatego jesteś zdemotywowany. Najprościej w takiej sytuacji podzielić swoje wielkie cele na mniejsze cele i zadania, które będą łatwiejsze do zrobienia. Zastanów się nad mniejszym krokiem, który możesz wykonać, aby przybliżyć się do swojego celu i zrób go. A potem następny i następny, aż do uzyskania tego do czego dążysz.

Sprawdź: Siła małych celów. Zasada 1% procenta – małe zmiany – wielki sukces!

Uwagi końcowe

Oto poznałeś osiem rodzajów demotywacji i kilka praktycznych wskazówek jak możesz sobie z nimi poradzić. Nikt z nas nie jest zawsze w 100% zmotywowany do działania. Każdego dopadają trudniejsze momenty. Możemy jednak się starać utrzymać naszą motywację, bez względu na to, jakie wyzwania są przed nami. Jest to możliwe do osiągnięcia. Ważne jednak, aby w sytuacji, gdy tracimy motywację, jasno określić przyczyny naszej demotywacji. Dzięki temu będziemy mogli zastosować odpowiednie środki zaradcze, w zależności od problemu, z którym mamy do czynienia. Czy chodzi o Twoje obawy przed zmianą? Czy Twoje cele są niejasne? A może po prostu potrzebujesz odpoczynku? Cokolwiek sprawia, że dopada Cię demotywacja, określ na czym polega problem i postaraj się go rozwiązać. Siła jest w Tobie!

Sprawdź też:Przewodnik motywacji. Co robić, aby nam się chciało, kiedy nam się nie chce oraz Motywacyjne sentencje i mantry, które dają siłę do działania

A Ty jak sobie radzisz z brakiem motywacji? Napisz w komentarzu i zainspiruj innych.