Jakie masz oczekiwania wobec innych? Zbyt wysokie oczekiwania wobec innych ludzi mogą nam odbierać radość życia i wywoływać frustracje. Zdarza się, że liczymy na to, że ludzie będą zachowywać się w określony sposób, który naszym zdaniem jest „właściwy”. Często jednak ludzie postępują inaczej niż nam się wydaje, że powinni i odczuwamy przez to ból i rozczarowanie.

Z góry określone oczekiwania powodują przywiązanie do konkretnych wyników, pozostawiając niewiele miejsca na nowe możliwości. Powinieneś oszczędzić sobie i uchronić się przed rozczarowaniami wynikającymi z nadmiernych oczekiwań. Jak wszyscy wiemy nie możemy kontrolować wszystkiego. A już na pewno nie możemy sprawić, aby inni ludzie myśleli, odczuwali i zachowywali się zgodnie z naszymi życzeniami.

Odkryj te rzeczy, których powinieneś przestać oczekiwać od innych, aby mieć bardziej udane i szczęśliwsze relacje z ludźmi.

„Moje oczekiwania zostały zredukowane do zera, kiedy miałem 21 lat. Od tego czasu wszystko dla mnie jest nagrodą” – Stephen Hawking

Oto 10 rzeczy, które powinieneś przestać oczekiwać od innych, aby być bardziej szczęśliwym

#1 Potwierdzenie własnej wartości

Walidacja to potwierdzenie, sprawdzanie zgodności naszych własnych spostrzeżeń ze spostrzeżeniami innych ludzi dotyczących tego samego zjawiska. Nie możesz jednak oczekiwać, że inni ludzie potwierdzą Twoją wartość. Twoja wartość leży w Tobie. Inni ludzie są nastawieni na swoje własne życie. Są skupieni i myślą bardziej o swoich potrzebach i pragnieniach. Żyją we własnym świecie.
Nie są do końca emocjonalnie ani umysłowo dostępni, aby potwierdzić Twoją wartość. To, co mówią i robią będąc z Tobą, jest odzwierciedleniem ich indywidualnych oczekiwań. Nie powinniśmy ich mylić z naszymi własnymi oczekiwaniami. Nie szukaj więc potwierdzenia swojej wartości u innych ludzi.

„Twoje działanie i tylko Twoje działanie określa Twoją wartość”.

#2 Pochwały i uznanie

Jeśli wykonasz coś bardzo dobrze, osiągniesz jakiś sukces możesz otrzymać za to pochwałę. Jednak może być też tak, że jej nie dostaniesz. Nie możesz liczyć na to, że zawsze ktoś będzie doceniał to co robisz. Miło jest słyszeć dobre słowo i być docenionym, ale nie można się od tego uzależniać. Tak naprawdę liczy się nasza wewnętrzna satysfakcja i poczucie spełnienia jakie odczuwamy, gdy osiągamy dobre rezultaty.

Jeśli robisz coś dobrze, oczekując, że inni to zauważą i potwierdzą, wystawiasz się na rozczarowanie. Nie rób czegoś, tylko dla tego aby usłyszeć komplement, zdobyć uznanie i wdzięczność ze strony innych ludzi. Rób coś, ponieważ chcesz to robić, bo np. pomaga Ci to
poczuć się lepiej lub pasuje to do Twojej osobowości i jest w zgodzie z Twoimi wartościami.

Nie czekaj na pochwały i uznanie ze strony innych. Chwal sam siebie i celebruj swoje sukces. Kiedy robisz krok we właściwym kierunku. Osiągasz jakiś ważny dla Ciebie cel. Pokonujesz zły nastrój albo robisz coś innego wartościowego dla siebie samego i dla innych.

Nie ma znaczenia, co widzą i myślą inni. Liczy się to, co Ty myślisz i uważasz o sobie. Podejmij osobiste zobowiązanie, aby zaangażować się w pozytywny dialog wewnętrzny. To prowadzi do lepszej samooceny i potwierdza Twoją wartość.

“Gdy Twój filar pewności siebie stoi tylko na tratwie pochwał innych, zmoczysz się szybciej niż przypuszczasz”.

#03 Motywacja

Najsilniejsza motywacja pochodzi z naszego wnętrza. Czynniki zewnętrzne mogą Cię motywować, ale tak naprawdę musisz samemu być przekonany, że chcesz coś zrobić.

Mimo, że możesz mieć wokół siebie wielu pozytywnych ludzi, którzy Cię wspierają, nikt poza Tobą nie będzie Twoim najwierniejszym kibicem. Od czasu do czasu przyjaciel czy rodzina może podnieść Cię na duchu, zwłaszcza, gdy przechodzisz przez jakiś trudny okres w życiu, ale nie mogą Cię zmusić do odczuwania zadowolenia z życia.

Nie oczekuje, że inni Cię zmotywują. To do Ciebie należy wyznaczanie swoich celów i podejmowanie działań w celu ich osiągnięcia.
Przestań oczekiwać, że ktoś inny Cię zachęci, a tym bardziej, że wykona za Ciebie pracę. Pamiętaj Twoje cele nie zawsze muszą być bardzo duże i ambitne, ale powinny Cię rozwijać i przybliżać Cię w kierunku czegoś, co cenisz i co jest dla Ciebie ważne.

Siedzenie i czekanie na motywację do rozpoczęcia działania to przegrana strategia. Motywacja z reguły pojawia się dopiero po starcie. Znajdź coś, cokolwiek co ma dla Ciebie znaczenie, aby ruszyć się z miejsca i poprawić swoją obecną sytuację.

Wystartuj, zacznij działać. Wpraw się w ruch, zaangażuj swój umysł i zbuduj rozpęd. Nie czekaj, aż ktoś Cię zmotywuje. Wewnętrzna motywacja jest o wiele bardziej skuteczna. Jeśli czegoś pragniesz, tylko Ty możesz po to sięgnąć.

Sprawdź: Mit motywacji. Czy potrzebujesz motywacji, aby odnieść sukces?

“Nikt nie zrobi tego za Ciebie. Twoje życie, to w 100% Twoja odpowiedzialność, nieważne w jak gównianym punkcie życia teraz jesteś, to Twoja odpowiedzialność, żeby coś zmienić, nie ma innej opcji”.

#4 Zrozumienie

Nikt nie jest Tobą. Nikt nie przeżył Twojego życia. Mimo, że mogą występować pewne podobieństwa między ludźmi i ich życiem, każdy z nas ma inne doświadczenia, które nas ukształtowały i miały na nas wpływ.

Doświadczenia, które stworzyły Twój obecny pogląd na świat i życie, są inne niż doświadczenia każdej innej żyjącej osoby, która chodzi po tej ziemi. Nie oczekuj więc, że ktoś inny zrozumie w pełni to co czujesz i kim jesteś w środku.

Niektórzy ludzie wokół Ciebie mogą być bardziej empatyczni i będą Cię rozumieć lepiej. Inni zaś mogą nie mieć zielonego pojęcia o czym mówisz, na czym polega Twój problem i co czujesz.

Może nadszedł czas, aby porzucić przekonywanie innych, aby myśleli tak, jak Ty. Pozwól im mieć swoją własną perspektywę, opartą na ich własnych unikalnych doświadczeniach. Uwolnij się od potrzeby zmieniania osób wokół Ciebie.

Nie możesz liczyć na nikogo oprócz siebie. To smutne, ale prawdziwe. Nieoczekuj, że inni będą Cię rozumieli, bo tak naprawdę tylko Ty jesteś w stanie siebie dobrze zrozumieć. Tylko Ty jesteś sobą i to Ty wiesz najlepiej co przeżywasz.

“Bo nigdy tak naprawdę nie będziemy w stanie zrozumieć drugiego człowieka. Możemy jedynie próbować, szukając po omacku drogi przez tunele, starając się oświetlić je pochodnią”. – Lauren Oliver

#5 Optymizm

Nikt nie może Cię zmusić do optymizmu i pozytywnego nastawienia. Tylko Ty możesz dostrzegać pozytywy i możliwości w swoim codziennym dniu, relacjach z innymi i życiu w ogóle.

Niestety, wiele osób koncertuje się na tym co jest nie tak i co ich zdaniem powinno ulec poprawie. Pomija wiele pozytywnych rzeczy, które są już obecne w ich życiu i za które mogą być wdzięczni. Uważają, że jak tylko naprawią to co ich zdaniem nie działa albo osiągną jakiś kolejny cel, to dopiero wtedy będą mogli poczuć się szczęśliwi.

Wystarczy włączyć telewizje albo posłuchać rozmów wokół siebie. Od razu usłyszysz mnóstwo narzekania, obwiniania i zaleje Cię fala negatywnych informacji. To jest Twój wybór, czy chcesz brać w tym udział. Możesz obrać inną drogę. Skupiać się na tym, co może pójść dobrze, a nie na tym, co jest złe. W każdej sytuacji starać się dostrzegać pozytywne strony i mieć bardziej optymistyczną osobowość.

Sprawdź: Co daje optymizm? 7 sposobów jak uzyskać pozytywną osobowość

“Bądź dobrej myśli, bo po co być złej”. – Stanisław Lem

#6 Radość

Inni ludzie mogą tymczasowo poprawić Ci nastrój i samopoczucie, ale tak naprawdę nie mogą Cię zmusić do odczuwania radości. Sam musisz otworzyć się na radość. Umieć dostrzegać pozytywne rzeczy i momenty, które już są i pojawiają się w Twoim życiu. Zarówno te większe i mniejsze. Zwłaszcza w tych z pozoru małych i wydawać by się mogło zwykłych chwilach, ukryta jest często radość. To może być wschód słońca nad morzem, spacer po zroszonej trawie, czas spędzony z rodziną. Każdy dzień może być powodem do radości.

W życiu możesz odnaleźć radość na wiele różnych sposobów, ale tylko jeśli będziesz chciał jej szukać.

“Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w Twoje życie”.

#7 Spełnienie

Spełnienie można rozumieć jako zadowolenie, satysfakcję jaką odczuwamy z uzyskania czegoś czego potrzebujemy czy pragniemy. Jednak chęć znalezienia kogoś innego, aby samemu poczuć się spełnionym w życiu, to raczej droga donikąd.

Powinniśmy przestać oczekiwać, że w naszym życiu pojawi się osoba, która spełni wszystkie nasze kryteria. I, że to ona właśnie sprawi, że będziemy czuć się spełnieni.

Nasze poczucie spełnienia powinno wynikać z nas samych. Wpierw powinniśmy żyć w zgodzie ze sobą, zanim będziemy mogli żyć w zgodzie z innymi i budować silne, wartościowe relacje.

Przestań oczekiwać, że Twoje spełnienie nadejdzie z zewnątrz. Twoje poczucie spełnienia jest w Tobie i sam musisz do niego dojść. Jeśli chcesz, aby Twój związek był lepszy, zdrowszy, szczęśliwszy – zawsze zaczynaj od siebie.

“Z chwilą kiedy zaczniesz robić to, czego naprawdę pragniesz, zaczynasz zupełnie inne życie”.

#8 Wygłupy

Oczywiście bycie odpowiedzialnym i racjonalnym człowiekiem jest niezwykle istotne. Jednak nie można zawsze wszystkiego traktować zbyt poważnie.Warto czasem znaleźć chwilę, żeby się trochę powygłupiać. Być wręcz trochę niedorzecznym, nonsensownym, „głupim” i mieć lekceważący stosunek do otaczającej nas rzeczywistości.

W życiu powinniśmy nauczyć się mieć do siebie dystans. Każdemu z nas zdarzają się różne gafy, pomyłki, zabawne sytuacje. Nie powinniśmy do wszystkiego podchodzić tak śmiertelnie poważnie.

Oczywiście najlepiej jest się powygłupiać i pośmiać w dobrym towarzystwie, ale zdarza się tak że nie zawsze ktoś z naszych bliskich i znajomych jest dostępny.

Pomyśl jak możesz się trochę rozluźnić, odstresować i powygłupiać w samotności. Czy będzie to śpiewanie pod prysznicem, taniec z odkurzaczem przy ulubionej muzyce, robienie głupich min przed lustrem. Uruchom swoją wyobraźnie, pozbądź się zahamowań i uwolnij się od napięcia. Nikt inny nie jest Ci do tego potrzebny, a może Ci to poprawić samopoczucie.

Powaga, powagą, ale nie dajmy się zwariować. Jak powiedział kiedyś Herodot “Człowiek, który stale jest poważny i nie pozwala sobie na chwilę wytchnienia i zabawy, zwariuje w końcu, wcale o tym nie wiedząc“.

„Nie traktuj życia zbyt poważnie. I tak nie wyjdziesz z niego żywy”.

#09 Akceptacja i opinia innych

Nie bądź zależny od akceptacji i opinii innych. Wiele osób uważa się za niezależnych, jednak często zdarza się, że uzależniają swoje dobre samopoczucie od innych. Szukają aprobaty u innych słuszności swoich działań. Interesują się tym co inni ludzie myślą i mówią na ich temat.

Zwłaszcza jeśli w życiu doświadczaliśmy wielu sytuacji, gdy ktoś nas krytykował i skupiał się na naszych błędach, mamy tendencję do poszukiwania potwierdzenia, że postępujemy właściwie.

Czasem dochodzi do sytuacji, że doszukujemy się na siłę ukrytego znaczenia czyiś słów czy zachowania. Zakładamy, że ktoś wobec nas ma jakąś złą wolę i ukrytą agendę. Wszystko co robią inni ludzie staje się podejrzane. Jeśli ktoś mówi nam komplement to od razu zastanawiamy się czego ta osoba może od nas chcieć. Gdy ktoś na nas patrzy i się uśmiecha, myślimy czy coś jest nie tak z naszym wyglądem, może mamy jedzenie między zębami albo fryzura nam się popsuła. Popadamy w lekką paranoję.

Brak wiary w siebie sprawia, że uzależniamy swoje szczęście i poczucie własnej wartości od innych ludzi. Niestety z reguły jest tak, że jeśli na siłę szukamy negatywnej opinii to z pewnością ją znajdziemy. Negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Nie ma nic złego w tym, że chcemy być lubiani i szanowani, jednak uzależnianie swojego dobrego samopoczucia od tego, co myślą inni, będzie odbierać nam zadowolenie z życia.

Sprawdź: Dlaczego nie przejmować się opinią innych i jakie są tego skutki?

“Nie pozwól, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył Twój własny wewnętrzny głos”.

#10 Rozwiązania problemów

Każdy z nas napotyka w życiu na jakieś trudności i ma różne problemy. Inni ludzi mogą nam służyć swoim doświadczeniem, opinią i radą. Mogą sugerować i podpowiedzieć potencjalne rozwiązania. Jednak to my jesteśmy odpowiedzialni za własne życie. To do nas należy podejmowanie decyzji i rozwiązywanie naszych własnych problemów. A zwłaszcza tych, które wynikły z naszego postępowania.

Nie wchodź w rolę ofiary losu. Nie oczekuj, że inni ludzie przyjdą Ci z pomocą i będą rozwiązywać za Ciebie Twoje problemy.

Gdy masz problem weź na siebie odpowiedzialność. Pomyśl co możesz zrobić w tej sytuacji, podejmij decyzje i konkretne działania, aby go rozwiązać.

“Usuń ze swojego słownika słowo problem i zastąp słowem wyzwanie. Życie stanie się nagle bardziej podniecające i interesujące”. – Albert Camus

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 10 rzeczy, których powinieneś przestać oczekiwać od innych ludzi. Pomyśl, co by się stało, gdybyś przestał oczekiwać ich od innych osób. Jakie pozytywne zmiany w związku z tym mogłyby pojawi się w Twoim życiu.

Może to najwyższy czas, aby zamiast oczekiwać czegoś od innych, skoncentrować się na sobie i przejąć kontrolę na swoim życiem.

Jeśli chcesz mieć bardziej udane, szczęśliwsze życie i lepsze relacje, mniej oczekuj od innych, a zacznij więcej oczekiwać od siebie.

Pomyśl jakie błędy, które popełniłeś w przeszłości powinieneś już sobie wybaczyć. Skup się na chwili obecnej. Jakie pozytywne zmiany chcesz wprowadzić w swoim życiu? Co chcesz poprawić i ulepszyć? Jakie cele chcesz osiągnąć? Czego pragniesz od życia?

Przestań oczekiwać zbyt wiele od innych. Twoje szczęście zależy tylko od Ciebie. Weź swoje życie we własne ręce, bo jest ono Twoje.

Źródło odpowiedzi na nasze pytania dotyczące wszelkich aspektów naszego życia jest jedno – My sami.

Pozostań pozytywny i pamiętaj, aby szanować siebie i ludzi wokół Ciebie. Żaden człowiek nie jest samotną wyspą.

“Lepiej od razu przejmij odpowiedzialność za własne szczęście, bo jedyną osobą, która potrafi cię uszczęśliwić, jesteś ty sam”. – Regina Brett

A Twoim zdaniem, czego nie powinniśmy oczekiwać od innych ludzi? Napisz w komentarzu.